Izpit

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
Anka
Prispevkov: 157
Pridružen: 05. Okt 2008 00:57

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Anka »

devetka napisal/-a:
Random napisal/-a:Mene pa zanima, kolk je treba met točk, da prideš na ustnega? A je to res, da 3,5 od 10?

Hvala!
Hej, potrebno je dosečt 3 točke od 7 :D (v prejšnjem roku je blo dost že 2,8).... :D
No ja mislim, da se ni za zanašat na tehle 2,8 točk, ker je to da te spusti na ustnega bolj izjema kot pravilo. Meni se je trikrat zgodilo da sem imela 2,9 ali 2,8 točk pa me ni spustil na ustnega, kljub dobro opravljenim kolokvijem :?
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Dexter »

OK, še ene 9 ur se bom učil, potem pa bo treba vstat od mize pa it na izpit. :lol:
Eh, včeraj sem se dobr naučil stvarno pravo, danes, ko sem se učil obligacijsko, sem pa že pozabil vse od stvarnega. Da ne rečem koliko se še spomnim od dednega, ki sem se ga učil 2 dni nazaj ... :shock:

Ma grem še nekaj starih izpitov pogledat, pa čez eno uro spat. :D Saj sem dons Kranjca videl, tako da mi bo to sigurn prineslo srečo! :lol:
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
FilthyDiesel
Prispevkov: 132
Pridružen: 22. Nov 2008 19:10
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a FilthyDiesel »

haha enako Dexter, predvčerajšnim dedno, včeraj stvarno in danes že cel dan obligacijsko, pa se mi zdi da nimam pojma :( sicer je to klasičen občutek en dan pred izpitom, ampak vseeno, bomo vidl jutr ane, vso srečo! ;)
Uporabniški avatar
.:pu7a:.
Prispevkov: 117
Pridružen: 26. Jan 2009 22:51

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a .:pu7a:. »

Ma ja jst mam isto občutek da bol k se učim manj znam...

Jao še morm 200 prebrat! Upam da bo ratal do jutra... Burn me že čaka za krizne trenutke... :mrgreen:
Denny Crane
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a sunshine »

no jst sam kšnih latinskih rekov nočm vidt v izpitu :|
chelsea
Prispevkov: 26
Pridružen: 16. Sep 2009 17:13

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a chelsea »

IZPIT 17.9.2009
1.Kdo je dedič in kdo substitut pri pupilarni substituciji? Katero splošno načelo razveljavlja pupilarna sub.?
2. A ima v ogradi ovce. Oven skoči čez ogrado v B-jev gozd. B ga najde in obdrži. Kakšne zahtevke ima A proti B-ju? Kaj se zgodi če oven pri B-ju povzroči škodo?
3. A kupi od 12 letika osla, misleč, da je star najmanj 15 let. A ga odpelje na svojo posest in sam odpotuje ter se vrne čez 14 mesecev. Ko se vrne, varuh 12letnika zahteva, da mu vrne osla. Last. pravica, posest?..
4. A zastavi B-ju gozd. A v gozdu poseka drevesa in naredi deske. Za kakšno zastavo gre? Ali so deske zastavljene?
5. A kupi od B 100 žita za 100. B mu jih ne izroči pravočasno. A bi lahko žito kupil od C-ja za 130 a ga ne. A-ju od lakote umreta 2 sužnja. Kaj lahko A zahteva od B-ja?
6. A naroči B-ju naj terja C-ja. B terja C-ja, ki nima denarja in ga prosi naj ga ne terja. Ali B mora terjati od C-ja? Kaj lahko stori A, če B zaradi C-jevih besed noče terjati? Komentiraj...
7. Pralec A izgubi B-jevo tuniko. A mu zato povrne njeno vednost. Pralec po določenem času najde tuniko. Pravna sredstva?... Komentiraj.

Tkole približno je zgledu test.... Kako vam je šlo?
devetka
Prispevkov: 69
Pridružen: 19. Jan 2009 14:23

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a devetka »

chelsea napisal/-a: Tkole približno je zgledu test.... Kako vam je šlo?
Mene skrbi, skrbi, skrbi...... :shock:
Uporabniški avatar
FilthyDiesel
Prispevkov: 132
Pridružen: 22. Nov 2008 19:10
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a FilthyDiesel »

devetka napisal/-a:
chelsea napisal/-a: Tkole približno je zgledu test.... Kako vam je šlo?
Mene skrbi, skrbi, skrbi...... :shock:
men se pa sploh ne sanja če sm prov rešu al narobe, pa tud nočm zvedt pred sredo, ko bojo rezultati :D
devetka
Prispevkov: 69
Pridružen: 19. Jan 2009 14:23

