Kolokvij

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Aja, pa nekoga zgoraj zanima razlika med alodom in fevdom.
Alod je bil v zgodnjem srednjem veku oblika zemljiške lastnine fevdalca, kar pomeni, da je oseba(predvsem in načeloma visoki plemiči kot so visoki cerkveni dostojanstveniki, grofje, itd.), ki je dobila zemljo(zemljiško lastnino) od vrhovnega gospoda(tj.kralja) to zemljo dobila V LAST, torej nasproti vladarju ni bila dolžna ničesar storiti ali dati. Predvsem so zemljo podeljevali v alod kralji v času, ko ni bilo denARJA v obtoku in praviloma v času po koncu velikih osvajalnih vojn, ko so si pridobili veliko ozemlja. Pač ker niso imeli s čim plačati uradnikov in predvsem vojakov, so "darovali" visokim plemičem zemljo v last ter jim tako plačevali za njihovo vojaško sodelovanje pri osvajalnih vojnah.

Fevd pa je oblika svobodnega zajma, kar pomeni, da neka oseba(kralj ali pa nek plemič, ki ima zemljo, vendar ne nujno v lasti) del svoje zemlje podeli v fevd nekemu ponavadi nižjemu plemiču ,vendar ne v last, ampak v neke vrste uživanje s tem, da je oseba, ki pridobi zemljo v fevd sicer osebno svobodna, vendar vezana na podelitelja tako, da mu je zvesta(predvsem z vidika dajanja pomoči podelitelju, ko je to potrebno, npr. v primeru stiske) in da mu je na razpolago s svojo vojaško silo(tj. ko je potrebno, da svojemu podelitelju priskrbi določeno št. vojakov).
Eko, upam da je kej bolj jasno:)))
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Car »

Zelo dobra in natančna obrazložitev!

Hvala ti ;)
ParfumeGirl
Prispevkov: 251
Pridružen: 25. Sep 2010 13:34

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a ParfumeGirl »

A kdo ve, kateri od profesorjev bo sestavljal kolokvij?
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Kar jaz vem je 'pravilo', da kolokvije sestavlja Škrubejeva, izpite pa po večini Simič. Vsaj včasih je bilo tko ...
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Verjetno ste si vsi to že ogledali, a vseeno:
vprašanja iz simičevih povzetkov, samo to, kar pride v poštev na kolokvijo (mogoče je kakšen na koncu preveč)

