Kolokvij

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a eldorado »

m|h napisal/-a:Haha torej če vsi pišemo iste teste ni velik za ugibat v kateri skupini bo najvišji % uspešnih :P
Sicer sem šel pa gledat stare kolokvije pa sem zgubil vse upanje na tistih 40% ..ne vem kako sem se to učil :lol: :mrgreen:
vsaka skupina piše različen test, znotraj skupine so pa isti :)
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

@carrie

Če pišeš kolokvij in pišeš <40% greš loh šele junija na izpit, če ne greš pisat, greš pa loh že jan...vsaj tko sm js use dojeu, če je pa kako drugače pa newem ???
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Ja, samo,da je aprila še en rok :)
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
carrie
Prispevkov: 205
Pridružen: 11. Jun 2009 12:54

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a carrie »

w4nkst4 napisal/-a:@carrie

Če pišeš kolokvij in pišeš <40% greš loh šele junija na izpit, če ne greš pisat, greš pa loh že jan...vsaj tko sm js use dojeu, če je pa kako drugače pa newem ???

hvala :) sm pa vseen za vsak slučaj še simiču mail poslala.
Whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

No sporoči, ko bo odgovoril, da imam tudi jaz potrditev :D
Si vis pacem para bellum
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a buljat »

6. Zveza med verovanji in pravom?

Mislim, da je tu zajeto vprasanje bozjega prava, saj naj bi pravo izslo od bozje osebe. To je bilo razvidno pri starih ljudstvih. Morda se tu v zvezi pojavlja tudi pojem teokracije in delno naravnega prava?

7. Zakaj je prišlo do socialnega padca pri kosezih?

Kosezi so zaradi dedovanja na potomce oblast na dvorih delili in z izgubo vsakrsne vecje moci/oblasti zapadli med odvisno prebivalstvo.

8. Kaj vse je Slovencem pomenil izraz župan?

Zaenkrat sem se pri tem, da je zupan pomenil staresino oz. vladarja zupe. Vem, da je bil v Ljubljani zupan tudi predstavnik mestne samouprave. Za druge pomene se nisem uspel predelati :)

10. Iz česa sklepamo, da je Karantanija predfevdalna država?

Karantanija je predfevdalna drzava, ker ima prehodno obliko iz vojaske demokracije v fevdalno drzavo. Kot striktno fevdalnim podobna razmerja, v pojmovanju zupana in zupe se niso izrazena, in se pojavijo kasneje z prevzetjem oblike drugih drzav.

11. Teorija nasilja pri nastanku države!

To imas napisano v drugem poglavju, mislim da na predzadnji strani. Glavno je predvsem to, da se je razvijala aristokracija v oligarhijo, iz cesa je izsla tiranija, ki je spodbudila ljudstvo, da so sprejeli obliko demokracije. Vsaj tako se mi zdi^^

To je kar vem iz glave, cakajo me pa se 3je dnevi ucenja, tako da za druge, ko morda kaj vec zvem :)

Lp in upam, da ti je pomagalo.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

buljat napisal/-a:6. Zveza med verovanji in pravom?

Mislim, da je tu zajeto vprasanje bozjega prava, saj naj bi pravo izslo od bozje osebe. To je bilo razvidno pri starih ljudstvih. Morda se tu v zvezi pojavlja tudi pojem teokracije in delno naravnega prava?

Pravo v začetku prirpisuje metafizični, nadnaravni razvoj. Pravo naj bi ustvarila višja bitja, predvsem monoteistična verstva črpajo pravo iz božje volje (Koran, Dekalog). Konotrolno ali dopolnjevalno vlogo na običajnim pravom pripisujejo božjemu pravu.

7. Zakaj je prišlo do socialnega padca pri kosezih?

Tisti, ki so ob uvajanju fevdalizma ostali kosezi so si delili dvore v dednem nasledstvu in jih nazadnje popolnoma zdrobili. S tem so si spodrezali možnost za ohranitev položaja in so prej al islej prešli v odvisnost.
8. Kaj vse je Slovencem pomenil izraz župan?

Zaenkrat sem se pri tem, da je zupan pomenil staresino oz. vladarja zupe. Vem, da je bil v Ljubljani zupan tudi predstavnik mestne samouprave. Za druge pomene se nisem uspel predelati :)
Župan v začetku pomeni starešino v rodovno plemenski skupnosti med naseljevanjem, kasneje je župan, tudi predstojnik neke ozemeljske enote- župe, v benečiji tudi predstavnik vasi, v Ljubljani pa je to najvišji predstavnik mestne avtonomije


10. Iz česa sklepamo, da je Karantanija predfevdalna država?

Karantanija je predfevdalna drzava, ker ima prehodno obliko iz vojaske demokracije v fevdalno drzavo. Kot striktno fevdalnim podobna razmerja, v pojmovanju zupana in zupe se niso izrazena, in se pojavijo kasneje z prevzetjem oblike drugih drzav.

