Vaje pri pravni zgodovini

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Živjo!

Ma morda kdo tretje vaje? :oops: Kr sm jih zamudila, pa sm res hotla it, kr ko sm sama reševala nism mela za burek :( In bi rada preverla odgovore... Bi bil kdo tako prijazen, da mi jih pokaže al pa pošlje? :D
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Aida napisal/-a:Ok, super. Hvala :)

Prilagam še vaje 3, 4, 5.
Če jih kdo potrebuje in jih bo v ta namen prebral, naj prosim napiše, če opazi kakšno veliko napako :)
Pa zelo bi bila hvaležna za objavo zadnjih vaj (10, 11, 12).
Vaje odgovori 3.docx
Vaje odgovori 4.docx
Vaje odgovori 5.docx
Tu bi rada opozorila na lapsus :)
vaje 5:
Razlike med Eklogo in Zslj:
- jezik v katerem sta napisana (Ekloga v latinščini, Ekloga v stari cerkveni slovanščini)
- kazni v Zslj so blažje od bizantinskih in marsikje nadomeščene s cerkvenimi
- Zslj vsebuje dodatek, ki bolj kot pravo ureja moralo


Zdj sm šele začela brat, tako da če bo še kaj bom dopisala :)
lucky

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a lucky »

Moje lanske vaje so itak drek :) Najbolj se ti splača, če sam odgovoriš, pa pol mal preveriš pri ostalih ...

Drugače pa hvala za opozorilo ;)
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

lucky napisal/-a:Moje lanske vaje so itak drek :) Najbolj se ti splača, če sam odgovoriš, pa pol mal preveriš pri ostalih ...

Drugače pa hvala za opozorilo ;)
Lucky, sj a ni tele vaje objavila Aida? Al so to tvoje? :) Tele so se mi zdele kr vredu rešene, sm jih mela na vajah. Ampak... Morm pogledat v kerem jeziku je ekloga sploh napisana, kr je profesor omenu grščino :o
lucky

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a lucky »

No, ne vem točno. Vem samo, da sem jih jaz objavila vse tu nekje na forumu.
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

lucky napisal/-a:No, ne vem točno. Vem samo, da sem jih jaz objavila vse tu nekje na forumu.
Da sj to mislim da se tut spomnem :) Sam tole ta tretjo, ki sm jo ja gledla je objavla Aida :D Zdj vidim :)
lucky

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a lucky »

Okej :)
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Veste tisti občutek, ko se površno učiš in nobenega odgovora ne najdeš? In se potem začneš resno učiti in bereš knjigo.. Pa si rečeš "Waw sj tle not vse piše :D"
To se mi pri PZG še ni zgodilo xD oz. ajde.. v redkih primerih... :ugeek:
ParfumeGirl
Prispevkov: 251
Pridružen: 25. Sep 2010 13:34

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a ParfumeGirl »

Sva ze dve :lol:
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Evo tole pa moram napisat za bodoče generacije :)

Lani sem hodila na vaje prof. Škrubej. Bile so totalni polom, ampak kaj čmo, če si tako dodeljen...
Letos sem se odločila, da bom šla na Simičeve.
In ta teden sem bila na obeh.
Ljudje... Razlika je ogromna! Newm, če si je kdo že dejansko vzel čas in šel na oba profesorja... Jaz vam predlagam, da si ga vzamete. Simič predava nepredstavljivo bolj smiselno in organizirano. Prof. Škrubej se sicer opravičujem za kritiko, ker vidim da se trudi in bi nam rada povedala čim več, ampak kolikor ona poudarja, naj na izpitu povemo bistveno, toliko se ona tega ne drži.
Pove vse ostalo na koncu pa pojma nimaš kaj je odgovor in kaj bi sploh napisal na izpitni list.
Poleg tega so odgovori ponekod popolnoma različni pri istih vprašanjih pri vsakem od prof.! Ne moreš verjet. S tem da pri prof. Simiču so odgovori smiselni. Pri prof. Škrubej pa "zabluzeni". Dostikrat sploh ne povemo odgovora...

Vidim na vajah, da so študenti zgubljeni, ne vejo pri katerem vprašanju smo itd.