Katere primere dolgodobne vzročnosti v zgodovini prava poznaš?
Kakšne vrste prava glede na način nastanka poznaš?
Katere so temeljne značilnosti običajnega prava?
Razmerje običajno pravo: postavljeno pravo
Kakšne odgovore na vprašanje: »od kod pravo?» poznaš?
Kdaj nastopi bistvena sprememba v pojmovanju naravnega prava?
Kakšne odgovore na vprašanje: »kaj najbolj vpliva na oblikovanje prava?« poznaš?
Katera šola je najvišje cenila običajno pravo in zakaj?
Ali obstaja kaka zveza med etničnimi skupnostmi in pravom in zakaj?
Kakšna je zveza med Toynbeejevim pregledom civilizacij in svetovnimi pravnimi sistemi?
Kje veljajo posamezni svetovni sistemi prava?
Katere so bistvene razlike med posameznimi svetovnimi pravnimi sistemi in po katerih merilih?
Kaj pomeni, da je pravo metafizičnega izvora in kje še danes tako mislijo?
Kaj je predpravo in zakaj tak izraz?
Kaj je namen prava?
Kaj je država in od kdaj govorimo o njej?
Katere so bistvene značilnosti preprostih demokratičnih ureditev?
Kakšno družbeno razlikovanje poznajo najstarejše družbe in potem tudi države?
Kaj je mestna država (polis) in kaj imperij?
Kateri so najstarejši zapisi prava in katere so glavne značilnosti teh zapisov?
Kakšna je zveza med verovanji in pravom?
Kaj je polis?
Katere so demokratske ( aristokratske ) poteze ureditve grških mestnih držav?
Katere pravnopolitične izraze grškega izvora poznaš in kaj pomenijo?
Kakšno podobo staroslovanske družbe nam kaže primerjalno jezikoslovje ?
S katerimi živinorejskimi ljudstvi so prišli Slovani v stik in kakšna so bila njihova medsebojna razmerja ?
Katere probleme iz staroslovenske družbe so skušali razložiti iz razmerja med živinorejci in poljedelci in kako ? Gumplowiczeva teza o nastanku države Kosezi: kaj je kdo trdil ?
Zakaj je prišlo do socialnega padca kosezov ? Kaj je bila župa ?
Katere funkcionarje so Slovenci v preteklosti imenovali župan ?
Kaj vse je Slovencem pomenil izraz župan ?
Kaj je župan, ki ga omenja kremsmünstrska listina ? Kaj je izraz župan pomenil na Slovenskem v srednjem veku ? Kakšne krajevne avtonomije so Slovenci poznali v preteklosti ?
Kdaj in zakaj je nastala Konverzija ? Zakaj je nastala Konverzija in kaj nam pove zgodba o Ingu ?
Socialna struktura karantanske družbe Iz èesa sklepamo, da je bila Karantanija predfevdalna država ?
Kaj pomeni trditev, da je fevdalizem sinteza poznoantične in rodovnoplemenske ureditve?
Kako se je razvijala v fevdalno ureditev poznoantična rimska družba?
Kako so se razvijale v fevdalno ureditev rodovnoplemske skupnosti?
Kaj pomeni izraz kontinuiteta?
Kontinuiteta na zahodu.
Kontinuiteta na vzhodu.
Kaj je vsebina teorije nasilja pri nastanku države?
Katera germanska prava in v kolikšni meri so vplivala na slovensko pravo? Kdo so priče, pritegnjene za ušesa ? Kakšno pravo vsebujejo Leges Romanae, za koga so veljale in kdaj so nastale? Kakšno pravo vsebujejo leges barbarorum, za koga so veljale in kdaj so nastale?
Slovenci in Germani : od plemenskih prav, jezikovnega prava do določitve meje.
Kaj so leges barbarorum in kaj leges romanae ?
Zakon sodni ljudem in leges romanae - povezave in razlike ?
Slovenci in Germani : od plemenskih prav, agrarne strukture do nacionalnih programov.
Kaj so kapitularji?
Slovenci in Romani: od razmerij poljedelci živinorejci, političnih razmerij do določitve meje
Iz katerega časa je teorija o deljeni lastnini in kdo je njen avtor ? Kaj je fevd ?
Kaj je zajem ?
Primerjaj zajem in zakup !
Kaj je osebna plat podložnosti ?
Kaje je stvarna plat podložnosti ?
Kaj je patrimonialna oblast in zakaj do nje pride?
Kaj je pravni partikularizme in v čem se kaže?
Kakšna je vzročna zveza med patrimonializacijo oblasti in pravnim partikularizmam? Karakteriziraj kratko kolizijske statute ! Kaj so statuta personalia ?
Kaj so statuta realia ?
Kaj je bil namen tujskega aresta ?
Kaj je značilno za fevdalne avtonomije?
Opiši kratko vrste avtonomij v srednjem veku ! Naštej obdobja fevdalne države in jih časovno opredeli ! karakteriziraj kratko obdobja fevdalne države!.
Katera država je nosilec uvajanja fevdalnega reda v zgodnjem srednjem veku?
Katere so bistvene značilnosti frankovske fevdalne ureditve?
Katere so bistvene značilnosti frankovske državne ureditve?
Katera je bistvena sprememba v ureditvi poljedelstva, povezana z uvajanjem fevdalizma?
Ali z vključitvijo v frankovsko državo izginejo vsi sledovi Karantanije?
Kateri so razlogi za družbeni padec kosezov?
Kateri so razlogi za družbeni padec županov in kaj se je z njimi zgodilo?
Ali je najstarejši ohranjeni slovanski zakon originalno delo?
V čem je podobnost med Zakonom sodnim ljudem in leges romanae ?
Kaj je skupno Zakonu sodnem ljudem in lex romana ?
Zakon sodni ljudem in leges romanae - povezave in razlike ? Do kakšnih zapletov je prišlo ob uvajanju fevdalizma v Istri ? Kdaj in zakaj je prišlo do rižanske veče ? S katerimi pritožbami so Istrani na rižanski veči uspeli ? Karakteriziraj kratko teritorialno zemljiško gospostvo !
Kakšno so bile posledice vzpona arabske države?


