Izpit maj 2014

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

jr89
Prispevkov: 6
Pridružen: 21. Maj 2014 17:36

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a jr89 »

Ni logike tukaj
didididi
Prispevkov: 3
Pridružen: 20. Maj 2014 17:51

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a didididi »

Ja to se pa strinjam da naslednji primer postav na glavo tko da zdj bomo vidl kaj je hotu nam s tem povedat... Ker ce bi pa samo knjigo bral pa piše dokler se ne vrne v dejansko oblast lastnika... Sej vmes se je ne... Ah groza :)
llama
Prispevkov: 15
Pridružen: 21. Mar 2013 10:40

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a llama »

ja jaz sem napisala, da lahko priposestvuje zaradi 143. primera + ker sem se spomnila primera iz posodbene, kjer komodant vzame nazaj stvar, ki jo je dal na posodo in jo proda. primer pravi, da zagreši furtum possessionis, ampak komodatar NE more tožit z actio furti, ker je komodant lastnik. toži s pogodbeno tožbo, z actio furti pa le, če je imel namen stvar zadržat (ker je mel z njo nujne stroške)

tko da, sem nekak iz tega pol sklepala, da lastnik ne more ukrast svoje stvari
jr89
Prispevkov: 6
Pridružen: 21. Maj 2014 17:36

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a jr89 »

Itak pregledujeta po svoje tko da je lahko tud to kar mislimo da je prav, ni.(v njunem pogledu)
Tisto s komodantom pa ne more bit podobno ker kgre pri komodatu za obligacjjsko razm..zastavna pravica pa je stvarna pravica in kot taka velja nasproti vsem,za razlikoo od komodata pri katerem so ucinki zgolj med strankama.
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a Ursi »

Podoben primer smo imeli pri Kranjcu na vajah. In je takrat rekel, da se stvar lahko priposestvuje, ker je ponovno prišla v roke lastnika (razlog za to pa naj bi bila neka pravna varnost..pač na tak način da kam bi pa pršli če še od lastnika nebi mogel dobiti stvari itd.). Ampak ta stvar je še vedno zastavljena in ta ki jo kupi ima na voljo ius offerendi (nasproti lastnika (zastavitelja) pa mu zastavni upnik tudi odstopi tožbo-tako piše v knjigi)
llama
Prispevkov: 15
Pridružen: 21. Mar 2013 10:40

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a llama »

Tak primer smo delali na predzadnjem tutorstvu, samo da ni bil suzenj...diectis vel effusis odpade,ker ni javni kraj...ker je suzenj, je poškodovanje tuje stvari, ampak ni naklepa, mogoce pa bi mu lahko ocitali malomarnost..lastnik sužnja lahko naperi actio legis aquiliae

Odgovor tutorke na 6.vprasanje
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

llama napisal/-a:Kako je pa mozno, da sploh ne bi odgovarjal?!
A bi bilo možno tako:
Za diectis vel effusis smo že pogruntali, da ne gre, ker se dogodek ni zgodil na javnem kraju.
Povzročitelj škode pri poškodovanju tuje stvari odgovarja, če je ravnal protipravno, naklepno ali malomarno in če je bila neposredna vzročna zveza (je bila). Ne bi odgovarjal, če ni bilo naklepa in če ni bilo malomarnosti (če je suženj tacal po njegovem vrtu brez njegovega dovoljenja oz. je motil posest brez njegovega vedenja bi rekla, da ni ravnal malomarno zato, ker ni preveril, če pa lih slučajno nekdo gazi po njegovem vrtu pod oknom - če nihče drug nima dovoljenja tam hoditi, se verjetno domneva, da ne bo tam nikogar). Če je pa sužnju bilo dovoljeno hoditi po vrtu (npr. nabirati jabolka za svojega gospodarja po njegovem naročilu, ki ima na jablani užitek ali kaj podobnega), pa pride v poštev actio legis Aquiliae.
Se pravi, če suženj nima kaj delati na njegovem vrtu, pomoje ne bi smel odgovarjati za malomarnost?
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a Ursi »

Kako ste kej odgovarjal danes? :cry:
Shanks Lecroiqx
Prispevkov: 7
Pridružen: 15. Mar 2013 15:53

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a Shanks Lecroiqx »

Ma sej ne vem.
Naj mi kdo prosim zaupa, kdaj bodo rezultati in kdaj so ustni?
Slišam sem, da bodo v torek. Torek jutri ali naslednji teden????!
christi
Prispevkov: 15
Pridružen: 06. Nov 2011 12:10

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a christi »

Dej mal napiste svoje odgovore.