Poleg tega... To gre na vse bruce... Ne copy-paste delat! Take vaje vam popolnoma nič ne koristijo. Jaz sem lani tako delala, ali pa sploh nisem imela vaj (pri Škrubej itak škoda met, kr ne dobiš priložnosti da bi normalno odgovoru ampak ona prevzame takoj ko usta odpreš... :twisted: ). ZaRadi tega pa mi je tako zlaufalo. Vaje mam opravljene, izpita pa še zdaleč ne.
Letos ko delam vaje, mi gre nepredstavljivo bolje. Pa me je še vedno strah kolokvija.
Tako, da se vsaj nekaj potrudite. Copy-paste - SLABO :!: ;)

Tako... Upam, da vam bodo moje izkušnje kaj pripomogle pri študiju :)
Čaw, čaw!
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a jessy »

Hm, meni sicer Škrubejeva niti slučajno ni všeč in se mi do zdaj zdi najslabša izmed profesorjev na PF, a vaje so se mi zdele OK. Šli smo od vprašanja do vprašanja, le če je zmanjkalo časa, nismo naredili vseh, se je pa zahtevala priprava vnaprej, sicer si težko sledil. V bistvu so lani kolegi govorili ravno obratno, da Simič sploh ni sistematičen in da na vajah sploh ne prideš do odgovorov.
Se pa strinjam, da ti kopiranje vaj na dolgi rok nič ne pomaga, saj so ključne za izpit.
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

Js pa mislim, da se nihče ne rabi bat izpita iz pravne zgodovine, pa če je hodil na vaje ali pa ne, problem je, da si marsikdo premalo natančno nauči, oziroma se nauči zgolj na pamet brez dejanskega razumevanja, vaje pa pomembno pripomorejo prav k razumevanju se strinjam. Ste pa verjetno tiste, ki ne delajo vaj kar malo prestrašili, tko da jim sam potolažm, da to ni pogoj za dobro oceno, da jih le potem na koncu rešite, ali pa preberete od koga drugega:)
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Alan Shore napisal/-a:Js pa mislim, da se nihče ne rabi bat izpita iz pravne zgodovine, pa če je hodil na vaje ali pa ne, problem je, da si marsikdo premalo natančno nauči, oziroma se nauči zgolj na pamet brez dejanskega razumevanja, vaje pa pomembno pripomorejo prav k razumevanju se strinjam. Ste pa verjetno tiste, ki ne delajo vaj kar malo prestrašili, tko da jim sam potolažm, da to ni pogoj za dobro oceno, da jih le potem na koncu rešite, ali pa preberete od koga drugega:)
Ja to je morda res :) oz. je kar ful res. Razumevanje je tisto. Ampak če si tak šalabajzer kot jaz in ne moreš povezat ene stvari iz svoje glave ti dost pomaga če si tam :) Malo se ti vzpostavijo povezave v možganih.. morda zaradi tega :)
Kr profesorja res data dosti na razumevanje.. Tut na izpitu se mi zdi. Res pa je da z njim nimam preveč izkušenj (sj ga še nism nardila, tk da se ne morm oglašat :oops: )
jessy napisal/-a:Hm, meni sicer Škrubejeva niti slučajno ni všeč in se mi do zdaj zdi najslabša izmed profesorjev na PF, a vaje so se mi zdele OK. Šli smo od vprašanja do vprašanja, le če je zmanjkalo časa, nismo naredili vseh, se je pa zahtevala priprava vnaprej, sicer si težko sledil. V bistvu so lani kolegi govorili ravno obratno, da Simič sploh ni sistematičen in da na vajah sploh ne prideš do odgovorov.
Se pa strinjam, da ti kopiranje vaj na dolgi rok nič ne pomaga, saj so ključne za izpit.
Jessy lepo napisano mnenje :)
Sam recimo v tem primeru sem jaz bila kar dobro pripravljena na vaje. In preden sem šla k prof. Škrubej sem bila na Simičevih in sem imela skor vse rešeno (razen ene par vprašanj, k nism glih znala kk napisat sploh - sekundna nepozornost pa zamudiš odgovor :oops: )
Pa sem videla da se prof. Škrubej zgubi notr. Začne razlagat pol pa ne ve kje je ostala :roll: Parkrat sm se že komj zadržala, da jo nism še enkrat vprašala tisto kar je spustila :lol: ampak itak ne pridemo čez, brez veze se ustavljat..
Glede lani... Morda se je pa Simič popravu xD Škrubejeva je še skos tk zmedena ko je bla xD
Sicr pa tut pr Simiču nismo prišli čez :( Pa glih zadnj del newm če mam prov :roll:
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Je kje kdo ki hodi k simiču pa ma rešene zadnje dve vaje?
Če bi na vaje prinesu, da si pogledam? :)
lucky

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a lucky »

Absolutno vprašanje iz vaj :)

Za koga je Magna Cart izvorno sploh veljala?

