Izpit 2009/2010

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Michelle »

Res je, mora bit dobroveren. Dedič pa lahko s condictio indebiti zahteva neupravičeno obogatitev, torej to volilo in prepreči priposestvovanje.
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dori »

w4nkst4 napisal/-a:krneki ta rim nooo...
dej poglejte si v PRP...165. in 168. primer! Sedaj pa odgovorte na to vprašanje: Dedič A je Bju dal vola, ker je mislil, da ga dolguje iz volila, a mu ga v resnici ni. Ali ga bo B lahko priposestvoval?
če je B doboroveren, pol lahko priposestvuje, če je zloveren in je vedu, ne more.
Fat kids are harder to kidnap :D
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

Vaši odgovori na te primere? Js v svoje nisem preveč prepričana, da so pravi :shock:

A kupi zemljišče od Bja za 100. A zgradi na njem hišo za 3000. Pojavi se C ki je lastnik nepremičnine in jo zahteva nazaj. Koliko potroškov bo A lahko terjal od Cja? Kaj lahko stori A, če mu C noče povrnit potroškov?

A odpelje B ja na hrib. Zaradi slabe ceste Aju poči kolo, zaradi česar sta močno poškodovana konj in voz. Za kakšno razmerje gre, kdo odgovarja za škodo?

V gozd je B nastavil past, v katero se je ujel jelen. Aju se je jelen zasmili, zato ga je rešil. C je ustrelil jelena. Kakšno tožbo ima (če jo ima) B nasproti Aju (??in factum??)

A je sosedu želel pokriti streho zaradi bližajoče nevihte. Pri tem po nesreči razbije kip. Morebitne tožbe, odškodnina?

Kaj se zgodi, če je A v oporoki zapisal: "Vse deduje moj prijatelj, če bo maščeval mojega sina. Moj drugi sin bo razdedinjen, ker noče maščevati svojega brata!" ??

A prosi B ja, da ga z vozom odpelje v Rim. Med potjo B konja tako priganja, da mu spodrsne in si zlomi nogo. Ali lahko B terja odškodnino od Aja?
:oops:
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

Jaz imam tudi primer, kateri je rešen samo mislim, da je napačno rešen.

A prežene Bja z njegove parcele in se tam naseli. Čez nekaj časa pride C in prežene Aja. A je zahteval posestno varstvo. Komu bo pretor zagotovil posestno varstvo in s katerim pravnim sredstvom?

Rešen je takole: A zahteva posestno varstvo intedicrum de vi proti Cju, če od dogodka ni minilo več kot 1 leto.

Jaz pa mislim, da A ne more uporabiti posestno varstvo nasproti Cju, ker je relativno viciozen nasproti Bju. Ali pogoj, da relativni viciozni posestnik ne more zahtevati posestnega varstva velja samo nasproti lastnika ali tudi nasproti drugega (Cja)?
Uporabniški avatar
_racija_
Prispevkov: 150
Pridružen: 28. Jun 2009 01:59

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a _racija_ »

kleopatra napisal/-a:Vaši odgovori na te primere? Js v svoje nisem preveč prepričana, da so pravi :shock:

A kupi zemljišče od Bja za 100. A zgradi na njem hišo za 3000. Pojavi se C ki je lastnik nepremičnine in jo zahteva nazaj. Koliko potroškov bo A lahko terjal od Cja? Kaj lahko stori A, če mu C noče povrnit potroškov?

A odpelje B ja na hrib. Zaradi slabe ceste Aju poči kolo, zaradi česar sta močno poškodovana konj in voz. Za kakšno razmerje gre, kdo odgovarja za škodo?

V gozd je B nastavil past, v katero se je ujel jelen. Aju se je jelen zasmili, zato ga je rešil. C je ustrelil jelena. Kakšno tožbo ima (če jo ima) B nasproti Aju (??in factum??)

A je sosedu želel pokriti streho zaradi bližajoče nevihte. Pri tem po nesreči razbije kip. Morebitne tožbe, odškodnina?

Kaj se zgodi, če je A v oporoki zapisal: "Vse deduje moj prijatelj, če bo maščeval mojega sina. Moj drugi sin bo razdedinjen, ker noče maščevati svojega brata!" ??

A prosi B ja, da ga z vozom odpelje v Rim. Med potjo B konja tako priganja, da mu spodrsne in si zlomi nogo. Ali lahko B terja odškodnino od Aja?
:oops:
A mora C-ju vrniti le toliko stroškov kot jih je porabil za gradnjo, ker če bi upoštevali večjo vredniost zemljišča bi ta lahko znašala bistveno več. A lahko odzvame (podere) hišo, vendar tako, da ne poslabša zemljišča (knjiga primerov, primer 182)

Če je neodplačno razmerje, gre za mandat, če sta se A in B dogovorila za plačilo je podjemna pogodba. Če je A naročil, da ga naj pelje po tej specifični cesti, bo moral povrniti B-ju nastalo škodo.

