Izpitna vprašanja

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Punipan »

Jaz sem obupala, sploh ko berem tale vaša modrovanja. :D Zadnje poglavje oz. to Jugoslavijo sem samo prebrala in hvala lepa, ne da se mi zdele v to poglabljat.
Pa vsi tisti okraji in kantoni in nevem kakšni organi na xy stopnjah so mi tud španska vas. Bom pač izpustila. :roll:
S.K
Prispevkov: 19
Pridružen: 31. Okt 2009 12:37

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a S.K »

V katerem deželnem zboru so v 19.st. dobili Slovenci večino in v kateri kuriji niso imeli večine?
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a eldorado »

S.K napisal/-a:V katerem deželnem zboru so v 19.st. dobili Slovenci večino in v kateri kuriji niso imeli večine?
v kranjskem dež. zboru so dobili večino :D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Ej eldorado, eno vprašanje......kakšna je točno povezava med pacta conventa in banovino hrvaško ter hrvaško kot pr. območjem?..kko bi ti to odgovoril:D
*jz*
Prispevkov: 43
Pridružen: 12. Jan 2010 22:52

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *jz* »

kdaj je na našem ozemlju prišlo do ponovnega uvajanja pozitivnega prava? zakaj se to izkristalizira v absolutizmu?
...vse je možno na tem svetu....
C.Chanel
Prispevkov: 103
Pridružen: 19. Nov 2009 14:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a C.Chanel »

V kateri kuriji pa slovenci niso dobili večine? In proooosim naj nekdo razloži razvoj občin. Ker jaz tega še vedno ne razumem. predvsem tole vprašanje mi je .. :?: »Posamezne davčne ali katastrske občine imajo pravico, da se z drugimi povezujejo v krajevne občine.« Kaj so davčne občine in zakaj so nastale? V čem se razlikujejo od krajevnih občin in kdaj so nastale le te?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

NUJNO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...prosim odgovorite

Po Borutovi smrti so … na frankovski ukaz in na prošnjo istih Slovanov poslali Gorazda… nazaj; in Slovani so si ga postavili za kneza … se je z dovoljenjem kralja Pipina –…na njihovo prošnjo vrnil Hotimir. …« Kdo so Slovani iz citiranega odlomka, kdaj se to dogaja in o čem nam odlomek priča? Kateri sloj je pri postavljanju kneza imel najpomembnejšo vlogo in o kakšni družbeni razslojenosti nam še priča citirani vir? (30)

vse vem razen o kakšni družbeni razslojenosti nam priča vir??????????????....kj mogoče je mišljena fevdalna razslojenost????
*jz*
Prispevkov: 43
Pridružen: 12. Jan 2010 22:52

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *jz* »

dragoxxx napisal/-a:NUJNO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...prosim odgovorite

Po Borutovi smrti so … na frankovski ukaz in na prošnjo istih Slovanov poslali Gorazda… nazaj; in Slovani so si ga postavili za kneza … se je z dovoljenjem kralja Pipina –…na njihovo prošnjo vrnil Hotimir. …« Kdo so Slovani iz citiranega odlomka, kdaj se to dogaja in o čem nam odlomek priča? Kateri sloj je pri postavljanju kneza imel najpomembnejšo vlogo in o kakšni družbeni razslojenosti nam še priča citirani vir? (30)

vse vem razen o kakšni družbeni razslojenosti nam priča vir??????????????....kj mogoče je mišljena fevdalna razslojenost????
ja gre za začetke fevdalnega razslojevanja.
...vse je možno na tem svetu....
sanantoniospurs
Prispevkov: 16
Pridružen: 13. Jan 2010 22:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sanantoniospurs »

Ziujo.....a bi mi lah nekdo pomagal z dvema vprasanjema katera nikakor nemorm resit.....pa se cas me preganja zaradi jutrisnjega izpita:(
. »Knjižne pravice je moči pridobiti, prenesti, utesniti in razveljaviti edino z vpisom v glavno knjigo.« Za katero načelo gre v tem primeru, kdaj in v katerem institutu se je uveljavilo in za kateri sloj so nastale prve take evidence?

in drugo....
Kaj je dežela od 14.st. naprej in v čem se razlikuje od dežele od srede 19.st? V čem je pomen dežel v slovenski zgodovini?(
hvala:)
wilier
Prispevkov: 56
Pridružen: 10. Jan 2010 22:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a wilier »

sanantoniospurs napisal/-a:Ziujo.....a bi mi lah nekdo pomagal z dvema vprasanjema katera nikakor nemorm resit.....pa se cas me preganja zaradi jutrisnjega izpita:(
. »Knjižne pravice je moči pridobiti, prenesti, utesniti in razveljaviti edino z vpisom v glavno knjigo.« Za katero načelo gre v tem primeru, kdaj in v katerem institutu se je uveljavilo in za kateri sloj so nastale prve take evidence?

