Izpit 2009/2010

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

Rezultati naj bi bili v petek
...in spet nas bo šlo 300 ljudi gužvat pred oglasno desko :roll:

...niti nevemo ob kateri uri :roll:
Uporabniški avatar
veritas
Prispevkov: 32
Pridružen: 08. Jan 2010 19:08

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a veritas »

Izpit ob 8h v sivi predavalnici (ne vem če so vsa vprašanja po vrsti, ker delam po spominu):

1. A na svojem vrtu opazi roj čebel, ki jih zapre v panj. Kako je z lastninsko pravico, kako s posestjo?
-moj odgovor: roj čebel je res nullius, zato je mogoča okupacija, A postane lastnik in posestnik čebel, dokler jih ima v panju oz. se le te redno vračajo tja.

2. Sin pod oblastjo kupi zlato ogrlico. Kako je z lastninsko pravico in posestjo? Navedi različne možnosti.
-moj odgovor: Sin pod oblastjo pridobiva za družinskega očeta, zato je lastnina in posest de iure od družinskega očeta, če ima sin pekulij pa je posest de facto njegova.

3. A dolguje B-ju 100. Ker trenutno nima denarja, ga vzame od C-ja brez njegove vednosti. Razmerje med A in C? Ali vrnitev dolga velja?
-moj odgovor: A je zagrešil tatvino. Ne velja, ker je denar ukraden.

4. A B-ju posodi 100, ki zmotno misli, da so njegovi, so pa od C-ja, ki jih je shranil pri njemu. Razmerja? Kdo bo lahko od B-ja terjal vrnitev posojila?
-moj odgovor: A je v zmoti, zato je v dobri veri in ker je v tem primeru predmet shrambe denarni znesek, posojilo velja, če bo A C-ju vrnil enak znesek. Ker je A zmotno prepričan, da je denar njegov, lahko on terja vrnitev posojila, saj bo zaradi zmote po vsej verjetnosti C-ju vrnil enak znesek.

5. A pred hišo postavi šivalni stroj, ki ga želi odpeljati na smetišče. Ko skoči po ključe od avta, pride mimo B in naskrivaj odpelje stroj. Kako opredelimo B-jevo ravnanje? Razmerja?
-moj odgovor: B je zagrešil tatvino. B ne more priposestvovati stroja, ker ukradenih stvari ni mogoče priposestvovati, čeprav A ne bi nič ukrepal (ker se je stroja hotel znebiti). A lahko uporabi actio furti ali pa condictio furtiva in zahteva stroj nazaj.

6. A od B-ja za 5 let zakupi kmetijsko zemljišče, saj namerava gojiti solato. Ker so cene zelenjave na trgu nizke, A že eno leto ne obdeluje zemljišča, zato se je razrasel plevel, ki se je začel širiti na sosednje zemljišče. S kakšno skrbnostjo mora ravnati zakupnik? Kaj lahko stori B, če ga sosed terja za odškodnino?
-moj odgovor: A mora ravnati kot dober gospodar. Ne sme poslabšati substance zemljišča. Če sosed terja B-ja, lahko on zahteva povračilo za škodo od A-ja.

7. Oporočitelj kot edinega dediča določi A-ja. Ob enem pa ga prosi, naj po desetih letih prepusti premoženje B-ju. Za kaj gre? Pa še neki pa se ne morm spomnit...
-moj odgovor: Gre za vesoljni fideikomis...

Tako na približno je zgledalo :)

Komentirajte prosim ;)
Veritas Aequitas
aste
Prispevkov: 18
Pridružen: 25. Jun 2010 14:19

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a aste »

Moj komentar: super odgovori. Edino pri vprašanju številka 5 je bilo izrecno napisano da je bil šivalni stroj NA SKRIVAJ odvzet - mislim, da se je v odgovoru pričakovala omemba relativno vicioznega posestnika (in ustrezne tožbe zoper njega).
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

