Izpit Januar

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Izpit Januar

Odgovor Napisal/-a binka »

Živjo, prosila bi če mi nekdo razloži kdo je sprejemni in kdo izpolnitveni pomočnik?
delusion
Prispevkov: 1
Pridružen: 18. Jan 2013 20:33

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a delusion »

glede sprejemnega pomočnika; to je oseba, ki je v pogodbi navedena kot nekdo, ki mu je možno veljavno izpolniti obveznost. torej upnik in dolžnik se dogovorita, vključita v pogodbo, da lahko dolžnik veljavno izpolni obveznost tudi sprejemnemu pomočniku. ta lahko le SPREJME, ne more pa izterjati izpolnitve, kot to lahko stori upnik ;)
Jade
Prispevkov: 34
Pridružen: 02. Nov 2011 19:22

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a Jade »

Morda kdo ve kaj kateri profesor je bil napisan ob prijavi na ŠISu za januarski rok?
Cockta
Prispevkov: 40
Pridružen: 11. Nov 2011 17:20

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a Cockta »

Jade napisal/-a:Morda kdo ve kaj kateri profesor je bil napisan ob prijavi na ŠISu za januarski rok?
Prof. Janez Kranjc
Choo
Prispevkov: 63
Pridružen: 29. Okt 2010 16:05

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a Choo »

Hej! Ali mi lahko kdo razloži primer 384.?
Ali veljata posojilna pogodba in darilo?
Če sem jaz prav razumela, glede na besedni pomen ne. Vendar se uporabi dobrohotnejša razlaga in tako veljata obe pogodbi.
M&M's
Prispevkov: 18
Pridružen: 31. Avg 2011 20:29

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a M&M's »

Kot pravi zadnja poved: "Dobrohotneje je, da veljata obe pogodbi" :)
Gaiiia
Prispevkov: 5
Pridružen: 02. Jul 2009 17:23

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a Gaiiia »

Je kdo tako dober, da napiše današnja vprašanja? hvala
tincap
Prispevkov: 139
Pridružen: 28. Sep 2011 22:37

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a tincap »

Gaiiia napisal/-a:Je kdo tako dober, da napiše današnja vprašanja? hvala
+1
Cockta
Prispevkov: 40
Pridružen: 11. Nov 2011 17:20

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a Cockta »

1. Kdaj se je pri nas končala recepcija rimskega prava?
2. Pravna domneva. Ta, ki poseduje, je lastnik. To je blo latinsko napisan in se je zahtevalo, da ugotoviš, na čem to temelji.
3. Glavna posledica dolžnikove zamude glede predmeta izpolnitve.
4. Dolžnikov dolg izpolni nekdo tretji. Ali bo obveznost prenehala po civilnem pravu?
5. Kaj je to dilatorni dogovor + primer.
6. A je pregnal Bja z zemljišča. B ga prežene nazaj z navadno silo. Pretor mu nudi interdikt de vi cottidana. Katero pravno sredstvo bo uporabil pretor in kaj nam to pravno sredstvo pove?
7. Zapustnik napravi oproko. Svoje premoženje nakloni A, B in Modestinu, ki dobi hišo na Siciliji. Kaj bo dobil Modestin po klasičnem pravu?
Gaiiia
Prispevkov: 5
Pridružen: 02. Jul 2009 17:23

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a Gaiiia »

Hvala!

Kako ste kaj odgovarjali?

