Izpit Januar

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Gaiiia
Prispevkov: 5
Pridružen: 02. Jul 2009 17:23

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a Gaiiia »

čestitke vsem, ki ste na ustnih. Se priporočam za report, kaj se je spraševalo in kdo je spraševal?
Bazinga
Prispevkov: 64
Pridružen: 20. Feb 2012 22:35

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a Bazinga »

highflayer12 napisal/-a:Tudi jaz se naprošam za odgovore. Če pa bo šel kdo v sredo na vpogled pa lahko tudi takrat napiše kakšne odgovore je podal profesor. Preprosto sem bil danes 100%, da se bom uvrstil na ustni izpit glede na to, da mi je izpit na prvi pogled deloval lahek, kot kaže pa niti ni bil tako enostaven kot je na prvi pogled izgledalo ali pa je bilo točkovanje zato toliko strožje. :oops:
Tudi jaz sem bila blizu 100% :/
Uporabniški avatar
cherilady
Prispevkov: 24
Pridružen: 10. Jan 2012 22:53

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a cherilady »

Enako. :| :oops:

Jaz grem jutri na vpogled, pa bom napisala potem rešitve sem. :)
Bazinga
Prispevkov: 64
Pridružen: 20. Feb 2012 22:35

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a Bazinga »

Soglasje o kavzi izročitve(tradicija). Mi lahko kdo napiše kar ve o tem.
Hvala.
Uporabniški avatar
cherilady
Prispevkov: 24
Pridružen: 10. Jan 2012 22:53

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a cherilady »

Pišem po spominu in na kratko, kar je danes prof. Kambič povedal :):
Cockta napisal/-a:1. Kdaj se je pri nas končala recepcija rimskega prava?
1812- ODZ (19. stoletje ni zadostovalo, si dobil samo 0,6 točke- zaradi tega sem padla :cry: )
2. Pravna domneva. Ta, ki poseduje, je lastnik. To je blo latinsko napisan in se je zahtevalo, da ugotoviš, na čem to temelji.
Pri drugi je bila pravna domneva, ja. :)
3. Glavna posledica dolžnikove zamude glede predmeta izpolnitve.
Odgovarja za uničenje stvari (narobe je naključno uničenje, ker pri genus odgovarja za le to že prej).
4. Dolžnikov dolg izpolni nekdo tretji. Ali bo obveznost prenehala po civilnem pravu?
Bo prenehala, pod pogojem, da ne gre za obveznost, kjer je zahtevana osebna izpolnitev.
5. Kaj je to dilatorni dogovor + primer.
Dogovor, ki odlaga izpolnitev. Pactum de non petendo in rem.
6. A je pregnal Bja z zemljišča. B ga prežene nazaj z navadno silo. Pretor mu nudi interdikt de vi cottidana. Katero pravno sredstvo bo uporabil pretor in kaj nam to pravno sredstvo pove?
Nudi ugovor relativno viciozne posesti. To nam pove, da je pretor pri interdiktu de vi cottidiana dovoljeval uporabo navadne sile pregnanemu posestniku.
7. Zapustnik napravi oproko. Svoje premoženje nakloni A, B in Modestinu, ki dobi hišo na Siciliji. Kaj bo dobil Modestin po klasičnem pravu?
Dedoval bo hišo + preostanek do 1/3 dednega deleža, če vrednost hiše ne presega njegovega dednega deleža (če je presegala, se je štelo, da je njegov delež večji).

Ocenjevanje je bilo strogo, sem pa predvsem jezna sama nase, ker nisem malo bolj jasno sformulirala odgovorov...
Odgovori

Vrni se na