Izpit

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tecka »

Arietida napisal/-a:5. Javni kraj se men zdi da je un trg al kaj so mel tm.. To ni javni kraj, kjer je on pustu (js sm tud napisala vse v zvezi z položitvijo na javni kraj)
Kje pa to pise da je SAMO TRG javni kraj? Vem da je nekje primer kjer pusti blago na trgu sam zakaj so pa pol napisali javni kraj in ne trg - kako naj locimo kaj so oni stelz a javni kraj v Rimu ali pa danes ce to nikjer ne pise (al pa sam jz ne vem da to kje pise)
Shady
Prispevkov: 162
Pridružen: 25. Sep 2009 15:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Shady »

7. Oče umre, v oporoki je napisal: "Kmetija naj se med moje 3 sinove ne razkosa po delih, ampak naj jo 1 obdrži in izplača ostale dva, vsakemu tretjino." Kako bodo dedovali? Koliko bo vsak od njih dobil?
Dedovali bodo po intestatnem dedovanju (vsi 3 otroci). Oporoka je neveljavna, ker ne sme biti prepuščena naključnim dedičem.
Nej me en razsvetli in powe, kdo nej bi biu tuki naklučni dedič, če lepo piše med moje 3 sinove. ?
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a sunshine »

ja zapustnik je zapisal, da en sin deduje vse, ampak ne pove natančno, kateri.
Arietida
Prispevkov: 108
Pridružen: 30. Avg 2009 15:49

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Arietida »

Shady napisal/-a:
7. Oče umre, v oporoki je napisal: "Kmetija naj se med moje 3 sinove ne razkosa po delih, ampak naj jo 1 obdrži in izplača ostale dva, vsakemu tretjino." Kako bodo dedovali? Koliko bo vsak od njih dobil?
Dedovali bodo po intestatnem dedovanju (vsi 3 otroci). Oporoka je neveljavna, ker ne sme biti prepuščena naključnim dedičem.
Nej me en razsvetli in powe, kdo nej bi biu tuki naklučni dedič, če lepo piše med moje 3 sinove. ?

Men se ubistvu zdi, da je intestatno dedovanje uvedeno zato, KER ZAPUSTNIK NI POIMENSKO DOLOČIL DEDIČEV- v smislu: Klorodakus, moj sin, bodi moj dedič. .. no očitno ni!
Ker v knjigi, se mi zdi, da je primer tega naključnega dedovanja tak: Dedič bodi tisti, ki bo prvi prišel na moj pogreb.. Kar pa se mi ne zdi lih podobno s temi otroci, in se mi zdi moje razmišlanje še vedno bolj prav :D in isto pr zgornjem mojem postu pr unm žitu.
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Tecka napisal/-a:Kje pa to pise da je SAMO TRG javni kraj? Vem da je nekje primer kjer pusti blago na trgu sam zakaj so pa pol napisali javni kraj in ne trg - kako naj locimo kaj so oni stelz a javni kraj v Rimu ali pa danes ce to nikjer ne pise (al pa sam jz ne vem da to kje pise)
To sem tudi jaz v knjigi gledal, če kje piše, kaj je javni kraj, pa nisem nikjer našel. Ker meni se je zdelo, da če pustiš pred bajto kjer vsi hodijo mimo, je to dost javno. :)

Zdaj pa gledam v Koroščev učbenik Rimsko pravo 1. del, pa na strani 241 piše: 'Od Dioklecijana naprej postane dolžnik prost svoje obveznosti, če brezuspešno ponudeni dolžni znesek zapečaten slovesno položi na javnem mestu (v svetišču ali pri oblastvu) v izpolnitvenem kraju.'
No pa kot kaže tole na javnem kraju velja samo za denarne znesek, pri cementu pa ne.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tecka »

