Izpitna vprašanja

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
*lorena*
Prispevkov: 58
Pridružen: 11. Mar 2010 10:39

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *lorena* »

gledala sem primere starih izpitov in ne glede na to kdo jih je sestavljal so vsi full podobni... po moje je sam boljše, če prideš h njemu na ustnega... ti vsaj na prijazen način pove da nisi naredil/a :D
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

ja, men je reku, da ne bom odšla tok nasmejana kot sm prišla :mrgreen:

drgač pa stari izpiti so lahki...veliko lažji kot dejanski izpiti...
*lorena*
Prispevkov: 58
Pridružen: 11. Mar 2010 10:39

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *lorena* »

hahahaha... :D

ja no, ne vem... mni je itak ta predmet kr neki in full booooring in zato gre tudi snov težko u glavco... :oops:
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Punipan »

Jaz sem še mal prej zvedla eno šokantno novico in sem čis pretresena in se nisem bila več zmožna učit. :? Mam pa še vse od absolutizma naprej. :(

Ja, jaz sem tud gledala mal prejšnje izpite in se mi tud zdijo lažji, v primerjavi z našim prejšnjim rokom.

Jaz se Škrubi ful bojim, no sej Simič mi pa tud ne zgleda več kot en medvedek. :lol:
Zadnjič spremenil Punipan, dne 14. Apr 2010 22:52, skupaj popravljeno 1 krat.
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lalika »

Punipan napisal/-a:Jaz sem še mal prej zvedla eno šokantno novico in sem čis pretresena in se nisem bila več zmožna učit. Mam pa še vse od absolutizma naprej. :(
če te kej potolaži mam tut js še od absolutizma naprej...pa vaje tut...
*lorena*
Prispevkov: 58
Pridružen: 11. Mar 2010 10:39

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *lorena* »

ja pa sej maš še jutri cel dan, pa v petek do 12-13h (računam na to, da boš kej pojela pred izpitom :D )

jst upam na ta preostali čas, ki mam tudi sama še ogromno za predelat...
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Punipan »

^^^lalika, v keri predavalnici maš? :D Jaz sem vaje neki že sproti, tako da mam zdej pač še absolutizem in dalje+ te vaje. Sem pa že enkrat padla pa se mi zdi, da bom spet. :oops:
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lalika »

Punipan napisal/-a:^^^lalika, v keri predavalnici maš? :D Jaz sem vaje neki že sproti, tako da mam zdej pač še absolutizem in dalje+ te vaje. Sem pa že enkrat padla pa se mi zdi, da bom spet. :oops:
v zlati...no sej pol si se vrjetn že januarja tut to kej učila...js grem zdej prvič...tko da tut prvič to snov zdej berem :)
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Punipan »

See u there! :D Sem šla že čez, ampak Jugoslavije pa ravno tako ne. Sicer je pri meni problem v tem, da nimam nobenih zgodovinskih osnov in nimam pojma o osnovnih stvareh in mi je zato vse ful težje in mi vse skupi vzame več časa.
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lalika »

Punipan napisal/-a:See u there! :D Sem šla že čez, ampak Jugoslavije pa ravno tako ne. Sicer je pri meni problem v tem, da nimam nobenih zgodovinskih osnov in nimam pojma o osnovnih stvareh in mi je zato vse ful težje in mi vse skupi vzame več časa.
no sej nevem če ma kdo sploh kake posebne zgodovinske osnove...razn če je meu na maturi zgodo mogoč...no js ne :) ja gre res pooočasi pa še tko se mi nedaa...kaj nam sploh dajejo zgodo...itak čez kkšn tedn to piflarijo pozabš:)
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

rkaj je meščansko pravo in kaj mestno pravo?
sanantoniospurs
Prispevkov: 16
Pridružen: 13. Jan 2010 22:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sanantoniospurs »

1. Kakšne oblike neenakosti pozna rodovnoplemenska ureditev in vloga starejših ljudi?
5. V čem se vidi privilegiran položaj vodilnega sloja v visokem srednjem veku, in kakšno avtonomijo uživa v tem obdobju? :evil:
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

sanantoniospurs napisal/-a:1. Kakšne oblike neenakosti pozna rodovnoplemenska ureditev in vloga starejših ljudi?
5. V čem se vidi privilegiran položaj vodilnega sloja v visokem srednjem veku, in kakšno avtonomijo uživa v tem obdobju? :evil:
v rodovnoplemenski ureditvi je vojaška hierarhija...vloga starejših ljudi pa je odločanje o sporih, svetovanje "vladarju" če so ga imeli

priviligiran položaj plemstva se vidi, da imajo ograjno sodišče- plemičem lahko sodijo samo plemiči
in pa prosti so davkov ker morajo braniti deželo - državo
sanantoniospurs
Prispevkov: 16
Pridružen: 13. Jan 2010 22:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sanantoniospurs »

»Trg se tare sveta: v tem vrvežu divja je svaja, dvoje možakov se prička, zavoljo spravnine po ubitem.« Za katero oblastno funkcijo gre v odlomku? Kdo jo izvaja in kdo jo prevzame v fevdalni ureditvi? Ali je kakšna zveza z zborom iz drugega odlomka?(15)

