Izpit marec 2013

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Ravensburger
Prispevkov: 41
Pridružen: 04. Feb 2013 18:04

Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a Ravensburger »

Katera ozemlja je obsegala država SHS?
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

Slovenijo z Istro, Hrvaško z Dalmacijo, BiH.

Naj kdo popravi, če ni tako. :)
Better call Saul! #BreakingBad
tincap
Prispevkov: 139
Pridružen: 28. Sep 2011 22:37

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a tincap »

Z izjemo Prekmurja, Međimurja, Bačke, Baranje in Banata je obsegala vse jugoslovansko ozemlje nekdanje avstro-ogrske monarhije?
Ravensburger
Prispevkov: 41
Pridružen: 04. Feb 2013 18:04

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a Ravensburger »

Kje bi to v knjigah našel? Ker ni jasno napisano, nekje so celo še dežele naštete..
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Slovenijo brez primorske in brez prekmurja, Hrvaško (Hrvaška, slavonija, dalmacija) brez nekaterih otokov in BIH.

Skratka vse kar je bilo pred 1. svetovno vojno pod Avstroogersko. S odprtim vprašanjem koroške meje (Maister, plebiscit)
You mirin brah? No shame in mirin.
tincha08
Prispevkov: 31
Pridružen: 22. Okt 2012 19:11

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a tincha08 »

A je kdo ki je šel čez stare izpite in mi zna povedat koliko vprašanj je v zvezi z rimskim pravom? če se sploh splača se ga naučit... eno poglavje manj je že nekaj :)
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Jaz nisem zasledil še nič, edino recepcija kar se pač navezuje :)
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Recepcija se zna pojavit tako da tega vprašanja ne povsem odpisat. Je pa to vseeno poglavje kjer je potrebno znati samo osnove.
You mirin brah? No shame in mirin.
tincap
Prispevkov: 139
Pridružen: 28. Sep 2011 22:37

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a tincap »

Kje se nahajajo kakšna stara izpitna vprašanja/izpiti? Ma kdo za delit mogoče? :)
slosaper
Prispevkov: 37
Pridružen: 02. Nov 2011 21:50

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a slosaper »

tincap napisal/-a:Kje se nahajajo kakšna stara izpitna vprašanja/izpiti? Ma kdo za delit mogoče? :)

Evo ;) ne spomnem se kje sem jih najdu. Na splošno predvladujejo vprašanja od avtonomije, razvoj prava pri slovencih in kar veliko se pojavlja po eno vprašanje od D SHS, gorske bukve, brižinski spomenik in Samova država. Izpiti so bli se mi zdi okol leta 2010
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
slosaper
Prispevkov: 37
Pridružen: 02. Nov 2011 21:50

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a slosaper »

Kaj zna kdo strnit potek župe skozi zgo in funkcija župana? :ugeek:
Violet_7
Prispevkov: 5
Pridružen: 21. Mar 2013 19:11

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a Violet_7 »

Živjo!

Se najde kdo, ki bi napisal odgovore na: KATERE SAMOUPRAVNE ENOTE POZNAMO in V KATEREM OBDOBJU NASTANEJO NAJVEČJE MED NJIMI? KATERI SLOJ PREBIVALSTVA UZIVA AVTONOMIJO MED NJIMI IN KAKŠNO? Ali se nanašajo ta vprašanja na upravne ozemeljske enote, ki so navedene v poglavju absolutizem, v Vilfanovi knjigi? Hvala že vnaprej... ;)
Ravensburger
Prispevkov: 41
Pridružen: 04. Feb 2013 18:04

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a Ravensburger »

Sta gentilna kneževina in predfevdalna država istega pomena?
tincap
Prispevkov: 139
Pridružen: 28. Sep 2011 22:37

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a tincap »

Bi lahko nekdo prosim slikal in tu objavil seznam prijavnic PZG oz. razpored, ker nismo vsi v LJ? :) ko bo objavljeno seveda.
slosaper
Prispevkov: 37
Pridružen: 02. Nov 2011 21:50

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a slosaper »

tincap napisal/-a:Bi lahko nekdo prosim slikal in tu objavil seznam prijavnic PZG oz. razpored, ker nismo vsi v LJ? :) ko bo objavljeno seveda.
se pridružujem! :D
slosaper
Prispevkov: 37
Pridružen: 02. Nov 2011 21:50

