Izpit, 8. oktober 2012

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a Alja »

Se mogoče kaj ve, kdo bo sestavljal izpit?
Cockta
Prispevkov: 40
Pridružen: 11. Nov 2011 17:20

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a Cockta »

Alja napisal/-a:Se mogoče kaj ve, kdo bo sestavljal izpit?
Kako naj bi se to vedlo? :D :?
In zakaj je to sploh pomembno?
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a Alja »

Pomembno je zato, ker je Kranjčev izpit sestavljen izključno iz praktičnih primerov, od česar je izvzet zgodovinski uvod, Kambičev izpit pa je dokaj teoretičen z lahkimi primeri in zgodovinskim vprašanjem.

In to je kar velika razlika ...

Sprašujem zato, ker mi je na ušesa prišlo, da naj bi izpit tokrat (po letu dni) sestavljal Kranjc.
Edigs
Prispevkov: 8
Pridružen: 16. Sep 2011 23:49

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a Edigs »

Oj.

Ob prijavi na izpit (ŠIS) - piše Kranjc Janez.

lp
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a 12345 »

Hm, je to dobro?
Kakšen bo potem test? Res zgolj praktični primeri?
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a 12345 »

Vprašanja na izpitu so bila nekako ta:

1.: A Bja prisili z grožnjo, da sklene neko pogodbo. B jo sklene. Kasneje mu je žal. Kaj lahko stori?
- Actio quod metus causa, nedopustno vplivanje na voljo?

2.: A toži z lastninsko tožbo Bja za sadovljak. B je je jabolka podaril Cju da je naredil sok. Ali jih A lahko zahteva nazaj in od koga?
- Pisal sem nekaj na to foro, da če je B nedobroveren posestnik sadovnjaka, lahko zahteva nazaj tista jabolka ob Bja, ki jih je še imel po litis kontestaciji. Če pa je bil B nedobroverni posestnik sadovnjaka, pa lahko zahteva nazaj vsa jabolka ki jih je B pridobil oz. njihovo vrednost. Ker so jabolka predelana, nima proti Cju nobene tožbe. huh? :/

3.: A je imel služnost poti preko Bjeve parcele. Ker je šel A v vojsko, je B postavil ograjo. Ko se A čez 3 leta vrne, naj naredi kaj?
- Napisal sem, da B še ni priposestvoval prostosti zemljišča in A lahko zahteva odstranitev potečih stvari.

4.: Lastnik A postavi na okno nekaj, kar kasneje pade na Cja z okna. Takrat pa je bil v tistem stanovanju najemnik B - študent. Koga lahko toži C?
- Gre za nevarno postavljeno stvar nad javno pot in C lahko toži stanovalca študenta z Actio de deiectis effusis na škodo ki je nastala...

5: Primer popularne tožbe in kaj je to.
- Actio de deiectis effusis je primer popularne tožbe, ki jo lahko naperi vsak polnopravni rimski državljan proti stanovalcu ali lastniku objekta, s katerega je bilo nekaj vrženo.
Popularna tzožba je tožba, k jo lahko naperi vsak polnopraven rimski državljan. Tožba je v javno dobro oz. v dobro države....

6.: A voli Bju sliko. Nato pa v oporoki napiše: "A, moj dedič, ne pozabi dati Bju tisti kip, ki sem mu ga volil". Za kaj gre, kaj je predmet volila in ali je veljavno.
- Najprej me je zmedlo že to, da je kot A označen tako zapustnik kot dedič!!! Zdej pa, napisal sem, da če je bilo iz oporoke jasno da je predmet volila SLIKA, stavek o vazi pa je bil samo dodan v opomin, se šteje ta stavek za nezapisanega, volilo velja in predmet volila je slika. Če pa iz oporoke ni razvidno kaj je predmet oporoke, gre za nesmiselno postavitev in je volilo neveljavno. Pomoje.

