Študirajmo skupaj: RAZLAGA SNOVI, VPRAŠANJA

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

M&M's
Prispevkov: 18
Pridružen: 31. Avg 2011 20:29

Re: Študirajmo skupaj: RAZLAGA SNOVI, VPRAŠANJA

Odgovor Napisal/-a M&M's »

Te dva primer mi ne dasta miru :?
A zavaruje svoj dolg tako, da ustanovi na konju pogodbeno zastavo (torej sme A konja še naprej uporabljati). Čez nekaj časa konj umre. Kaj ima na voljo zastavni upnik?

Ali so veljavne naslednje postavitve dediča v oporoki? A) »Ticij naj bo dedič, če bo dedič Sej!« b) »Ticij naj bo dedič, če bo dokazal, da je za dediča postavil Mevija!« c) »Mevij na bo dedič, če bo tudi mene postavil za dediča!« - a) Ne velja, ker gre za nesmiselni pogoj. Kaj pa b) in c)?
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Študirajmo skupaj: RAZLAGA SNOVI, VPRAŠANJA

Odgovor Napisal/-a Alja »

Pri dednem pravu so po moje vse postavitve nične, ker so nesmiselne (nesmiselni pogoj).
xyz1
Prispevkov: 50
Pridružen: 18. Jan 2012 20:59

Re: Študirajmo skupaj: RAZLAGA SNOVI, VPRAŠANJA

Odgovor Napisal/-a xyz1 »

xyz1 napisal/-a:odlično, najlepša hvala!
samo, ali ni pri mizici veljavna, ker obstaja soglasje o predmetu?

16. a je pri bju shanil sliko. bju sliko ukradejo. kakšna pogodba je to, ali b odgovarja? kaj lahko stori a, če b sliko izsledi in dob nazaj?

17. a proda svoje zemljišče, ki je vredno 10.000 svojemu nečaku za 5000, razliko pa mu želi podariti. ali je darilna pogodba veljavna? kaj pa, če bi določila ceno 10000, vendar bi se dogovorila, da b tega ne bo plačal?

18. a prosi bja, da ga z vozom pelje v rim. b konja tako priganja, da mu spodrsne in si zlomi nogo. kako je s terjanjem odškodnine in plačilom cestnine?

19. a razdedini svojega sina, ker mu je b povedal, da ga sin želi zastrupiti. to pa ne drži. kaj lahko naredi razdedinjeni sin?

20. a s silo prežene bja z zemljišča. drugi dan b s silo prežene aja. kaj stori pretor?

21. razlika med adstipulatorjem in sprejemnim pomočnikom?

22. a si je dal od bja obljubiti avto, ki je imel naknadno vgrajen gps sistem. obljubiti si ga je dal s stipulacijo. b je pred prodajo odstranil gps sistem, čeprav si je dal a avto obljubiti predvsem zaradi tega. kaj svetuješ aju?

23. a trenira v metanju diska na igrišču, kjer je oskrbnik b. a opazi v ograji luknjo in večkrat opozori bja, da naj to popravi. b obljubi, da bo popravil, a tega ne stori. disk enkrat zleti skozi luknjo in ubije psa. kdo odgovarja za škodo in na kakšnem temelju?

24. a je v dobri veri kupil zemljišče od nelastnika b, ki mu ga je ta tudi prepustil, nato pa je vzel isto zemljišče od lastnia cja v zakup. kako je s posestvijo in lp?

25. a zastavi bju gozd. a v gozdu poseka drevesa in naredi deske. za kakšno zastavno pravico gre? kaj je predmet zastavne pravice? kako opredelimo ajevo ravnanje? ali so deske zastavljene?

26. a zavaruje svoj dolg tako, da ustanovi na konju pogodbeno zastavo. sme konja še naprej uporabljati. konj čez čas pogine. kaj ima na voljo zastavni upnik?

27. a, ki je zaprosil za posojilo bja in cja, dobi posojilo od dja, ki ga ima za bjevega dolžnika, v resnici pa je d cjev dolžnik. ali posojilna pogodba velja in kakšno pravno sredstvo ima na voljo b?

