Kolokviji

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Sizif
Prispevkov: 242
Pridružen: 05. Okt 2008 18:02

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Sizif »

suženj je oseba


bi kdo znov tole:
A je rimski državljan in pade v vojno ujetništvo. kaj se zgodi z njegovim premoženjem in osebami pod njegovo oblastjo v tem času? kaj se zgodi, če se živ vrne? kaj, če umre v ujetništvu?
blank
_Apokalipsa_
Prispevkov: 20
Pridružen: 15. Dec 2008 20:21

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a _Apokalipsa_ »

za rimljana ki je padel v vojno ujetništvo se šteje, kot da je umrl in se njegovo premoženje porazdeli, kakor je zapisal v oporoki. osebe pod njegovo oblastjo so postale svojepravne. če se vrne živ, oživijo vse njegove pravice in se mu povrne tudi premoženje.
če umre v ujetništvu, pa se verjetno zgodi enako kot če je samo padel vanj.

mislim, da je tako.. če je narobe, naj hitro nekdo popravi :D
jan
Prispevkov: 17
Pridružen: 16. Okt 2008 22:34

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a jan »

ne čist prav je pač uporabi se fikcija da je oseba umrla
Sizif
Prispevkov: 242
Pridružen: 05. Okt 2008 18:02

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Sizif »

*fikcija, da je umru svoboden
za ostalo pa verjetno drži
blank
Lan
Prispevkov: 67
Pridružen: 03. Dec 2008 23:34

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Lan »

Sizif napisal/-a:suženj je oseba


bi kdo znov tole:
A je rimski državljan in pade v vojno ujetništvo. kaj se zgodi z njegovim premoženjem in osebami pod njegovo oblastjo v tem času? kaj se zgodi, če se živ vrne? kaj, če umre v ujetništvu?

Ja mogoče je oseba če smo leta 400 pr.n.št. po vsej vrjetnosti je pa kokr je punca rekla zgolj predmet pravnega posla...


Namig: Izgubil sem sužnja = izgubil sem $ = izgubil sm del premoženja

:lol:
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a flafi »

Zato tut men ni blo jasno, a se šteje kot oseba al ne :? Ker logično bi blo tut men, da je oseba, ampak glede na to, da je del premoženja, bi pomoje mogu bit predmet pravnega posla. Sam ne vem no... Upam, da ne bo tega jutr :mrgreen:
Vem, da smo enkrat na gimnaziji (al clo osnovni?) rekl, da je suženj govoreče orodje :D Sam ne vem, a to sm spada al ne :P
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
_Apokalipsa_
Prispevkov: 20
Pridružen: 15. Dec 2008 20:21

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a _Apokalipsa_ »

_Apokalipsa_ napisal/-a:Edikt spada med cesarske konstitucije ali ne? ker namreč v novi knjigi piše samo za mandat,reskript in dekret. o ediktu ni nobene besede. v zapiskih je pa omenjen. :?

pa še glede Gregorijanskega kodeksa...katera letnica je bila rečena na predavanjih? 292 al 295?

denkju :D

še mi zna kdo to povedat prosim? :(
Lan
Prispevkov: 67
Pridružen: 03. Dec 2008 23:34

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Lan »

flafi napisal/-a:Zato tut men ni blo jasno, a se šteje kot oseba al ne :? Ker logično bi blo tut men, da je oseba, ampak glede na to, da je del premoženja, bi pomoje mogu bit predmet pravnega posla. Sam ne vem no... Upam, da ne bo tega jutr :mrgreen:
Vem, da smo enkrat na gimnaziji (al clo osnovni?) rekl, da je suženj govoreče orodje :D Sam ne vem, a to sm spada al ne :P

Ne, ne če gremo po "črki zakona"

stran 337 prvi stavek pa bo vse jasn ;)
Lan
Prispevkov: 67
Pridružen: 03. Dec 2008 23:34

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Lan »