1. Kdaj se je pri nas končala recepcija rimskega prava? - 19. stol. ODZ

2. Pravna domneva. Ta, ki poseduje, je lastnik. To je blo latinsko napisan in se je zahtevalo, da ugotoviš, na čem to temelji. pravna domneva, da je posestnik lastnik, izhaja iz deduktivnega sklepanja
3. Glavna posledica dolžnikove zamude glede predmeta izpolnitve. splošno načelo je, da D strožje odgovarja za obveznosti (če ni kriv za zamudo). Specialne posledice pa se nanašajo na a. species- odgovarja tudi za naključno uničenje b. genus- povrniti mora škodo, ki je nastala zaradi zamude, odškodninska odgovornost in izročitev po zamudi prodeobljenih plodov c. denar- zamudne obresti, zahteva s kontraktno tožbo, določa jih zakon in č. stvar, kjer je pravočasnost bistveni element izpolnitve- zamuda je obravnavana kot neizpolnitev in lahko zahteva povračilo interesa
4. Dolžnikov dolg izpolni nekdo tretji. Ali bo obveznost prenehala po civilnem pravu? kadar izpolnitev ni vezana na osebo dolžnika, lahko veljavno izpolni tudi tretji. izpolnitev tretjega je učinkovala kot izpolnitev celo v primeru, da D tega ni vedel ali je izpolnitvi celo nasprotoval (regresni zahtevek?)
5. Kaj je to dilatorni dogovor + primer. pactum de non petendo in rem- dilatorni dogovor je dogovor o neterjanju, ki je bil sklenjen za določen čas, je po svoji naravi poemnil odlog izpolnitve.
6. A je pregnal Bja z zemljišča. B ga prežene nazaj z navadno silo. Pretor mu nudi interdikt de vi cottidana. Katero pravno sredstvo bo uporabil pretor in kaj nam to pravno sredstvo pove? int. recuperandae possesionis- (za ohranitev posesti) int. de vi cottidiana (za nepremičnine, če je bil pregnan z zemljišča) z njim pretor brezpogojno zahteva vzpostavitev prejšnjega stanja. zapoveduje posestniku naj vrne stvar tožniku8 v possest, če jo toženev poseduje relativno viciozno. izpolnjena morata biti dva pogoja (relativna vicioznost in enoletni rok)
7. Zapustnik napravi oproko. Svoje premoženje nakloni A, B in Modestinu, ki dobi hišo na Siciliji. Kaj bo dobil Modestin po klasičnem pravu? Lahko dobi užitek in posest ?

kako ste reševali?
Cockta
Prispevkov: 40
Pridružen: 11. Nov 2011 17:20

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a Cockta »

Gaiiia napisal/-a:Hvala!

Kako ste kaj odgovarjali?

1. Kdaj se je pri nas končala recepcija rimskega prava? - 19. stol. ODZ

2. Pravna domneva. Ta, ki poseduje, je lastnik. To je blo latinsko napisan in se je zahtevalo, da ugotoviš, na čem to temelji. pravna domneva, da je posestnik lastnik, izhaja iz deduktivnega sklepanja
3. Glavna posledica dolžnikove zamude glede predmeta izpolnitve. splošno načelo je, da D strožje odgovarja za obveznosti (če ni kriv za zamudo). Specialne posledice pa se nanašajo na a. species- odgovarja tudi za naključno uničenje b. genus- povrniti mora škodo, ki je nastala zaradi zamude, odškodninska odgovornost in izročitev po zamudi prodeobljenih plodov c. denar- zamudne obresti, zahteva s kontraktno tožbo, določa jih zakon in č. stvar, kjer je pravočasnost bistveni element izpolnitve- zamuda je obravnavana kot neizpolnitev in lahko zahteva povračilo interesa
4. Dolžnikov dolg izpolni nekdo tretji. Ali bo obveznost prenehala po civilnem pravu? kadar izpolnitev ni vezana na osebo dolžnika, lahko veljavno izpolni tudi tretji. izpolnitev tretjega je učinkovala kot izpolnitev celo v primeru, da D tega ni vedel ali je izpolnitvi celo nasprotoval (regresni zahtevek?)
5. Kaj je to dilatorni dogovor + primer. pactum de non petendo in rem- dilatorni dogovor je dogovor o neterjanju, ki je bil sklenjen za določen čas, je po svoji naravi poemnil odlog izpolnitve.
6. A je pregnal Bja z zemljišča. B ga prežene nazaj z navadno silo. Pretor mu nudi interdikt de vi cottidana. Katero pravno sredstvo bo uporabil pretor in kaj nam to pravno sredstvo pove? int. recuperandae possesionis- (za ohranitev posesti) int. de vi cottidiana (za nepremičnine, če je bil pregnan z zemljišča) z njim pretor brezpogojno zahteva vzpostavitev prejšnjega stanja. zapoveduje posestniku naj vrne stvar tožniku8 v possest, če jo toženev poseduje relativno viciozno. izpolnjena morata biti dva pogoja (relativna vicioznost in enoletni rok)
7. Zapustnik napravi oproko. Svoje premoženje nakloni A, B in Modestinu, ki dobi hišo na Siciliji. Kaj bo dobil Modestin po klasičnem pravu? Lahko dobi užitek in posest ?