28. ajev dedič b je cju izročil djevo stvar kot volilo. med c in d pride do spora, kako bo rešen?
+oporočni postavi oporoko: a mi bodo dedič in izroči bju 1000. za kaj gre?
+mevij je prodal ticijevega sunja seju, nato ticij umre in sej postane njegov dedič- katero tožbo zoper mevija ima sej?
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Študirajmo skupaj: RAZLAGA SNOVI, VPRAŠANJA

Odgovor Napisal/-a 12345 »

Mi lahko prosim nekdo na hitro razloži razlike med PREVZEMOM DOLGA, PRISTOPU K DOLGU, PREVZEMOM IZPOLNITVE in PASIVNO DELEGACIJO.

Vse je skoraj na las podobno in ko dobim nalogo, v kateri A prevzame Bjev dolg, ne vem kaj izbrati.. V čem so bistvene razlike in kako jih v nalogi prepoznati..

Hvala vam!
Pa srečno jutri ;)
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Študirajmo skupaj: RAZLAGA SNOVI, VPRAŠANJA

Odgovor Napisal/-a Alja »

Izberi to, kar se ti zdi najboljše in dobro utemelji, pa bo. Sicer pa na primeru to zelo težko ločiš ...
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Študirajmo skupaj: RAZLAGA SNOVI, VPRAŠANJA

Odgovor Napisal/-a Alja »

Mene pa zanima tale primer:

A je v ogradi pasel ovce. Oven je preskočil ograjo in zbežal v B-jev gozd. B ga je našel in obdržal. Za kaj gre? Kako je z lastninsko pravico in posestjo? Kaj se zgodi, če oven pri B-ju povzroči škodo?


Moj odgovor: Ker je oven domača žival, ima A na njem še vedno lastninsko pravico. Posest na ovnu pa ima B, vendar je zloverni posestnik, ker je zagrešil tatvino. A ima zoper njega na voljo tožbo iz tatvine a° furti in condictio furtiva.

Zanima me pa zadnje vprašanje: Kaj se zgodi, če je oven pri B-ju povzročil škodo?
Če je oven pri B-ju povzročil škodo, je imel B na voljo a° de pauperie le, če je bil oven razdražen.

Any other ideas?
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Študirajmo skupaj: RAZLAGA SNOVI, VPRAŠANJA

Odgovor Napisal/-a Alja »

Pa še tole me muči:

A kupi od 12-letnika osla, misleč, da je star najmanj 15 let. A ga odpelje na svojo posest in sam odpotuje ter se vrne čez 14 mesecev. Ko se vrne, varuh 12-letnika zahteva, da mu vrne osla. Za kaj gre? Kako je z lastninsko pravico in posestjo?


Gre za dejansko zmoto. Po klasičnem pravu lahko A pridobi lastninsko pravico na oslu, če ga priposestvuje. Po Justinijanovem pravu pa A ne postane lastnik, zato bo 12-letnik moral vrniti kupnino, kupec pa osla. Posest na oslu ima še vedno 12-letnik, ker posesti ne more odsvojiti brez varuhove avtorizacije. PRP, 110. primer.

Zanima me, ali sem o posesti odgovorila pravilno? "Posest na oslu ima še vedno 12-letnik, ker posesti ne more odsvojiti brez varuhove avtorizacije."
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Študirajmo skupaj: RAZLAGA SNOVI, VPRAŠANJA

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Ja o posesti si odgovorila prov, pomoje :D

zakaj pa pride do razlike med klasičnim in justinijanovim pravom?
You mirin brah? No shame in mirin.
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Študirajmo skupaj: RAZLAGA SNOVI, VPRAŠANJA

Odgovor Napisal/-a Alja »

Gremo nardit tale rim, kaj pravite, kolegi? :)

Srečno sem!
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Študirajmo skupaj: RAZLAGA SNOVI, VPRAŠANJA

Odgovor Napisal/-a binka »

Lahko nekdo napiše današnja vprašanja? :)
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Študirajmo skupaj: RAZLAGA SNOVI, VPRAŠANJA

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Ludilaaa, evo smo odpisal, vprašanj se ne spomnem sploh haha sm jih potisnu v temn kot spomina :D
You mirin brah? No shame in mirin.
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Študirajmo skupaj: RAZLAGA SNOVI, VPRAŠANJA

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Slika
You mirin brah? No shame in mirin.
Uporabniški avatar
mornar
Prispevkov: 68
Pridružen: 22. Sep 2012 22:17

Re: Študirajmo skupaj: RAZLAGA SNOVI, VPRAŠANJA

Odgovor Napisal/-a mornar »

apis01 napisal/-a:
Alja napisal/-a:Zanima me naslednji primer:

A odkupuje delnice in pošlje B-ja, da v njegovem imenu sklene pravni posel in jih zanj kupi. Komentiraj.