Dexter napisal/-a:
Tecka napisal/-a:Kje pa to pise da je SAMO TRG javni kraj? Vem da je nekje primer kjer pusti blago na trgu sam zakaj so pa pol napisali javni kraj in ne trg - kako naj locimo kaj so oni stelz a javni kraj v Rimu ali pa danes ce to nikjer ne pise (al pa sam jz ne vem da to kje pise)
To sem tudi jaz v knjigi gledal, če kje piše, kaj je javni kraj, pa nisem nikjer našel. Ker meni se je zdelo, da če pustiš pred bajto kjer vsi hodijo mimo, je to dost javno. :)

Zdaj pa gledam v Koroščev učbenik Rimsko pravo 1. del, pa na strani 241 piše: 'Od Dioklecijana naprej postane dolžnik prost svoje obveznosti, če brezuspešno ponudeni dolžni znesek zapečaten slovesno položi na javnem mestu (v svetišču ali pri oblastvu) v izpolnitvenem kraju.'
No pa kot kaže tole na javnem kraju velja samo za denarne znesek, pri cementu pa ne.
Dexter hvala ker si se potrudil zame in mi to razjasnil!

Sicer se mi pa zdi to ze mal smesno - a ni nove knjige ravno zato napisal da se ne bi na Koroscevo obracali?! Ker ce me spomin ne vara je pod obvezno literaturo napisana knjiga samo od Kranjca in naj bi se izpiti sestavljali po novi knjigi. Mah ta RIM mi vsak dan bolj in bolj na zivce gre - se pravi bom morala v 0 nastudirat najprej od Kranjca knjigo pol pa it se v podrobnosti (dodatne) h Koroscu - a naj se lotim tudi Roman Law od Oxforda ter vseh ostalih knjig ki so navedene v footnotih - poglobljeno branje

mah
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a eldorado »

mam tri vprašanja, predvsem za tiste, ki ste se že soočili z rimom (in se še zmeraj soočate) :)
1. a je prvi redni rok pri rimu že maja? (a ni neki fora, da če se predela snov al neki..)
2. a na pisnem izpitu so kaj pogosta vprašanja v zvezi z osebnim pravom? pa z zgodovino? (na pisnem)
sej vem, da moraš znat, da razumeš kaj pomen, če je nekdo pod očetovo oblastjo, če je nekdo emancipiran, če ima nedorasli varuha.. ok, to že.. ampak me zanima, če moraš znat snov popolnoma na pamet, tako kot pri stvarnem pravu, kjer gre za vprašanja iz teorije, itd.
3. kako je sturkturiran izpit? več al mnj stvarno in obligaacijsko? kolikšno je razmerje?

hvala :)
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

1.)zpit je maja v vsakem primeru
2.) zgodovinski uvod pride pomoje v upoštev enkrat na 5 let... :mrgreen: za osebno pravo pa ne vem
3.) v izpitu so primeri in potem morš v dveh največ treh stavkih rešiti podan primer...
tweety
Prispevkov: 1
Pridružen: 15. Mar 2010 11:53

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a tweety »

Zdravo, sotrpinčki :)
Zlo bom vesela, če mi bo kdo razjasnu vprašanje PASIVNE/AKTIVNE dediščine ... Hvala! Produktivno učenje vsem! ;)
tey
Prispevkov: 57
Pridružen: 03. Jan 2009 12:34

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a tey »

Dediščina je pasivna takrat kadar zapustnik zapusti več dolgov kot pa je celotno njegovo premoženja, aktivna pa takrat ko vrednost premoženja preseže vrednost dolgov.