A dolguje B-ju 100. Ker trenutno nima denarja, ga vzame od C-ja brez njegove vednosti. Razmerje med A in C? Ali vrnitev dolga velja?
-moj odgovor: A je zagrešil tatvino. Ne velja, ker je denar ukraden.
moj odgovor: A je zagrešil tatvino. Ker je dolg 100 poravnal, njegova obveznost nasproti Bju ugasne. C pa zahteva vračilo ukradenega zneska s tožbami.
1. A na svojem vrtu opazi roj čebel, ki jih zapre v panj. Kako je z lastninsko pravico, kako s posestjo?
-moj odgovor: roj čebel je res nullius, zato je mogoča okupacija, A postane lastnik in posestnik čebel, dokler jih ima v panju oz. se le te redno vračajo tja.
moj odgovor: A je posestnik čebel, ko jih ujame v panj. Lastnik čebel bo postal, če se bojo čebele vračale k njemu v panj. ampak se mi zdi tvoj odg. bolj pravilen :cry:
2. Sin pod oblastjo kupi zlato ogrlico. Kako je z lastninsko pravico in posestjo? Navedi različne možnosti.
-moj odgovor: Sin pod oblastjo pridobiva za družinskega očeta, zato je lastnina in posest de iure od družinskega očeta, če ima sin pekulij pa je posest de facto njegova.
moj odgovor: če je oče naročil sinu naj kupi ogrlico, je lastnik in posestnik oče. če mu oče ni naročil nakupa, je oče lastnik, sin pa posestnik ogrlice. spet maš ti bolj prav, ker si omenil/a pekulij :cry:

shit, to ni vredu :D
j.sos.
Prispevkov: 41
Pridružen: 03. Jun 2009 12:41

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a j.sos. »

ojojojojo prejoj :)

sm nekak pisu enako ku vi, samu pr tazadnm sm jst pacient napisu vesoljni fideikomis, pa prečrtu, pol pa napisu, da tu sploh ni veljavno, ker gre za razhajanje med voljo in izjavo (in ostane sam dedič do konca)........zmedla me je beseda EDINI dedič.....jao :)
no sej, vem da sm kiksnu,....bomo vidl v petk situacijo,..... =)

pa srečno vsem!

smrt komarjem!
j.sos.
Hanaa123
Prispevkov: 41
Pridružen: 24. Apr 2010 21:41

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Hanaa123 »

A kdo ve če se dedno dost sprašuje na ustnem pa kaj se največ? :)
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Vse po vrsti. Ničesar ne izključuj.
Si vis pacem para bellum
špelca
Prispevkov: 79
Pridružen: 13. Dec 2009 14:55

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a špelca »

kolk dni pa pol potekajo tele ustni? kolk na dan jih kej vprašajo? pa če kdo ve če so ob sobotah tut?
Hanaa123
Prispevkov: 41
Pridružen: 24. Apr 2010 21:41

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Hanaa123 »

Vem, samo zanima me če je na čem povdarek da si bolj pogledam, slišala sem da je bolj teorija kot praktični primeri, pa da Kranjc ne sprašuje zgodovine...
Banne
Prispevkov: 53
Pridružen: 30. Jan 2009 20:00

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Banne »

lej primer ti bolj težko postav pa zahteva od tebe da kr direkt vn ''ustrelš'' odgovor-za primere je zato pisn del izpita. preverjanje teorije je pa na ustnem delu.
npr on ti reče da povej kaj o posojilni pogodbi...pa začneš da je to realni kotsrakt stricti iuris..o lp na posojeni stvari etc..kar pač pride v poštev...praša te lah kaj je rok, pogoj..kaj je pravna sposobnost, razlike med kontrakti, kaj je glavno načelo pri ceiji, katere so predstopnje cesije..tko bolj teorija....+pr kambiču zgodovina...
aja pa latinske izraze morš nujno znat..brez tega ne morš narest.
Hanaa123
Prispevkov: 41
Pridružen: 24. Apr 2010 21:41

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Hanaa123 »

Banne napisal/-a:lej primer ti bolj težko postav pa zahteva od tebe da kr direkt vn ''ustrelš'' odgovor-za primere je zato pisn del izpita. preverjanje teorije je pa na ustnem delu.
npr on ti reče da povej kaj o posojilni pogodbi...pa začneš da je to realni kotsrakt stricti iuris..o lp na posojeni stvari etc..kar pač pride v poštev...praša te lah kaj je rok, pogoj..kaj je pravna sposobnost, razlike med kontrakti, kaj je glavno načelo pri ceiji, katere so predstopnje cesije..tko bolj teorija....+pr kambiču zgodovina...
aja pa latinske izraze morš nujno znat..brez tega ne morš narest.
Aha hvala mi je že bol jasno kko zgleda :)
A latinske izraze mislš tožke, ugovore pa to al tut latinske reke?
Uporabniški avatar
_racija_
Prispevkov: 150
Pridružen: 28. Jun 2009 01:59

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a _racija_ »