_Apokalipsa_ napisal/-a:
_Apokalipsa_ napisal/-a:Edikt spada med cesarske konstitucije ali ne? ker namreč v novi knjigi piše samo za mandat,reskript in dekret. o ediktu ni nobene besede. v zapiskih je pa omenjen. :?

pa še glede Gregorijanskega kodeksa...katera letnica je bila rečena na predavanjih? 292 al 295?

denkju :D

še mi zna kdo to povedat prosim? :(
ja edikt spada med cesarske konstitucije, ne bo apoklaipsa jutr mim grede lahk spremeniš nick ;)
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bajna »

ja to se tud js sprašujem glede taprave letnice...
_Apokalipsa_
Prispevkov: 20
Pridružen: 15. Dec 2008 20:21

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a _Apokalipsa_ »

končno se je nekdo spomnil :D letnica pa mislim, da je 292, ker tako piše v knjigi in po moje bo najboljše kar to upoštevat :)

Lan, bom spremenila nick, če mi bo ju3 ratalo... ;)

vso srečo vsem!! :D
hill33
Prispevkov: 58
Pridružen: 05. Dec 2008 13:55

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a hill33 »

no pa je za nami:) kak vam je šlo? kak ste odgovorili na 3. vprašanje ( A tatu B zagrozi, da ga po prijavil, če mu ne proda hiše...)?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a flafi »

Zihr ste mel Actio quod metus causa :P A se da komu cel kolokvij napisat?


No, naš kolokvij ob osmih je bil grozn. Usaj men :( Ne vem, a jim je res tok težko dat kej normalnega :? Lani smo mel 3x lažji kolokvij pomoje :(
Sploh se ne spomnem kok vprašanj je blo. 4?
Torej, mel smo:

1. Justinijanov kodeks - kaj vsebuje, letnica (najboljša naloga :mrgreen: )
2. B obljubi Aju s stipulacijo 100 sestercev, če bo C umrl. Ali lahko A stipulacijo iztoži in kdaj? (To je tut še dokaj šlo... :) )
3. Ticij se poroči en dan preden dopolne 14 let. Čez tri dni to ugotovijo in hočejo narediti zakonsko zvezo nično. Ticij pa ugovarja, da tega ne morejo narediti, ker je že polnoleten. Ali bo Ticiju uspelo? Katero načelo pride tu v poštev? (Neki približno tko... :evil: :evil: :evil: Sm hotla kr kuli komu vržt u glavo :evil: )
4. Ex tunc in ex nunc - prevod, razlaga, primer (To so pa itak zanalšč notr dal :evil: :evil: :evil: )

Sam kako to pol ocenjujejo? Vsako vprašanje je verjetno vredno 2.5 piki, ne? Sam kaj, a pol ti dajo 2 piki za tiste tri besede o tem, kaj vsebuje Codex Iustinianus in pol pike za letnco, al kako? :)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
FilthyDiesel
Prispevkov: 132
Pridružen: 22. Nov 2008 19:10
Kraj: Ljubljana

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a FilthyDiesel »

mi smo mel pa tole ob 7h :roll:

1. Obe teoriji, kdaj se je končalo obdobje klasičnega prava
2. A sprašuje Bja, če mu obljubi da mu bo dal 100, če je včeraj padal dež. B obljubi. Ali PP velja?
3. A zagrozi Bju, da ga bo prijavil če mu ne bo prodal hiše. B privoli nato pa noče izpolniti posla. A toži Bja, kaj lahko A uporabi? Ali bo A uspel?
4. kaj je konvalidacija in kdaj velja
5. nek latinski izrek ki se začne na Plus..