kako ste reševali?
2. Sm sam kratko, jedrnato napisala, da temelji na domnevi, da je posestnik tudi lastnik stvari.
3. Glavna posledica glede predmeta obveznosti je ta, da bo dolžnik odgovarjal za naključno uničenje individualno določenega predmeta obveznosti.
6. Tuki sm dala, da je pravno sredstvo pretorja restitutio in integrum.
7. Modestin bo dobil hišo kot volilo, na ostalem premoženju pa solastnino, če vrednost volila ne presega vrednosti dednega deleža.

Ostalo malo drugače napisano, ampak podobno. Koliko točk je potrebnih za ustni del?
qwertz
Prispevkov: 3
Pridružen: 25. Jan 2012 21:29

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a qwertz »

Jaz imam enake odgovore kot cockta.
Sicer pa naj bi bile potrebne 3 točke od 7.
Uporabniški avatar
cherilady
Prispevkov: 24
Pridružen: 10. Jan 2012 22:53

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a cherilady »

A kdo ve, kako se točkuje? Vsako vprašanje 1 točka ali...? :)
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a Alja »

Oooo, kak ste meli lahko! :) Vsa vprašanja so vsa enkrat že bila na izpitu (razen morda zadnje) ... Upam, da boste razturali! ;)
brucka
Prispevkov: 84
Pridružen: 07. Nov 2011 11:02

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a brucka »

Alja napisal/-a:Oooo, kak ste meli lahko! :)
mogoče je lahko, ko enkrat znaš ;) sama vem, da sem najprej kri lulala preden sem se vse naučila :lol: pa še vedno imam strahospoštovanje do rima.
brucka
Prispevkov: 84
Pridružen: 07. Nov 2011 11:02

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a brucka »

cherilady napisal/-a:A kdo ve, kako se točkuje? Vsako vprašanje 1 točka ali...? :)
vsako vprašanje je vredno po 1 točko, skupno 7 točk in 3 točke so pogoj za ustni.
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a Alja »

brucka, brez zamere, ampak tole so bila res osnovna vprašanja ;)
Uporabniški avatar
cherilady
Prispevkov: 24
Pridružen: 10. Jan 2012 22:53

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a cherilady »

@ brucka: Ooo super,hvala za odgovor!

Še eno vprašanje: a ni pri 6. nalogi tko, da je A nasproti Bju relativno viciozni posestnik bil, tako da mu pretor, kljub temu, da ga je B pregnal nazaj ne nudi pravnega varstva? Torej B poseduje naprej, edino, katero sredstvo naj bi potem pretor uporabil? Js sem dala restitutio in integrum (kao da se povrne v prejšnje stanje v smislu, kot da do vsega tega sploh ni prišlo)?
Cockta
Prispevkov: 40
Pridružen: 11. Nov 2011 17:20

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a Cockta »

cherilady napisal/-a:@ brucka: Ooo super,hvala za odgovor!