Po mojem mnenju gre pri zadnjem vprašanju za fideikomisarično substitucijo, ker je po določenem času prenesel premoženje fideikomisa na drugega, kar je edinos tem institutom možno, da je nekdo dedič le začasno, ¨finta¨vesoljnega fiedikomisa pa je, da dedič nima nič od dediščine, razen falcidacijske četrtine, če jo zahteva...
"There are no stupid questions...just stupid people!" (Mr.Garrison - South Park)
Banne
Prispevkov: 53
Pridružen: 30. Jan 2009 20:00

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Banne »

Hanaa123 napisal/-a:
Banne napisal/-a:lej primer ti bolj težko postav pa zahteva od tebe da kr direkt vn ''ustrelš'' odgovor-za primere je zato pisn del izpita. preverjanje teorije je pa na ustnem delu.
npr on ti reče da povej kaj o posojilni pogodbi...pa začneš da je to realni kotsrakt stricti iuris..o lp na posojeni stvari etc..kar pač pride v poštev...praša te lah kaj je rok, pogoj..kaj je pravna sposobnost, razlike med kontrakti, kaj je glavno načelo pri ceiji, katere so predstopnje cesije..tko bolj teorija....+pr kambiču zgodovina...
aja pa latinske izraze morš nujno znat..brez tega ne morš narest.
Aha hvala mi je že bol jasno kko zgleda :)
A latinske izraze mislš tožke, ugovore pa to al tut latinske reke?
točno tko (=. pa npr če te praša kaj je to nemini res sua servit. (=načelo služnosti-> služnost ni mogoča na lastni stvari..pa po možnosti moraš še povedat kaj o tem ane)...drugač sta pa rofesroja čist kul.. veliiik stvari se okol govori; 99% tega sploh ni res. res pa je da ma vsak človek kdaj slab dan; in tut profesorji niso izjeme.

Srečno!
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a KiZo »

mam eno mogoce mal neusmestno vprasanje...me zanima kko je ponavad narjen razpored sprasvanja...a je po priimkih in ce je, a gre vedno od zacetka proti koncu al je lahko tut obratno? gre se zato d vem kok prblizn cajta mam da se naucim za ustnga...thx za odgovor
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a buljat »

veritas napisal/-a:Izpit ob 8h v sivi predavalnici (ne vem če so vsa vprašanja po vrsti, ker delam po spominu):

1. A na svojem vrtu opazi roj čebel, ki jih zapre v panj. Kako je z lastninsko pravico, kako s posestjo?
-moj odgovor: roj čebel je res nullius, zato je mogoča okupacija, A postane lastnik in posestnik čebel, dokler jih ima v panju oz. se le te redno vračajo tja.

2. Sin pod oblastjo kupi zlato ogrlico. Kako je z lastninsko pravico in posestjo? Navedi različne možnosti.
-moj odgovor: Sin pod oblastjo pridobiva za družinskega očeta, zato je lastnina in posest de iure od družinskega očeta, če ima sin pekulij pa je posest de facto njegova.

3. A dolguje B-ju 100. Ker trenutno nima denarja, ga vzame od C-ja brez njegove vednosti. Razmerje med A in C? Ali vrnitev dolga velja?
-moj odgovor: A je zagrešil tatvino. Ne velja, ker je denar ukraden.

4. A B-ju posodi 100, ki zmotno misli, da so njegovi, so pa od C-ja, ki jih je shranil pri njemu. Razmerja? Kdo bo lahko od B-ja terjal vrnitev posojila?
-moj odgovor: A je v zmoti, zato je v dobri veri in ker je v tem primeru predmet shrambe denarni znesek, posojilo velja, če bo A C-ju vrnil enak znesek. Ker je A zmotno prepričan, da je denar njegov, lahko on terja vrnitev posojila, saj bo zaradi zmote po vsej verjetnosti C-ju vrnil enak znesek.

5. A pred hišo postavi šivalni stroj, ki ga želi odpeljati na smetišče. Ko skoči po ključe od avta, pride mimo B in naskrivaj odpelje stroj. Kako opredelimo B-jevo ravnanje? Razmerja?
-moj odgovor: B je zagrešil tatvino. B ne more priposestvovati stroja, ker ukradenih stvari ni mogoče priposestvovati, čeprav A ne bi nič ukrepal (ker se je stroja hotel znebiti). A lahko uporabi actio furti ali pa condictio furtiva in zahteva stroj nazaj.

