Izpit januar 2012

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a binka »

No izpit se približuje, najbrž bomo vsi meli kakšna vprašanja..
Za začetek: ali kdo ve, če moramo znati upravo in pravo pri slovencih onstran državne meje (str. 135-138)? :)
pa če je mogoče še kaj kar lahko spustimo?

Lp,:)
lucky

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

binka napisal/-a:No izpit se približuje, najbrž bomo vsi meli kakšna vprašanja..
Za začetek: ali kdo ve, če moramo znati upravo in pravo pri slovencih onstran državne meje (str. 135-138)? :)
pa če je mogoče še kaj kar lahko spustimo?

Lp,:)
Tega BAJE ni bilo še nikoli v izpitu, zato sem dobila nasvet, da se naj le prebere in nauči, če bo čas.

Znati pa ni treba Srbskih ustav, stran 121 in naprej; Dubrovniške avtonomije in statuta, stran 76 in naprej.

Če je še kaj, me, kolegi, dopolnite :)
ParfumeGirl
Prispevkov: 251
Pridružen: 25. Sep 2010 13:34

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a ParfumeGirl »

A Trogirsko diplomo je potrebno znati?
lucky

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

ParfumeGirl napisal/-a:A Trogirsko diplomo je potrebno znati?
Ja.

Kako ti gre? :)
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a binka »

Kako se vi učite? Jz sm zgubila čist vso svojo voljo, kr zgublena sm... :( :(
kendy
Prispevkov: 43
Pridružen: 16. Avg 2011 21:31

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a kendy »

se ve kdo bo sestavljal izpit?
ParfumeGirl
Prispevkov: 251
Pridružen: 25. Sep 2010 13:34

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a ParfumeGirl »

Ja, to tudi mene zanima. Je to prof. Simič, glede na to, da on ponavadi sestavlja januarski izpit?
lucky napisal/-a:
ParfumeGirl napisal/-a:A Trogirsko diplomo je potrebno znati?
Ja.

Kako ti gre? :)
Mah, ne gre glih. Spet kampanjsko... :/
lucky

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

ParfumeGirl napisal/-a:Ja, to tudi mene zanima. Je to prof. Simič, glede na to, da on ponavadi sestavlja januarski izpit?
lucky napisal/-a:
ParfumeGirl napisal/-a:A Trogirsko diplomo je potrebno znati?
Ja.

Kako ti gre? :)
Mah, ne gre glih. Spet kampanjsko... :/
Kampanjsko je kul. To bo vedno tako, kr navadi(mo) se ;)

Vsem pa malo vzpodbude ... Mamo še čas! 8-)
kendy
Prispevkov: 43
Pridružen: 16. Avg 2011 21:31

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a kendy »

ParfumeGirl napisal/-a:Ja, to tudi mene zanima. Je to prof. Simič, glede na to, da on ponavadi sestavlja januarski izpit?
a ni ravno lanski januarski izpit sestavila prof. škrubej? in če se izmenjujeta bi bila tudi na vrsti ona, oktobrski je bil namreč simičev...
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a binka »

Simič je na vajah reku da bo on sestavlu izpit..mislm reku je "najverjetneje" :)
Še eno vprašanje: pri ljubljaskem privilegiju najprej piše v Vilfanu, da je skupščino vseh meščanov nadomestil mestni svet, potem pa koorporacija stotih imenovanih. Kaj je zdaj res? pa še nekaj me zanima, a notranji in zunanji svet sta skupaj mestni svet?
lucky

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

binka napisal/-a:Simič je na vajah reku da bo on sestavlu izpit..mislm reku je "najverjetneje" :)
Še eno vprašanje: pri ljubljaskem privilegiju najprej piše v Vilfanu, da je skupščino vseh meščanov nadomestil mestni svet, potem pa koorporacija stotih imenovanih. Kaj je zdaj res? pa še nekaj me zanima, a notranji in zunanji svet sta skupaj mestni svet?
Skupščino vseh meščanov nadomesti organ stotih imenovanih, ki skupščini odvzame vsak pomen.
oxford
Prispevkov: 55
Pridružen: 13. Jan 2012 17:53

