Izpitna vprašanja

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Perry Mason napisal/-a:1.Organ, ki sodi v frankovski državi in kdo na čelu le tega ?
2.Kdaj je bilo sodstvo, kjer gre »za glavo…« normirano, kako se te norme pri nas imenujejo in kaj je značilno za kazni teh norm?
3.Kateri izrazi iz srednjeveških virov kažejo, da so predniki Slovencev živeli po svojem pravu?(

LP :D
1. Organ je skupščina svobodnih kateri predseduje grof ( sodni zbor )
2. Normirano je v 16 st. pri nas se norme imenujejo redi za deželska sodišča ki nastanejo. Za kazni je značilno da so javne, surove , diferencirane glede na socialni položaj storilca in diferencirane glede na težo dejanja.
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Lojscela napisal/-a:
Nia napisal/-a:novo vprašanje :oops:
Kaj je bila obveznost vodilne plasti do države v visokem srednjem veku in kako je vladar te storitve plačal? Kdaj so bile te obveznosti normirane in kako so se te norme imenovale?(20)

Je tu mišljeno podeljevanje zemlje v zameno za vojaško službo in obveznosti so normirane v imenjskih knjigah(koliko konjenikov mora postaviti plemič, ali nekaj takega)?
Js bi pa reku da maš ti prav ker privilegiji so vsebovali samo pravice in ne obveznosti, obveznosti pa so v imenjskih knjigah torej 15 st.
Ne vem, jst se še vseeno ne strinjam. Vprašanje sprašuje po tem, kakšne obveznosti so imele vodilne plasti do države in odgovor je vojaška obveznost. Mislim, da vojaška obveznost ni normirana v imenjskih knjigah, ker so se tja vpisovale le davčne napovedi o višini imenjske rente in se je šele potem odmerila vojaška pomoč oz. davek. Meni je bolj logično, da so norme zapisane v privilegijih (ker se tam pač razjasni, kakšno vojaško obveznost dejansko imajo - in to je obrambna) kot pa v katastrih.

Naj še kdo pove mnenje :D
Pozitiv vabrejšan!! :D
Carko
Prispevkov: 43
Pridružen: 20. Okt 2008 17:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Carko »

Wildcat , pomoje imaš prav :) Vsaj bolj logični odgovor je , možno pa da je čisto kaj tretjega kar me pri PZG ne bi presenetl :)
Nia
Prispevkov: 20
Pridružen: 07. Feb 2009 11:13

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nia »

Nevem, sem tudi jaz kolebala med privilegiji in imenjskimi knjigami. Mogoče je pa lahko obojno prav, če pravilno obrazložiš , ali sem prevelik optimist? :lol:
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Carko napisal/-a:Wildcat , pomoje imaš prav :) Vsaj bolj logični odgovor je , možno pa da je čisto kaj tretjega kar me pri PZG ne bi presenetl :)
To je pa tud čist res! :lol: :lol:
Pozitiv vabrejšan!! :D
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Wildcat* napisal/-a:
Lojscela napisal/-a:
Nia napisal/-a:novo vprašanje :oops:
Kaj je bila obveznost vodilne plasti do države v visokem srednjem veku in kako je vladar te storitve plačal? Kdaj so bile te obveznosti normirane in kako so se te norme imenovale?(20)

Je tu mišljeno podeljevanje zemlje v zameno za vojaško službo in obveznosti so normirane v imenjskih knjigah(koliko konjenikov mora postaviti plemič, ali nekaj takega)?
Js bi pa reku da maš ti prav ker privilegiji so vsebovali samo pravice in ne obveznosti, obveznosti pa so v imenjskih knjigah torej 15 st.
Ne vem, jst se še vseeno ne strinjam. Vprašanje sprašuje po tem, kakšne obveznosti so imele vodilne plasti do države in odgovor je vojaška obveznost. Mislim, da vojaška obveznost ni normirana v imenjskih knjigah, ker so se tja vpisovale le davčne napovedi o višini imenjske rente in se je šele potem odmerila vojaška pomoč oz. davek. Meni je bolj logično, da so norme zapisane v privilegijih (ker se tam pač razjasni, kakšno vojaško obveznost dejansko imajo - in to je obrambna) kot pa v katastrih.