Še eno vprašanje: a ni pri 6. nalogi tko, da je A nasproti Bju relativno viciozni posestnik bil, tako da mu pretor, kljub temu, da ga je B pregnal nazaj ne nudi pravnega varstva? Torej B poseduje naprej, edino, katero sredstvo naj bi potem pretor uporabil? Js sem dala restitutio in integrum (kao da se povrne v prejšnje stanje v smislu, kot da do vsega tega sploh ni prišlo)?
Jst sm tut dala rest. in integrum in mislm d je prov tko. Vzpostavi se prejšnje stanje, kot da pregona ne bi bilo.
lucifer121
Prispevkov: 2
Pridružen: 24. Jan 2013 22:36

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a lucifer121 »

6. A je pregnal Bja z zemljišča. B ga prežene nazaj z navadno silo. Pretor mu nudi interdikt de vi cottidana. Katero pravno sredstvo bo uporabil pretor in kaj nam to pravno sredstvo pove?

A to pomeni, da B-ju nudi indertikt?
a ne, da uporabi interdikt, tisti, ki ne more posedovati, ali ...tudi tisti, ki je vzpostavu posest nazaj in hoče povrnitev škode ?

Napisal sem, da pretor nudi B-ju ugovor relativne vicioznosti, na podlagi česar bo neupravičeni posesnik zavrnjen. ...
lucifer121
Prispevkov: 2
Pridružen: 24. Jan 2013 22:36

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a lucifer121 »

ta naloga je odločilnega pomena za moj ustni zagovor :)
Uporabniški avatar
cherilady
Prispevkov: 24
Pridružen: 10. Jan 2012 22:53

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a cherilady »

Joj, js sem čisto zmedena. :)

Hm, a ni pisal da gre A k pretorju in želi i. de vi cottidiana.. Ampak ker je bil A relativno viciozni posestnik v razmerju do Bja, mu pretor ne bo nudil pravnega varstva.. Sam nevem, a je potem ugovor sploh relevanten, če naj že po defaultu ne bi prišlo do uporabe interdikta? Je pa možno, da sem narobe razumela, ker sem bila nekam živčna in površna. :|

No ja, najkasneje v torek bomo izvedeli. :)
Cockta
Prispevkov: 40
Pridružen: 11. Nov 2011 17:20

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a Cockta »

cherilady napisal/-a:Joj, js sem čisto zmedena. :)

Hm, a ni pisal da gre A k pretorju in želi i. de vi cottidiana.. Ampak ker je bil A relativno viciozni posestnik v razmerju do Bja, mu pretor ne bo nudil pravnega varstva.. Sam nevem, a je potem ugovor sploh relevanten, če naj že po defaultu ne bi prišlo do uporabe interdikta? Je pa možno, da sem narobe razumela, ker sem bila nekam živčna in površna. :|

No ja, najkasneje v torek bomo izvedeli. :)
Pisalo je, da je pretor interdikt že izdal - torej je ŽE upoštevana relativna vicioznost kot si ti napisala =) In vprašanje je bilo, katero pravno sredstvo ima potem PRETOR na voljo. Ugovor relativne vicioznosti pa imajo na voljo stranke?
Burekdober
Prispevkov: 23
Pridružen: 02. Maj 2011 18:05

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a Burekdober »

prosim če lahko nekdo ki je naredil napiše odgovore :) točne lepo vas prosim zelo :D
highflayer12
Prispevkov: 13
Pridružen: 23. Jan 2013 21:15

Re: Izpit januar

Odgovor Napisal/-a highflayer12 »

Tudi jaz se naprošam za odgovore. Če pa bo šel kdo v sredo na vpogled pa lahko tudi takrat napiše kakšne odgovore je podal profesor. Preprosto sem bil danes 100%, da se bom uvrstil na ustni izpit glede na to, da mi je izpit na prvi pogled deloval lahek, kot kaže pa niti ni bil tako enostaven kot je na prvi pogled izgledalo ali pa je bilo točkovanje zato toliko strožje. :oops:
Odgovori

Vrni se na