In odgovor v rešitvah je: B je A-jev pooblaščenec in zato lahko kupi v A-jevem imenu delnice.

Jaz ne bi tako odgovorila. Bolj bi mi bilo logično, da gre za neposredno (direktno) zastopanje.

Dajte malo pokomentirat, prosim ...
In moje mnenje:
1. pri direktnem (neposredno) zastopanje gre za pravni posel, ki velja neposredno med zastopanim in tretjo osebo, sklene ga zastopnik v imenu zastopanega in na račun zastopanega, tretja oseba ve, da sklepa pravni posel z zastopanim (v tujem imenu na tuj račun) in
2. pri pooblastilu pa gre za razmerje med pooblastiteljem, stranko, in pooblaščencem in temelji na medsebojnem dogovoru med njima. Vsa dejanja torej opravlja stranka ali njen zakoniti zastopnik, ki pa lahko postavita sebi pooblaščenca.

In če sedaj povežem napisano z zgornjo nalogo mislim, da ima Alja prav, prav tako mislim, da je naloga pravilna, tako kot je napisano v rešitvah, pravilno je torej oboje. In tu je bistvo vsega, vse te naloge imajo več (pravilnih?) rešitev. V tem primeru pa bilo prav in pošteno, da bi v takšnih primerih profesor nalogo priznal (pač na pravilno rešitev), ne pa da je edina pravilna razlaga tista, za katero on misli, da je pravilna.

Tu bi sedaj (pa mi naj bo oproščeno, če si preveč upam), pozval (izzval) profesorja, da se vključi v diskusijo pa da še on pove svoje mnenje, to je namreč nekaj čisto običajnega n. pr. na Ameriških univerzah, kar profesor verjetno ve. Posebej bi ga prosil, da komentira moje mnenje o zgornji nalogi:

Naloga nima rešitve, ker je nesmiselna. V starem Rimu niso poznali delnic zato A ni mogel poslati B-ja, da jih odkupi in zato vsako izvajanje kaj bi bilo če bi bilo, nima ustreznega temelja.


Gospod profesor, še vedno pričakujem vaš odgovor. Hvala.
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Študirajmo skupaj: RAZLAGA SNOVI, VPRAŠANJA

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Ni to Amerika sine, če tudi vidš kako tam sistem deluje in hkrati veš da je dober, je lažje izbrati opcijo da se tega ne poslužuješ. Nažalost. Bi pa to definitivno bila dobrodošla sprememba.
You mirin brah? No shame in mirin.
brucka
Prispevkov: 84
Pridružen: 07. Nov 2011 11:02

Re: Študirajmo skupaj: RAZLAGA SNOVI, VPRAŠANJA

Odgovor Napisal/-a brucka »

apis01, brez zamere, ampak to je študentski forum, namenjem študentom. če želiš prositi profesorja za odgovor na vprašanja, so za to govorilne ure. profesorji so dostopni za vprašanja študentov tudi po predavanjih in vajah, ali pa po epošti, prof. Kambič je imel pred izpitom celo še dodatne govorilne ure za naša vprašanja.
Uporabniški avatar
mornar
Prispevkov: 68
Pridružen: 22. Sep 2012 22:17

Re: Študirajmo skupaj: RAZLAGA SNOVI, VPRAŠANJA

Odgovor Napisal/-a mornar »

TheLaw in brucka vajin prispevek lahko komentiram samo z vzklikom Jana Husa: Sancta simplicitas! In seveda s slovenskim pregovorom: 'molk je zlato' Ko namreč o neki stvari nismo zadovoljivo poučeni, je dobro, da zmoremo toliko samokritičnosti, da se vzdržimo njenega komentiranja. Zdrava mera kritičnosti in sumničavosti nam namreč pride prav na vsakem koraku tudi v osebnem življenju, kot je napisal Blaž Božnar.
Pa brez zamere "atek" TheLaw in brucka.
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Študirajmo skupaj: RAZLAGA SNOVI, VPRAŠANJA

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Brez skrbi, zamere ni nobene. Mi pa lahko definitivno objasnis od kje taka prepricanost o moji nepoducenosti o zadevi? Kljub vsemu pa z veliko sigurnostjo stojim za izjavo da ne bo nobenega odziva profesorja, vkolikor imas kasne informacije o nasprotni praksi, deli jih z javnostjo :)
You mirin brah? No shame in mirin.
Odgovori

Vrni se na