Kolokvij 19. dec 2012

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
abbey
Prispevkov: 8
Pridružen: 19. Avg 2012 11:25

Kolokvij 19. dec 2012

Odgovor Napisal/-a abbey »

Pomagajte rešit. :)

1. a) Kdaj se konča obdobje republike? (1 stavek)
b) Kdaj začnejo cesarskim konstitucijam priznavati moč zakona? (1 stavek)

2.Ticij je zamudil rok za pridobitev dediščine. Kakšen pravni institut mu lahko, če mu lahko nudi pretor.

3. a) Kaj je konverzija? (1 stavek)
b) Kaj je izpodbojnost? (1 stavek)

4. Ticij: Ali mi obljubiš dati 100 zlatnikov, če Pamfil ne bo umrl. Mevij: Obljubim dati 100, če Pamfil ne bo umrl.
Ali bo Ticij, če bo lahko, od Mevija zahteval izpolnitev.

5. Ouod initio vitiosum est non potest tractu temporis convalescere. (največ 3 stavki)

Če je kaj narobe me pa popraute. :)
Cockta
Prispevkov: 40
Pridružen: 11. Nov 2011 17:20

Re: Kolokvij 19. dec 2012

Odgovor Napisal/-a Cockta »

abbey napisal/-a:Pomagajte rešit. :)

1. a) Kdaj se konča obdobje republike? (1 stavek)
b) Kdaj začnejo cesarskim konstitucijam priznavati moč zakona? (1 stavek)

2.Ticij je zamudil rok za pridobitev dediščine. Kakšen pravni institut mu lahko, če mu lahko nudi pretor.

3. a) Kaj je konverzija? (1 stavek)
b) Kaj je izpodbojnost? (1 stavek)

4. Ticij: Ali mi obljubiš dati 100 zlatnikov, če Pamfil ne bo umrl. Mevij: Obljubim dati 100, če Pamfil ne bo umrl.
Ali bo Ticij, če bo lahko, od Mevija zahteval izpolnitev.

5. Ouod initio vitiosum est non potest tractu temporis convalescere. (največ 3 stavki)

Če je kaj narobe me pa popraute. :)
2. Mislim, da mu ne more dati nobenega pravnega sredstva. Gre za pravno zmoto. Ignorantia iuris nocet - nepoznavanje prava škoduje, fingira se, da vsak subjekt pozna veljavno pravo.

3. a) Konverzija je, če se nek ničen pravni posel opredeli kot drug veljaven pravni posel. Omejeno je na en stavek, sicer maš kle še dva pogoja itd...
b) Izpodbojnost pomeni možnost določenega upravičenca, da zahteva razveljavitev pravnega posla. (Ta možnost je časovno omejena, ki jo upravičenec lahko izkoristi ali pa ne. Po poteku določenega časa izpodbojen pravni posel postane veljaven.)

4. Ticij ne more zahtevati izpolnitve. Jst bi rekla, da gre za nemogoč pogoj, ki povzroči neveljavnost pravnega posla. Nemogoče je, da ne umre :D

5. Kar je od začetka nično, ne more postati veljavno s potekom časa. To pomeni, da je ničnost dokončna in absolutna. Ničen pravni posel ne bo postal veljaven, če odpade razlog ničnosti.

Naj me kdo popravi, če je kaj narobe.
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Kolokvij 19. dec 2012

Odgovor Napisal/-a Alja »

2. Povrnitev v prejšnje stanje, če me spomin ne vara.
abbey
Prispevkov: 8
Pridružen: 19. Avg 2012 11:25

Re: Kolokvij 19. dec 2012

Odgovor Napisal/-a abbey »

2. Če je bil Ticij vojak, nedoleten ali rustici mu je bilo dovoljeno nepoznavanje prava. Pretor mu je nudil restitucio in integrum, povrnitev v prejšnje stanje.

3. a) Koverzija- Pravni posel, ki ima vsaj delen uspeh, ampak zaradi pomankljivosti ostane ničen.
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Kolokvij 19. dec 2012

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

Še moji odgovori (:

1a) Kdaj se konča obdobje republike? (1 stavek)
27 pr. n. št.
1b) Kdaj začnejo cesarskim konstitucijam priznavati moč zakona? (1 stavek)
S cesarjem Hadrijanom.

2.Ticij je zamudil rok za pridobitev dediščine. Ali jo blo lahko še zmeraj uveljavljal? Navedi pravno sredstvo. (2 stavka)
Lahko jo bo uveljavljal, če gre za dejansko (npr. ni zvedel, da je njegov daljni sorodnik umrl) ali pravno zmoto (npr. ni vedel, da roki za dediščine sploh obstajajo, in tega ni mogel izvedeti - če je bil npr. rustic, vojak, ženska ali nedoleten). Pretor ponudi restitutio in integrum.