Se pravi ... Jaz se ne domislim ničesar boljšega, kot to, da je veljala praktično za vse, torej, da so jo morali spoštovati vsi sloji. Glede na to, da je bila izdana s strani vladarja zaradi pritiska fevdalcev (in seveda tudi drugih), v njej pa so določila za svobodne ljudi, grofe, barone, podložnike, duhovnike ...

Al kaj? :)
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

lucky napisal/-a:Absolutno vprašanje iz vaj :)

Za koga je Magna Cart izvorno sploh veljala?

Se pravi ... Jaz se ne domislim ničesar boljšega, kot to, da je veljala praktično za vse, torej, da so jo morali spoštovati vsi sloji. Glede na to, da je bila izdana s strani vladarja zaradi pritiska fevdalcev (in seveda tudi drugih), v njej pa so določila za svobodne ljudi, grofe, barone, podložnike, duhovnike ...

Al kaj? :)
Oj! To mam ja napisano, bom ti sporočla ko bom pogledla :)
lucky

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a lucky »

9sammy5 napisal/-a:
lucky napisal/-a:Absolutno vprašanje iz vaj :)

Za koga je Magna Cart izvorno sploh veljala?

Se pravi ... Jaz se ne domislim ničesar boljšega, kot to, da je veljala praktično za vse, torej, da so jo morali spoštovati vsi sloji. Glede na to, da je bila izdana s strani vladarja zaradi pritiska fevdalcev (in seveda tudi drugih), v njej pa so določila za svobodne ljudi, grofe, barone, podložnike, duhovnike ...

Al kaj? :)
Oj! To mam ja napisano, bom ti sporočla ko bom pogledla :)
No, prosim ...
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Jaz bi rekel, da je izvorno veljala le za plemiče(konkretno v takratnih angleških razmerah za visoko plemstvo, tj. barone, vojvode-saj je omejila kraljevo oblast v razmerju do slednjih; dobili so svoje sodstvo, itd.)

Sicer me pa ne vzeti za 100%, tole samo domnevam, mogoče, da mislijo z besedico "izvorno" tudi kaj drugega. :)
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

dragoxxx napisal/-a:Jaz bi rekel, da je izvorno veljala le za plemiče(konkretno v takratnih angleških razmerah za visoko plemstvo, tj. barone, vojvode-saj je omejila kraljevo oblast v razmerju do slednjih; dobili so svoje sodstvo, itd.)

Sicer me pa ne vzeti za 100%, tole samo domnevam, mogoče, da mislijo z besedico "izvorno" tudi kaj drugega. :)
Ne, ne... Je blo tk povedano :)

Evo zdj sm še pogledla v vaje....
Napisano mam:
"20 čl.!! Napisana za plemstvo. (Škrubej je še dodala za "normansko" plemstvo). Šele v času po nastanku MC se je št.svobodnih začelo večat. V 16. stol. so vsi svobodni."
lucky

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a lucky »

Hvala.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Haha, super, torej se še spomnem, hehe :D
ludi
Prispevkov: 2
Pridružen: 16. Jan 2012 22:14

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a ludi »

jaz bi prosil AIDO če lahko objavi še kašne vaje...
AIDA prosim pomagaj...tvoji odg. so najboljši (btw bravo ;) )...
do zdaj si dala na forum 1-5...če maš še kašne rešene vaje...res bi te prosil za pomoč..
lucky

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a lucky »

Bi veljale tudi letošnje vaje od lucky? :)
ludi
Prispevkov: 2
Pridružen: 16. Jan 2012 22:14

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a ludi »

pač...ni več časa za reševat vaje...ispit je v četrtek...učil sm se sam vaje nisem sploh pregledal...
rabim dobre odgovore...rabim dobre rešitve...od 1-5 so že...
prosim za pomoč.. :cry:
Aida
Prispevkov: 32
Pridružen: 05. Feb 2011 11:55
Kraj: Ljubljana

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a Aida »

Objavljam še preostale vaje.
Kvaliteta proti koncu pada, verjetno zaradi težavnosti snovi in pomanjkanja časa (sem jih pisala tik pred izpitom).
Zadnjih, 12. vaj pa nisem rešila in jih nimam.
Vaje odgovori 6.docx
Vaje odgovori 7.docx
Vaje odgovori 8.docx
Vaje odgovori 9.docx
Vaje odgovori 10.docx
Vaje odgovori 11.docx
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Lp, A
Odgovori

Vrni se na