Izpit

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Veš, da bo šlo ;)
Si vis pacem para bellum
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a aTc »

buljat napisal/-a:
Fleurette napisal/-a:Jz sm naletela na ene par primerou k jih n e znam rešt oz. nism prepričana, pa če bi se prosm našu kdo k je mal bl pameten pa povedou kako nej bi blo prou :) hvala :)

1. A je prodal hišo z zemljiščem Bju, C pa ima užitek na zemljišču. Katere tožbe izhajajo iz te situacije.

2. A je Bju plačal 1000 sestercev za osvoboditev njegovega sužnja. B ga ni osvobodil. Pojasni razmerje in pravne zahtevke.

3. Ticij proda Aju Tomaževo zemljišče. Kasneje ticij confusione postane lastnik zemljišča in ga kasneje proda Bju. A ga ne priposestrvije. KAj toži A?

4. A je Bju ukradel stvar. Ker ga je bilo strah da ga bodo odkrili jo je hranil pri Meviju. KDo lahko od Mevija zahteva stvar in s katero tožbo.
( a je tukej rei vindikacija? kaj je pa z actio furti? :oops: )

5. A je kupil stvar od lastnika Bja v prepričanju da je B nelastnik. Ali bo smel priposestvovati.
( a je tle da je važnejše dejansko stanje kot pa osebno prepričanje in A postane lastnik al je tukej da ne bo smel priposestvovati ker pač za to rabi dobro vero? :( )
1. gre za pravno napako pri kupoprodajni pogodbi. B bo lahko iz kupoprodajne pogodbe tozil Aja. C bo lahko s konfesorno tozbo tozil B-ja ce mu ne bo dopuscal izvrsevanja uzitka.
2. gre za darilno pogodbo z dodanim pogojem(ubistvu za nalog). pogoj se ni uresnicil, kar pomeni da bo lahko s condictio causa data non secuta (mislim, da tu ne pride v postev actio prescriptis verbis, ker je to tozba za izpolnitev, ne pa na vrnitev stvari) zahteval 1000 sestercev nazaj.
Tu se ne bi dalo iztoziti naloga, ker je darilna pogodba enostranski pravni posel, B sploh ni soglasal z osvoboditvijo.
3. A tozi Ticija iz kupoprodajne pogodbe na interes zaradi pravne napake.
4. A lahko zahteva z actio commodati directa. B lahko zahteva z reipersekutorno tozbo condictio furtiva, nevem kako je z rei vindikacijo, ker Kranjc vedno govori, da bo prislo do rei vindikacije samo ce tozenec oporeka lastninsko pravico, kar tozenec tu sigurno ne bi.
5. Enak primer kot na kolokviju, A bo postal lastnik stvari, ker dejanska zmota ne skoduje. Ker je postal lastnik mu ne bo potrebno priposestvovati stvari.
jst bi rekla da se pri drugem primeru šteje kot da gre za kupno in prodajno pogodbo...
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a buljat »

in to bi rekla zakaj?
men tuki sploh ne gleda da bi slo za kupoprodajno pogodbo
sej sploh nimas blaga

pa svoj odgovor bi mal popravil in sicer da gre za razmerje do ut facias(ce je B soglasal z namenom A-jeve dajatve), ce bi A ko je dal denar zelel denar nazaj bi uporabil condictio ob causam datorum, ce pa bi zelel osvoboditev, bi lahko to dosegel z actio praescriptis verbis.

ce pa je A dal B-ju 1000, brez soglasja B-ja( namrec darilo je enostranski pravni posel) da bo osvobodil suznja, bo lahko A zahteval s condictio ob causam datorum zahteval denar nazaj, saj za iztozevanje naloga nima nobene podlage.

drgac pa mislm da je ze sam primer narobe prepisan z izpita
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a aTc »

Tako bi odgovorila na podlagi primera 702 v PRP.
Lp
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a buljat »

ok primer 702 je v predelu DRUGE NETIPICNE POGODBE, torej inominatni kontrakti

primer 702, odstavek 2) citiram:
... je mogoce stvar kondicirati ali toziti s spredaj zapisanimi besedami... torej spet znacilnosti inominatnih kontraktov in ne kupoprodajne pogodbe.

ce pa se zdaj vztrajas pri svojem potem pa nevem :D
Uporabniški avatar
FilthyDiesel
Prispevkov: 132
Pridružen: 22. Nov 2008 19:10
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a FilthyDiesel »

amm kaj Kranjc najraj sprašuje pa kaj je treba pazt pr njemu? :D
Sizif
Prispevkov: 242
Pridružen: 05. Okt 2008 18:02

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Sizif »

da poveš prou?
blank
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Sizif napisal/-a:da poveš prou?
:o tole pa zihr ni res... dej no, ne strašit folka... :lol:
jaz sem mali psihopat
Perry Mason
Prispevkov: 65
Pridružen: 16. Maj 2009 22:25

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Perry Mason »

A rezultati so že znani ? :?
Uporabniški avatar
ninch12
Prispevkov: 47
Pridružen: 16. Nov 2008 23:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a ninch12 »

Perry Mason napisal/-a:A rezultati so že znani ? :?
na oglasni deski na faksu so že od včeraj pop..
You never know how strong you are, until being strong is the only choice you have. 
Uporabniški avatar
Kajch
Prispevkov: 5
Pridružen: 20. Jan 2010 11:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Kajch »