V glavnem glede na to kok sem se učil sem kar slabo znal :(


jebemti tistega ob 8h bi pa znal veeliko bolše :|
Zadnjič spremenil FilthyDiesel, dne 17. Dec 2008 12:52, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a flafi »

Prva :shock: Kva? :shock:
Drugo, tretjo pa četrto bi pa clo znala :D Pa rek je bil verjetno, da več velja tisto kar je hoteno kot pa tisto, kar je na videz sklenjeno?
Damn :( Zakaj nisem šla ob sedmih pisat :(


Pa se priporočam, če kdo ve kaj je rešitev tretje naloge kolokvija ob osmih :mrgreen:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a nusa »

flafi meli smo 5 vprašanj pa vsako je blo 2 točki:) pozabla si vprašanje bistvena razlika med direktnim in indirektnim zastopanjem :)

3. vprašanje- ne bo uspel. ker ni bil poslovno sposoben je sklenitev zakonske veze neveljavna. uporabili smo načelo kar je od začetka neveljavno ne more postati veljavo s potekom časa .
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a flafi »

Uuu, sej res :) No, tretje mam narobe :mrgreen:
Ah, jebiga :mrgreen:

Kaj so pa pr drugih pravilni odgovori?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bajna »

no men je blo pa dost lahko, edin un sm zajebala če bo A uspel al ne :D pač moja logika da to ni protipravno :oops: tko da če so izpiti na podobno foro, da ne grejo ful neki v detajle pol je kul
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a ragezor »

ob sedmih:

1. v novi knjigi je ena teorija da ob koncu vladanja nekih Severov (235) in konec Dioklecijanove vlade (300). jaz osebno sem dal smrt Papinijana namesto severov, pa letnic nisem vključil.

2. navidezni pogoj

3. načelo dobre vere in poštenja. A ne uspe.

4.konvalidacija ali ozdravitev pravnega posla. ko poteče rok za izpodbojnost in postane PP veljaven.

5. več velja kar je hoteno, kot tisto, kar je navidez sklenjeno. to pomeni, da so navidez sklenjeni PP nični.

moje rešitve :P

baje bojo danes na vajah povedali pravilne odgovore tak da, kdor bo šel naj prosim še tu napiše :)
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a flafi »

ragezor napisal/-a:ob sedmih:
3. načelo dobre vere in poštenja. A ne uspe.
A ste mel tle vprašanje kaj lahko uporabi A al kaj lahko uporabi B?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a ragezor »

tako je pisalo:bla bla bla. A toži Bja. Katero pravno sredstvo tukaj pride v upoštev? Ali bo A uspel?

oz. nekaj v tem smislu.. nisem vedel kero tožbo bi A lahko uporabil, pa sme pač napisal to načelo.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a flafi »

Aha, hvala. :) Potem bi jaz verjetno napisala, da ima B exceptio quod metus causa, in da A zato ne uspe.
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Lan
Prispevkov: 67
Pridružen: 03. Dec 2008 23:34

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Lan »

FilthyDiesel napisal/-a:mi smo mel pa tole ob 7h :roll:

1. Obe teoriji, kdaj se je končalo obdobje klasičnega prava
2. A sprašuje Bja, če mu obljubi da mu bo dal 100, če je včeraj padal dež. B obljubi. Ali PP velja?
3. A zagrozi Bju, da ga bo prijavil če mu ne bo prodal hiše. B privoli nato pa noče izpolniti posla. A toži Bja, kaj lahko A uporabi? Ali bo A uspel?
4. kaj je konvalidacija in kdaj velja
5. nek latinski izrek ki se začne na Plus..

V glavnem glede na to kok sem se učil sem kar slabo znal :(


jebemti tistega ob 8h bi pa znal veeliko bolše :|
• Plus valere quod agitur quam quod simulare conciptur – več velja kar je hoteno kot tiso kar je simulirano


Bo to to? :P
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a *bini* »

ja, to je pravilni prevod tega reka.
Drgac pa men je biu lažji tale kolokvij ob 8mih, tko da še dobr da sm bla ob 8mih :D edin pr drugi nalogi sm neki zmutila...
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a flafi »

Kakšne odgovore si pa napisala? :?

(Pa jst si upam trdit, da če bi bla ob sedmih, bi dobila 8 pik :evil: ). No, usaj jst vem pr seb, da en mali delček pa znam :roll:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Odgovori

Vrni se na