Naj še kdo pove mnenje :D

Je pa res da tut v privilegijih ni omenjena vojaška dolžnost ampak sam piše da imajo privilegije zarad vojaške dolžnosti, nevem taka vprašanja so dvoumna da adijo pamet js sm tut prvo pomislo na privilegije bolj je logičen priznam sam v knjigi pa tut ni nc tocn obrazložen. Sem isko zdele po knjigi tak da druga ko privilegiji ne more bit .
Zadnjič spremenil Lojscela, dne 01. Sep 2009 23:27, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Ja tale dvoumnost pr PZG.. čisti podn :lol:

Jst mam pa par vprašanj s področja civilnega prava, če zna kdo pomagat ;)

1. A mi zna kdo povedat kako lepo definicijo investiture?
2. Kaj nadomesti javnost (pri prepuščanju stvari) v poznejšem obdoju? .. A so to zemljiške knjige al ne vem... :roll:
3. Vrste zastav glede na to pri kom je zastavljena stvar?
4. Katere cilje želi doseči cerkev s posegom v zakonsko zvezo?
5. Kdaj se uveljavi konsenz zakoncev pri sklepanju zakonske zveze?
Pozitiv vabrejšan!! :D
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Wildcat* napisal/-a:Ja tale dvoumnost pr PZG.. čisti podn :lol:

Jst mam pa par vprašanj s področja civilnega prava, če zna kdo pomagat ;)

1. A mi zna kdo povedat kako lepo definicijo investiture?
2. Kaj nadomesti javnost (pri prepuščanju stvari) v poznejšem obdoju? .. A so to zemljiške knjige al ne vem... :roll:
3. Vrste zastav glede na to pri kom je zastavljena stvar?
4. Katere cilje želi doseči cerkev s posegom v zakonsko zvezo?
5. Kdaj se uveljavi konsenz zakoncev pri sklepanju zakonske zveze?

1. Investitura je register vseh možnosti za izročitev. Poleg dejanske izročitve in simbolne se lahko izroči tudi pravica na stvari in pravica, ki nima veze s stvarjo. Predmet investiture so fevdi in cerkvene funkcije.( Drgac ne vem kok bi pojasno)
2. Javnost nadomestijo prvo listine ki jih shranjujejo pri mestnih pisarjih, nato zapisniki mestnih pravd in na koncu tako kot si rekla zemljiške knjige ;)
3. Vrste glede na to pri kom je zastavljena stvar so : starejša zastava(je pri z. upniku) in mlajša zastava(zastavitelj jo ima dokler rok ne poteče)
4. S posegom skuša uveljavljati monogamnost in nerazveznost zakonske zveze ter odločati o sporih v zvezi z zakonsko zvezo, ter skuša uveljaviti cerkveno poroko in preprečiti necerkveno( dekret Tametsi)
5. Konsenz se uveljavi pomoje v 12 st. ker namreč na strani 147 spodaj piše da ima vpliv študij rimskega prava.
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Uff najlepša hvala! Zdejle po tvojih odgovorih ugotavljam kolk je fajn skripta od Žive Zorič, ker je to vse tam napisano.. sam mal bolj pomislt je treba hehe :lol: :lol:
Pozitiv vabrejšan!! :D
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nofak »

Ce niste ugotovili: skripta M.Z. je ubistvu dopolnjena skripta Zive Zoric...sem sel 3x skozi M.Z. (2x samo skripto in 1x s knjigo - poglavje v knjigi, poglavje v skripti,...) in sem se danes lotil se skripte Zive Zoric in sem nekako prisel do tega zakljucka ;)