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a oxford »

Mene pa zanima če je treba znat Poljički statut in statute kastavskega gospostva.. mogoče kdo ve če se je to že kdaj pojavilo kot vpr. na izpitu ?? :D :D
Uporabniški avatar
cherilady
Prispevkov: 24
Pridružen: 10. Jan 2012 22:53

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a cherilady »

Nam je rekel prof. Simič zadnjič na vajah, da je treba pri teh hrvaških zadevah znat mal bolj podrobno tisto, kar je v povezavi z nami (statuti kastavskega gospostva torej pridejo v poštev, Poljički pa pomoje bolj ne, da zadostoje, če sam približno veš kaj to je? :))
oxford
Prispevkov: 55
Pridružen: 13. Jan 2012 17:53

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a oxford »

cherilady napisal/-a:Nam je rekel prof. Simič zadnjič na vajah, da je treba pri teh hrvaških zadevah znat mal bolj podrobno tisto, kar je v povezavi z nami (statuti kastavskega gospostva torej pridejo v poštev, Poljički pa pomoje bolj ne, da zadostoje, če sam približno veš kaj to je? :))
Aha ok, hvala :)
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a binka »

A mi lahko nekdo prosim razloži razmerje med deželnim knezom in stanovi v novem veku?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

binka napisal/-a:A mi lahko nekdo prosim razloži razmerje med deželnim knezom in stanovi v novem veku?
Hmm, no bom jaz poskusil:)

Torej, če si novi vek razlagamo kot obodobje zgodovine, ki je trajalo med leti 1492 - 1918, imamo znotraj njega več podobdobij(Tole klasifikacijo sem se spomnil še iz gimnazije drugače), ki se vrstijo od poznega fevdalizma(propad ustaljenih zemljiškofevdalnih oblik , krepitev moči meščanstva, odkrivanje čezmorskih dežel in premeščanje središča evropskega gospodarstva iz Sredozemlja na območje Atlantika-Nizozemska, Anglija), preko klasičnega absolutizma in razsvetljenega absolutizma pa vse do imperializma 19. stoletja in nacionalnih trenj, ki so privedla do 1. svetovne vojne. Skratka, tole sem samo navedel, da ti bo malo v pomoč, da se znajdemo, kje točno smo :)

Sedaj za samo razmerje med deželnim knezom in stanovi v tem obsežnem obdobju je veljalo nekak tkole:
Institucija deželnega kneza se je pravzaprav oblikovala konec 13. stoletja z združevanjem manjših zemljiških gospostev pod oblastjo enega močnega zemljiškega gospoda(vojne, poroke, itd.) in tako so nastale nove državno-pravne enote, tj. DEŽELE. Na čelu njih je torej bil deželni knez. Vendar vso to moč si deželni knez ne bi pridobil brez pomoči nižjega plemstva(ministeriali), ki so mu pomagali pri vojski, itd. Prav zato je po tem, ko si je prilastil naziv deželnega kneza, slednji dal določene pravice tem, ki so mu pomagali, in tako nekako nastanejo prvi deželni stanovi. Za to prvotno razmerje je značilno, da stanove sestavljajo skoraj izključno le plemiči, ki imajo svoje ograjno sodišče(sodno avtonomijo) in na podlagi deželnih stanov tudi davčnopolitično avtonomijo. V teku razvoja dobijo svoje mesto v deželnih stanovih tudi meščani, ponekod(npr. Goriška) pa tudi bogati kmetje. Bistveno za razmerje med deželnim knezom in stanovi je to, da slednji odločajo z odobritvijo davkov o določenih vojaških potezah deželnega kneza. Omejujejo ga na davčnem področju torej in na vojaškem tudi. Kasneje pod vplivom različnih dejavnikov(utrjevanje moči deželnega kneza s podpiranjem novih meščanskih oblik proizvodnje, slabitev deželnih stanov, itd.) pride do uvedbe absolutizma; na območju Nemškorimskega cesarstva pač do posebne oblike absolutizma; deželnoknežjega, ker je ozemlje cesarstva bilo preveč razdeljeno na posamezne dokaj samostojne dežele in se ni mogla oblikovati neka enotna država z močno vladarjevo centralno oblastjo. V tem času izgubijo deželni stanovi toliko na moči, da jih nekje deželni knez sploh ne sklicuje več, ker ima tako močno oblast. Postopoma v novejši dobi deželne stanove zamenjajo sodobni parlamenti.