Rezultati bojo 30., ustni se zacnejo 1.
Shanks Lecroiqx
Prispevkov: 7
Pridružen: 15. Mar 2013 15:53

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a Shanks Lecroiqx »

1) Primer:aktivna delegacija
- A si je dal s stipulacijo obljubiti od B-ja (isto) zemljišče, ki ga je dolžen B, C-ju.
2) Primer:posredna posest. na čem temelji? Udeleženci?
- Posodbena pogodba ali zakupna ali ... Imetnik nima posestne volje. Komodant (posodnik) posredno poseduje prek njega z posestno voljo. Temelji na dobri veri in poštenju.
3) družina ptic se vrača v hišico k istemu lastniku vsako leto. Je lastnik? oz do kdaj si jih lasti? utemelji
Lastnik je dokler se vračajo. Ko se nehajo vračati imajo oz pridobijo naravno prostost in so predmet okupacije.
4) uzuar ima ovce v rabi v svojem hlevu. Nakopiči se mu ogromno gnoja, prav tako ima več jagenjčkov, mleka in volne. Kako je s temi stvarmi? Kdo je lastnik? utemelji
- Volne in jagenjčkov. Mleko ima lahko samo za svojo uporabo. Za gnoj nimam pojma. Reku bi, da ga lahko uporablja (ker ga najbrž ne bo prodajal) da se gre za gnojenje znotraj svojega obrata.
5) Dva kupita zemljišče, nato si ga razdelita. Za kaj gre? utemelji
- družbena pog.
6) Vojak v vojski napiše oporoko. Žena mu javi da je zopet noseča (nekdo jo je ta čas napokal) Nato vojak napiše spet novo oporoko. V vojni umre.
Kdo bo dedoval? Kaj se zgodi z oporoko? Kdo so upravičenci?

Vse je v grobem...pa enega se ne spomnem..
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

Shanks Lecroiqx napisal/-a:1) Primer:aktivna delegacija
- A si je dal s stipulacijo obljubiti od B-ja (isto) zemljišče, ki ga je dolžen B, C-ju.
2) Primer:posredna posest. na čem temelji? Udeleženci?
- Posodbena pogodba ali zakupna ali ... Imetnik nima posestne volje. Komodant (posodnik) posredno poseduje prek njega z posestno voljo. Temelji na dobri veri in poštenju.
3) družina ptic se vrača v hišico k istemu lastniku vsako leto. Je lastnik? oz do kdaj si jih lasti? utemelji
Lastnik je dokler se vračajo. Ko se nehajo vračati imajo oz pridobijo naravno prostost in so predmet okupacije.
4) uzuar ima ovce v rabi v svojem hlevu. Nakopiči se mu ogromno gnoja, prav tako ima več jagenjčkov, mleka in volne. Kako je s temi stvarmi? Kdo je lastnik? utemelji
- Volne in jagenjčkov. Mleko ima lahko samo za svojo uporabo. Za gnoj nimam pojma. Reku bi, da ga lahko uporablja (ker ga najbrž ne bo prodajal) da se gre za gnojenje znotraj svojega obrata.
5) Dva kupita zemljišče, nato si ga razdelita. Za kaj gre? utemelji
- družbena pog.
6) Vojak v vojski napiše oporoko. Žena mu javi da je zopet noseča (nekdo jo je ta čas napokal) Nato vojak napiše spet novo oporoko. V vojni umre.
Kdo bo dedoval? Kaj se zgodi z oporoko? Kdo so upravičenci?