6. A od B-ja za 5 let zakupi kmetijsko zemljišče, saj namerava gojiti solato. Ker so cene zelenjave na trgu nizke, A že eno leto ne obdeluje zemljišča, zato se je razrasel plevel, ki se je začel širiti na sosednje zemljišče. S kakšno skrbnostjo mora ravnati zakupnik? Kaj lahko stori B, če ga sosed terja za odškodnino?
-moj odgovor: A mora ravnati kot dober gospodar. Ne sme poslabšati substance zemljišča. Če sosed terja B-ja, lahko on zahteva povračilo za škodo od A-ja.

7. Oporočitelj kot edinega dediča določi A-ja. Ob enem pa ga prosi, naj po desetih letih prepusti premoženje B-ju. Za kaj gre? Pa še neki pa se ne morm spomnit...
-moj odgovor: Gre za vesoljni fideikomis...

Tako na približno je zgledalo :)

Komentirajte prosim ;)
2. Tvoja prva moznost je pravilna, za utemeljitev posesti pa poves, da sin pod oblastjo nima posestne volje.
Ce je sin pridobil premozenje kot vojak ali uradnik, bo pridobil on posest in lastninsko pravico na ogrlici.(kot dodatna moznost)

4. Med A in C je nepristna shranjevalna pogodba, med B in A pa pride do ?? (ob predpostavki, da A nima denarja, ki bi ga lahko kadarkoli vrnil C-ju)
C bo lahko zahteval znesek nazaj z lastninsko tozbo, A pa z condictio certae creditae pecuniae.

6. Odgovarja za skrbnost kot sta se dogovorila, sele subsidiarno po utilitetnem nacelu mora ravnati kot skrben gospodar.

Tvoji odgovori so na vprasanja vec ali manj pravilni, moje dodajam sam z znanjem, ki sem ga imel pred dvema mesecema :D
nikita
Prispevkov: 13
Pridružen: 21. Jan 2010 21:29

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a nikita »

Mogoče kdo ve, če bodo ustni že v petek?
Hanaa123
Prispevkov: 41
Pridružen: 24. Apr 2010 21:41

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Hanaa123 »

Baje da ja...mene bolj zanima če grejo po abecedi, pa kolk dni so zadnič trajali...
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a KiZo »

ustni so tut v petk, vsaj kambic je reku d bojo...me pa ist zanima kot hanaa123
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

Ponavadi je po abecedi ja,sam je nekje na polovici pač prekinjen...torej npr.A-M pr enmu v npr. dveh dneh (odvisn kok jih nardi) pa od O-Ž pr drugmu in spet v dveh dneh..torej petk pa pondelk recimo...
Hanaa123
Prispevkov: 41
Pridružen: 24. Apr 2010 21:41

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Hanaa123 »

Tjasa napisal/-a:Ponavadi je po abecedi ja,sam je nekje na polovici pač prekinjen...torej npr.A-M pr enmu v npr. dveh dneh (odvisn kok jih nardi) pa od O-Ž pr drugmu in spet v dveh dneh..torej petk pa pondelk recimo...
A tak sistem je pr rimu...predvidevam da bo u dveh dneh ta rok ker nas je dosti pisalo.
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

v enem dnevu 100% ne :D in ni odvisn od tega kok vas je pisal ampak kok jih pride na ustne :) če vas je velik pisal,še ne pomen da vas bo tud velik pršlo na ustne,sej veš :D
Hanaa123
Prispevkov: 41
Pridružen: 24. Apr 2010 21:41

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Hanaa123 »

Tjasa napisal/-a:v enem dnevu 100% ne :D in ni odvisn od tega kok vas je pisal ampak kok jih pride na ustne :) če vas je velik pisal,še ne pomen da vas bo tud velik pršlo na ustne,sej veš :D
Hehe vem vem :D no malo si me potolažla ker lahko bolj pričakujem u pondelk ustne, če mi uspe seveda :? :)
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

Srečno! ;) rim zna presenečat, tko da... :D
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a KiZo »

a je slucajno mozno d bi tut v soboto sprasval? neki sm slisu d se da tut v tej smeri... :?
Uporabniški avatar
Dak0ta
Prispevkov: 87
Pridružen: 19. Feb 2010 18:26

Re: Izpit 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Dak0ta »

Jp, Kranjc je reku da so ustni v petek, soboto in potem ostanek še drug tedn.
take it all off and step inside the runnin` cab
Zaklenjeno

Vrni se na