Izpitna vprašanja

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Katya napisal/-a: 4) pa še en odlomek vsi posli deželnih odborov se prenesejo na Narodno vlado SHS... Kaj je odpravljeno s to odločbo, pa kater program se delno uresniči, zakaj
a se komu sanja ta odgovor iz septembrskega roka?
Uporabniški avatar
Jure
Prispevkov: 91
Pridružen: 05. Okt 2008 11:52
Facebook: http://www.facebook.com/MgroupPravnoSvetovanje
Kraj: Cerknica

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Jure »

Delno se uresnični program Zedinjene Slovenije, kaj se uresniči, kaj pa ne, si preberi v skripti ali knjigi, lepo piše, pa fajn je vedet.

Odpravljene so pa dežele.
Ena-s-pravne
Prispevkov: 5
Pridružen: 17. Sep 2009 18:22

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Ena-s-pravne »

zmajcek napisal/-a:
Za eno vprašanje mislim da ga pa res ne bo, kr se je pojavlo zdej 2x zapored: GORSKE PRAVDE. :D


Ne se na to zanašat, ker profesor je zanč na izpitu povedu, da bere tale forum ;)
Hm, pol se pa tut ti ne morš zanašat na to, kar si sama napisala, kr bi loh lih tko obema dal narobe pa jih dal notr. No sj men je tko vseeno, kr itak je treba znat knjigo ko pesmico, če češ vsaj do ustnega prlezt;)))
Drugač pa ja, sj sm ga slišala, ko je reku..... :)))
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

katere so vrste fevdalnih avtonomij?
- sodna,vojaška,davčna..
- ali plemiška mestna in podeželska? :?
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

zdej si pa noben ne upa odgovarjat, ker Simič bere... :mrgreen: :lol: :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
deadff
Prispevkov: 126
Pridružen: 14. Dec 2008 23:39

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a deadff »

Si ga kar predstavljam :o :shock: :mrgreen:
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

z jabolkom... :) :P :D
jaz sem mali psihopat
Banne
Prispevkov: 53
Pridružen: 30. Jan 2009 20:00

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Banne »

Fleurette napisal/-a:katere so vrste fevdalnih avtonomij?
- sodna,vojaška,davčna..
- ali plemiška mestna in podeželska? :?

Vrste avtonomij so: plemiška/deželska, mestna pa podeželska. Sodna in pa vojaško-davčna sta pa samo dve vrsti deželne avtonomije, ki sta se razvili iz sodne in vojaške oblasti (to sta bli pa pač 2 novi sferi deželne oblasti)--> obrazloženo v knjigi združevanje na stopnji dežele ali države B
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

kako ste dans odgovoril na tisti predzadnje vprašanje k je bil nek odlomek o avstriji pa neki enakosti vseh ljudi? :?
entity
Prispevkov: 26
Pridružen: 14. Sep 2009 17:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a entity »

jaz nisem znala...in mi je bil test precej zahteven... Sem upala na kaj bolj 'normalnega'
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Fleurette, mejbi kej v zvezi z ODZ-jem...nisem pisu testa, sem se raje odjavu...kakšna pa so bla uprašanja, bi jih loh napisala, prosim...hvala
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

ne vem točno, skor povsod so bli odlomki blo pa je

1. mnemon
2. pristav
3. robotni patent
4. naborni okraji
5. neki v zvezi z beccario
6. o nekih stanovih

ostalga se pa ne spomnem

to so v bistvu sam ključni pojmi, bla so še poduprašanje v zvezi s temi temami :lol:
rozica
Prispevkov: 1
Pridružen: 12. Okt 2009 21:50

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a rozica »

Fleurette a ti si dala tm pr načelu zakonitosti Cesare Beccaria. Jst sm dala John Locke. A je to tud mogoče prov,ker se zavzemata za podobne stvari? Ker pri prejšnem izpitu je bilo podobno vprašanje in je bil John Locke pravilen odgovor.
Uporabniški avatar
FilthyDiesel
Prispevkov: 132
Pridružen: 22. Nov 2008 19:10
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a FilthyDiesel »

Fleurette napisal/-a:ne vem točno, skor povsod so bli odlomki blo pa je

1. mnemon
2. pristav
3. robotni patent
4. naborni okraji
5. neki v zvezi z beccario
6. o nekih stanovih

ostalga se pa ne spomnem

to so v bistvu sam ključni pojmi, bla so še poduprašanje v zvezi s temi temami :lol:

a je možno da sta bla dva različna ampak zlo podobna izpita? Ker kokr sm s kolegom primerju, je blo par vprašanj drgačnih al se je pa sam men zdel :lol:

1. kaj je mnamon in v kateri skupnosti ga najdemo
2. kaj je pristav in v kateri skupnosti ga najdemo
3. podložniški kazenski patent, namen uvedbe tega patenta
4. kaj je števni oddelek
5. kaj je missus, njegove funkcije, odbdobje katere države je to in ali je Slovenija spadala pod to državo, pojasni...
6. neka enakost med avstrijci, kaj je to enakost omogočilo in kakšne spremembe je prineslo to avstrijskim državljanom...
7. kako se je imenovala pravna šola, njen predstavnik, bla bla...to je bil Cesare Beccaria
8. ne spomnem se več
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Vprašanje:

PATRIMONIALIZACIJA- je vezava oblasti na privatno lastnino. (nižje stopnje oblasti se patrimonializirajo)- se pravi, to pomeni, kdor je imel več zemlje je imel večjo oblast, več pravic v fevdalnem sistemu torej so bili to npr: zemljiški gospodje, ki so imeli fevde?
Si vis pacem para bellum
danček
Prispevkov: 21
Pridružen: 17. Nov 2009 23:03

Pomoč- test

Odgovor Napisal/-a danček »

Hej!Upam, da je še kdo tu in da ima vsaj približno take probleme kot jaz:)...a bi mi prosim lahko odg kdo na to vpr...lepo lepo prosim...hvala
Kako se je imenovalo v fevdalizmu razmerje, ki je obdelovalcu dajalo pravico obdelovati zemljo in si prilaščati donose? In pravice na neobdelani zemlji? Kako so jih uredili po zemljiški odvezi?(
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: pomoč-test

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Rekla bi, da je odgovor na prvo vprašanje zajem.. odgovor na drugo maš pa v učbeniku na str. 114 (odstavek, ki se začne z Razne...)
Pozitiv vabrejšan!! :D
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: pomoč-test

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Tipično razmerje cfevdalizma je nesvobodni zajem. Na najih so imeli hube- kmetijo, ki je bila odmerjena za povprečn o malo družino glede na njihovo donosnost, potrebe družine in obveznosti do dajatev... sepravi zemljo so obdelovali, ostalo pa jim je ravno toliko, da so preživeli, ostale dajatve gredo zemljiškemu gospodu.
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
anchica
Prispevkov: 3
Pridružen: 15. Nov 2009 09:24

Re: pomoč-test

Odgovor Napisal/-a anchica »

A kdo ve kaj mormo vedt od teorije o svobodni marki? U knjigi je tko čudn napisan da sploh ne morm dojet kva je to :oops:
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: pomoč-test

Odgovor Napisal/-a eldorado »

anchica napisal/-a:A kdo ve kaj mormo vedt od teorije o svobodni marki? U knjigi je tko čudn napisan da sploh ne morm dojet kva je to :oops:
nevem to je krneki, men isto..

MARKA - celotni vaški svet
MARKOVNA TOVARIŠIJA - skupnost kot gospodar tega sveta
ALMENDO - del marke, ki so ga skupno uživali kot pašnike in gozdove
TEORIJA: mark. tovarišija naj bi bila svobodna naselbinska skupnost, ki je kasneje prišla v odvisnost od zemljiškega gospostva

tko sm se jst "nauču"
danček
Prispevkov: 21
Pridružen: 17. Nov 2009 23:03

Re: pomoč-test

Odgovor Napisal/-a danček »

a ve mogoče kdo odg na vprš-kaj je nadomestila "spravnina"? Hvala
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: pomoč-test

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

kdo je MNAMON?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: pomoč-test

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Spravnina je oblika poravnave(kompozicije) in je zadnja stopnja oblike maščevanja (4.). Nadomestila je krvno maščevanje, saj je krivec napadeni skupini dejal zadoščenjem s plačil odenarne vsote, se pravi nadomesti krvno maščevanje

Mnamon- ima vlogo živega zapisnikarja v Grčiji (varuh prava). Sodeluje pri dogodkih kot priča, pove kako so včasih reševali podoben spore....
Si vis pacem para bellum
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: pomoč-test

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Zmaj napisal/-a:Spravnina je oblika poravnave(kompozicije) in je zadnja stopnja oblike maščevanja (4.). Nadomestila je krvno maščevanje, saj je krivec napadeni skupini dejal zadoščenjem s plačil odenarne vsote, se pravi nadomesti krvno maščevanje

Mnamon- ima vlogo živega zapisnikarja v Grčiji (varuh prava). Sodeluje pri dogodkih kot priča, pove kako so včasih reševali podoben spore....
spravnini rečemo drugače tud krvnina...da je obveljala so se moral odreč krvnemu maščevanju. omogočala je pa tud to, da močnejši niso izkoriščal šibkih, stem ko so določil kolk morajo plačat..

mnamon je bil oseba javnega zaupanja, ljudje so mu zaupali, dobro je pomnil, moral se je spoznati na zadevo (o kateri je bil spor), prisoten je bil pri pravnih poslih in pa priča pr sojenju..
Gisele
Prispevkov: 74
Pridružen: 20. Nov 2008 15:37

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gisele »

Iz kje se pa kej učite za izpit?
zapiski, knjiga?
Odgovori

Vrni se na