7.: A, ki je vesoljni družbenik, ma neke probleme s Cjem. Pol rata nek prepir in C hoče vzeti konja, ki je v solastnini družbenikov. Ko se stepeta, A Cju povzroči poškodbe. Koga lahko C toži, tudi sodružbenike?
- napisal sem da gre za delikt Aja, in zato ga C toži z Actio iniuriarum na škodo ki mu je nastala oz. na stroške zdravljenja in morebitno izgubo dohodka če ni mogel delati. (huh?).
Sodružbeniki pa ne odgovarjajo, ker so premoženjski zahtevni, nastali iz deliktov sodružbenika izvzeti iz družbene pogodbe in zato ne odgovarjajo.

Niso po vrstem redu! Odgovori so nekateri napačni!
Prosim za odgovore
:)
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a 12345 »

12345 napisal/-a:Vprašanja na izpitu so bila nekako ta:

1.: A Bja prisili z grožnjo, da sklene neko pogodbo. B jo sklene. Kasneje mu je žal. Kaj lahko stori?
- Actio quod metus causa, nedopustno vplivanje na voljo?

2.: A toži z lastninsko tožbo Bja za sadovljak. B je je jabolka podaril Cju da je naredil sok. Ali jih A lahko zahteva nazaj in od koga?
- Pisal sem nekaj na to foro, da če je B nedobroveren posestnik sadovnjaka, lahko zahteva nazaj tista jabolka ob Bja, ki jih je še imel po litis kontestaciji. Če pa je bil B nedobroverni posestnik sadovnjaka, pa lahko zahteva nazaj vsa jabolka ki jih je B pridobil oz. njihovo vrednost. Ker so jabolka predelana, nima proti Cju nobene tožbe. huh? :/

3.: A je imel služnost poti preko Bjeve parcele. Ker je šel A v vojsko, je B postavil ograjo. Ko se A čez 3 leta vrne, naj naredi kaj?
- Napisal sem, da B še ni priposestvoval prostosti zemljišča in A lahko zahteva odstranitev potečih stvari.

4.: Lastnik A postavi na okno nekaj, kar kasneje pade na Cja z okna. Takrat pa je bil v tistem stanovanju najemnik B - študent. Koga lahko toži C?
- Gre za nevarno postavljeno stvar nad javno pot in C lahko toži stanovalca študenta z Actio de deiectis effusis na škodo ki je nastala...

5: Primer popularne tožbe in kaj je to.
- Actio de deiectis effusis je primer popularne tožbe, ki jo lahko naperi vsak polnopravni rimski državljan proti stanovalcu ali lastniku objekta, s katerega je bilo nekaj vrženo.
Popularna tzožba je tožba, k jo lahko naperi vsak polnopraven rimski državljan. Tožba je v javno dobro oz. v dobro države....

6.: A voli Bju sliko. Nato pa v oporoki napiše: "A, moj dedič, ne pozabi dati Bju tisti kip, ki sem mu ga volil". Za kaj gre, kaj je predmet volila in ali je veljavno.
- Najprej me je zmedlo že to, da je kot A označen tako zapustnik kot dedič!!! Zdej pa, napisal sem, da če je bilo iz oporoke jasno da je predmet volila SLIKA, stavek o vazi pa je bil samo dodan v opomin, se šteje ta stavek za nezapisanega, volilo velja in predmet volila je slika. Če pa iz oporoke ni razvidno kaj je predmet oporoke, gre za nesmiselno postavitev in je volilo neveljavno. Pomoje.

7.: A, ki je vesoljni družbenik, ma neke probleme s Cjem. Pol rata nek prepir in C hoče vzeti konja, ki je v solastnini družbenikov. Ko se stepeta, A Cju povzroči poškodbe. Koga lahko C toži, tudi sodružbenike?
- napisal sem da gre za delikt Aja, in zato ga C toži z Actio iniuriarum na škodo ki mu je nastala oz. na stroške zdravljenja in morebitno izgubo dohodka če ni mogel delati. (huh?).
Sodružbeniki pa ne odgovarjajo, ker so premoženjski zahtevni, nastali iz deliktov sodružbenika izvzeti iz družbene pogodbe in zato ne odgovarjajo.