Kakšne vrste kolonizacije poznaš in njihove posledice ?
Kdo in kdaj je na slovenskem ozemlju uvajal hubni sistem ?
Kako je uvajanje hubnega sistema vplivalo na obseg slovenskega etničnega prostora ? Kakšno zvezo ima uvajanje hubnega sistema s slovensko-nemško etnično mejo ? Karakteriziraj kratko teritorialno zemljiško gospostvo ! V čem se kaže vzpon teritorialnih zemljiških gospodov ? Kaj je ministerialiteta in kaj je razlog za njen nastanek ? Kdaj in zakaj se pojavijo ministeriali in militi ? Struktura odvisnega prebivalstva v dobi partikularizma Kaj so in v katerih zvezah omenjamo deželska sodišča ? Kaj je mirovno gibanje ?

Opiši kratko vrste avtonomij v srednjem veku ! Nastanek in konec deţel na Slovenskem .
Kaj je bila vsebina starejše in kaj novejše plemiške avtonomije ?
Kaj je deţelni ročin ?
Ali lahko parlament primerjamo z ograjnim sodiščem ?
V čem so se meščani v srednjem veku ločevali od agrarne okolice ? Kaj je vsebina privilegijev srednjeveških mest ?
Kakšne so razlike v upravljanju celinskih in primorskih mest !
Kakšne so podobnosti v vodenju celinskih in primorskih srednjeveških mest ?
V čem se vidi, da je imela Ljubljana na začetku novega veka najvišje razvito avtonomijo na Slovenskem ?
Kakšne so bile razlike med celinskimi in primorskimi mesti v sred.v.?
Kaj je mutacija in kaj balotiranje ?
Karakteriziraj kratko vrste avtonomij na podeţelju !
Kaj je bila vsebina avtonomije soseske ?
Kaj so deţelska sodišča in v katerih zvezah jih omenjamo ?
Kaj so deţelska sodišča in zveza z avtonomijami in normiranjem prava ?
Zakaj je avtonomija Beneških Slovencev med najvišje razvitimi in katere so njene glavne poteze ? Primerjaj avtonomijo Beneških Slovencev s poljiško!
Zakaj so naši pravni zgodovinarji posvečali tolikšno pozornost Gorski bukvam ?
sheila
Prispevkov: 17
Pridružen: 14. Nov 2010 16:17

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a sheila »

kako vam kaj gre PZG dragi kolegi in kolegice??..že vse znate? :D :D
ParfumeGirl
Prispevkov: 251
Pridružen: 25. Sep 2010 13:34

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a ParfumeGirl »

Hahaha, good joke :D
To v torek bo polom...
carko32
Prispevkov: 108
Pridružen: 16. Okt 2010 14:03

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a carko32 »

Sj važnih je 40% :P

določeni deli gredo vredu, pri nekaterih pa bo treba še malo sedet.. pa poskrbet za koncentracijo pa da ostane notri:)

kaj se vam zdi najtežje?
lucky

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a lucky »

Kdaj pa je potem po januarju naslednji rok za zgodovino? Za redne študente mislim... Če mi (nam) npr. ne rata prit na januarskega. :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Mislim da aprila. Vsaj lani je bilo tako.
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Urši »

Mislim da marca. Poglej na spletno stran pravne fakultete..so že vsi roki do konca leta ;)

Rabim pa majhno pomoč. Bila bi zelo hvaležna če bi mi kdo znal malo podrobneje razložiti kaj je komunalno gibanje :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Urši napisal/-a:Mislim da marca. Poglej na spletno stran pravne fakultete..so že vsi roki do konca leta ;)

Rabim pa majhno pomoč. Bila bi zelo hvaležna če bi mi kdo znal malo podrobneje razložiti kaj je komunalno gibanje :)
Komunalno gibanje pomeni borbo(v začetku predvsem severnoitalijanskih mest, kot so Benetke, Genova, Firence) mest za avtonomijo in samoupravni položaj. Pojem se nanaša predvsem na S-italijanska mesta in sicer prvenstveno Benetke, saj so prav v tistem času(torej začetek 13. stoletja), neposredno po koncu 4, križarske vojne, Benetke in ostala S-italijanska mesta na račun sodelovanja v vojni trgovsko zelo obogatela, kar jim je omogočilo visok standard prebivalstva(namreč, prebivalstvo teh manjhni mest ni poznalo fevdalnih razmerij, večinoma je bilo svobodno,saj se je ukvarjalo s trgovino in kot vemo trgovina je tedaj bila privilegij meščanov, ki so že po položaju bili svobodni) . Tako so ta mesta imela močno družbeno podlago pridobiti si utrjen položaj in status mestnih državic, kar je vrhunec in cilj komunalnega gibanja.
BlackBerry
Prispevkov: 68
Pridružen: 30. Sep 2010 12:20