Vse je v grobem...pa enega se ne spomnem..
1. Aktivna delegacija = sprememba upnika, če si da obljubiti še en upnik (soupnik) bi šlo za aktivno solidarnost (adstipulacijo). Primer iz knjige za aktivno delegacijo je "Kar dolguješ Ticiju, ali obljubiš dati meni?" (str. 528)
3. Jaz sem napisala, da lastnik hiše ni lastnik lastovk dokler jih ne ujame (vzame v posest, "ker se lahko marsikaj zgodi, da divje živali ne ujamemo") in se po ujetju še vračajo k njemu - lastnik ostane vse dokler se vračajo. (str 370)
4. Lastnik volne in mladičev je A (lastnik ovc), ker uzuar ne more pridobivati plodov (izjema je "malo mleka" za Bjevo lastno uporabo). Gnoj je Bjev, ker je to cela poanta "rabe" ovc (za kaj drugega bi jih pa še lahko rabil, če že volne ne sme pridobivati?). (točno ta primer je v knjigi na str. 437)
5. Nastane naključna življenjska skupnost ampak moraš tudi dopisati, da nastane družbena pogodba le, če imata stranki izrecni namen skleniti družbeno pogodbo. (spet točno ta primer na str. 672)
6. A ni bil primer, da je A imel z ženo otroka, napisal oporoko, nato odšel v vojsko, nakar mu je žena sporočila, da je noseča (jaz sem domnevala da z njegovim otrokom), on je pa napravil vojaško oporoko. Vprašanja so bila ali ta vojaška oporoka razveljavlja tisto prejšno ne-vojaško (jo, ker je priviligirana) ter kdo deduje po Aju, če žena rodi otroka (torej se rodi, ni več zarodek) in on umre v vojni? Jaz sem napisala, da dedujejo tisti, ki jih je napisal kot dediče v vojaški oporoki (torej njegova otroka, mogoče še žena,...)
A je tu kaj važno načelo, da se ne sme dedovati deloma po oporoki, deloma po zakonu, ker vojaške oporoke so izjema od tega načela, mogoče je blo kaj s tem v povezavi, da če umre potem se deduje tudi po zakonu? Ampak dvomim, zakaj če je itak oporoka ... :/

Še ta primer je bil: A naroči Bju, naj mu nariše načrt za hišo, B pa delo poveri Cju. Za kakšni razmerji gre? Za kaj odgovarja B in za kaj C? Ali bi A lahko zavrnil načrt, ker ga B ni narisal sam?
Tle je mene čiz zmedl, ker ful menjam mandat pa delovršno pogodbo.. Sem napisala, da je med A in B mandat, med B in C pa delovršna pogodba (ker je pisalo "poveril" zdaj gledam v knjigi, pri obeh razmerjih se uporablja tako "naročil" kot "poveril"-.- v primeru pa nikjer ne namigne ali je neodplačno ali ne ...). B odgovarja za vsako krivdo in skrbnost pri izbiri. C odgovarja za vsako krivdo (tudi neizkušenost). A bi načrt lahko zavrnil le, če je bila dogovorjena (Bjeva) osebna izvršitev.
Tako da glede tega nisem ziher.. A je med obema mandat? Ali je med obema delovršna pogodba? Ali tako kot sem napisala?
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a Ursi »

Jst sm napisala, da če sta se dogovorila A pa B neodplačno da gre za mandat, če je bilo odplačno pa za delovršno pogodbo. Enkrat smo tako rekli na vajah, kjer je bil podoben primer :) tko da sm jst obe možnosti napisala...
Shanks Lecroiqx
Prispevkov: 7
Pridružen: 15. Mar 2013 15:53

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a Shanks Lecroiqx »

Nima smisla, da je med A in B mandat (neodplačen) in med B in C podjemna. Da B plačuje C-ja in pričakuje od A-ja neko darilo. Kompliciranje.
Kod vedno ni nujno da je samo ena rešitev.