Haha ravnokar sem na enem kolesarskem forumu, na katerem tudi sodelujem, dobil potrditev, da je Skrubejeva uredu ;)


noFak007
BikePark serviser


Pridružen/-a: Čet Apr 2004 23:02
Prispevkov: 1568
Kraj: Hrušca

Objavljeno: Tor Sep 01, 2009 11:14 pm
@Fafi: ja tapravega Ziga mislis...tistega ki se mu bo ravnokar odtrgalo zaradi pravne zgodovine

lp
_________________
http://www.bikepark.si


R4ND0M
član


Pridružen/-a: Čet Okt 2008 16:01
Prispevkov: 461


Objavljeno: Tor Sep 01, 2009 11:22 pm
Od tistga se ti pa res nima kej strgat samo na Škrubejevo moraš naletet, una je prou sweety, no če hodi/š slučajno v LJ
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Nia napisal/-a:Hm, glede teh deželskih sodišč nisem čisto prepričana. Naj bi bilo nekako tako:
Teritorialni zemljiški gospodje so pridobili veliko moči (zaradi samopreskrbe in avtarkije, nad podložniki so ustvarili svojo upravo..)in tako so od grofov (oz. pri nas knezov) pridobili tudi višjesodno oblast - deželsko sodstvo. Iz teh teritorijev so se kasneje (v obdobju združevanja v dežele) razvila deželska sodišča. Kot je prej moral biti pri težjih kazenskih zadevah prisoten grof/odposlanec, zdaj pa ga je nadomestil zemljiški gospod. Ta sodišča pa je vodil deželski sodnik, ki ga je imenoval knez.
Tako da pomoje glede težkih zadev je moral biti prisoten gospod ali knez (odvisno v čigavi lasti je bilo sodišče), vodil pa jih je deželski sodnik, katerega je postavil knez.
Glede deželskih sodišč sem mal razmišljal pa se mi zdi da velja naslednje za njih: Zemljiški gospodje(teritorialni) imajo poleg patrimonialnega še krvno sodstvo pol v 13 st. pa se moč nekaterih zem.gospodov z porokami,dedovanji in vojnami tako poveča, da pridobijo obširne teritorije, ki jih nato pretvorijo v dežele. Dežele pa nastanejo ko zem. gospod (zdaj knez) vzpostavi sodno in vojaško oblast nad osvobojenim nižjim plemstvom. Zdej pa deželska sodišča ki jih je imel prej pod imenom krvna ustvari za celotno deželo ( več sodišč) in na teh se združujejo podložniki osvobojenih ministerialov in militov, ker če gledaš na primeru Spanhaimov v Lj in okolici vidiš da tam ni nobenih zem. gospodov več ampak so samo spanheimi in osvobojena ministerialiteta, tak da pomoje so ta vsa sodišča od deželnega kneza npr. spanheima in da ta sodišča vodi sam ali pa preko deželskega sodnika.


Prosim če lahko en pove mnenje ker tole so namreč men nejasne zadeve, takle je nekot najbolj logičen
Katya
Prispevkov: 134
Pridružen: 11. Nov 2008 17:14

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Katya »

5. Kdaj se uveljavi konsenz zakoncev pri sklepanju zakonske zveze?
5. Konsenz se uveljavi pomoje v 12 st. ker namreč na strani 147 spodaj piše da ima vpliv študij rimskega prava.
Jst mam v zvezku napisan da je nosilec soglasja cerkev, ko je prišlo sklepanje ZZ pred cerkevene organe in sta ga mogla bodoča zakonca izgovorit pred duhovnikom

To bi pa nekoč rada vedla, če se da komu napisat :P
-Slovenci in Germani: od plemenskih prav, jezikovnega prava do določitve meje
-V čem so stanovi predniki buržoaznih parlamentov in v čem to niso?
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Katya napisal/-a:
5. Kdaj se uveljavi konsenz zakoncev pri sklepanju zakonske zveze?
5. Konsenz se uveljavi pomoje v 12 st. ker namreč na strani 147 spodaj piše da ima vpliv študij rimskega prava.
Jst mam v zvezku napisan da je nosilec soglasja cerkev, ko je prišlo sklepanje ZZ pred cerkevene organe in sta ga mogla bodoča zakonca izgovorit pred duhovnikom

To bi pa nekoč rada vedla, če se da komu napisat :P
-Slovenci in Germani: od plemenskih prav, jezikovnega prava do določitve meje
-V čem so stanovi predniki buržoaznih parlamentov in v čem to niso?

