Izpit

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Nam je trneutno na predavanjih poudarja za ustnega:

-Stvarne pravice na tuji stvari
-Obligacije osnove (kontrakti, kvazi kontrakti...)
-Kako je z osebami pod očetovsko oblastjo (deliktna, premoženjska sposobnost...)

Če bo kaj v pomoč ;)
Si vis pacem para bellum
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Zmaj napisal/-a:Nam je trneutno na predavanjih poudarja za ustnega:

-Stvarne pravice na tuji stvari
-Obligacije osnove (kontrakti, kvazi kontrakti...)
-Kako je z osebami pod očetovsko oblastjo (deliktna, premoženjska sposobnost...)

Če bo kaj v pomoč ;)
Če smem dodat, je reku da je najpomembneje od usega zastavna pravica.. (zaenkrat). Ker moramo znat primerjat stvarno pravo in obligacijsko in če nardiš tuki kiks je to kot "skok z letala brez padala" :D
morana
Prispevkov: 14
Pridružen: 19. Jan 2010 21:36

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a morana »

Živjo :)
zanima me, ali se je na dan izpita mogoče odjaviti pri profesorju? zamudila sem zadnji dan za odjavo. Ali bi lahko poklicala v referat in prosila za odjavo?
Uporabniški avatar
_racija_
Prispevkov: 150
Pridružen: 28. Jun 2009 01:59

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a _racija_ »

Načeloma ni možno, so pa izjeme, nam je pri stat enkrat dal možno k se je zrušil ŠIS, pa na ekonomiji je tud bila možno... Pri Rimu pa nevem...So pa sankcije če si prijavljen in ne greš pisat... da ne moreš pol na naslednji rok...
"There are no stupid questions...just stupid people!" (Mr.Garrison - South Park)
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a eldorado »

_racija_ napisal/-a:Načeloma ni možno, so pa izjeme, nam je pri stat enkrat dal možno k se je zrušil ŠIS, pa na ekonomiji je tud bila možno... Pri Rimu pa nevem...So pa sankcije če si prijavljen in ne greš pisat... da ne moreš pol na naslednji rok...
Razen, če si "prešprical" junijski rok, maš vseeno pravico, da greš naslednjega (septembrskega) pisat.
morana napisal/-a:Živjo :)
zanima me, ali se je na dan izpita mogoče odjaviti pri profesorju? zamudila sem zadnji dan za odjavo. Ali bi lahko poklicala v referat in prosila za odjavo?
Zrihti si zdravniško opravičilo pa je stvar rešena ;)
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Dexter »

izpit 23.3.2010
(rešitve kakršne bi dal jaz :D )

1.Kakšna je vsebina Kodeksa? Kdaj je nastal?
Vsebina Justinijanovega kodeksa so cesarske konstitucije. Nastal je leta 529 oz. 534.

2.B hoče kupiti od A-ja dirkalnega konja, vendar je zaadi nizke cene prepričan da je konj ukraden. Ali bo lahko B konja priposestvoval?
B konja ne bo mogel priposestvovati, saj ni bil v dobri veri.
(lahko je pa tudi kakšna finta v tem primeru in bi lahko priposestvoval, ampak je jaz ne vidim :P )


3.Dedič vrne upniku dolg, vendar ni vedel da ga je vrnil že zapustnik. Ali bo lahko denarni znesek zahteval nazaj? Pravno sredstvo?
Denarni znesek bo lahko zahteval nazaj s condictio indebiti.

4.A in B se dogovorita da bosta združla ovce in jih skupaj pasla ter tako pridobivala volno. Sosed A-ja opozori, da ponoči okoli hodi volk in da je nevaren za ovce. A kljub opozorilu ovc ponoči ni čuval in je zaspal, medtem pa je volk pojedu par ovc. Za kakšno razmerje gre? ali lahko B zahteva vrednost nazaj?

Gre za družbeno pogodbo. B lahko zahteva vrednost ovc nazaj, če je A ravnal manj skrbno kot v lastnih zadevah (diligentia quam in suis).