Tako, tole sem zelo na obširno in na hitro podal razvoj tega. Ne vem kaj točno te tukaj zanima, a pristojnosti obeh ali kako?
oxford
Prispevkov: 55
Pridružen: 13. Jan 2012 17:53

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a oxford »

Katere pravice glede sodstva si zagotovijo mesta?
oxford
Prispevkov: 55
Pridružen: 13. Jan 2012 17:53

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a oxford »

« …kdo drug ti vzame spravnino često celo še za brata, za sinovo smrt od morilca. « Ta ostane v deželi, ko plačal obilno je globo…« Kakšna je bila kazen, če ni bila plačana »globa« :?: :?: in v katerem primeru je bila namesto maščevanja?

HELP :D
oxford
Prispevkov: 55
Pridružen: 13. Jan 2012 17:53

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a oxford »

»Podložnik mora priti v pisarno svoje gosposke brez hrupa in povsem skromno povedati vpričo vaških županov (rihtarjev) ali zapriseženih mož, ki se ob uradnih dneh tam mudijo…« Kakšne naloge opravljajo župani iz odlomka v srednjem veku in kakšne v absolutizmu? :?: :D
Aurora*
Prispevkov: 1
Pridružen: 16. Nov 2011 22:47
Kraj: Lj.

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a Aurora* »

Na kateri snovi pa je bolj poudarek sploh? Patrimonializacija ja, kako pa je z obdobji, ki ji sledijo? npr. Obdobje zgodnje moderne države? (ki mi je res krneki :D)
lucky

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

Malo sem preletela skripto M.Ž. in ugotavljam, da vsebuje nekaj stvari, ki jih v knjigah ni. So to morda zapiski s predavanj ali kaj? Sicer pa je (vsaj bila bi naj) temeljna literatura za izpit predpisana po knjigah, ampak vseeno ... :roll:
ParfumeGirl
Prispevkov: 251
Pridružen: 25. Sep 2010 13:34

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a ParfumeGirl »

Aurora* napisal/-a:Na kateri snovi pa je bolj poudarek sploh? Patrimonializacija ja, kako pa je z obdobji, ki ji sledijo? npr. Obdobje zgodnje moderne države? (ki mi je res krneki :D)
Tole je bilo napisano v drugih temah pri PZG (avtor je denny.crane)