Sej to je pred duhovnikom sam vprašanje je kdaj :D?
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Mah jst sm kr obupala nad to zgodovino :roll:
Pozitiv vabrejšan!! :D
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Wildcat* napisal/-a:Mah jst sm kr obupala nad to zgodovino :roll:
:( Sam povej mi a se ti zdi da je za deželska sodišča prav tist kar sm zgori napiso.
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Ok po 2h urah in prelistanju dveh zapiskov iz vaj sem prišel do končnega in pravilnega sklepa. Deželska sodišča oz krvna oz. višja patrimonialna sodišča so sodišča za težje kazenske zadeve nepreviligiranega prebivalstva na čelu katerih je deželskosodni gospod ali deželski sodnik oz uradniki. Torej deželska sodišča so od teritorialnih zem.gospodov(deželskosodnih gospodov) ki imajo poleg patrimonialnega sodstva še krvno sodstvo. Tako redi za deželska sodišča nastanejo na zahtevo ostalih stanov ti prosijo vladarje, ki so imeli samo patrimonialno sodstvo in ne deželskega. Deželska sodišča pa obsegajo velikosti 1/2 današnje občine in tam se sestajajo vsi podložniki tistega območja neglede na to pod katero gospostvo spadajo seveda le za težje k zadeve.




Torej takšna je definicija deželskih sodišč v bistvu deželni knezi nimajo nobene veze tle ;)
Nia
Prispevkov: 20
Pridružen: 07. Feb 2009 11:13

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nia »

s temi deželskimi sodišči se tudi jaz že nekaj časa mešam...Sem potem brala v Pravni zgodovini Slovencev (tam je bolj obširno razloženo)da so bila ta deželska sodišča v lasti teritorialnih zemljiških gospodov, druga pa v knežji lasti...Ampak ti knezi so pa itak tisti teritorialni zemljiški gospodje, ki so si pridobili veliko moči (odcepitev ozemlja in te fore), zato se jih pomoje ne omenja....Samo zdaj mi pa nekaj ni jasno...Na začetku je krvno sodstvo podeljeval gospodom knez - torej grof, postavljen od Frankov, kaj se je potem zgodilo v obdobju dežel s temi knezi in mejnimi krajinami?
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Ubistvu teh krajinskih knezov in krajin ni več, ker se razvijejo dežele, na čelu so pa deželni knezi (kar je posledica tega, da so si posamezni teritorialno gospodje pridobili toliko moči, da so se odcepili itd. - jaz si razlagam, da so potem ta njihova velika ozemlja ubistvu dežele, oni sami so pa deželni knezi).
Zadnjič spremenil Wildcat*, dne 02. Sep 2009 13:48, skupaj popravljeno 1 krat.
Pozitiv vabrejšan!! :D
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Nia napisal/-a:s temi deželskimi sodišči se tudi jaz že nekaj časa mešam...Sem potem brala v Pravni zgodovini Slovencev (tam je bolj obširno razloženo)da so bila ta deželska sodišča v lasti teritorialnih zemljiških gospodov, druga pa v knežji lasti...Ampak ti knezi so pa itak tisti teritorialni zemljiški gospodje, ki so si pridobili veliko moči (odcepitev ozemlja in te fore), zato se jih pomoje ne omenja....Samo zdaj mi pa nekaj ni jasno...Na začetku je krvno sodstvo podeljeval gospodom knez - torej grof, postavljen od Frankov, kaj se je potem zgodilo v obdobju dežel s temi knezi in mejnimi krajinami?
Ja mejne krajine propadejo v 13st.tak da jih nadomestijo dežele.
Zadnjič spremenil Lojscela, dne 02. Sep 2009 16:02, skupaj popravljeno 2 krat.
Nia
Prispevkov: 20
Pridružen: 07. Feb 2009 11:13

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nia »

Ne, saj krajine komaj nastanejo v 9., 10, stoletju :shock:

No, sem dobila odgovor v PZG :) Če še koga zanima - tkole nekako naj bi bilo:

Dežele se ponekod razvijejo iz starih upravnih enot (krajin, vojvodin) drugod pa z teritorialnih zemljiških gospostev, ko si veliki fevdalci priključujejo nova ozemlja, oziroma odcepljajo. Ti si poleg moči prejšnjih krajinskih knezov (ki je praktično ni bilo več, ker je razpadla na deželska sodišča) pridobijo oblast nad deželnim plemstvom in takrat nastane nova enota - dežela :)

Saj v bistvu tako piše tudi v skripti ampak je tako skrajšano da mi ni in ni šlo v račun kaj je s temi krajinskimi in kaj z deželskimi knezi...
Carko
Prispevkov: 43
Pridružen: 20. Okt 2008 17:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Carko »

5. »V to svrho naj se kake premene glede zemljiškoknjižne celote, oznamenila posameznih predmetov in njih predočbe na mapi, izvedejo v katastru in pa v zemljiški knjigi.« kakšna je zveza med institutoma v odlomku in v čem se razlikujeta? Kaj štejemo kot zgodnji premier katastra in s katero avtonomijo je povezan?(15)
6. Kaj je bil razlog, da se je ta avtonomija tako okrepila v začetku novega veka in na katero institucijo poznejše dobe je imela določen vpliv? Kateri sloj je v avtonomiji imel odločilen vpliv?(15)
7 Kako so gospodarske pravice tega sloja omejevali v absolutizmu in s kakšnim namenom?(15)

A bi lahko kdo tole pomagal ? Sicer se mi sanja ampak bi rad potrditev čimprej :) Tnx
Uporabniški avatar
vrana
Prispevkov: 83
Pridružen: 06. Okt 2008 09:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a vrana »

5. Zemljiški kataster je namenjen za odmero davka na nepremičnini - za davčne namene. Zemljiška knjiga je civilnopravnega značaja in služi varnosti prometa z nepremičninami.
Potem bi rekla da je zgodnji primer katastra imenjska knjiga in jo povezujemo s stanovi, plemiško avtonomijo. ??
Carko
Prispevkov: 43
Pridružen: 20. Okt 2008 17:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Carko »

No ja jz bi to isto odgovoru :) Lahko da je to popoln odgovor.

A je pr 6. da stanovi vplivajo na kasnejši parlament , odločilen vpliv pa najbrž (višje) plemstvo? Kakšen je pa razlog za plemiško avtonomijo oziroma njeno okrepitev?
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Nia napisal/-a:Ne, saj krajine komaj nastanejo v 9., 10, stoletju :shock:

No, sem dobila odgovor v PZG :) Če še koga zanima - tkole nekako naj bi bilo:

Dežele se ponekod razvijejo iz starih upravnih enot (krajin, vojvodin) drugod pa z teritorialnih zemljiških gospostev, ko si veliki fevdalci priključujejo nova ozemlja, oziroma odcepljajo. Ti si poleg moči prejšnjih krajinskih knezov (ki je praktično ni bilo več, ker je razpadla na deželska sodišča) pridobijo oblast nad deželnim plemstvom in takrat nastane nova enota - dežela :)

Saj v bistvu tako piše tudi v skripti ampak je tako skrajšano da mi ni in ni šlo v račun kaj je s temi krajinskimi in kaj z deželskimi knezi...
Ja v 9st nastanejo v 13 pa so ukinjene se opravicujem :D
Se mi že meša od tte PZG tak da bom raj nehu :D
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

vrana napisal/-a:5. Zemljiški kataster je namenjen za odmero davka na nepremičnini - za davčne namene. Zemljiška knjiga je civilnopravnega značaja in služi varnosti prometa z nepremičninami.
Potem bi rekla da je zgodnji primer katastra imenjska knjiga in jo povezujemo s stanovi, plemiško avtonomijo. ??
Js bi tut reku tak k si ti reku da se to povezuje s plemiško avtonomijo
Odgovori

Vrni se na