Izpit, 10. september 2012

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Mina napisal/-a:mhm, mi smo tud pisal manj kt eno uro.

a se da komu razmišljat o tem primeru: A si da obljubiti od B-ja: "Ali obljubiš dati meni ali Ticiju 100?". B obljubi. Kakšno vlogo ima Ticij? Ali lahko Ticij od B-ja izterja dolg, ko ta zapade, če je takrat A na službenem potovanju? Kakšna obveznost s tem nastane?

odgovor: Ticij je soupnik. Da, Ticij lahko izterja dolg namesto A-ja, če se to zgodi nastane mandat, s tem postane B prost in lahko A svojo terjatev izterja od Ticija.

moje uprašanje pa je- kaj je s tem mandatom tuki? k js bi prej odgovorila da je Ticij adstipulator in da nastane solidarna obveznost in ima potem A na voljo regresni zahtevek?

Mogoče pa je Ticij sprejemni pomočnik. Se pravi Ticij je sprejemni pomočnik kateremu lahko B veljavno izpolni obveznost. Ticij lahko izpolnitev sprejme ne more pa je izterjati ali odpustiti. To se mi zdi podobno napisanemu primeru na strani 682. Glede obveznosti ki bi tu nastala pa nimam pojma.
You mirin brah? No shame in mirin.
špelaG
Prispevkov: 13
Pridružen: 02. Feb 2011 17:11

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a špelaG »

TheLaw napisal/-a:
Mina napisal/-a:mhm, mi smo tud pisal manj kt eno uro.

a se da komu razmišljat o tem primeru: A si da obljubiti od B-ja: "Ali obljubiš dati meni ali Ticiju 100?". B obljubi. Kakšno vlogo ima Ticij? Ali lahko Ticij od B-ja izterja dolg, ko ta zapade, če je takrat A na službenem potovanju? Kakšna obveznost s tem nastane?

odgovor: Ticij je soupnik. Da, Ticij lahko izterja dolg namesto A-ja, če se to zgodi nastane mandat, s tem postane B prost in lahko A svojo terjatev izterja od Ticija.

moje uprašanje pa je- kaj je s tem mandatom tuki? k js bi prej odgovorila da je Ticij adstipulator in da nastane solidarna obveznost in ima potem A na voljo regresni zahtevek?

Mogoče pa je Ticij sprejemni pomočnik. Se pravi Ticij je sprejemni pomočnik kateremu lahko B veljavno izpolni obveznost. Ticij lahko izpolnitev sprejme ne more pa je izterjati ali odpustiti. To se mi zdi podobno napisanemu primeru na strani 682. Glede obveznosti ki bi tu nastala pa nimam pojma.
jst tud bolj mislim da je Ticij sprejemni pomočnik, vsaj glede na zapise izjav v knjigi.
ali obljubiš dati meni ali Tijciju? = sprejemni upnik
ali oblubiš dati meni isto? = adstipulator, soupnik
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Samo ne vem kaj bi potem mislili glede nastanka obveznosti? Ker tukaj ne nastane nobena obveznost... samo pač prvotna obveznost je veljavno izpolnjena in B preide iz obveznosti.
You mirin brah? No shame in mirin.
Dadojc
Prispevkov: 43
Pridružen: 24. Okt 2010 18:26

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a Dadojc »

Zdravo. Eno velko vprašanje. A kdo ve kdaj se piše Rim??? Ob keri uri??? Na ŠISu itak ne piše nč (vsaj men ne), na oglasni deski spletne strani fakultete (kjer je do zdej še za vsak izpit pisalo) pa tut kr nč ni...pričakovou sm najkasneje v petek obvestilo a ga enostavno ni...tko da nwm a sam men ne odpre tega al se teli na faksu res tolk norca delajo, da tut take malenkosti ne zmorejo objavit...
tincap
Prispevkov: 139
Pridružen: 28. Sep 2011 22:37

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a tincap »

Ob 9h.. Je blo objavljeno na oglasni že pred časom
Dadojc
Prispevkov: 43
Pridružen: 24. Okt 2010 18:26