Niso po vrstem redu! Odgovori so nekateri napačni!
Prosim za odgovore
:)
Kdorkoli? :)
gris
Prispevkov: 11
Pridružen: 15. Jan 2012 13:35

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a gris »

Brezveze je komentirat ta izpit, ker je bilo vsako vprašanje dvoumno in je lahko pravilni odgovor skoraj karkoli.
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a Alja »

gris napisal/-a:Brezveze je komentirat ta izpit, ker je bilo vsako vprašanje dvoumno in je lahko pravilni odgovor skoraj karkoli.
+1

Čisto odvisno od ocenjevanja bo, ali bom prišla na ustne, ali ne.
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a Alja »

Vprašanja:

1. A je od svojega soseda B-ja zahteval, da naj mu proda travnik, ker ga nujno potrebuje za pašo svojega konja. B se je A-ja, ki je bil nasilen človek, bal. A mu je poleg tega še grozil, da bo travnik od njega iztožil, zato je B pristal na kupčijo. Zdaj pa mu je žal. Kaj lahko stori? Utemelji.

2. A je sprožil lastninsko tožbo proti B-ju glede sadovnjaka. B je jabolka, ki so v tistem letu tam zrasla, podaril C-ju, ki je iz njih iztisnil sok. Ali ima A kakšen zahtevek glede teh jabolk? Če, kakšen in pa proti komu? Upoštevaj različne možnosti.

3. A je imel služnost poti preko B-jevega zemljišča. Nato so A-ja poklicali v vojsko, od tam pa se je vrnil čez 3 leta. B je medtem časom zemljišče ogradil in s tem zaprl dohod nanj. Kaj lahko stori A? Ali je A-jeva služnost zaradi njegove odsotnosti ugasnila? Pojasni.

4. A je bil eden od družbenikov vesoljne družbe. Zapletel se je v spor z B-jem. B mu je hotel odpeljati konja, ki je bil v solastnini družbenikov. Prišlo je do fizičnega obračuna, v katerem je A B-ja močno udaril, tako da je B padel in si zlomil roko. Za kaj gre? Ima B nasproti A-ju kakšen zahtevek? Če ja, ali ga lahko uveljavlja tudi zoper ostale družbenike? Utemelji.

5. A je na polico okna, ki je gledalo na vrt, postavil lonček z rožami. Študent, ki mu je oddal sobo, je med pomivanjem okna po nesreči prevrnil lonček in lonček je padel na soseda, ki se je pred hišo sončil. Za kaj gre? Ali ima poškodovani sosed kakšen zahtevek? Če ja, proti komu?

6. Pojasni pojem popularne tožbe in navedi primer.

7. A je B-ju volil sliko. V oporoki je na koncu zapisal: "A, moj dedič, ne pozabi B-ju izročiti kipa, ki sem mu ga volil". Za kaj gre? Ali volilo velja? Kaj je voljena stvar?
Mina
Prispevkov: 16
Pridružen: 25. Jan 2012 15:37

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a Mina »

12345 napisal/-a:Vprašanja na izpitu so bila nekako ta:

1.: A Bja prisili z grožnjo, da sklene neko pogodbo. B jo sklene. Kasneje mu je žal. Kaj lahko stori?
- Actio quod metus causa, nedopustno vplivanje na voljo?