Če je bil jelen tako ujet, da se sam ne bi mogel več rešiti, je postal B-jeva last in A je tako posegel po tuji stvari, B ima na voljo a°in factum.

Poslovodstvo brez naročila. Ker je A preprečil večjo škodo, bo odgovarjal le za naklep in za veliko malomarnost. Če se mu dokaže velika malomarnost, ga lahko sosed toži z a°nagotiorum gestorum contraria na povrnitev nastale škode.

Določilo iz oporoke bo izbrisano, oporoka pa ostane v veljavi, ker gre za določilo, ki je v nasprotju z moralo (contra bonus mores).

Gre za mandat ali locatio conductio. B bo lahko zahteval povrnitev vrednosti nastale škode, če je mu je A naročil, da naj hitreje pelje, če je sam po svoji volji priganjal konja, ne bo mogel od A-ja zahtevati odškodnine.
"There are no stupid questions...just stupid people!" (Mr.Garrison - South Park)
bozo46
Prispevkov: 38
Pridružen: 18. Jun 2010 08:39

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a bozo46 »

tjaška: ker bo A zahteval pretorsko varstvo nasproti C-ju, pretorja sploh ne bo zanimalo, kako je pridobil posest in ali je viciozen nasproti B-ju. Varsto bo dobil A saj teče spor med A in C. Če pa bi tekel spor med B in A, bi varstvo dobil B. to je smisel relativne vicioznosti
bozo46
Prispevkov: 38
Pridružen: 18. Jun 2010 08:39

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a bozo46 »

Vsi odgovori racije so povsem pravilni. odlično 10:) bi blo tole....
Uporabniški avatar
_racija_
Prispevkov: 150
Pridružen: 28. Jun 2009 01:59

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a _racija_ »

Hvala :D upam, da bom ju3 tudi tak blestela :P :D
"There are no stupid questions...just stupid people!" (Mr.Garrison - South Park)
m|h
Prispevkov: 182
Pridružen: 14. Nov 2009 14:10

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a m|h »

A lahko en še mal razjasni tisto vprašanje v zvezi z oporoko, mi ni čist jasno kaj je s katerim določilom itd. :oops:
Uporabniški avatar
_racija_
Prispevkov: 150
Pridružen: 28. Jun 2009 01:59

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a _racija_ »

kleopatra napisal/-a:
Kaj se zgodi, če je A v oporoki zapisal: "Vse deduje moj prijatelj, če bo maščeval mojega sina. Moj drugi sin bo razdedinjen, ker noče maščevati svojega brata!" ??
Oporoka bo ostala v veljavi, vendar se bo pogoj, ki je v nasprotju z moralo (nemogoč) izpustil. Se pravi, prijatelj bo dedoval, ker je bistvo oporoke postavitev dediča, izpustil pa se bo nemogoč pogoj, ker so oporoko skušali ohraniti čim bolj v veljavi in upošteavati zapustnikovo voljo (favor testamenit). To najdeš v Kranjčevi knjigi na strani 995.
"There are no stupid questions...just stupid people!" (Mr.Garrison - South Park)
bozo46
Prispevkov: 38
Pridružen: 18. Jun 2010 08:39

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a bozo46 »

kaj pa nadaljevanje izjave. njegov sin je razdedinjen z nepravilnim razlogom( za radedinjenje je treba poseben razlog)... ali bo lahko zahteval nujni delež?
Uporabniški avatar
_racija_
Prispevkov: 150
Pridružen: 28. Jun 2009 01:59

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a _racija_ »

Aja:) glede razdedinjenja, oporočitelj lahko razdedini nujne dediče le takrat, ko ima za to zadosten razlog, ki ga je moral v oproki izrecno navesti. Sam si razloga ni mogel izmislit, razlogi so bili v 115. noveli justinijanove kodifikacije teksativno našteti. v tem primeru dedič ne bi bil razdedinjen. Nujni delež ne bo mogel zahtevati, ker je bil omenjen v oporoki...?
"There are no stupid questions...just stupid people!" (Mr.Garrison - South Park)
blabla
Prispevkov: 49
Pridružen: 16. Jan 2010 16:19

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a blabla »