5.Sin pod očetovsko oblastjo se je brez njegovega znanja zavezal s harfistom za 100 da mu bo le ta igral na neki otvoritvi. Sin mu na koncu tega denarja ni dal. Katera bi bila najboljša rešitev za harfista? Ali gre tu le za omejeno odgovornost, če ja kakšna je ta odgovornost?
Najboljša rešitev za harfista bi bila tožba iz naslova pekulija zoper očeta. Gre za omejeno odgovornost in sicer za adjekticijsko odgovornost očeta. (sin je pa civilno zavezan, medtem ko so bili sužnji naturalno)

6.Kaj je transmisija v slovenščini? Zakaj so pri njej upravičeni le zunanji dediči?

Transmisija je podedovanje dednega pripada. Zunanji dediči so upravičeni, ker gre za oporočno dedovanje; sui heredes že imajo institut vstopne pravice (ki je seveda pri intestatnem dedovanju) -> za to zadnjo poved nisem prepričan :D

7.Razloži rek "tat je vedno v zamudi"

7. Fur semper in mora (tat je vedno v zamudi) -> Ni pomemben opomin zato, da bi tat prišel v zamudo z vrnitvijo stvari.
(Sicer pa upam, da ni bil rek 'Fur semper in mora' v latinščini!!! :o Ker v knjigi tega reka sploh ni, edino na strani 919 tam nekje med citatom Upijana piše: 'semper enim moram fur facere videtur' - in tisti ki ne znajo latinsko, zeloooooo težko iz tega skonstruirajo rek: 'fur semper in mora')


OK, to so moje rešitve. Lahko tud kakšen komentar, kritiko, popravek. :lol:
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Nam je Kambič rešitve govoril nekaj, ti bi zopet odlično pisal :shock: . Vsaka čast.
Kdaj mava tutorstva 8-) :lol:
Si vis pacem para bellum
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a aTc »

kaj pa primer 152.? mene sta ta dva prmera čist zmedla, en pravi eno, drug pa drugo :( tko da sm jst očino narobe napisala :( in SPET bom ruknla :(
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a eldorado »

aTc napisal/-a:kaj pa primer 152.? mene sta ta dva prmera čist zmedla, en pravi eno, drug pa drugo :( tko da sm jst očino narobe napisala :( in SPET bom ruknla :(
V primeru 152 piše, da če mi A proda stvar in mi jo tudi sam izroči, čeprav sem prepričan, da A ni lastnik, v resnici pa je, bom lahko priposestvoval. Argument za to je, da je važnejše dejansko stanje, kot sicer osebno prepričanje. Dejanska zmota ne škoduje. V primeru 153 je pa dejansko stanje drugačno in govori o temu, da sem prepričan na podlagi zakona, da ne smem priposestvovati, v resnici pa smem. Tudi tukaj bi lahko upoštevali, da je dejansko stanje pomembnejše od osebnega. Rimski juristi pa so se tukaj drugačno opredelili. V TEM PRIMERU PRIPOSESTOVANJE NE BO MOŽNO.

Vseeno pa se ne strinjam z Dexterjem pri 2. odgovoru in bi jst odgovoru, da je kupec dirkalnega konja, katerega cena je, misleč da nizka zaradi ukradene stvari, v dejanski zmoti, ki pa ne škoduje in bom lahko priposestvoval (v primeru, da je konj res njegov in da ni ukraden).
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a aTc »

eldorado napisal/-a:
aTc napisal/-a:kaj pa primer 152.? mene sta ta dva prmera čist zmedla, en pravi eno, drug pa drugo :( tko da sm jst očino narobe napisala :( in SPET bom ruknla :(
V primeru 152 piše, da če mi A proda stvar in mi jo tudi sam izroči, čeprav sem prepričan, da A ni lastnik, v resnici pa je, bom lahko priposestvoval. Argument za to je, da je važnejše dejansko stanje, kot sicer osebno prepričanje. Dejanska zmota ne škoduje. V primeru 153 je pa dejansko stanje drugačno in govori o temu, da sem prepričan na podlagi zakona, da ne smem priposestvovati, v resnici pa smem. Tudi tukaj bi lahko upoštevali, da je dejansko stanje pomembnejše od osebnega. Rimski juristi pa so se tukaj drugačno opredelili. V TEM PRIMERU PRIPOSESTOVANJE NE BO MOŽNO.