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a slosaper »

Ravensburger napisal/-a:Sta gentilna kneževina in predfevdalna država istega pomena?
Ne. Gentilna (plemenska, rodovna), predfevdalna ali barbarska DRŽAVA je eno in isto. Tisti, ki vodi državo (npr. vojvoda, kralj in knez Samo - Samova zveza ) ne odgovarja nobenemu. Če imaš pa gentilno KNEŽEVINO, pomeni, da ji načeluje knez, ki odgovarja vojvodi.
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a Gooner »

slosaper napisal/-a:
Ravensburger napisal/-a:Sta gentilna kneževina in predfevdalna država istega pomena?
Ne. Gentilna (plemenska, rodovna), predfevdalna ali barbarska DRŽAVA je eno in isto. Tisti, ki vodi državo (npr. vojvoda, kralj in knez Samo - Samova zveza ) ne odgovarja nobenemu. Če imaš pa gentilno KNEŽEVINO, pomeni, da ji načeluje knez, ki odgovarja vojvodi.

Oprosti , sam tole je po mojem mnenju neumnost.
Prvo kot prvo se mi zdi da je tole isto, ker izraza gentilna država vsaj jaz osebno nisem nikjer zasledil, drugo pa zakaj bi knez odgovarjal vojvodi? Ozr. če kar citiram Škrubej(str.96): Kjer je bila v teh skupnostih politična oblast že skoncetrirana v rokah ene rodbine in je bil vodja( z različnimi poimenovanji) izbran na podlagi načela dednosti oblasti, ob še vedno pomembni vlogi zbora vojščakov ali starešin, pa lahko govorimo o gentilni kneževini. Tip zgodnjesrednjveške tvorbe, v kateri je že potekalo občutnejše socialno razlosjevanje, v zgodovinopisju označujejo za predfevdalno, ponekod tudi barbarsko državo.
In npr. Karantanija se mi zdi da je bila tako gentilna kneževina kakor po obliki predfevdalna oz. barbarska država.

Če se pa motim naj me pa kdo popravi ;)
slosaper
Prispevkov: 37
Pridružen: 02. Nov 2011 21:50

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a slosaper »

Gooner napisal/-a:
slosaper napisal/-a:
Ravensburger napisal/-a:Sta gentilna kneževina in predfevdalna država istega pomena?
Ne. Gentilna (plemenska, rodovna), predfevdalna ali barbarska DRŽAVA je eno in isto. Tisti, ki vodi državo (npr. vojvoda, kralj in knez Samo - Samova zveza ) ne odgovarja nobenemu. Če imaš pa gentilno KNEŽEVINO, pomeni, da ji načeluje knez, ki odgovarja vojvodi.

Oprosti , sam tole je po mojem mnenju neumnost.
Prvo kot prvo se mi zdi da je tole isto, ker izraza gentilna država vsaj jaz osebno nisem nikjer zasledil, drugo pa zakaj bi knez odgovarjal vojvodi? Ozr. če kar citiram Škrubej(str.96): Kjer je bila v teh skupnostih politična oblast že skoncetrirana v rokah ene rodbine in je bil vodja( z različnimi poimenovanji) izbran na podlagi načela dednosti oblasti, ob še vedno pomembni vlogi zbora vojščakov ali starešin, pa lahko govorimo o gentilni kneževini. Tip zgodnjesrednjveške tvorbe, v kateri je že potekalo občutnejše socialno razlosjevanje, v zgodovinopisju označujejo za predfevdalno, ponekod tudi barbarsko državo.
In npr. Karantanija se mi zdi da je bila tako gentilna kneževina kakor po obliki predfevdalna oz. barbarska država.