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a devetka »

Jap, jz mam približno iste občutke.... Vsa vprašanja so se mi zdela tako nekak dvolična..... (recimo pri prvem sm se takoj začela odločat, al bi blo dobr oment OKUPACIJO - al ne; vem, da lahko okupiramo divje živali v prosti naravi... zavržene stvari in stvari državljanov države, ki je v vojni z rimom pa ne gre za vojni plen..... vem tut da DOMAČIH ŽIVALI NE SMEMO OKUPIRAT.... hmmm, je torej vseen dobr oment okupacijo al ne?..).... in tako se mi je zgodil skor pri vsakem vprašanju....
Ena-s-pravne
Prispevkov: 5
Pridružen: 17. Sep 2009 18:22

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ena-s-pravne »

Hm, res je bil lep izpit:) Tak, začinjen... Fejst začinjen! :P
Jst ne vem, kaj si nej mislim.
Že res, da če si res dobr prpravlen, nej bi vedn šlo & bi bil siguren v svoje znanje.
To je edin predmet, ki sem ga delala od začetka leta in ga tu pa tam sam mal zapostavla za kakšen teden, dva, plus da sm hodla na vsa predavanja...
Pa nisem mogla na 1. rok ker sm mela statistiko ko se je 2. kolokvij pisal & sm ga ravn mal "zapostavla" za par tednov, na prejšnjem roku, ko sm šla 1., mi ni ratu, zdej pa sploh ne morem vedet kaj nej pričakujem.
Prpravlena sm bla po moje OK, zabita tut nism, sm pa napsihirana. :D
Dvoumnosti ni, če je znanje, pa ja. Vedno je dvom... Pri RIMU. :D Kaj pa če.... :)
Ja, ni za pričakovat, da nam bojo septemberski rok lažje zastavli, ane.:)
Uporabniški avatar
.:pu7a:.
Prispevkov: 117
Pridružen: 26. Jan 2009 22:51

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a .:pu7a:. »

Jup men se je tudi zdel jeben izpit sploh če ga primerjam s prejšnjim rokom!!

Ne morem verjet da se nisem uspel spomnit na neupravičeno obogatitev in condictio sine causa ter sem pri pralcu nabijal o locatio conductio operis in actio conducti... Mogoč pa bo kakšen promil pike :mrgreen:
Denny Crane
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a ragezor »

jaz nisem uporabljal nobenih latinskih izrazov, sem pa napisal, da ga lahko toži z obogatitveo tožbo. fak, če bi so obligacije enkrat skozi prebral bi bilo kul. zdaj pa je spomin od kolokvija že malo zarjavel :roll:
Uporabniški avatar
FilthyDiesel
Prispevkov: 132
Pridružen: 22. Nov 2008 19:10
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a FilthyDiesel »

ja to tud mene zanima, a sploh štejejo kej, če ne uporabljaš latinskih izrazov? :?
Uporabniški avatar
.:pu7a:.
Prispevkov: 117
Pridružen: 26. Jan 2009 22:51

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a .:pu7a:. »

Obogatitvenih tožb je kar nekaj in ena od njih condictio sine causa, kar je verjetno pravilen odgovor...
Denny Crane
devetka
Prispevkov: 69
Pridružen: 19. Jan 2009 14:23

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a devetka »

FilthyDiesel napisal/-a:ja to tud mene zanima, a sploh štejejo kej, če ne uporabljaš latinskih izrazov? :?
... jz sm na majskem in junijskem roku prišla čez pisni izpit z dokaj kmečko logiko.... to se pravi, da nisem praktično nobenih latinskih izrazov not tlačila (če odštejem actio empti, ki jo vsi poznamo)......

... me pa pošteno skrbi... marsikaj je odvisno od tegale mojga rima..... septemberski rok niti slučajno ni bil primerljiv s majskim in junijskim :shock: .....
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Dexter »

devetka napisal/-a:... me pa pošteno skrbi... marsikaj je odvisno od tegale mojga rima..... septemberski rok niti slučajno ni bil primerljiv s majskim in junijskim :shock: .....
Lepo, da to reče nekdo, ki je pisal kolokvija 7 in 9, prišel brez težav čez pisni del dveh dosedanjih izpitov in mu je bil tretji rok veliko težji kot prejšnje dva. Ker to pomeni, da še dobro, da se ne sekiram zaradi današnjega izpita, ker tako težak najbrž še nakaj časa ne bo več. :D
Aja, pa če vseeno prideš čez tale pisni del, povej kdaj imaš ustne, da pridemo poslušat. ;) (saj ne! :mrgreen: )
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
.:pu7a:.
Prispevkov: 117
Pridružen: 26. Jan 2009 22:51

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a .:pu7a:. »

Haha da bi res uletel ekipno...