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a Dadojc »

Misliš na oglasni na faksu, al na spletni strani? Ker na spletni je ponavadi tko, da objavijo par dni pred izpitom, ker ne živijo ravno vsi v Ljubljani sploh pa med poletjem ne. Kakorkoli že, hvala za info =)
tincap
Prispevkov: 139
Pridružen: 28. Sep 2011 22:37

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a tincap »

Na spletu ;)
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Bilo je na spletni oglasni deski ampak skupaj s še ene 4 drugimi iziti objavljeno tko da si moral bit kr pozoren da opaziš
You mirin brah? No shame in mirin.
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a Alja »

Srečno jutri!
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a Alja »

In naj, prosim, nekdo, napiše vprašanja, ko odpišete.
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Fak. Sem mislu da bo šlo bolje, pa vseeno... uprašanj se zdele dejansko ne spomnem iz glave, bom pa malo kasneje napisal, če me kdo ne prehiti. Uglavnem meni ni bla enostavna zadeva.
You mirin brah? No shame in mirin.
Pajos
Prispevkov: 12
Pridružen: 05. Okt 2011 16:15

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a Pajos »

1. Quintus Mucius Scaevola
2. a) Navedi primer za kazualni pogoj. Zakaj ga tako imenujemo?
b) Kako učinkuje začetni rok v obligacijskem pravu?
3. Zapustnik dediču zapusti skupaj s premoženjem eno zlato vazo. Ali bo dedič lahko nadaljeval zapustnikovo priposestvovanje, če je vedel, da vaza ni zapustnikova.
4. Ticij je Meviju naklonil kip z vindikacijskim volilom, ki je bil takrat se v lasti umetnika. Kasneje ga je Titicij kupil od umetnika, toda suzenj ga je ubil, se preden mu je bil izrocen. Ali in kaj bo lahko Mevij zahteval?
5. Lukrecija je od znanega prevaranta kupila poceni tramove in jih drazje prodala naprej nekemu podjetniku. Podjetnik je Petroniju s temi tramovi naredil hiso. Ker so tramovi bili slabi, se Petroniju hiša po parih dneh podre. Kdo bo lahko tozil (legitimirane stranke) in kaksne tozbe bojo na voljo?
6. Dedic bi moral izpolniti mnogo volil in je zato zavrnil dediscino ter dedoval intestatno. Kaj je v takih primerih pretor naredil?
7. Kaj je ius offerendi? Kako imenujemo ta institut v obligacijskem pravu?

Nekako takole je, kaksno vprasanje je malce podomaceno, ampak bistvo je tu.
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a Alja »

Glede na teorijo Kambičev izpit?
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a 12345 »

Odgovoril bom kar sem znal oziroma kar sem napisal in upal da bo prav:

2. Kazualni? Ali kavzalni?
Začetni rok v obligacijskem pravu odlaga iztožljivost terjatve upnika. Je v korist dolžnika, saj odlaga njegovo obveznost izpolnitve dolga.
3. Če je bil zapustnik v trenutku pridobitve vaze v dobri veri, je priposestvovalni čas začel teči in dedič lahko kljub nedobrovernosti nadaljuje priposestvovanje. Šteje se, da vesoljni dedič samo nadaljuje zapustnikovo pravno življenje...
4. Mislim da je tukej zanka samo v posesti. Z vindikacijskim volilom se lahko volijo stvari, ki so bile v trenutku smrti zapustnikove in v njegovi POSESti. Pomoje Mevij ne bo imel novene terjatve zoper Ticija, ker se z vindikacijskim volilom te ne prenesejo...
5. Tole mi ni čist jasno. Lukrecija kupi od Prevaranta, Podjetnik od Lukrecije. Pol pa podjetnik naredi iz tramov hišo. Zdej glede na to da je sam kupil gradivo, ne gre za podjemno pogodbo, ampak spet še tretjič za kupno. In podjetnik kot prodajalec odgovarja za napake, ki bi se jih moglo predvideti in opozorit nanje, saj je vedu da za kaj se jih bo uporabl — oziroma v tem primeru jih je še clo sam uporabu pri gradnji. Zarad premajhne skrbnosti pomoje odgovarja za nastalo škodo in interes Petronija. nism zihr. Mislm pa, da Prevarant in Lukrecija tle nimata veze in ne odgovarjata. Mogoče, če že, bi Lukrecija lahko odgovarjala Podjetniku, če bi jo ta tožil, če mu je vede tajila napake in bi mogla vedt zanje... Nevem...
6. Če je dedič odklonil dediščino, da bi se izognil izpolnitvi dolgov, je pretor fingiral, da je dediščino pridobil kot oporočni dedič.
7. Ius offerendi – če zastavitelj ni hkrati tudi osebni dolžnik, ima pravico, da ponudi tožniku plačilo zavarovane terjatve, namesto da bi mu prepustil zastavljeno stvar. To ni isto kot Ius offerendi et succedendi ane?

