Izpitna vprašanja

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Upravni organi 18 st.- 1848:
- avtrijski guberniji
- Kr. Ilirija , province, na čelu je guverner, province pa so razdeljene na dežele, na čelu je intendant (pod francosko oblastjo (1809-1813)
-Ko se restavrira zopet avstrijsko oblast je slovensko ozemnlje razdelejeno na 2 gubernija (Ljubljanski, Tržaški)
-Okrožja- Kresije (okrožni uradi)
-Okraji- 18 kantonov in 38 nabornih okrajev
-Najnižja stopnja, temeljna entoa lokalne samouprave- katastrske ali davčne občine (sestavljena iz števnih oddelkov- 40,50 hiš),kasneje upravne občine
Si vis pacem para bellum
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Nujno vprašanje!!!!!
. »Prav posledica teh načel je, da samo zakoni lahko določajo kazni za zločine. Ta oblast pa pripada samo zakonodajalcu, ki predstavlja vso družbo, združeno z družbeno pogodbo.« Katero načelo postavlja prvi stavek in kdaj se je uveljavilo? Kateri pravni šoli pripada avtor, ki tako utemeljuje svojo misel? (10)..kj odgovor bi bil, da avtor je beccaria in pripada naravnopravni šoli, načelo se uveljavi v 18. stol. in kj gre za načelo Nullum crimen nulla poena sine lege praevia.
Prosim odgovorite čimprej, če mam prav...zelo hvala:D
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Se strinjam, Locke pomoje ne more biti, ker ga nismo omenjal s kazenskih pravom (Ali Rouessau).
Si vis pacem para bellum
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

hvala Zmaj....D
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a eldorado »

dragoxxx napisal/-a:POPOLNOMA RAZUMLJIVO :D ...zdaj ko smo se razumeli, ne bi bilo slabo, če bi ti to mal posredoval...sej ni treba vsega, sam rešitve od letos al pa lani, ki jaz sem jih iskal pa vsakega ki sem vprašal, pravi da nima:D...če se seveda da:D
ni šans.. pa ne zato, ker jih nočem deliti, ampak ker nimam sploh skenerja, da bi posredoval na forum, niti cajta da bi se s tem ukvarju :D možno je da jih dam sam na roko..pa si nekdo skopera oz. skenera za ostale, kakorkol :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Aha..ja to bi lahko če bi se ti dalo...bi se lahk dobila kje na faksu pa mi predaj ti to, js skopiram in ti vrnem:D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

pa še eno zanimivo vprašanje, če bi kdo vedu.
“Na zboru stotnije naj ne bo nihče obsojen na smrt ali izgubo svobode ali vračilo stvari ali nesvobodnega. O teh zadevah je dovoljeno soditi le v prisotnosti grofa ali našega poslanca (missus).« Za kakšno sodstvo gre v navedenem odlomku, kdaj bi lahko odlomek nastal (missus!), kako imenujemo sodstvo s takšno pristojnostjo na Slovenskem in do kdaj se je tu obdržalo? (20)
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

eldorado napisal/-a:
w4nkst4 napisal/-a:tuki so vaje...

viewtopic.php?f=16&t=166&start=25
opozarjam, da so te vaje dost nekvalitetne... [vsaka čast avtorju, da se je potrudil spisat... samo jst sm v vsaki vaji najdu ogromno napak :) + razlikujejo se od naših..vsaj 1/4 vprašanj]
eh,te vaje so ble zame čist fino. po moje da so zlo prispevale k temu d sm nardila zgodlo :) marskej mi je blo bl jasn..
hubz
Prispevkov: 13
Pridružen: 15. Dec 2009 03:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a hubz »

Bliža se izpit mene pa kot ne preveč rednega obiskovalca predavanj zanima iz kje se boste učili. Je dovolj le knjiga Uvod v pravno zgodovino? Je fino imeti se kaksno skripto in katero, ter ali se je potrebno učiti tudi iz vaj. Zanima me kako je potem z ustnim delom izpita.