Vseeno pa se ne strinjam z Dexterjem pri 2. odgovoru in bi jst odgovoru, da je kupec dirkalnega konja, katerega cena je, misleč da nizka zaradi ukradene stvari, v dejanski zmoti, ki pa ne škoduje in bom lahko priposestvoval.
fuuulll upam da maš ti prav :D ker pol mam možnost da nardim :oops:
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a eldorado »

aTc napisal/-a:
eldorado napisal/-a:
aTc napisal/-a:kaj pa primer 152.? mene sta ta dva prmera čist zmedla, en pravi eno, drug pa drugo :( tko da sm jst očino narobe napisala :( in SPET bom ruknla :(
V primeru 152 piše, da če mi A proda stvar in mi jo tudi sam izroči, čeprav sem prepričan, da A ni lastnik, v resnici pa je, bom lahko priposestvoval. Argument za to je, da je važnejše dejansko stanje, kot sicer osebno prepričanje. Dejanska zmota ne škoduje. V primeru 153 je pa dejansko stanje drugačno in govori o temu, da sem prepričan na podlagi zakona, da ne smem priposestvovati, v resnici pa smem. Tudi tukaj bi lahko upoštevali, da je dejansko stanje pomembnejše od osebnega. Rimski juristi pa so se tukaj drugačno opredelili. V TEM PRIMERU PRIPOSESTOVANJE NE BO MOŽNO.

Vseeno pa se ne strinjam z Dexterjem pri 2. odgovoru in bi jst odgovoru, da je kupec dirkalnega konja, katerega cena je, misleč da nizka zaradi ukradene stvari, v dejanski zmoti, ki pa ne škoduje in bom lahko priposestvoval.
fuuulll upam da maš ti prav :D ker pol mam možnost da nardim :oops:
Mam, stoprocent... Kambič je dal podoben primer na seminarju + predelali smo primer 152.
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a aTc »

mi je pa odleglo zdele :) polepšal si mi dan 8-)
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nofak »

Dexter napisal/-a: 2.B hoče kupiti od A-ja dirkalnega konja, vendar je zaadi nizke cene prepričan da je konj ukraden. Ali bo lahko B konja priposestvoval?
B konja ne bo mogel priposestvovati, saj ni bil v dobri veri.
(lahko je pa tudi kakšna finta v tem primeru in bi lahko priposestvoval, ampak je jaz ne vidim :P )


3.Dedič vrne upniku dolg, vendar ni vedel da ga je vrnil že zapustnik. Ali bo lahko denarni znesek zahteval nazaj? Pravno sredstvo?
Denarni znesek bo lahko zahteval nazaj s condictio indebiti.


6.Kaj je transmisija v slovenščini? Zakaj so pri njej upravičeni le zunanji dediči?

Transmisija je podedovanje dednega pripada. Zunanji dediči so upravičeni, ker gre za oporočno dedovanje; sui heredes že imajo institut vstopne pravice (ki je seveda pri intestatnem dedovanju) -> za to zadnjo poved nisem prepričan :D
Pri 2. sem jaz napisal se, da ce konj v resnici ni bil ukraden, da ga bo lahko priposestoval.
Pri 3. je odvisno ali je prejemnik v dobri/slabi veri (condictio indebiti/furtiva)
Pri 6. pa da so upraviceni samo zunanji dedici, ker domaci dedujejo ipso iure, zunanji morajo pa sele pridobiti dediscino...
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a eldorado »

aTc napisal/-a:mi je pa odleglo zdele :) polepšal si mi dan 8-)
Ni problema :) Pa srečno!
#tjasa#
Prispevkov: 45
Pridružen: 18. Maj 2009 15:37