Prosm da me kdo popravi pri odgovorih... ;)
ruka pravde
Prispevkov: 9
Pridružen: 11. Jun 2011 16:53

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a ruka pravde »

4. A ni da na podlagi regula Catoniana, ne velja volilo če bi bilo nevljavno v primeru da zapustnik umre takoj po napravi oporoke in ne more konvalidirati če se izpolnijo pogoji naknadno? Predmet vindikacijskega volila pa je lahko samo zapustnikova stvar -> dedič ne more zahtevati stvari
Pajos
Prispevkov: 12
Pridružen: 05. Okt 2011 16:15

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a Pajos »

Ja, jaz sem tudi pisal o katonovem pravilu. V knjigi, pri vindikacijskem volilu piše, predmet volila je bila lahko le zapustnikova stvar, ki je morala biti zapustnikova v trenutku naprave oporoke in ob njegovi smrti.
Mina
Prispevkov: 16
Pridružen: 25. Jan 2012 15:37

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a Mina »

2. kazualni pogoj (od "casus"- naključje)
4. js sm tud pisala o katonovem pravilu:)
5. pomojm gre za kupno pri prevarantu in lukreciji, pri lukreciji in podjetniku tudi za kupno in za podjemno pri podjetniku in ticiju al pač tistemu k je naročil gradnjo hiše. zato kr je bil končni rezultat izdelek (v knjigi piše kot primeri: izdelava omare, gradnja hiše(!), izdelava obleke...) tko da lohk pol podjetnik toži lukrecijo iz kupne pogodbe in ticij toži podjetnika iz locatio conductio?
7. ja, to je prou. kr ius offerendi et succedendi je pravica ponudenja in nasledovanja, če je blo več zastavnih upnikov na isti stvari.
sam kaj je blo pa tist pod kaj spada ta institut glede na delitev obveznosti po vsebini? js sm napisala kr pod realne kontrakte (k je v povezavi z zastavno pravico...), sam vrjetn je bl prou fakultativna obveznost.
xyz1
Prispevkov: 50
Pridružen: 18. Jan 2012 20:59

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a xyz1 »

lahko kdo po domače razloži katonovo pravilo prosim?
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a Alja »

Kdaj izveste rezultate in kdaj se začnejo ustni izpiti?
xyz1
Prispevkov: 50
Pridružen: 18. Jan 2012 20:59

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a xyz1 »

v petek rezultati, v ponedeljek ustni
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a Alja »

Great, hvala! Čigav pa je bil izpit? Meni se zdi čisto Kambičev, glede na teorijo ...
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a Alja »

Ok. Eno vprašanje. Ker mi ni jasno.

Primer: A in B sta redila konje. Dogovorila sta se, da bosta za dirko na hipodromu, za katero je bila razpisana velika nagrada, dala vsak po dva konja. Še pred dirko je eden od obeh konj poginil. Kdo trpi nastalo škodo? Itd.