LP
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nofak »

Nehumana ura izpita v torek :shock: :D
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

ajej :(

Kolk kej znate tisti k greste zdej pisat? Jz nism čist prepričana :?
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

dobr da sm se odjavu hahahaha
Uporabniški avatar
_racija_
Prispevkov: 150
Pridružen: 28. Jun 2009 01:59

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a _racija_ »

Glede na to da je Kranjc odsoten, bo verjetno Kambič sestavljal test...kar pomeni teorija...meni ne diši preveč... Upam, da bo glede na to da je rok namenjem predvsem ponavljlcem in izrednim študentom 2.letnika upam da bomo vprašanja temu primerna :D Če bo izpit podoben januarskemu bo že ok:D
"There are no stupid questions...just stupid people!" (Mr.Garrison - South Park)
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nofak »

V znanje nism cist preprican, samo bomo vidl...se ene 2x skos skripto, mal akcije pa excepcije pogledat...poj pa kar bo pa bo...sicer sm pa zejle ze bl v tisti fazi: boli me kur**, samo da bo kmal mem...
Uporabniški avatar
ninch12
Prispevkov: 47
Pridružen: 16. Nov 2008 23:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a ninch12 »

kako sestavla izpit kambič? kolk je primerov, teorije,..?
You never know how strong you are, until being strong is the only choice you have. 
PikaPoka
Prispevkov: 18
Pridružen: 10. Jan 2010 13:28

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a PikaPoka »

kokr js vem (od starejših letnikov), so Kambičevi izpiti sestavljeni bolj teoretično. eno vprašanje zgodovina, eno vprašanje splošni del, eno vprašanje osebni del, eno vprašanje dedno pravo, eno vprašanje stvarno, eno vprašanje obligacije in še LPR. ponavadi je od teh samo eden do dva primera, ne več. da bo pa res tako, pa ne morem garantirat :)
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

lpr= latinski pravni reki?
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a eldorado »

odvisno je kdo sestavlja izpit... pri kranjcu je poudarek na primerih, medtem ko je pri kambiču nekako snov razdeljena.. ni pa res, da je eno vprašanje osebno pravo, drugo stvarno... poudarek je na stvarnem pravu in obligacijah... osebnega prava skor ni na pisnem. zadnje čase pa kambič sestavlja izpite tako, da da kot prvo vprašanje zgodovino, zadnje pa lpr. ni pa nujno...
PikaPoka
Prispevkov: 18
Pridružen: 10. Jan 2010 13:28

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a PikaPoka »

ja, LPR so latinski pravi reki.
sej pravm, da ne vem točno, tako sem samo slišala od prejšnjih letnikov, da naj bi blo.
veliko sreče! ;)
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nofak »

Ja mislm, da jo bomo rabl...sreco namrec :| ;)
#tjasa#
Prispevkov: 45
Pridružen: 18. Maj 2009 15:37

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a #tjasa# »

kako to veste d kranjca ni? kaj p ustni in popravljanje izpitou, a bo meu use kambic? upam d ne...
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a makalonca »

vedno, ko sm šla js pisat, je blo tazadne uprašanje iz dednega prava.
najbl pomembna za pisni del sta pa stvarno in obligacijsko pravo.
sam tut ostalo morš znt, ker je naprimer primer sestavljen: "9 letni A je kupil avto..."
in morš tut vedt, a A glede na leta sploh loh sklene pravni posel, to pa najdš pod osebnim pravom.
iz zgodovinskega dela se mi pa zdi, da majo zlo radi justinijanovo kodifikacijo, js sm jo mela in na pisnem in na ustnem delu.
latinski rek morš kdaj pr kšnem primeru napisat, npr. superficies solo cedit,
al pa je čis posebna naloga, k ga morš npr. prevest, napisat kdo je avtor...
na ustnem te pa kambič skor zihr upraša zastavno pravico in zastavno pogodbo!
Uporabniški avatar
ninch12
Prispevkov: 47
Pridružen: 16. Nov 2008 23:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a ninch12 »

#tjasa# napisal/-a:kako to veste d kranjca ni? kaj p ustni in popravljanje izpitou, a bo meu use kambic? upam d ne...
Kranjc je šel v ZDA za tri tedne baje. Najbrž bo imel vse Kambič, ja. Wiiiiiiiiiii- not! :?
You never know how strong you are, until being strong is the only choice you have. 
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nofak »

Fajn se majo eni ;)
Odgovori

Vrni se na