11. Teorija nasilja pri nastanku države!

To imas napisano v drugem poglavju, mislim da na predzadnji strani. Glavno je predvsem to, da se je razvijala aristokracija v oligarhijo, iz cesa je izsla tiranija, ki je spodbudila ljudstvo, da so sprejeli obliko demokracije. Vsaj tako se mi zdi^^

To je kar vem iz glave, cakajo me pa se 3je dnevi ucenja, tako da za druge, ko morda kaj vec zvem :)

Lp in upam, da ti je pomagalo.

Z ostalim pa se nekako strinjam
Si vis pacem para bellum
sheer
Prispevkov: 57
Pridružen: 14. Feb 2009 15:01

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a sheer »

zdravo,
a mogoče kdo ve kaj je značilno za fevdalne avtonomije
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Jaz bi rekel, da je vsak izvajal svojo patriomonialno oblast nad zemljo, ki jo je imel v lasti podelil pa jo je v fevd ali zajem/zakup. Pogosto je to uveljavljanje privedl otudi do fajd ( razmišljam v smeri nesvobodnjak enega gosopda je bil lahko vazal drugega?)
Si vis pacem para bellum
sheer
Prispevkov: 57
Pridružen: 14. Feb 2009 15:01

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a sheer »

a lahko tud da je fevdalizem spremenljiv sostem premoženjskih upravišanje, ki zemljiškemu gospodu omogoča tudi javno oblast nad obdelovalčevo zemljo

pa še eno vprašanje

Opiši kratko vrste avtonomij v srednjem veku

kako bi se opisala podeželjsko, mestna da plemiška avtonomija
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Tukaj moraš po moje opisovati značilne lisitne za te avtonomije:
-plemiška (privilegiji)
- mestna (statuti)
- deželna (soseske, beneška avotnomiaj)

Gre zato, da opišeš predvsem s katerimi stvarmi in kako so si zagotovile te skupine prebivalstva svojo avtonomijo.
Si vis pacem para bellum
sheer
Prispevkov: 57
Pridružen: 14. Feb 2009 15:01

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a sheer »

aha
hvala :)
Uporabniški avatar
carrie
Prispevkov: 205
Pridružen: 11. Jun 2009 12:54

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a carrie »

Zmaj napisal/-a:No sporoči, ko bo odgovoril, da imam tudi jaz potrditev :D
evo tkole je odgovoril :

Draga kolegica,

ni vam treba pristopiti k testu, da bi se prijavili za izpit v januarju.

Pri študiju vam želim veliko uspeha,

V. Simič

:)
Whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop.
sheer
Prispevkov: 57
Pridružen: 14. Feb 2009 15:01

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a sheer »

a pa to velja za vse študente tudi tiste ki so redni?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

To velja za ponavljalce kakor je meni jasno.
Si vis pacem para bellum
sheer
Prispevkov: 57
Pridružen: 14. Feb 2009 15:01

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a sheer »

a mogoče kdo ve če aprilski rok za zgodovino velja za vse študente 1. letnika
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Verjetno, če ne ne bi bil napisan.
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
carrie
Prispevkov: 205
Pridružen: 11. Jun 2009 12:54

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a carrie »

sheer napisal/-a:a pa to velja za vse študente tudi tiste ki so redni?
za ponavljalce.
Whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop.
Uporabniški avatar
good_luck
Prispevkov: 205
Pridružen: 15. Okt 2009 22:11

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a good_luck »

Ino?
Kaj porečete na kolokvij?

...meni osebno ni bil ne težek ne lahek :D ..
npr. kaj je pomerij je enostavno, npr.kdo pa je izvajal krvno sodstvo na podeželju pa (vsaj zame) ni tako easy - mimogrede kaj ste tu odgovarjali ??
pa tudi kakšna je zveza med krvnim in (ostanki) avtonomije na podeželju :shock: ...

no, pa še nekaj vpr. ki se jih spomnim (3.skupina):aja - nismo meli enake teste po skupinah, kaj?

1. V čigavo škodo je vojvoda Ivan deloval? Kako imenujemo ta proces, ki je značilen za kasnejša obdobja?
2. Katero sodišče je bilo v pristojnosti gastalda? Kdo je to sodstvo izvajal na podežeju? Zveza med tem sodstvom in ostanki A na podeželju?
3. Kaj je pomerij? Kaj je zajem po mestnem pravu? Kateri elemen nam prikazuje, da se je pri Celjanih šele kasneje *nekaj uveljavilo* ?
4. Kje je v resnici nastajalo pravo metafizičnega izvora? Navedite primer napol mitološke osebe?

