Izpit januar 2012

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
Uporabniški avatar
Tyarinn
Prispevkov: 42
Pridružen: 20. Jan 2010 14:26

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a Tyarinn »

Ta sistem se ne obnese :) mislm, mogoče če maš res srečo, al pa predhodno znanje iz gimnazije recimo, in če resnično znaš znaš to kar je napisal denny.crane.. če pa si samo površno zapomnš lih sam une glavne stvari.. se pa men ni obnesl - go guess :mrgreen: kampansko učenje ja.. vedno prisotno!
..je pa vsekakor priročno za met pregled pa ponavlat, men je všeč :)
I'm an idealist. I don't know where I'm going, but I'm on my way.
gris
Prispevkov: 11
Pridružen: 15. Jan 2012 13:35

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a gris »

Zna mogoče kdo odgovoriti na to vprašanje:

»Če je človeka dolg prignal v stisko, tako da je svojo ženo…prodal ali zastavil, bodo tri leta delali v hiši svojega kupca ali zastavnega upnika, v četrtem letu bodo izpuščeni.«
Za katere vrste zastave bi šlo, če suženj ne bi bil izpuščen v četrtem letu? Primerjaj vsebino odlomka z rešilnim kupom.

Hvala in lp.
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a binka »

gris napisal/-a:Zna mogoče kdo odgovoriti na to vprašanje:

»Če je človeka dolg prignal v stisko, tako da je svojo ženo…prodal ali zastavil, bodo tri leta delali v hiši svojega kupca ali zastavnega upnika, v četrtem letu bodo izpuščeni.«
Za katere vrste zastave bi šlo, če suženj ne bi bil izpuščen v četrtem letu? Primerjaj vsebino odlomka z rešilnim kupom.

Hvala in lp.

Iz kje pa imaš ta vprašanja?:)
lucky

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

Jaz bi rekla, da gre za mrtvo zastavo. Ni pa nujno, da je prav ...

:)
lucky

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

In pokomentirajte ...
oxford
Prispevkov: 55
Pridružen: 13. Jan 2012 17:53

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a oxford »

Se strinjam, mislm da gre v tem primeru za mrtvo zastavo--> donosi pripadajo zastavnemu upniku (v tem primeru delo žene, sina,..) ne da bi se njihova vrednost odbijala od dolga. ČE bi bili po četrtem letu izpuščeni bi šlo pa za živo zastavo..
lucky

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

oxford napisal/-a:Se strinjam, mislm da gre v tem primeru za mrtvo zastavo--> donosi pripadajo zastavnemu upniku (v tem primeru delo žene, sina,..) ne da bi se njihova vrednost odbijala od dolga. ČE bi bili po četrtem letu izpuščeni bi šlo pa za živo zastavo..
Ja, tako sem tudi jaz razmišljala ... Je še najbolj logično.

Kako dolgo se piše izpit? So kaj rekli na predavanjih?
oxford
Prispevkov: 55
Pridružen: 13. Jan 2012 17:53

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a oxford »

Nevem, mislm da 45 minut.. :)
lucky

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

Hvala. Tudi meni se je zdelo nekako tako, ja.

Slišala sem tudi, da naj bi izpit sestavljal Simič. Ve kdo kaj o tem ...?
lucky

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

Če je kdo za to, lahko jutri popoldne/zvečer družno "rešujemo" oz. komentiramo vprašanja s starih izpitov. Nekaj jih je na Simičevi podstrani. Toliko, da se snov utrdi in da se pripravim(o) na tip in način vprašanj na izpitu.

Jaz sem za :)

In upam, da ne bom edina ... :P
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a binka »

lucky napisal/-a:Če je kdo za to, lahko jutri popoldne/zvečer družno "rešujemo" oz. komentiramo vprašanja s starih izpitov. Nekaj jih je na Simičevi podstrani. Toliko, da se snov utrdi in da se pripravim(o) na tip in način vprašanj na izpitu.