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a BlackBerry »

Oh ja, men negre nič v glavo... drugač, če kdo rabi, imam vse vaje!
Valia
Prispevkov: 39
Pridružen: 12. Avg 2010 08:54

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Valia »

A mogoče kdo ve, če je katera točka v Vilfanu, ki je ni potrebno znat za ta kolokvij?
ParfumeGirl
Prispevkov: 251
Pridružen: 25. Sep 2010 13:34

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a ParfumeGirl »

BlackBerry napisal/-a:Oh ja, men negre nič v glavo... drugač, če kdo rabi, imam vse vaje!
A vi hotel/la pripopat tle na forum? :D Bo verjetno dost brucem pomagalo ;)
BlackBerry
Prispevkov: 68
Pridružen: 30. Sep 2010 12:20

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a BlackBerry »

Amm neznam prlimat, lahko mi daš pa mail, pa ti pošljem :)

drugače je pa izpit marca in ne aprila :)

https://docs.google.com/viewer?url=http ... 2011.2.pdf
piki_c@
Prispevkov: 2
Pridružen: 20. Nov 2010 09:23

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a piki_c@ »

dragoxxx: hvala ti ful 8-)
BlackBerry: a bi še meni poslala :D ( [email protected])

jst se drgač nemorm več učit komaj čakam da je vsega konc :D
hpoirot
Prispevkov: 93
Pridružen: 17. Okt 2010 12:51

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a hpoirot »

jz sm si knjigo prebrala pa nrdila izpiske že dva tedna nazaj (sprotno delo), nism pa nikol delala domačih nalog, ampak se mi zdi da je blo kr dost že sam da sm hodla na vaje pa da se mi je mal sanjal o snovi ... simič res fino pove stvari na vajah :) učeri pa dans se pa učim izpiske ampak tko da še vire iz škrubej kombiniram zraven ... zaenkrat mislm da mi kr gre, ampak dost pomaga to, da sm mela zgodovino na maturi pomoje :)

sicer pa pomoje odpade vse tist, kar je o srbih pa hrvatih (recimo ogrsko-hrvaška unija, sm glih tle :D ) - vsaj glede na to, da tud osmo poglavje ni celo ampak samo do tja, kjer so slovenci v snovi ...
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Urši »

BlackBerry napisal/-a:Amm neznam prlimat, lahko mi daš pa mail, pa ti pošljem :)

drugače je pa izpit marca in ne aprila :)

https://docs.google.com/viewer?url=http ... 2011.2.pdf


Spodaj pod okvirčkom kjer pišeš komentar maš 2 zavihka: možnosti in pa naloži priponko. Pomoje je to to ;)
lucky

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a lucky »

...
Zadnjič spremenil lucky, dne 28. Feb 2011 13:15, skupaj popravljeno 1 krat.
Valia
Prispevkov: 39
Pridružen: 12. Avg 2010 08:54

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Valia »

http://www.pf.uni-lj.si/i-stopnja/redni ... 011-11013/ --> tule so izpitni roki

Taj bi pa še jaz prosla za vaje: [email protected]
Hvala!
lucky

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a lucky »

Sem že našla, ampak hvala vseeno :) In ne bom se učila, grem na izpit marca, tako da mi ni potrebno nardit kolokvija v torek .. se mi je kr odvalil kamen od srca :D :D :D
il.principe
Prispevkov: 45
Pridružen: 25. Okt 2009 15:32

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a il.principe »

lucky napisal/-a:Sem že našla, ampak hvala vseeno :) In ne bom se učila, grem na izpit marca, tako da mi ni potrebno nardit kolokvija v torek .. se mi je kr odvalil kamen od srca :D :D :D
kako to da greš na izpit marca in ne januarja
edith
Prispevkov: 6
Pridružen: 03. Okt 2010 12:58

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a edith »

a lahko kdo objavi vaje na shrani.si? verjetno bo še marsikomu prav prišlo :)
ParfumeGirl
Prispevkov: 251
Pridružen: 25. Sep 2010 13:34

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a ParfumeGirl »

lucky napisal/-a:Sem že našla, ampak hvala vseeno :) In ne bom se učila, grem na izpit marca, tako da mi ni potrebno nardit kolokvija v torek .. se mi je kr odvalil kamen od srca :D :D :D
Potem sva že dve, ki sva obupali. Sej sploh nisem pričakovala, da bom nardila, tak da mam že v planu izpit marca :)
Odgovori

Vrni se na