Pred kolokvijem je napisal tole:
1. poglavje: izvor prava, kako je pravo nastajalo, kje je nastajalo, naravno pravo,
2. poglavje: vsi zakoniki in vladarji (Urnammu, Hamurabi...), Atene, Šparta
3. poglavje: značilnosti plemenske ureditve, barbarska država, osebno/teritorialno načelo, kontinuiteta, vulgarizacija, lex baiuvariorum, frankovsko pravo na Slovenskem (gl. kapitularji), missi dominic
4. poglavje: primerjava z Avari, conversio (!!!), župan, župa, darovnica,
5. poglavje: zajem, zakup, fevd, vazalstvo, zemljiško gospostvo, deželsko sodišče, osebne in stvarne posledice podložnosti (patrimonializacija, partikularizem)
6. poglavje: Rižanska veča (!!!), teritorialna zemljiška gospostva, ZsLj,
7. poglavje: ministeriali, njihov položaj, kosezi, fajde
8. poglavje: plemiška avtonomija (sodna avtonomija, davčna avtonomija, privilegiji, ročini, zlata bula, Georgenberški privilegij (!!!), mestna avtonomija (razlike obmorska/celinska, gospodarske pravice, prebivalstvo v mestih, status meščana, komunalno gibanje, arengo (več pomenov), Kostanjevica, Piran, Ptuj, Ljubljana --> vse "organe" v mestih moraš poznati zelo dobro).
podeželska avtonomija
________glej Škrubejine vaje
Pred izpitom pa tole:
Torej kot obljubljeno sem si vzel čas, da vam napišem pomembnejše dele snovi še za preostala poglavja (8, 9, 10, 11, 12, 13, 14). Za prvih 7 sem napisal že v sredini novembra. Gre za odseke najpomemebnejšega dela snovi in zato temu posvetite NAJVEČ pozornosti. Ne pa spregledati dejstva, da je kot predpisana literatura napisana v programu celotna knjiga. Poudarek na pisnem izpitu je od 7. poglavja naprej (vključno s 7.), čeprav so ponavadi tudi 2 vprašanja iz prvih šestih poglavij (vendar skoraj nikoli več kot dva in zmeraj vsaj eno). Na ustnem izpitu je poudarek na absolutizmu (10.), buržoaznem obdobju (11.), Jugoslaviji in Sloveniji (12.) in civilnem pravu (13.). Vendar ni izključeno tudi vprašanje iz ostalih poglavij, logično.

8. poglavje:
mestna in plemiška avtonomija (glej forum november)
podeželska avtonomija
________glej Škrubejine vaje

9. poglavje: zgodnja moderna država
- davčna prostost plemstva
- dolžnost vojaške obrambe (plemstvo)
- komorni davek in komorno premoženje (kdo? + kateri deli spadajo?)
- zelo pomembno: 3. vojaška obveza plemstva
- kaj je to imenjska renta, kaj so to davčne napovedi, kaj pa imenjske knjige
- definicija deželnih stanov
- zelo pomembno: 1. stara in nova plemiška avtonomija
- kdo je sestavljal stanovske skupine in kako so razvrščene
- kaj so to virilni glasovi + četrta kurija
- tiste sheme na strani 95 ni potrebno znati oz. samo preletite jo
- zelo, zelo pomembno: CELOTEN POSTOPEK DEŽELNEGA ZBORA (čisto vse dobro znati!)
_____________________Še posebej pomembni pojmi, ki so pogostokrat na izpitu:
_____________________deželnozborski komisarji
_____________________kredenčno pismo
_____________________instrukcije
_____________________propozicija
_____________________odobritev
_____________________resolucija
_____________________odgovor/replika/duplika, itn.
_____________________čemu namenjen postopek
_____________________gravamina!
- zelo pomembno: elementi poznejšega parlamentarizma (našteti + razumeti)
- deželno komorno sodišče (kdaj, kdo)
- kdo je nosilec reecepcije
- uradništvo in njegovo jedro (pravniki! - njihov pomen)
- veljava CCC subsidiarno
- zelo pomembno: 1. kmečki zajmi po trajajnu