Jaz sem za :)

In upam, da ne bom edina ... :P
Jaz sem že obupala, se bom pridružila marca če bo podobno srečanje:/
lucky

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ah, daj, daj, zadnji dan oz. dva pa res ne smeš obupat. Saj je še dobrih 30 ur do izpita :) Še vso snov lahko spraviš v glavo, če si hitra ...
oxford
Prispevkov: 55
Pridružen: 13. Jan 2012 17:53

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a oxford »

'' v časih Petra Poltleina, zdajšnjega mestnega sodnika na Ptuju, so zapisane pravice mesta Ptuj na željo tega vicedoma in po spominu prisežnikov (mestnega) sveta v tem času.« Ali pred tem na Ptuju niso imeli prava? Katere organe mestne avtonomije Ptuja poznate?

ok prvi del vpr mi je jasn. :) kaj pa organi mestne avtonomije? Mogoče Sodnik, svet..?
lucky

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

oxford napisal/-a:'' v časih Petra Poltleina, zdajšnjega mestnega sodnika na Ptuju, so zapisane pravice mesta Ptuj na željo tega vicedoma in po spominu prisežnikov (mestnega) sveta v tem času.« Ali pred tem na Ptuju niso imeli prava? Katere organe mestne avtonomije Ptuja poznate?

ok prvi del vpr mi je jasn. :) kaj pa organi mestne avtonomije? Mogoče Sodnik, svet..?
Ja, po moje sta organa mestne avtonomije mestni sodnik in mestni svet.
oxford
Prispevkov: 55
Pridružen: 13. Jan 2012 17:53

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a oxford »

se mi je zdel, kul hvala :D
ParfumeGirl
Prispevkov: 251
Pridružen: 25. Sep 2010 13:34

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a ParfumeGirl »

lucky napisal/-a:Če je kdo za to, lahko jutri popoldne/zvečer družno "rešujemo" oz. komentiramo vprašanja s starih izpitov. Nekaj jih je na Simičevi podstrani. Toliko, da se snov utrdi in da se pripravim(o) na tip in način vprašanj na izpitu.

Jaz sem za :)

In upam, da ne bom edina ... :P
Določimo dejt ob 21h zvečer. Če bo kdo tukaj :) Tako da že vnaprej vemo.
Uporabniški avatar
Tyarinn
Prispevkov: 42
Pridružen: 20. Jan 2010 14:26

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a Tyarinn »

Vredu ura :)
I'm an idealist. I don't know where I'm going, but I'm on my way.
lucky

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

Tyarinn napisal/-a:Vredu ura :)
Se strinjam!
Uporabniški avatar
Ema°
Prispevkov: 4
Pridružen: 11. Okt 2010 16:48

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a Ema° »

A bi mi mogoče lahko kdo pomagal pri odgovoru na to vprašanje?

»Če bi kaj zanemarjal ali bi bil s čim v zamudi, vam gre pravica, da z menoj ravnate s telesnim prisiljevanjem (disciplina corporalis), kakor z drugimi vašimi nesvobodnimi hlapci (servientes).« Kako imenujemo oblast, kakršno kaže odlomek? Zakaj se je taka oblika oblasti uveljavila in kakšne posledice je imela za veljavnost prava? Za katero ureditev je značilna?
lucky

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ema° napisal/-a:A bi mi mogoče lahko kdo pomagal pri odgovoru na to vprašanje?

»Če bi kaj zanemarjal ali bi bil s čim v zamudi, vam gre pravica, da z menoj ravnate s telesnim prisiljevanjem (disciplina corporalis), kakor z drugimi vašimi nesvobodnimi hlapci (servientes).« Kako imenujemo oblast, kakršno kaže odlomek? Zakaj se je taka oblika oblasti uveljavila in kakšne posledice je imela za veljavnost prava? Za katero ureditev je značilna?
Je to mogoče patriarhalno suženjstvo?
gris
Prispevkov: 11
Pridružen: 15. Jan 2012 13:35

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a gris »

Našel sem še eno vprašanje, ki se dostikrat ponavlja na izpitu:

Osrednja državna oblast skrbi, da samoupravne oblasti izvajajo svoje zakonite dolžnosti v določenih mejah in ne kršijo splošnih državnih interesov.« Katere samoupravne ozemeljske enote poznaš in v katero obdobje sega nastanek največjih med njimi? Kateri sloj prebivalstva prvi uživa avtonomijo v njihovem okviru in kakšno?

Citat je iz Oktrorirane ustave 1931. leta. Ve kdo odgovore?
oxford
Prispevkov: 55
Pridružen: 13. Jan 2012 17:53

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a oxford »

lucky napisal/-a:
Ema° napisal/-a:A bi mi mogoče lahko kdo pomagal pri odgovoru na to vprašanje?