Kaj je bil razlog, da se je ta avtonomija tako okrepila v začetku novega veka in na katero institucijo poznejše dobe je imela določen vpliv? Kateri sloj je v avtonomiji imel odločilen vpliv?(15)


»Če ne pripeljete prič, kot veleva božji zakon, boste tako kaznovani, kot to zahtevate za drugega.« Katero načelo prepoznaš v primeru in v katerih pravnih spomenikih prevladuje kot način kaznovanja?(10) A je tuki misljeno nacelo odsevne kazni? kaj pa so pol te pravni spomeniki naprej?

vec k se ucis te zgodle mn jo znas:(
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

Gre za sodno funkcijo oblasti.
V fevdalizmu jo prevzamejo zemljiški gospodje s patrimonializacijo oblasti....

katerega drugega odlomka?

ta avtonomija se je okrepila z davčno avtonomijo - deželnim zborom. Odločilen vpliv je imela na parlamentarizem.
V fevdalizmu plemstvo in v novem veku. Kasneje v parlamentarizmu pa meščanstvo saj so jih volili, plemstvo je pa imelo le v rokah višji in manjši dom (House of lords)


tist o pričah je blo v mezapotamiji...odsevne kazni so uporabili, če niso mogli uporabiti talionskega načela....tko da bi js rekla da ja...
Petrič
Prispevkov: 93
Pridružen: 24. Okt 2009 17:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Petrič »

ta odlomek s pričami je biu mišlen za talion,najdemo pa ga lahko v hammurabijevem zakoniku,asirski pravni knjigi in pri hebrejeskem pravu.
Petrič
Prispevkov: 93
Pridružen: 24. Okt 2009 17:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Petrič »

ej mene neki zanima..kaj pomen novačenje? neki v zvezi z vojsko sam nvem čist točn,a zbiranje vojakou za vojsko al kaj?
Petrič
Prispevkov: 93
Pridružen: 24. Okt 2009 17:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Petrič »

aja pa še neki..gdaj je nastala a-o? :oops:
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

Petrič napisal/-a:ta odlomek s pričami je biu mišlen za talion,najdemo pa ga lahko v hammurabijevem zakoniku,asirski pravni knjigi in pri hebrejeskem pravu.
ni to talionsko načelo....!
Banne
Prispevkov: 53
Pridružen: 30. Jan 2009 20:00

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Banne »

A-O je nastala z A-O porovnavo l 1867. novačenje: sprejem v vojsko-zto tut popis prebivalstva, da so vedl kdo služ vojsko, kdo pa ne... zto se tut sistem imenuje sistem prisilnega novačenja, ki zamenja najemniško vojsko.
Petrič
Prispevkov: 93
Pridružen: 24. Okt 2009 17:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Petrič »

Tjaška napisal/-a:
Petrič napisal/-a:ta odlomek s pričami je biu mišlen za talion,najdemo pa ga lahko v hammurabijevem zakoniku,asirski pravni knjigi in pri hebrejeskem pravu.
ni to talionsko načelo....!
ja kaj pa je druzga?? če sklepaš po podvprašanje k te sprašuje v kerih pravnih spomenikih ga najdš,maš znano sam za talion,ne pa za odsevno načelo?..
Petrič
Prispevkov: 93
Pridružen: 24. Okt 2009 17:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Petrič »

Banne napisal/-a:A-O je nastala z A-O porovnavo l 1867. novačenje: sprejem v vojsko-zto tut popis prebivalstva, da so vedl kdo služ vojsko, kdo pa ne... zto se tut sistem imenuje sistem prisilnega novačenja, ki zamenja najemniško vojsko.
hvalaa:)))))
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

Petrič napisal/-a:
Tjaška napisal/-a:
Petrič napisal/-a:ta odlomek s pričami je biu mišlen za talion,najdemo pa ga lahko v hammurabijevem zakoniku,asirski pravni knjigi in pri hebrejeskem pravu.
ni to talionsko načelo....!
ja kaj pa je druzga?? če sklepaš po podvprašanje k te sprašuje v kerih pravnih spomenikih ga najdš,maš znano sam za talion,ne pa za odsevno načelo?..
v mezapotamiji ko niso mogli uporabit talionsko načelo so uporabili odsevne kazni...
torej talionsko načelo zob za zob
Če ne pripeljete prič, kot veleva božji zakon, boste tako kaznovani, kot to zahtevate za drugega -> odsevna kazen: npr: za krivo prisgo so odrezali oba pridežna prsta, talionsko načelo b bilo, da bi nekdo drug proti temu k je lagal, lagl...torej talionsko načelo tukaj ni mogoče zato je odsevna kazen

če mi še ne verjameš si pejt pogledat pod poglavje odlomki iz kazenskega prava
Petrič
Prispevkov: 93
Pridružen: 24. Okt 2009 17:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Petrič »

hm,ja to si dost logično napisala..sam u kerih pravnih spomenih ga najdš?
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

tam kjer je talionsko načelo...ker tam kjer ga ni so premoženjske kazni in ne "marajo" telesnih kazni...(urnnamujev zakonik nima talionskega načela)
Odgovori

Vrni se na