Mi lahko kdo prosim razloži razliko med zmoto o causi in zmoto o obstoju cause pri tradiciji in kaj je putativni naslov???
Hvala! :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Zmota o causi pomeni zmota o podlagi pr. posla in primer je recimo, da ena stranka meni, da je dolžna drugi izpolniti obveznost na temelju prodajne pogodbe, druga stranka pa meni, da je dolžna na temelju recimo, posojilne pogodbe-obstaja zmota o podlagi pr. posla
Zmota o obstoju podlage pa je recimo, da A sklene prodajno pogodbo z B-jem in izpolni vse obveznosti do B-ja, nato A umre in njegov dedič C zmotno meni, da A ni izpolnil svoje obveznosti B-ju in zato on izpolni. V tem primeru je recimo možen exceptio indebiti. To bi bilo to, če me majski spomin ne vara: D
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

kako se že imenuje tista tožba s katero nujni dedič zahteva dopolnitev do polne vrednosti nujnega deleža???nujni delež je biu 1/4???
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

w4nkst4 napisal/-a:kako se že imenuje tista tožba s katero nujni dedič zahteva dopolnitev do polne vrednosti nujnega deleža???nujni delež je biu 1/4???
actio ad suplendam legitimam
Uporabniški avatar
_racija_
Prispevkov: 150
Pridružen: 28. Jun 2009 01:59

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a _racija_ »

Po Justinijanovem pravu znaša 1/3 oz. 1/2 zakonitega deleža, odvisno od stopnje sorodstva. pred tem pa 1/4 zakonitega.
"There are no stupid questions...just stupid people!" (Mr.Garrison - South Park)
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

actio ad suplendam legitimam
sz dvema p ;)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

kleopatra napisal/-a:
actio ad suplendam legitimam
sz dvema p ;)
služim se načela-piši kako govoriš :D
hehe, hvala na popravku, kolegica
Hanaa123
Prispevkov: 41
Pridružen: 24. Apr 2010 21:41

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Hanaa123 »

A mi kdo prosim pojasni razliko med kaptatornim in nedopustnim pogojem pri pogojni postavitvi dediča.
Hvala pa srečo ju3!
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Kaptatorni pogoj je pogoj, ki nasprotuje splošnim pravnim načelom..recimo primer bi bil:
Janez naj podeduje mojo vilo na Brdu pri Kranju, če dokaže in pokaže, da je za dediča postavil Dimitrija.

Nedopustni pa so pogoji, ki nasprotujejo pravnim in moralnim načelom, recimo.....Janez naj podeduje moje premoženje, če oropa Ljubljansko banko
eko, upam da sm pomagal :D
libra
Prispevkov: 12
Pridružen: 09. Sep 2010 11:18

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a libra »

IZPIT 9.9.10

1. A je med tem ko je bil B v Atenah, prodal njegovo zemljišče C-ju. Ko Se B vrne po 2 letih, ga zahteva nazaj. Tožbe.
2. B ima v posesti A-jevo stvar. Ko jo A zahteva nazaj mu jo le ta noče vrniti. Spustita se v pravdo, še preden pa pride do konca pravde B-ju tat ukrade stvar. Kaj se zgodi?? Kaj se zgodi, če hoče kasneje B stvar odvzeti od tatu?
3. B prepusti A-ju zemljišče v zastavo. Na njem je nekaj hrastov, katere B poseka, preden mu prepusti zemljišče v zastavo. Ali jih bo A lahko zahteval? Za katero zastavno pravico gre? navedi tudi latinski izraz.
4. A ga je preveč popil v gostilni, nakar mu B to očita. A v jezi vrže na tla njegovo torbo v kateri je vaza in se razbije. Zahtevki + ali bi A- jevo ravnanje obravnavali drugače, če ne bi bil v vinjenem stanju? ali to vpliva??
5. A je plačal B-ju (veletrgovcu, s katerim sta skupaj poslovala) račun, za katerega ni vedel, da ga je že poravnal. ta denar je izročil njegovemu sužnju češ naj mu ga izroči: >>izroči ta denar tvojemu gospodarju, on bo že vedel za kaj gre.<< kako je z lastninsko pravico na njem?? ali ga bo A lahko zahteval nazaj + Za kaj gre? Naslednji dan prispe k A-ju novi račun. Ali ga bo lahko uveljavljal kot pobot (oz. nekaj v tem smislu)
6. ??
7. Ali se lahko naredi veljavna oporoka glede otrok, ki jih oporočnik tenutno nima?? komu bo pripadla dediščina, v primeru da niso nastali?
Uporabniški avatar
Ichiban
Prispevkov: 42
Pridružen: 19. Nov 2009 19:02

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Ichiban »

manjkajoče vpr. - a proda b zemlišče mu pa zamolci da bo njegov sosed c s katerim se b ne razume. kaj lahko b stori, ko zve kdo je njegov sosed. neki tazga ,)
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dori »

men je biu težk izpit.
Fat kids are harder to kidnap :D
bubble
Prispevkov: 38
Pridružen: 26. Feb 2010 13:25

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a bubble »

tud men...prejšnji se mi je zdel lažji, tko da bom tega velik teži nardila, če unga nism.
a ma kdo kake odgovore?:)
Zaklenjeno

Vrni se na