2.: A toži z lastninsko tožbo Bja za sadovljak. B je je jabolka podaril Cju da je naredil sok. Ali jih A lahko zahteva nazaj in od koga?
- Pisal sem nekaj na to foro, da če je B nedobroveren posestnik sadovnjaka, lahko zahteva nazaj tista jabolka ob Bja, ki jih je še imel po litis kontestaciji. Če pa je bil B nedobroverni posestnik sadovnjaka, pa lahko zahteva nazaj vsa jabolka ki jih je B pridobil oz. njihovo vrednost. Ker so jabolka predelana, nima proti Cju nobene tožbe. huh? :/

3.: A je imel služnost poti preko Bjeve parcele. Ker je šel A v vojsko, je B postavil ograjo. Ko se A čez 3 leta vrne, naj naredi kaj?
- Napisal sem, da B še ni priposestvoval prostosti zemljišča in A lahko zahteva odstranitev potečih stvari.

4.: Lastnik A postavi na okno nekaj, kar kasneje pade na Cja z okna. Takrat pa je bil v tistem stanovanju najemnik B - študent. Koga lahko toži C?
- Gre za nevarno postavljeno stvar nad javno pot in C lahko toži stanovalca študenta z Actio de deiectis effusis na škodo ki je nastala...

5: Primer popularne tožbe in kaj je to.
- Actio de deiectis effusis je primer popularne tožbe, ki jo lahko naperi vsak polnopravni rimski državljan proti stanovalcu ali lastniku objekta, s katerega je bilo nekaj vrženo.
Popularna tzožba je tožba, k jo lahko naperi vsak polnopraven rimski državljan. Tožba je v javno dobro oz. v dobro države....

6.: A voli Bju sliko. Nato pa v oporoki napiše: "A, moj dedič, ne pozabi dati Bju tisti kip, ki sem mu ga volil". Za kaj gre, kaj je predmet volila in ali je veljavno.
- Najprej me je zmedlo že to, da je kot A označen tako zapustnik kot dedič!!! Zdej pa, napisal sem, da če je bilo iz oporoke jasno da je predmet volila SLIKA, stavek o vazi pa je bil samo dodan v opomin, se šteje ta stavek za nezapisanega, volilo velja in predmet volila je slika. Če pa iz oporoke ni razvidno kaj je predmet oporoke, gre za nesmiselno postavitev in je volilo neveljavno. Pomoje.

7.: A, ki je vesoljni družbenik, ma neke probleme s Cjem. Pol rata nek prepir in C hoče vzeti konja, ki je v solastnini družbenikov. Ko se stepeta, A Cju povzroči poškodbe. Koga lahko C toži, tudi sodružbenike?
- napisal sem da gre za delikt Aja, in zato ga C toži z Actio iniuriarum na škodo ki mu je nastala oz. na stroške zdravljenja in morebitno izgubo dohodka če ni mogel delati. (huh?).
Sodružbeniki pa ne odgovarjajo, ker so premoženjski zahtevni, nastali iz deliktov sodružbenika izvzeti iz družbene pogodbe in zato ne odgovarjajo.

Niso po vrstem redu! Odgovori so nekateri napačni!
Prosim za odgovore
:)
js sm tko rešila:

1. mislm da je blo napisan da je A zagrozil Bju da bo travnik od njega iztožil če mu ga ne izroči. in ker to ni protipravno nima na voljo actio quod metus causa? sam se pa ne spomnim če sm pol napisala kšno konkretno rešitev:S
2. če je biu B dobroverni lahko od njega zahteva vrnitev vrednost vseh plodov, če jih je podaril Cju po začetku litiskontestacije in nič če jih je pred. če je biu pa B nedobroverni pa lahko od njega zahteva vrnitev vrednosti vseh plodov. in od v nobenem primeru nič Cja nč:)
3. enako in js sm še dodala da lahko toži z konfesorno tožbo, kr mu B odreka služnost.
4. gre za nevarno položeno stvar ki se če pade, obravnava kot vrženo, toži študenta. Na znesek ki ga sodnik sam določi (ker je biu poškodovan predvidevam da svoboden človek)
5. to sm kr neki da lohk usak državljan ki ga ni zadela infamija proti javnim funkcionarjem.
6. js sm napisala da gre za razhajanje med zapustnikovo voljo in izjavo. in da je volilo veljavno, predmet je kip (če predpostavljamo da je to v resnici mislil). Ampak baje da je blo bistvo tega uprašanja v tem da je zapustnik A sebe postavil za dediča, kar pomeni da je bla postavitev dediča neveljavna in je B kot edini volilojemnik v resnici dedič?
7. ja js tud actio iniuriam (na ustrezno zadoščenje?) in da je osebna, se ne prenese na sodružbenike.