10. absolutizem (skoraj vedno vprašanje na ustnem izpitu + ponavadi 2 vprašanja na pisnem):
- kdaj vlada MT in kdaj vlada J II.
- populacionizem, merkantilizem, fiziokratizem, naravno pravo in šola (+ primerjaj NP s 1. poglavjem), racionalizem
- sistem stalnih regimentov
- B. začetki in razvoj birokratskega aparata (zelo zahteven del, ki terja ne samo memoriranje, temveč ogromno razumevanja in se ga je treba naučiti naenkrat, saj se zadeve smiselno povezujejo) -> vse
_________poudarek na kresijah, okrajih, patrimonialnem sodstvu, rihtarju oz. županu, števnih oddelkih, 7. LOČITEV SODSTVA OD UPRAVE
- namen reform
- ZELO pomembno: 1. davki in katastri
_____________________terezijanski kataster
_____________________robotni patent (!)
_____________________jožefinski kataster
_____________________franciscejski kataster
_____________________reambulirani kataster
_____________________primerjave med katastri, v čem se razlikujejo oz. kaj je kateri prinesel
- prevedba kmetijskih zemljišč
- 1781 odprava nesvobode in kaj patent določa (zelo pomembno!)
- zelo pomembno: pravno varstvo podložnikov (kresije, odvetnik, postopek, omejevanje pravic, upori)

11. buržoazija
- zelo pomembno: zemljiška odveza
- zelo pomembno (na ustnem izpitu najpogostejše vprašanje pri Škrubej): program Zedinjene Slovenije in njegove točke
__________________________uspeh programa
- bistvo centralizacije
- bistvo konstitucionalizma
- tri funkcije oblasti in dvotirni sistem (shema!) – pogosto USTNI: Simič
- avtonomija
- predstavniški organi in volilni sistemi (sredstva!)
- omejevanje volilnih sistemov
- 120: shema
- omejevanje pristojnosti
- vrste mandatov
- srbskih ustav ni treba znati
- zelo, zelo pomembno: C. 1. ustavna ureditev, 3. avstrijska ustava in uprava

12. med svetovnima vojnama
- obe deklaraciji
- obe tezi
- Narodni svet
- nastanek države SHS
- adresa na regenta
- začasno ljudsko predstavništvo
- zakon o volitvah (kdo imel volilno pravico)
- 1920 ustavodajna skupščina -> vidovdanska ustava
- pokrajine, unitarizem, oblasti, birokratski centraliezm
- kdo zakonodajno oblast, kdo upravno, kako delujejo sodišča, kaj je s skupščino
- šestojanuarska diktatura in oktroirana ustava
- razpust skupščine
- prej enodomni, zdaj dvodomni sistem
- ljudsko predstavništvo
- vsedržavna kandidatna lista
- banovine (ni treba znati našteti vseh, le nekaj)
- zelo pomembno: 5. Slovenija
- zelo pomembno, sploh za ustni izpit: kako je s poenotenjem in katere panoge poenotijo
- pravna območja oz. ozemlja preberi (dovolj le osnove oz. kar piše v skripti M.Ž.)
- sodstvo (dovolj bistvo in osnove)
- C. UPRAVA IN PRAVO PRI SLOVENCIH ONSTRAN DRŽAVNE MEJE (jaz sem to spustil, saj še nikoli nisem slišal, da bi bilo to na izpitu)

13. civilno pravo in 14. kazensko pravo
(ponavadi nekje 10% izpita, največ 15)
- relativno lahka poglavja zato si sami preberite v knjigi, nato pa naučite skripto M.Ž.
lucky napisal/-a:Malo sem preletela skripto M.Ž. in ugotavljam, da vsebuje nekaj stvari, ki jih v knjigah ni. So to morda zapiski s predavanj ali kaj? Sicer pa je (vsaj bila bi naj) temeljna literatura za izpit predpisana po knjigah, ampak vseeno ... :roll:
Meni se zdi, da so to dodatni podatki, ki sta jih profesorja povedala samo na predavanjih.
lucky

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

Zanima me, ali je kdo preizkusil ta sistem, in se naučil to, kar je napisal denny.crane, ostalo pa le prebral? Imamo še dva dni ... Jao, to kampanjsko učenje zmerja :)
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a KiZo »

jst se zmer zagovarjam sistem ucenja, ko preberes knjigo in nato sam resujes vse vaje...vem da nimate vec velik casa ampak men je tko pomagal
lucky

Re: Izpit januar 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

To sem že naredila ...

Kako dolgo se piše izpit?
Zaklenjeno

Vrni se na