Na prejšnjem roku je Kambič rekel na vpogledu, da je bil amnestijski test tko da je blo pričakovat nekaj težjega! Mogoče bojo pa spustili kriterij k je bil tolk težek izpit... :mrgreen:
Denny Crane
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tecka »

Joj ta izpit... Res upam da boste naredili sam je bil pa res pasji. Je pa res da so vsi ti haklci v knjigi omenjeni sam vseen...
edix
Prispevkov: 26
Pridružen: 18. Sep 2009 16:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a edix »

a bi lahko kdo mal odgovore napisu...tko da bi mal primerjal? tisto pri drugem vprašanju mi ni jasno, če lahko b zahteva kej od a-ja? mogoče z actio de pauperie? pa 6 vprašanje- a tu gre za mandat al je kej druzga?
Random
Prispevkov: 144
Pridružen: 17. Maj 2009 12:09

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Random »

1.Kdo je dedič in kdo substitut pri pupilarni substituciji? Katero splošno načelo razveljavlja pupilarna sub.?
2. A ima v ogradi ovce. Oven skoči čez ogrado v B-jev gozd. B ga najde in obdrži. Kakšne zahtevke ima A proti B-ju? Kaj se zgodi če oven pri B-ju povzroči škodo?
3. A kupi od 12 letika osla, misleč, da je star najmanj 15 let. A ga odpelje na svojo posest in sam odpotuje ter se vrne čez 14 mesecev. Ko se vrne, varuh 12letnika zahteva, da mu vrne osla. Last. pravica, posest?..
4. A zastavi B-ju gozd. A v gozdu poseka drevesa in naredi deske. Za kakšno zastavo gre? Ali so deske zastavljene?
5. A kupi od B 100 žita za 100. B mu jih ne izroči pravočasno. A bi lahko žito kupil od C-ja za 130 a ga ne. A-ju od lakote umreta 2 sužnja. Kaj lahko A zahteva od B-ja?
6. A naroči B-ju naj terja C-ja. B terja C-ja, ki nima denarja in ga prosi naj ga ne terja. Ali B mora terjati od C-ja? Kaj lahko stori A, če B zaradi C-jevih besed noče terjati? Komentiraj...
7. Pralec A izgubi B-jevo tuniko. A mu zato povrne njeno vednost. Pralec po določenem času najde tuniko. Pravna sredstva?... Komentiraj.

No, bom jz mal napisala svoje odgovore, če jih noben noče :P

2. V zvezi z ovcami sem napisala, da ne morejo biti predmet okupacije, ker ne gre za objektivno nezmnožnost, ampak samo za subjektivno nezmožnost A-ja, da bi ovna ohranil v oblasti. Ovna lahko zahteva nazaj z REI VINDICATIO, predložitveno tožbo (actio ad exhibendum) in tudi actio furti (če mu ga noče vrniti). B pa lahko od A-ja zahteva povrnitev stroškov z ACTIO DE PAUPERIE.
3. Napisala sem, da gre zaradi starosti za ničnost pravnega posla in da se lastninska pravica na oslu ne prenese. Nedoletni lahko zahteva nazaj osla, B pa z obogatitveno tožbo nazaj denar.
4. Deske niso zastavljene, ker je drevesa posekal in naredil deske, gre za tatvino rabe = furtum usus.
5. Zaradi dolžnikove zamude, dolžnik odgovarja tudi za naključno uničenje stvari in je kriv za smrt sužnjev. Povrniti mu mora interes.
6. Napisala sem, da gre med A in B za mandat, B mora izterjati denar od C-ja, ker je to njegova obveznost iz mandata. Če ne izterja, ne izpolni obveznosti iz mandata in A lahko proti njemu naperi tožbo iz mandata, ki se glasi na izpolnitev obveznosti.
7. Tukej sem pa napisala, da mu lahko ponudi tuniko in se potem B odloči, kaj bo izbral (da ima na voljo dve stvari in ena od njih mora biti izpolnjena).

To so nekak približno moji odgovori, mal bluzenja, ampak na izpitu je bilo tolk popravljeno, da je imelo rep pa glavo:) Kako ste vi odgovarjali?
Uporabniški avatar
densy
Prispevkov: 332
Pridružen: 22. Dec 2008 16:47

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a densy »

drugače.. :?
jao zaj* izpit..
Uporabniški avatar
.:pu7a:.
Prispevkov: 117
Pridružen: 26. Jan 2009 22:51

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a .:pu7a:. »

Kar sem jst napisal drugače...