ful upam da bodo prijazno ocenjevali :D
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a Alja »

Rezultati so na faksu (baje) že od včeraj zvečer. Če kdo še ne ve!
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a 12345 »

Res??
Lahko kdo prilepi?
Kdaj pa je vpogled v izpite? Kdaj so ustni?
M&M's
Prispevkov: 18
Pridružen: 31. Avg 2011 20:29

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a M&M's »

Tukaj so rezultati --> x
Zadnjič spremenil M&M's, dne 21. Jan 2013 23:05, skupaj popravljeno 1 krat.
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a Alja »

To so rezultati le od A do L, še en list je od M do Ž :)
M&M's
Prispevkov: 18
Pridružen: 31. Avg 2011 20:29

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a M&M's »

No, malo nižje pogledaš pa še tistega najdeš ;)
xyz1
Prispevkov: 50
Pridružen: 18. Jan 2012 20:59

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a xyz1 »

kaj kranjc najraje sparšuje?
Sonči
Prispevkov: 19
Pridružen: 06. Jan 2011 01:11

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a Sonči »

A bi bil prooosim nekdo tako dober, da bi še tukaj objavil rezultate ker vsi nimamo facebook-a, v Lj hodit za 2 min se pa tudi ne splača :roll: :D
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Evo do ustnih smo dogural, zdej pa naprej! :D

Škoda ker ni vpogledov v izpite v petek recimo da bi priblizno videl koliko točk sem zbral, mogoče lahko dobim še kaj več kot 6 haha... no, tudi z opravljenim bi bil VEČ kot ZELO zadovoln :D
You mirin brah? No shame in mirin.
Sonči
Prispevkov: 19
Pridružen: 06. Jan 2011 01:11

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a Sonči »

Sonči napisal/-a:A bi bil prooosim nekdo tako dober, da bi še tukaj objavil rezultate ker vsi nimamo facebook-a, v Lj hodit za 2 min se pa tudi ne splača :roll: :D
Proosim proosim proosim bi lahko kdo objavil rezultate, ker nisem doma iz Lj in se mi res ne splača vozit dve uri do faksa, nazadnje bi pa še ugotovila, da nimam dovolj točk za ustnega :? ....če bi bil kdo tako prijazen, da bi objavil, bi mu bila res fuul hvaležna :)
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Danes ni šans da kaj objavim, jutri pa lahko če ti to kaj koristi?
You mirin brah? No shame in mirin.
Sonči
Prispevkov: 19
Pridružen: 06. Jan 2011 01:11

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a Sonči »

TheLaw napisal/-a:Danes ni šans da kaj objavim, jutri pa lahko če ti to kaj koristi?
Sicer bom zaradi nervoze teško počakala do ju3, ampak dober v LJ pa tudi ne morem it, tk da super pol pa prosim objavi ju3 pa fuul ti hvala že vnaprej :D
kendy
Prispevkov: 43
Pridružen: 16. Avg 2011 21:31

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a kendy »

12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a 12345 »

Kdo mislite da bo imel vpoglede v neuspešne izpite v ponedeljek za črke M-Ž? Kranjc ali Kambič?
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Izpit, 8. oktober 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Kdaj je jutri vpogled za neuspešne? Ker bi šel če pove tudi pravilne odgovre na začetku da malo vem za ustne. Ker ne vidim ravno dobro iz tistih slik spomnem se pa tud ne :D
You mirin brah? No shame in mirin.
Odgovori

Vrni se na