...ne vem, možno je da sem kaj izpustila ali napačno formulirala vprašanje, tako da me kar popravite :mrgreen:
Uporabniški avatar
smiley
Prispevkov: 60
Pridružen: 05. Sep 2009 15:06

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a smiley »

No ja, je sicer kar šlo, čeprav sem imela en teden nazaj višje cilje :roll: Ampak sem imela smolo in bila cel teden bolna, tako da glede na to, kolk sem se učila, je šlo the best :D
Tisto vprašanje z zvezo krvnega sodstva in ostanki avtonomije na podeželju pa tudi meni ni šlo... :shock:
danček
Prispevkov: 21
Pridružen: 17. Nov 2009 23:03

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a danček »

Hej! Meni je šlo grozljivo slabo:(...pisala sem v zadnji skupini...kar neke...A ma kdo kaj kake odgovore mogoče za podelit....prosim prosim...jaz sem bla cela zmedena, da si še vpr nisem uspela zapomnit:(
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

men je šlo tut bolj slabo...bla sem pa v prvi skupini :(
m|h
Prispevkov: 182
Pridružen: 14. Nov 2009 14:10

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a m|h »

Če ne bi šle točke tudi v minus bi verjetno še dobil tistih 40% tko je pa tut pr men bl kot ne porazno :mrgreen:
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a eldorado »

good_luck napisal/-a:Ino?
Kaj porečete na kolokvij?

...meni osebno ni bil ne težek ne lahek :D ..
npr. kaj je pomerij je enostavno, npr.kdo pa je izvajal krvno sodstvo na podeželju pa (vsaj zame) ni tako easy - mimogrede kaj ste tu odgovarjali ??
pa tudi kakšna je zveza med krvnim in (ostanki) avtonomije na podeželju :shock: ...

no, pa še nekaj vpr. ki se jih spomnim (3.skupina):aja - nismo meli enake teste po skupinah, kaj?

1. V čigavo škodo je vojvoda Ivan deloval? Kako imenujemo ta proces, ki je značilen za kasnejša obdobja?
2. Katero sodišče je bilo v pristojnosti gastalda? Kdo je to sodstvo izvajal na podežeju? Zveza med tem sodstvom in ostanki A na podeželju?
3. Kaj je pomerij? Kaj je zajem po mestnem pravu? Kateri elemen nam prikazuje, da se je pri Celjanih šele kasneje *nekaj uveljavilo* ?
4. Kje je v resnici nastajalo pravo metafizičnega izvora? Navedite primer napol mitološke osebe?

...ne vem, možno je da sem kaj izpustila ali napačno formulirala vprašanje, tako da me kar popravite :mrgreen:
Kolokvij sam po sebi ni bil tako težek, sploh pa če znaš dobro snov, brez problemov nardiš (s tem mislim na 6-7..). Drugače pa, sem se zaj*, ker nism predelu 8. poglavje (useh avtonomij :S), in prvi dve skupini sm znou skor use, no večino.. Pisu sem pa v 3. skupini, in k sm pogledu avtonomije, sam :shock: :shock: :shock:
No, odgovarju sm pa tkole

1.
V škodo istrskim mestnim svobodnjakom
Jst nisem mel za napisat proces, ampak s čem se je vidl, da je centralizirana oblast še dejavna in dobro deluje...odgovoru sm, da sm skor dobesedno prepisu z vira... še zmeraj dobiva del dajatev [cesarski] dvor

2. Katero sodišče ni bilo mišljeno pri mestnih avtonomijah...neki tazga, je blo vprašanje. Jst sm napisu deželno (krvno) sodišče Kdo je to sodstvo izvajal na podeželju v tistem času? Jst sm odgovoru, da zemljiški gospod

3. Najožji del mestnega ozemlja, s katerim se mesto loči od agrarne okolice
Zajma po mestnem pravu nism znou...ker nism predelu te snovi :/
Kateri element...? Jst sm napisu tist kar je pisal v viru, ker se je nanašal na vir. Niso jim več pobirali dajatev, kot so jim doslej

4. Na plemenskih, plemiških, podeželskih, mestnih in drugih zborih. Tam so se posvetovali oz. sklepali in vladar (zakonodajalec) je postavlal norme
Lek Dukjagin , sam nevem če je prov ker je pisal NAPOL MITOLOŠKE OSEBE :S

To je z moje strani, ne trdim da so to pravilni odgovori, so pač moji...dejte še vi mal komenterat oz. napisat svoje odgovore, karkoli...

Lp :)
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

To je samo kolokvij za 3. skupino.
Tisti, ki so pisali prej se jim je zdel naš najtežji...
Si vis pacem para bellum
Odgovori

Vrni se na