Mene tudi zanima, a na ustnem (Kranjc) sprašuje še vedno primere ali se osredotoči na teorijo bolj?
Zadnjič spremenil Kajch, dne 13. Maj 2010 08:44, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a *bini* »

obadva teorijo sprasujeta, najbolj pogoste teme so pa posest, pogoj,zmota,zastavna pravica,cesija,pobotanje oz pač kr nasploh obligacijsko pravo, pa ponavad ti da tut kj iz dednega. kranjc redkokdaj uprasa tut kj iz zgodovine, medtem ko jo ma kambič kr rd.
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Kako pa poteka ta ustni?(mene osebno bl za kambiča zanima,ampk loh napišete kr za oba :lol: ). Tko nasplošno mislm, pač pridš not, kaj je pol? Ti da test..a pol stojiš tam al sediš?? itd. Naj nekdo mal opiše :lol:
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Js sem imel v petek ustni...nič strašnega res, Kranjc je zelo prijazen, prideš noter, se usedeš, te vpraša kako si in to, pa začne....on ti da tipo neko iztočnico in ti zdej morš govorit vse kar veš o tem, če se kej zmotiš te ustavi in pol ti postavlja podvprašanja...mene je vprašal negatorno tožbo(vse živo, kar se lahko na njo naveže: D), pogoj(vrste in primer za vsakega), depositum irregularis, vstopna pravica in primer zanjo, rei vindicatio, transmisijo...in še Corpus iuris civilis.ne vem zakaj je nas spraševal zgo, mogoče zto ker nismo meli pisnega, ampak pač se zna zgodit zgleda da tud zgo vpraša........pa ja, nič ni tko strašno, še enkrat naj povem, Kranjc je car!:D
špelca
Prispevkov: 79
Pridružen: 13. Dec 2009 14:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a špelca »

dragoxxx napisal/-a:Js sem imel v petek ustni...nič strašnega res, Kranjc je zelo prijazen, prideš noter, se usedeš, te vpraša kako si in to, pa začne....on ti da tipo neko iztočnico in ti zdej morš govorit vse kar veš o tem, če se kej zmotiš te ustavi in pol ti postavlja podvprašanja...mene je vprašal negatorno tožbo(vse živo, kar se lahko na njo naveže: D), pogoj(vrste in primer za vsakega), depositum irregularis, vstopna pravica in primer zanjo, rei vindicatio, transmisijo...in še Corpus iuris civilis.ne vem zakaj je nas spraševal zgo, mogoče zto ker nismo meli pisnega, ampak pač se zna zgodit zgleda da tud zgo vpraša........pa ja, nič ni tko strašno, še enkrat naj povem, Kranjc je car!:D
kolk vas je pa nardilo, od tistih ki ste mel sam ustni?
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Sanja »

zakaj mate pa eni sam ustnega? men zdej ni čist nč več jasno
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Sanja napisal/-a:zakaj mate pa eni sam ustnega? men zdej ni čist nč več jasno
8 nas je bilo takih ki smo imeli ustnega, zato ker smo pisali oba kolokvija 8 in več pa smo meli ta "privilegij" da lahk smo šli direkt na ustnega...ja, vsi smo nardili in to če se ne motim, kr z visokimi ocenami, tko da glede Rima se ni kej bati..še js sem bruc, redni in vsi so mi govorili da kako je to strašnoo..pač je treba znat in to je to:D
špelca
Prispevkov: 79
Pridružen: 13. Dec 2009 14:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a špelca »

pol pa res fajn da mi je zmankal tiste pol točke.. :x
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

špelca napisal/-a:pol pa res fajn da mi je zmankal tiste pol točke.. :x
če si nardila pisni, potem ti bo ustni mala malica, verjemi:D
Uporabniški avatar
FilthyDiesel
Prispevkov: 132
Pridružen: 22. Nov 2008 19:10
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a FilthyDiesel »

Nareduuuuuuu :D :D :D

Kranjc me je prašu poslovno sposobnost, služnost in depositum
Zadnjič spremenil FilthyDiesel, dne 12. Maj 2010 12:06, skupaj popravljeno 1 krat.
tey
Prispevkov: 57
Pridružen: 03. Jan 2009 12:34

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a tey »

A lahko tisti ki ste danes imeli oz. še boste imeli ustni pri Kambiču napišete vprašanja.

Hvala.

LP
bodoča pravnica
Prispevkov: 21
Pridružen: 19. Jan 2009 13:47

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a bodoča pravnica »

hej! jst sem mela danes pr kambiču. in me je vprašu dedne redove po Justinijanu, dolžnikovo zamudo in konvalidacijo. velik sreče vsem, ki boste še mel :!:
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a eldorado »

kaj ste meli pa ostali na ustnih? dejte napisat mal
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

wuuuuhhhhhu, 9!!!! :) vredno vsazga truda :D :D :D
Mene je kambič vprašal fidekomis in volilo-razlika med njima, potem negatorna tožba, brevi manu traditio, zavestno nesoglasje med zmoto in izjavo, simuliran pr. posel (kaj je simulirano pri kupni pogodbi)...druzga se pa ne spomnem :) me je vprašal pa kar dost...okoli 10 različnih vprašanj.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Jaz sem imel cesijo, potem skoraj celo dedno in pa imisije ter stvarnopravne tožbe.
Si vis pacem para bellum
Odgovori

Vrni se na