Če se pa motim naj me pa kdo popravi ;)
Se opravičujem, moja napaka :shock: , Gooner hvala za popravek ;) Napačno sem si interpretiral vprašanje, ki ga je zastavil. Gentilno kneževino za katero tudi jaz še nisem slišal, vendar obstaja vsekakor lahko enačimo s predfevdalno državo v tem času.
Moj odgovor je bil napačen, zaradi predpostavke, ker sem kneževino uvrstil v obdobje srednjega veka, kjer je knez odgovarjal cesarju ali vojvodi, vendar ne v celoti ( Državne kneze omenja tudi Škrubej, če se ne motim).
Luna
Prispevkov: 13
Pridružen: 01. Sep 2011 16:27

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a Luna »

A ve kdo kako so zdaj sestavljeni izpiti? Še vedno dajejo kakšen odlomek in potem vprašanja v zvezi s tem ali se je kaj spremenilo? Ker vaje so se malo spremenile od l.2009,2010, tam nekje... pa me zanima, če so izpiti v osnovi isti.
Kako pa vam gre kaj učenje? :)
Uporabniški avatar
Fulvia
Prispevkov: 5
Pridružen: 18. Mar 2013 10:56

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a Fulvia »

Eno vprašanje - v Vilfanovi knjigi na str. 135 piše nekje na sredini strani, da je bilo namesto Apelacijskih sodišč ustanovljeno Višje deželno sodišče v Lj, malo nižje na isti strani pa, da se je Višje deželno preimenovalo v Apelacijsko. Katero je zdaj prav? Sta bila morda najprej Apelacijska, nato Višje, nato pa ponovno Apelacijsko? :|
The Scouser
Prispevkov: 7
Pridružen: 27. Mar 2013 19:52

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a The Scouser »

Fulvia napisal/-a:Eno vprašanje - v Vilfanovi knjigi na str. 135 piše nekje na sredini strani, da je bilo namesto Apelacijskih sodišč ustanovljeno Višje deželno sodišče v Lj, malo nižje na isti strani pa, da se je Višje deželno preimenovalo v Apelacijsko. Katero je zdaj prav? Sta bila morda najprej Apelacijska, nato Višje, nato pa ponovno Apelacijsko? :|

amm...mislm da je nekako tako: Apelacijska sodišča so bila najprej v Gradcu in Trstu (za to območje seveda). Po tem ko pa se oblikuje nova država pa seveda ti dve sodišči ostaneta zunaj meja in se namesto njiju ustanovi Višje deželno sodišče v Lj, to pa se (z zakonom o ureditvi rednih sodišč) preimenuje v Apelacijsko sodišče. :)
Uporabniški avatar
Fulvia
Prispevkov: 5
Pridružen: 18. Mar 2013 10:56

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a Fulvia »

The Scouser napisal/-a:
Fulvia napisal/-a:Eno vprašanje - v Vilfanovi knjigi na str. 135 piše nekje na sredini strani, da je bilo namesto Apelacijskih sodišč ustanovljeno Višje deželno sodišče v Lj, malo nižje na isti strani pa, da se je Višje deželno preimenovalo v Apelacijsko. Katero je zdaj prav? Sta bila morda najprej Apelacijska, nato Višje, nato pa ponovno Apelacijsko? :|

amm...mislm da je nekako tako: Apelacijska sodišča so bila najprej v Gradcu in Trstu (za to območje seveda). Po tem ko pa se oblikuje nova država pa seveda ti dve sodišči ostaneta zunaj meja in se namesto njiju ustanovi Višje deželno sodišče v Lj, to pa se (z zakonom o ureditvi rednih sodišč) preimenuje v Apelacijsko sodišče. :)
Ok, vse jasno... hvala :)
Ravensburger
Prispevkov: 41
Pridružen: 04. Feb 2013 18:04

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a Ravensburger »

Se kdo spomni vsa vprasanja, da analiziramo?
larchoo
Prispevkov: 29
Pridružen: 06. Okt 2012 23:16

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a larchoo »