3. Pravni posel ni ničen, ker gre za starejšega nedoraslega, ki lahko sklepa pravne posle brez varuhovega soglasja samo ne more biti iz njih iztožljivo zavezan, zato lastninska pravica ostane pri kupcu!
4. Ker so drevesa plodovi zemljišča, jih lahko poseka in njihovo vrednost odšteje od vrednosti terjatve. Deske niso zastavljene!
6. Res gre za mandat, ampak ker je mandat dogovor, ki se sklepa med prijatelji, ne bi bilo prav, da bi upnik terjal mandatarja, ki sicer ne more odpustiti dolžnikovega dolga, ampak lahko terja dolžnika iz njunega razmerja!
7. Tukaj sem nekaj štrikal s locatio conductio operis kot sem že napisal...

Sicer so pa vsi odgovori v knjigi...
Denny Crane
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a ragezor »

3. to sem očitno zajebal. vedel sem, da se ustvari naravna obveznost, ki je lahko izpolnjena, nemoreš je pa iztožiti, samo sem napisal, da bo moral priposestvovati tega osla preden dobi lastninsko pravico :roll:
4. to je hipotekarna zastava pri kateri ima A v posesti zemljišče. iz tega sme sklepal, da lahko uporablja gozd, ampak ga ne sme poslabšati. deske niso zastavljene, ker so se ločile od zemljišča, razen, če sta se izrecno drugače dogovorila.

naj nekdo poišče pravilne odgovore. prosim :)
Uporabniški avatar
Alice
Prispevkov: 66
Pridružen: 19. Sep 2009 09:28

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Alice »

2. ko domača žival zbeži, se ne šteje, da je zadobila naravno prostost, zato je b ne more okupirati. Lastninska pravica zato ostane pri A-ju in prav tako posest, vse dokler lahko žival dobi nazaj. če mu B ovna noče vrniti ga lahko A toži iz naslova tatvine, vendar bo v pravdi zavrnjen, če ne bo povrnil škode, ki jo je oven povzročil B-ju.
3. Starejši nedorasli sicer lahko sklepajo pravne posle, vendar pa so iz njih le upravičeni,ne pa tudi zavezani. Gre torej za šepav pravni posel. ker pa A ne more sam odsvajati premoženja,brez varuhove avtorizacije, bo lastninska pravica ostala pri njem in varuh bo osla lahko zahteval nazaj.
4. Gre za hipotečno zastavno pravico. Tu je blo še vprašanje, kaj je predmet zastavne pravice: jaz sem napisala da gozd z vsem kar je v trenutku nastanka zastavne pravice v njem (kaj pa je prav tu??) :D Če sta se z zastavnim upnikom dogovorila, da lahko A gozd uporablja, potem ni storil nič narobe, drugače pa gre za furtum usus. Sem pa zajebala,ker sem napisala,da deske postanejo zastavljene... :evil:
5. Med A-jem in B-jem je nastalo razmerje mandata. B se mora strogo držati navodil in iz mandata ne sme imeti ne stroškov ne koristi, zato ne sme C-ju odpustiti dolga. A ga lahko v tem primeru toži iz naslova mandata z actio mandati directa. C ostane še naprej zavezan A-ju.
6. Ko je A pplačal vrednost tunike je s tem ta postala njegova last, štelo se je,da je sklenil kupno pogodbo z B-jem. Ko pa je tuniko našel, je lahko zahteval od B-ja povrnitev razliko med delansko vrednostjo tunike in subjektivno ocenjeno vrednostjo,ki jo je plačal B-ju -- to ni prav ne?? :lol: mi je pa res delovala domišljija med izpitom :oops:
7. gre za dolžnikovo zamudo. Ker bi B lahko kupil žito drugje za 130, pa tega ni storil, je bil delno sam kriv za smrt sužnjev, zato od A-ja ne bo mogel terjati celotnega interesa, temveč le tistih 130, ki bi jih moral plačati drugje...

jaz že 2 dni listam po tej knjigi pa še vedno ne vem, kaj bi bli čisto točni odgovori :lol:

kaj pri 1. razveljavlja pupilarna substitucija načelo : enkrat dedič, vedno dedič???
Uporabniški avatar
.:pu7a:.
Prispevkov: 117
Pridružen: 26. Jan 2009 22:51

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a .:pu7a:. »

eh...
Denny Crane
Odgovori

Vrni se na