Pri tretjem je bilo ubistvu treba navesti po 1 primer za vsako in je izrecno pisalo, naj ne pišemo definicij :D
3a) Primer za konverzijo
Da se nična oporoka razlaga kot veljaven kodicil.
3b) Primer za izpodbojnost
Otroci so lahko izpodbijali oporoko, če jim oče ni zapustil niti nujnega deleža.

4. Ticij: Ali mi obljubiš dati 100 zlatnikov, če Pamfil ne bo umrl. Mevij: Obljubim dati 100, če Pamfil ne bo umrl.
Ali bo Ticij lahko, in če, kdaj, od Mevija zahteval izpolnitev?

Ne, ker je pogoj nemogoč (Pamfil bo zagotovo umrl).

5. Ouod initio vitiosum est non potest tractu temporis convalescere - pojasni. (največ 3 stavki)
Kar je od začetka nično, ne more konvalidirati s potekom časa. Pomeni, da ničen posel naknadno ne more postati veljaven, tudi če odpadejo razlogi za ničnost.
Zadnjič spremenil Angel_Girl, dne 21. Mar 2013 12:41, skupaj popravljeno 1 krat.
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: Kolokvij 19. dec 2012

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

Rezultati so v ŠISU! 8-)
Better call Saul! #BreakingBad
Domino
Prispevkov: 32
Pridružen: 25. Jan 2013 09:45

Re: Kolokvij 19. dec 2012

Odgovor Napisal/-a Domino »

TOK hitri so... kok je že blo možnih pik?
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: Kolokvij 19. dec 2012

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

10.
Better call Saul! #BreakingBad
theonepetra
Prispevkov: 5
Pridružen: 27. Okt 2012 18:02

Re: Kolokvij 19. dec 2012

Odgovor Napisal/-a theonepetra »

Upam da mi lahko kdo pomaga... Na dveh kolokvijih moramo zbrati 12 točk. A mormo met na vsakem vsaj 6, al je važno da maš na koncu iz obeh 12? Hvala.
Cockta
Prispevkov: 40
Pridružen: 11. Nov 2011 17:20

Re: Kolokvij 19. dec 2012

Odgovor Napisal/-a Cockta »

theonepetra napisal/-a:Upam da mi lahko kdo pomaga... Na dveh kolokvijih moramo zbrati 12 točk. A mormo met na vsakem vsaj 6, al je važno da maš na koncu iz obeh 12? Hvala.
Na koncu moraš imeti iz obeh 12. Lahko je en 4 in drugi 8 =)
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Kolokvij 19. dec 2012

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

Kolokvij 27. 3. 2012 ob 7.00
Se ne spomnim več, kako so bila vprašanja točno formulirana, ampak... Se priporočam za dopolnitve & odgovore!

1) A B-ju z ročno zastavo zastavi ovco. Ker pa potrebuje denar, jo 3 dni kasneje izmakne in proda C-ju. Ta ovco ostriže.
a) Kako je z lastninsko pravico na volni?
C pridobi lastninsko pravico s separacijo. Lastnik volne ne bo mogel zahtevati nazaj, ker jo je C kot plod pridobil še pred litis kontestacijo.
b) Ali bo C ovco lahko priposestvoval, in če, kdaj?
Sem napisala, da ne, ker je ovca ukradena, vendar je to pomoje narobe, ker je le zastavljena. Tako da verjetno bo lahko priposestvoval po 1 (Zakonik XII plošč) ali 3 letih (Justinijan). Nisem pa ziher glede tega odgovora..

2) Dopolni z eno besedo.
a) Pignus Gordianum je oblika _________ (retencijske) pravice.
b) Načelo Possessor ergo dominus temelji na _________ (pravni domnevi - ta rek je v opombi-.-).

3) Kaj sestavlja pogodbeni interes (slovensko in latinsko)?
Dejanska škoda (damnum emergens) + izgubljeni dobiček (lucrum cessans).

4) Dolžnikov dolg izpolni nekdo tretji. Dolg je poplačan, če _________ (obveznost ni pogojena z osebno izpolnitvijo).

5) A: Ali obljubiš dati 100 meni ali Brutu? B: Obljubim.
Brut je v tem primeru _________
(sprejemni pomočnik).

6) A tri dni pred svojim 14. rojstnim dnevom sklene zakonsko zvezo. Ko to kasneje ugotovijo, njegov oče, ki je jurist, pravi, da je zveza veljavna. Katero načelo pride tu v poštev?
Kar je nično od začetka ne more konvalidirati s potekom časa.
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Odgovori

Vrni se na