Zdaj pa tole. Na izpitu je bil nekoč podoben primer, le da ni šlo za dirko, in da je bilo izrecno napisano, da je konj umrl pri A-ju (ali B-ju, ni pomembno), torej pri eni od strank.

Obstajata dve možnosti:
lahko gre za societas ali pa za inominatni kontrakt "dam, da daš".

V rešitvah konzultacij pri prof. Kranjcu (ki so jih imeli v Mb) piše, da gre za societas. Mi pa smo rekli, da naj bi šlo za inominatni kontrakt.

Jaz bi prej rekla, da gre za inominatni kontrakt, ker pri societas se združi delo ali premoženje (ali oboje), pri inom. kontraktu pa gre za dajatev za dajatev dejansko.

Ima mogoče kdo rešitev, ki je 100 % pravilna, torej da jo je povedal kdo od profesorjev?

Čeprav ko takole razmišljam, bi se konj dejansko lahko štel kot premoženje. Ampak po drugi strani pa si zamišljam societas čisto tako, da jaz pač nimam dovolj dnarja, da bi kupila blok in ga oddajala, pa bi A in B to tud rada, zato damo keš na kup, in gremo :)

Ne vem ... malo pokomentirajte. Tole me res mede.
rose
Prispevkov: 7
Pridružen: 08. Okt 2011 12:16

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a rose »

Pri 5. vprašanju se ne spomnim dobro al je blo navedeno od koga je parcela na kateri je podjetnik Ticiju sezidal hišo.. ker v primeru če ta podatek ni naveden je možna tako kupna kot podjemna pogodoba.. v primeru, da podjetnik zazida hišo na Ticijevi parceli potem gre za podjemno pogodbo, če pa je parcela od podjetnika gre za kupno pogodbo..(str.632).. a se kdo spomni ali je bil ta podatek naveden?
Dadojc
Prispevkov: 43
Pridružen: 24. Okt 2010 18:26

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a Dadojc »

Rezultati so na oglasni deski na spletni strani faksa! Čestitke za elektronsko objavo. Sam sem prisel na ustne, odgovore sm meu pa take:

1. Pustil prazno
2. Kazualni pogoj je tisti pogoj ki je povsem odvisen od nakljucja. Zacetni rok pa odlaga ucinkovanje pravnega posla.
3. Ce je bil oporocnik v momentu zacetka priposestvovanja dobroveren bo na podlagi tega tudi dedić lahko nadaljeval priposestvovanje, ce pa ni bil dobroveren pa priposestvovanje nebo uspesno.
4. Ker zapustnik volila ni imel l.p. na voljeni stvari niti ob napravi oporoke, niti ob smrti, Mevij nebo imel nobenega zahtevka proti nikomur.
5. Narocnik ma zoper podjemnika ki mu je gradil hiso actio conducti, ta podjemnik pa ima proti Lukreciji actio empti iz kupne pogodbe, actio quanti minoris pa ne priđe v postev ker je Lukrecija vedela da da so trami vrjetno slabi saj jih je kupila od "znanega prevaranta".
6. Pretor bo fingiral kot da je dedovanje po oporoki zato da bi volila ostala v veljavi dedic bo pa imel vse tiste ugovore ki omejujejo volila (lex falcidia voconia,...)
7. Za ius offerendi sm mutil da kupec stvari obremenjene z stvarno napako ponudi placilo tistemu ki ima to neko pravico na tej stvari, namesto da mu izroci stvar, ta pa mora to vrsto izpolnitve sprejet. Gre za fakultativno obveznost.

Od moznih 6 pik (prvo sm pustu prazno) sem ocitno spacal vsaj zq tri pike (upam da tut kej vec). Srecno vsem na ustnih!
xyz1
Prispevkov: 50
Pridružen: 18. Jan 2012 20:59

Re: Izpit, 10. september 2012

Odgovor Napisal/-a xyz1 »

katera so najpogostejša vprašanja na ustnih?
in res prosim, a lahko nekdo razloži katonovo pravilo in primer, proooosim
Odgovori

Vrni se na