Ni ravno po vrsti..
1. Gajeva opredelitev ius civile; za koga je veljalo ius civile v rimski državi? primerjaj gajevo pa naravnopravno opredelitev neki neki (tuki kokr sm js razumela si mogu ius gentium pol primerjat s to idejo naravnopravne šole o pravu enakem za vse ljudi pa to?)
2. "Za vsa ljudstva velja enotno avstrijsko državljanstvo." Za katero "cesarstvo" velja ta določba? Ali velja tudi za Slovence?
3. "Na deželnem zboru je bila glavna točka blabla denarna pomoč (?( Hrvatski krajine blabla. Po dolgem prerekanju je deželni zbor privolil v 750000 goldinov."(Neki tko) Komu je deželni zbor sploh izrekel svojo privolitev in zakaj je bila potrebna? Kako so potekala "prerekanja"? Kaj torej je teh 750.000 goldinov?
4. "Slovani, ki živijo v Istri, so razdeljeni na obmorski Beneški del in na notranji ki spada pod avstrijsko državo." Kateri dokument priča o naselitvi Slovanov v Istri in kdaj? Opiši avtonomijo Beneških Slovencev v notranjem delu.
5. Quote iz uvoda v Constitutio Criminalis Teresiana (o različnosti prava na območju države); Zakaj pride do te različnosti? Kaj se z uvedbo tega zakonika spremenI?
6. Opiši institut spravnine. + vem da je blo neki z Ljubljanskim malefičnim redom..
7. Kaj danes pomeni ius civile? Primerjaj s prvim vprašanjem.

Neki še manjka, nemorm se spomnt.
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpit marec 2013

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

Se ne spomnim vseh vprašanj, se pa večinoma odlomkov pa ene par vprašanj približno.. Vabljeni k dopolnitvam & odgovorom!

1) "Vsa ljudstva, ki se ravnajo po zakonih in običajih, uporabljajo delno lastno pravo, delno pa pravo, ki je skupno vsem ljudem. Pravo namreč, ki ga je vsako ljudstvo izoblikovalo zase, je njegovo lastno pravo in se imenuje ius civile ..." (69)
Kaj pomeni ius civile v tem odlomku? Primerjaj pojem prava s kasnejšimi historičnopravnimi mnenji. (10t)


2) Odlomek o spravnini (ne spomnim se pa, kateri)
Kaj je kompozicijski sistem? Katero načelo ga naredi protipravnega? Zakaj? Ali je to načelo še/že vsebovano v Ljubljanskem malefičnem redu? (10t)


3) "Mi, Ulrik, po milosti božji vojvoda Koroške, gospod Kranjske in Marke ... na vseh zemljiščih freisinške cerkve ... v Marki ... ne želimo niti ne smemo izvajati ne sami ne po svojem deželskem sodniku nikakršnega sodstva ali sodne oblasti z izjemo določenih spodaj navedenih zadev. To so: uboj ... tatvina, rop, posilstvo ..." (155)
V katere zadeve niso smeli posegati in zakaj? + še eno vprašanje


4) "Dandanes živijo v Istri Slovani, in čeprav obmorska mesta uporabljajo italijanski jezik, so vešči obeh jezikov. Boljši del dežele je tisti, ki je na obali podvržen oblasti Benečanov, notranjost pa je pod oblastjo avstrijske hiše ..." (156)
V katero obdobje bi lahko uvrstili ta odlomek? Na kratko opiši avtonomijo Slovencev pod beneško oblastjo, ki niso živeli v Istri. (15t)


5) "Na kranjskem deželnem zboru ... je bila glavna točka vzdrževanje Hrvatske krajine in odplačilo dolgov ... Po daljšem pregovarjanju je slednjič deželni zbor dovolil dati v 11 letih skupno 750.000 gld." (211)
Kdo je moral pridobiti dovoljenje od deželnega zbora in zakaj? Opiši "pregovarjanje" in kaj je v tem primeru bilo 750.000 gld.? Pojasni, v čem so deželni zbori predhodniki današnjih parlamentov? (20t)


6) "Prvič, ker je skoraj v vsaki naši dedni deželi vpeljano v veliki meri drugačno kazensko pravo ... deloma po malefičnem redu Karla V. ... ponekod po starih deželnih zakonih ... pa še po pravu Rimljanov ..." (247)
Eno vprašanje mislim, da v smislu, katero načelo se tu uveljavi (nisem pa ziher)? Kaj se v zakoniku še ne spremeni?


7) "Za vsa ljudstva v cesarstvu obstaja le splošno veljavno avstrijsko državljanstvo." (282)
O katerem "cesarstvu" govori odlomek? Ali je splošno avstrijsko državljanstvo veljalo za vse Slovence? (10t)


8) Primerjaj ius civile iz prvega odlomka z današnjim pojmovanjem. (oz. nekaj podobnega) (10t)

Odgovore dodam kasneje.
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Odgovori

Vrni se na