LP
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Knjiga je dovolj, seveda obvezno si še poglej vaje zato ker pridejo odlomki iz vaj v izpitu.....dobro je imeti skripto z kratico M.Ž., ki jo dobiš v fotokopirnici......na ustnem delu izpita profesor popravlja tvoj pisni del..in zraven mal komentira, včasih še kej vpraša...........jah, obstaja še debela knjiga pravna zgodovina slovencev, sam bolj s subsidiarno veljavo:D-kar pomeni da če ti kj ni jasno v Uvodu si greš tam pogledat, čeprav tud tam je še bolj zakomplicirano kot v uvodu ponavadi:D.......aja, še eno vprašanje za ostale...kolk ste se pa kaj učili iz te PZS?...in še bi prosil če kdo ve odgovor na moje zgoraj posatvljeno vprašanje iz prejšnjega izpita?....hvala:D.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Mislim, da je to deželsko sodstvo, ki je imelo edino pravico krvnega sodstva, odpravili pa so ga francozi v Iliriskih provincah.
Govorim na hitr na pamet, bom pogledal, tudi mene zanima.
Si vis pacem para bellum
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buljat »

kar se tice grofa in pa besede missus je to verjetno misljeno kot missi dominici, torej je to se iz casov ko je bilo danasnje ozemlje pod oblastjo frankov, nisem se se dost dobr naucil ampak mislim da so dezelska sodisca nastala krepko kasneje
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tecka »

buljat napisal/-a:kar se tice grofa in pa besede missus je to verjetno misljeno kot missi dominici, torej je to se iz casov ko je bilo danasnje ozemlje pod oblastjo frankov, nisem se se dost dobr naucil ampak mislim da so dezelska sodisca nastala krepko kasneje
Mesas dezelska in dezelna

V zgodnjem fevdalizmu (kar sem jaz iz te zelo slabe knjige ven prebrala) je da je obstajajo nizje in visje sodstvo nizje - patrimonialno, visje - dezelsko ali krvno
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Res je. Deželna sodišča nastanejo v 18 stoletju z združitvijo ograjnih sodišč in deželno glavarskim, medtem, ko francozi leta 1809 z nastopom Iliriskim provinc odpravijo deželska sodišča.
Si vis pacem para bellum
špelca
Prispevkov: 79
Pridružen: 13. Dec 2009 14:55

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a špelca »

se pravi, če so odpravljena deželska sodišča z ilirskimi provincami, je takrat odpravljena tud patrimonialna oblast? al je ta odpravljena z marčno revolucijo?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Sm bil pri simiču danes in vprašal glede zgornjega vprašanja....pravilno je kot je rekel zmaj...gre za krvno sodstvo-v širšem smislu za deželsko sodstvo, odlomek je nastal v obdobju Frankov....ta sodišča so bla odpravljena z nastopom francozov v ilir. provincah, v neilirskih deželah pa z marčno revolucijo.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

in ja, z deželskimi sodišči se odpravi tudi patrimonialna oblast..........
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

a bi bil kdo tolk prijazen da na hitro opiše razvoj sodišč...s tem mislim od patrimonialnih za časa frankov, razvoj deželskih, pa vse do buržaznih revolucij...načeloma vem,ampak nisem siguren če je prav....hvala vnaprej
špelca
Prispevkov: 79
Pridružen: 13. Dec 2009 14:55

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a špelca »

a mogoče kdo ve, če mormo znat za izpit tud poglavje: uprava in pravo pri slovencih onstran državne meje? če se ne motim, tega pri pouku nismo obravnavali.. hvala!
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Reku je toliko, da vemo, se pravi, da znaš en stavek povedat, da veš kako so se meje uredile itn...
Si vis pacem para bellum
sheer
Prispevkov: 57
Pridružen: 14. Feb 2009 15:01

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sheer »

a mogoče kdo za odgovoriti na to vprašanje?

kaj je dežela od 14. st naprej in v čem se razlikuje od dežele do srede 19.st? v čem je pomen dežel v slovenski zgodovini?
danček
Prispevkov: 21
Pridružen: 17. Nov 2009 23:03

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a danček »

mene pa zanima, če pišemo celo knjigo al odlomok civilnega in kazenskega prava ne? hvala
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Pišemo vse

Pomen dežel je, ker smo bili Slovenci razbiti na toliko delov in povsod v manjšini, to je privedlo tudi do programa Zedinjena Slovenija, ki je zahteval odpravo historičnih dežel.

v 14. stoletju dežele dobijo politično in pravno upravo.
v 19. stoletju pa so to temeljna teriotorialna ozemlja, ki uživajo avtonomijo.
Si vis pacem para bellum
sheer
Prispevkov: 57
Pridružen: 14. Feb 2009 15:01

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sheer »

oprosti ampak kako misliš politično in pravno upravo a to deželni knez in potem deželni zbor in sodna avtonomija?
sheer
Prispevkov: 57
Pridružen: 14. Feb 2009 15:01

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sheer »

pa a lahko rečeš da je dežala v 14 st. osrednji državnopravni pojem sestavljena iz starih upravnih enot ali iz teritorialnega zeljiškega gospostva
Odgovori

Vrni se na