»Če bi kaj zanemarjal ali bi bil s čim v zamudi, vam gre pravica, da z menoj ravnate s telesnim prisiljevanjem (disciplina corporalis), kakor z drugimi vašimi nesvobodnimi hlapci (servientes).« Kako imenujemo oblast, kakršno kaže odlomek? Zakaj se je taka oblika oblasti uveljavila in kakšne posledice je imela za veljavnost prava? Za katero ureditev je značilna?
Je to mogoče patriarhalno suženjstvo?

Gre za odlomek iz poglavja geneza fevdale družbe..( je v knjigi prof.Škrubej str.87) Sam mi ni čis jasn kaj točno misljo s to oblastjo??
oxford
Prispevkov: 55
Pridružen: 13. Jan 2012 17:53

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a oxford »

gris napisal/-a:Našel sem še eno vprašanje, ki se dostikrat ponavlja na izpitu:

Osrednja državna oblast skrbi, da samoupravne oblasti izvajajo svoje zakonite dolžnosti v določenih mejah in ne kršijo splošnih državnih interesov.« Katere samoupravne ozemeljske enote poznaš in v katero obdobje sega nastanek največjih med njimi? Kateri sloj prebivalstva prvi uživa avtonomijo v njihovem okviru in kakšno?

Citat je iz Oktrorirane ustave 1931. leta. Ve kdo odgovore?

samoupravne ozemeljske enote.. a ni to občina, okraj, okrožje, dežela?
Dežele- nastanek 13.stol. --> kakor hitro se je nkeemu knezu posrečilo uveljaviti nad osvobojenim nižjim plemstvom nekega širšega območja svojo vojaško in sodno oblast je nastala nova vrsta državnopravne enote= DEŽELA
oxford
Prispevkov: 55
Pridružen: 13. Jan 2012 17:53

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a oxford »

oxford napisal/-a:
lucky napisal/-a:
Ema° napisal/-a:A bi mi mogoče lahko kdo pomagal pri odgovoru na to vprašanje?

»Če bi kaj zanemarjal ali bi bil s čim v zamudi, vam gre pravica, da z menoj ravnate s telesnim prisiljevanjem (disciplina corporalis), kakor z drugimi vašimi nesvobodnimi hlapci (servientes).« Kako imenujemo oblast, kakršno kaže odlomek? Zakaj se je taka oblika oblasti uveljavila in kakšne posledice je imela za veljavnost prava? Za katero ureditev je značilna?
Je to mogoče patriarhalno suženjstvo?

Gre za odlomek iz poglavja geneza fevdale družbe..( je v knjigi prof.Škrubej str.87) Sam mi ni čis jasn kaj točno misljo s to oblastjo??
IZ VAJ:
Kateri so znaki fevdalizacije poznoantične družbe, kot jih lahko razberete zlasti iz odlomkov iz odlomkov iz dela Salviana in Prokopija? Katere znake fevdalne ureditve kažejo formule v zvezi s posojanjem denarja?
Salvian: začetek procesa patrimonializacije, zasebniki si prisvajajo javno oblast in dohodke, ki bi se morali stekati v državno blagajno
vnaprej pripravljen obrazec zadolžnice vse več ljudi je zaradi vedno večjih socialnih razlik prešlo v osebno odvisnost od svojih upnikov --> zadolževanjke--> začetek osebne odvisnosti(oseba sebe zastavi) --> vodi do procesa patrimonializacije
sunshine.
Prispevkov: 23
Pridružen: 18. Jan 2012 16:18

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a sunshine. »

oxford napisal/-a:
gris napisal/-a:Našel sem še eno vprašanje, ki se dostikrat ponavlja na izpitu:

Osrednja državna oblast skrbi, da samoupravne oblasti izvajajo svoje zakonite dolžnosti v določenih mejah in ne kršijo splošnih državnih interesov.« Katere samoupravne ozemeljske enote poznaš in v katero obdobje sega nastanek največjih med njimi? Kateri sloj prebivalstva prvi uživa avtonomijo v njihovem okviru in kakšno?

Citat je iz Oktrorirane ustave 1931. leta. Ve kdo odgovore?

samoupravne ozemeljske enote.. a ni to občina, okraj, okrožje, dežela?
Dežele- nastanek 13.stol. --> kakor hitro se je nkeemu knezu posrečilo uveljaviti nad osvobojenim nižjim plemstvom nekega širšega območja svojo vojaško in sodno oblast je nastala nova vrsta državnopravne enote= DEŽELA
Sm razdelitev na dežele je bila odpravljena, ali pač ne?
Zaklenjeno

Vrni se na