in drugo....
Kaj je dežela od 14.st. naprej in v čem se razlikuje od dežele od srede 19.st? V čem je pomen dežel v slovenski zgodovini?(
hvala:)
gre za pisno načelo, uveljavilo se je v zemljiški knjigi - šele z vpisom v zemljiško knjigo dejansko postaneš lastnik (kot je tudi še danes)
prve take evidence so nastale za plemiče - deželna deska
kasneje nastanejo tudi za mesta, podložnike ...
wilier
Prispevkov: 56
Pridružen: 10. Jan 2010 22:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a wilier »

tiskarski škrat

gre za VPISNO NAČELO
sanantoniospurs
Prispevkov: 16
Pridružen: 13. Jan 2010 22:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sanantoniospurs »

hvala wiler. ali morda ves se odgovor na drugo vprasanje?
wilier
Prispevkov: 56
Pridružen: 10. Jan 2010 22:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a wilier »

evo ne vem kak bi odgovoro, dab blo prou

v 14.stol je dežela pod oblastjo deželnega kneza
v 19.stol pa je upravna enota AO
sanantoniospurs
Prispevkov: 16
Pridružen: 13. Jan 2010 22:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sanantoniospurs »

a ni tako da dezele ze odpravijo v letu 1848?
Kihot
Prispevkov: 9
Pridružen: 14. Nov 2009 11:51

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Kihot »

Če se ne motim se dežele v Sloveniji odpravijo šele z nastankom SHS
sanantoniospurs
Prispevkov: 16
Pridružen: 13. Jan 2010 22:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sanantoniospurs »

imas prav v sloveniji leta 1918.
sanantoniospurs
Prispevkov: 16
Pridružen: 13. Jan 2010 22:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sanantoniospurs »

kaj pa tele dva vprasanja?

3. “Med svoboščinami omenjenih častivrednih deželnih stanov smo jasno razbrali, da so sami pristojni soditi vsem, ki jim z vrlimi službami služijo v zadevah nepremičnega premoženja, obveznosti in odškodnin, ter svojim podložnim ljudem v vseh zadevah, ko jih kdo toži, izvzemši v takšnih zadevah, ko gre za glavo in življenje ter za kaznovanje na telesu.” Kako imenujemo sodstvo, ki sodi med stanovske svoboščine in kako tisto, kjer gre za izjemo? Kdaj se je taka delitev uveljavila in zakaj? (15)
4. Od kdaj govorimo o stanovih in kaj je bila njihova funkcija? Kako se je imenoval sestanek, na katerem so to funkcijo opravljali?
wilier
Prispevkov: 56
Pridružen: 10. Jan 2010 22:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a wilier »

sanantoniospurs napisal/-a:kaj pa tele dva vprasanja?

3. “Med svoboščinami omenjenih častivrednih deželnih stanov smo jasno razbrali, da so sami pristojni soditi vsem, ki jim z vrlimi službami služijo v zadevah nepremičnega premoženja, obveznosti in odškodnin, ter svojim podložnim ljudem v vseh zadevah, ko jih kdo toži, izvzemši v takšnih zadevah, ko gre za glavo in življenje ter za kaznovanje na telesu.” Kako imenujemo sodstvo, ki sodi med stanovske svoboščine in kako tisto, kjer gre za izjemo? Kdaj se je taka delitev uveljavila in zakaj? (15)
4. Od kdaj govorimo o stanovih in kaj je bila njihova funkcija? Kako se je imenoval sestanek, na katerem so to funkcijo opravljali?
na 4
o stanovih govorimo od absolutizma dalje (ko gre za stanovsko-monarhični dualizem) - njihova funkcija: vladar jih mora v določenih zadevah prositi za dovoljenje (pristanek)
sestanek se im. deželni zbor - gre za odločanje o davčni in vojaški obveznosti
*masha*
Prispevkov: 17
Pridružen: 13. Jan 2010 23:25

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *masha* »

Punipan, se strinjam :)
joooj js nč ne znam :S
Kihot
Prispevkov: 9
Pridružen: 14. Nov 2009 11:51

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Kihot »

3. Patrimonialno sodstvo, izjema so težja kazniva dejanja, ki so spadala pod pristojnost deželskih sodišč
sanantoniospurs
Prispevkov: 16
Pridružen: 13. Jan 2010 22:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sanantoniospurs »

hvala, a si zihr za tole patrimonialno sodstvo?
*jz*
Prispevkov: 43
Pridružen: 12. Jan 2010 22:52

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *jz* »

a bi mogoče kdo to vedu:

kdaj je na našem ozemlju prišlo do ponovnega uvajanja pozitivnega prava? zakaj se to izkristalizira v absolutizmu?
...vse je možno na tem svetu....
*masha*
Prispevkov: 17
Pridružen: 13. Jan 2010 23:25

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *masha* »

*jz* napisal/-a:a bi mogoče kdo to vedu:

kdaj je na našem ozemlju prišlo do ponovnega uvajanja pozitivnega prava? zakaj se to izkristalizira v absolutizmu?

Namig: ODZ, več cenijo naravno pravo, ker obče pravo čutijo kto nekaj zastarelega... Zato pride do večjih kodifikacij... povedu Zmaj ;)
*jz*
Prispevkov: 43
Pridružen: 12. Jan 2010 22:52

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *jz* »

ja, to se mi je še nekak sanjal, sam na drug del uprašajna pa neb vedla odgovora... :?
...vse je možno na tem svetu....
*masha*
Prispevkov: 17
Pridružen: 13. Jan 2010 23:25

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *masha* »

pa velik sreče vsem danes :) 8-)
Odgovori

Vrni se na