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a #tjasa# »

jst se strinjam z dexterjem ker ukardenih stavri se po zakonu ne da priposestvovat, on pa misli da je ukradena, torej gre za pravno zmoto.
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nofak »

Pa sej ni pisal da JE ukradena...pisal je da A zaradi nizke cene misli, da je ukradena...
#tjasa#
Prispevkov: 45
Pridružen: 18. Maj 2009 15:37

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a #tjasa# »

ja ampk on torej misli, da je po zakonu ne more priposestvovat.
#tjasa#
Prispevkov: 45
Pridružen: 18. Maj 2009 15:37

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a #tjasa# »

Zmaj napisal/-a:Nam je Kambič rešitve govoril nekaj, ti bi zopet odlično pisal :shock: . Vsaka čast.
Kdaj mava tutorstva 8-) :lol:

ja kaj pa je kambič povedu? a lahko priposestvuje al ne?
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a aTc »

nofak napisal/-a:Pa sej ni pisal da JE ukradena...pisal je da A zaradi nizke cene misli, da je ukradena...
tako je ! :D "pravno pravilo je, da nepoznavanje prava vsakomur škoduje, nepoznavanje DEJANSKIH OKOLIŠČIN pa ne škoduje." če mene vprašaš gre tu za dejansko zmoto in ga lahko priposestvuje. + 152.primer
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
Uporabniški avatar
lilly
Prispevkov: 56
Pridružen: 17. Feb 2009 16:06

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lilly »

še moje mnenje :) konja ne more priposestvovati, ker ne izpolnjuje enega od pogojev za priposestvovanje- dobra vera. Četudi je v zmoti, meni, da je B zagrešil protipravno dejanje.
PikaPoka
Prispevkov: 18
Pridružen: 10. Jan 2010 13:28

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a PikaPoka »

še moje mnenje glede tega konja... napisala sem, da če je VEDEL, da je ukraden, ni mogel priposestvovati, če pa je le SUMIL na to, da je konj ukraden, si je lahko dal s stipulacijo obljubiti, da stvar nima pravnih napak.
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a eldorado »

preveč komplicirate.. manj to počneš, več opcij maš da maš prav.. vsaj pri rimu je tako
nik
Prispevkov: 29
Pridružen: 04. Mar 2010 19:06

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nik »

eldorado napisal/-a:preveč komplicirate.. manj to počneš, več opcij maš da maš prav.. vsaj pri rimu je tako
točno tako!! in ja, gre za dejansko zmoto, ki ne škoduje, zato bo stvar priposestvoval...
naslednji primer govori o pravni zmoti...

mene pa zanima glede zastavitve užitka:
a) če užitkar zastavi izvrševanje užitka, bo smel Z. upnik izvrševati užitek dokler ne bo terjatev plačana oz do užitkarjeve smrti
b)..lastnik stvari...zastavi...užitek....bo smel Z. upnik izvrševati užitek do..... oz. ... svoje smrti

je prav? :shock: Kambič je poudaril to danes, da moramo znati...
Zadnjič spremenil nik, dne 24. Mar 2010 14:30, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Jaz bi napisal tako kto v 152. Če mu je stvar v resnici izročil lastnik, potem bo lahko priposestvoval. (Kljub temu, da meni da ni kupil od lastnika!)

Meni se zdi to edina preverjena rešitev
Si vis pacem para bellum
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Citiram Kambiča:
"Za kaj gre v primeru 152? Jaz vam prodam stvar in vam jo tudi izročim. Vi ste prepričani, da nisem lastnik stvari, v resnici pa sem. Ali boste smeli stvar priposestvovati? Odgovor je pozitiven, lahko bote priposestvovali. Kakšna je argumentacija? Važnejše je dejansko stanje, kot sicer osebno prepričanje -> vi sicer niste v dobri veri, ampak je tukaj važnejše dejansko stanje, kot pravi pretor. Vi ste pa na nek način v dejanski zmoti, dejanska zmota pa, kot vemo, ne škoduje."
Odgovori

Vrni se na