Gre se lahko za podjemno-delovršno pri obeh razmerjih. B lakho poleg vsake krivde, odgovarja za ''culpa in eligendo'' . Ne sme poverit C-ju če sta se
z A-jem izrecno dogovorila.
Shanks Lecroiqx
Prispevkov: 7
Pridružen: 15. Mar 2013 15:53

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a Shanks Lecroiqx »

Pa kje so tej rezultati ? haa?
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a Ursi »

Nevem. Sej valda bodo na netu na oglasni ane? ne na faksu?
Shanks Lecroiqx
Prispevkov: 7
Pridružen: 15. Mar 2013 15:53

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a Shanks Lecroiqx »

Na oglasni na faksu ni. Ne vem. Jutri pa so vsi ustni ne ?
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a Ursi »

Nevem če bodo vsi..mislm da je pri nas rekla da bojo pač jutri pa v sredo :)
Uporabniški avatar
samurai shibe
Prispevkov: 18
Pridružen: 14. Mar 2014 20:19

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a samurai shibe »

Je sigurno da bo sept. rok sestavljal Kranjc?
Do you wanna cry? there's no crying in law school!
Uporabniški avatar
mornar
Prispevkov: 68
Pridružen: 22. Sep 2012 22:17

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a mornar »

Mi lahko prosim kdo pojasni v čem je smisel teh (blago rečeno čudnih) nalog pri RP?
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

1) Spodbujanje logičnega razmišljanja in reševanja problemov na podlagi naučene teorije?

2) Pomet 50% 1. letnika ;P
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Uporabniški avatar
mornar
Prispevkov: 68
Pridružen: 22. Sep 2012 22:17

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a mornar »

Angel_Girl napisal/-a:1) Spodbujanje logičnega razmišljanja in reševanja problemov na podlagi naučene teorije?

2) Pomet 50% 1. letnika ;P
Angelsko dekle, pa si prepričana v napisano?
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

Ugibam :D
Ne vem, meni se zdijo kar solidne naloge, nekatere so res malo čudne oz. dvoumne ampak je verjetno fora lih to, da je več možnih odgovorov potem pa ocenjujejo, kako argumentiraš izbiro
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Foxey8
Prispevkov: 1
Pridružen: 01. Sep 2014 22:15

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a Foxey8 »

Bi mi kdo pomagal odgovoriti na sledeča vprašanja? :)

2. A je z Bjem sklenil zakupno pogodbo glede njive. Kot zakupnino bo A Bju dal desetino pridelka. Na zemljišče pa so pogosto prihajale srne. Zmenila sta se, da bo A za vsako srno, ki jo ulovi, dal Bju 10 dinarjev. Kako bi opisali razmerje med Ajem in Bjem? Kaj ima na voljo B za uveljavljanje svojih zahtevkov?
3. A se je v svoji oporoki spomnil prijatelja Bja z naslednjimi besedami: 'B naj dobi 100. B naj pomaga dediču Cju pri poplačilu morebitnih dediščinskih dolgov.' Za kaj gre? Do kakšne višine je B odgovoren za poplačilo morebitnih dediščinskih dolgov?
4. A, B, C in D so igrali nogomet. A je streljal na gol, vendar je zadel sosedovo okno in razbil šipo. Škoda je bila precejšnja. Ali bo A odgovarjal? Ali lahko sosed kaj zahteva od Aja, če lahko, kaj in pod kakšnimi pogoji?
5. A in B sta sklenila pogodbo, da bo B prodal Aju 200 kg krompirja od prihodnje letine. B je zaradi suše pridelal le 150 kg krompirja. Kakšna pogodba je nastala? Kako je z veljavnostjo pogodbe? Kaj lahko zahteva A od Bja?
6. A je imel v najemu Bjevo hišo. B je umrl, njegov dedič C pa potrebuje hišo zase. Kaj lahko stori dedič C proti najemniku?
i123
Prispevkov: 5
Pridružen: 02. Apr 2014 09:46

Re: Izpit maj 2014

Odgovor Napisal/-a i123 »

kako ste rešil tisto nalogo o prodaji zemljišča, na katerem je grob?
Odgovori

Vrni se na