Kolokviji

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

Hvala mausi:D
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

:!: spodaj je kolokvij rešen in popravljen!!! :!:

Torej... za nadaljnje generacije: :)

kolokvij, 30.3.2011, ob 7ih

Vsak oštevilčen odgovor je vreden 2 točki.

1. Mevij se je preživljal tako, da je hodil okoli in ljudem razkazoval volka. Ticiju se je volk zasmilil in ga je ponoči spustil. VOlk je ušel v gozd. Kako je z lastninsko pravico in posestjo? (največ 2 stavka)

2. Užitkar je imel užitek na Mevijevem (pač nekdo, newm kak mu je bilo ime) vinogradu. Pol grozdja je pobral in šel spat. Prišel je tatinski suženj lastnika vinograda in potrgal preostalo grozdje, ter ga odnesel v zidanico lastnika. Potem se je vrnil in vzel še grozdje iz brent, ki ga je nabral užitkar. Potem je vso grozdje z vednostjo lastnika, spremenil v grozdni sok. Kdo je lastnik soka? Utemelji (največ 3 stavke!)

3. RAzloži pojme:
a) Relativno viciozna posest
b) Anatocizem

4. B je Aju posodil sliko. A je kmalu za tem umrl in njegov dedič C je predvideval, da je slika od A-ja. Ali bo lahko priposestvoval? kje je problem?

5. Razloži rek: Dies interpellat pro homine.

Odgovorov pa raje ne bom pisala :D Kolegi upam da vam je šlo in ste zadovoljni, nadaljnje generacije pa upam, da vam bodo vprašanja kaj koristila :D
Zadnjič spremenil 9sammy5, dne 07. Apr 2011 12:24, skupaj popravljeno 3 krat.
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Tatinski suzenj je bil sosedov,ne od lastnika vinograda :)
Pika91
Prispevkov: 60
Pridružen: 19. Okt 2010 15:53

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Pika91 »

Ali je anatocizem obrestovanje obrest ali prepoved obrestovanja obresti?

Lahko kdo napise odgovore primerov prosim
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

Pika91 napisal/-a:Ali je anatocizem obrestovanje obrest ali prepoved obrestovanja obresti?

Lahko kdo napise odgovore primerov prosim
Je le obrestovanje obresti, kle sm meu smolo ker si tega nism posebej pogledou mi je nekako ostal v spominu in sm napisal prepoved obrestovanja obresti, tko da bo točka šla verjetno v nič po neumnosti, tko da upam da me to ne stane 8 točk, sam verjetno me bo glih to:)
Pika91
Prispevkov: 60
Pridružen: 19. Okt 2010 15:53

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Pika91 »

Alan Shore napisal/-a:
Pika91 napisal/-a:Ali je anatocizem obrestovanje obrest ali prepoved obrestovanja obresti?

Lahko kdo napise odgovore primerov prosim
Je le obrestovanje obresti, kle sm meu smolo ker si tega nism posebej pogledou mi je nekako ostal v spominu in sm napisal prepoved obrestovanja obresti, tko da bo točka šla verjetno v nič po neumnosti, tko da upam da me to ne stane 8 točk, sam verjetno me bo glih to:)
Super, hvala :)

Kaj pa primeri, ali lahko priposestvuje in cigav je sok iz grozdja?
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a caaat »

jaz sm dala da nastane solastnina med užitkarjem in lastnikom vinograda, samo nevem če je prav

Kaj ste dal pri tisti sliki? Je lahko priposedtvoval?
Pika91
Prispevkov: 60
Pridružen: 19. Okt 2010 15:53

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Pika91 »

caaat napisal/-a:jaz sm dala da nastane solastnina med užitkarjem in lastnikom vinograda, samo nevem če je prav

Kaj ste dal pri tisti sliki? Je lahko priposedtvoval?
Ampak, a ne da postane lastnik tisti, ki stvar predela, ce se ne more vrniti v prvotno stanje
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

caaat napisal/-a:jaz sm dala da nastane solastnina med užitkarjem in lastnikom vinograda, samo nevem če je prav

Kaj ste dal pri tisti sliki? Je lahko priposedtvoval?
Imaš prav, no vsaj jaz sem tega mnenja, gospodar sužnja nikakor ni mogel postati lastnik ker je bil zlo veren.
Kar se tiče slike pa sm dal jaz tako: Problem je biu da zapustnik ni bil posestnik temveč detentor, in torej ni imel podlage za priposestvovanje. Torej se pri dediču postavlja vprašanje če zadostuje putativni naslov, jaz sem bil mnenja da ja, torej dedil lahko priposestvuje ker postane dobroverni lastnik, kko ste dal pa vi?
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a caaat »

Men je prsla na miseu pravna zmota. Da je dedic v pravni zmoti in ne more priposestvovat.
ziu
Prispevkov: 128
Pridružen: 27. Sep 2010 13:05

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a ziu »

9sammy5 napisal/-a: 1. Mevij se je preživljal tako, da je hodil okoli in ljudem razkazoval volka. Ticiju se je volk zasmilil in ga je ponoči spustil. VOlk je ušel v gozd. Kako je z lastninsko pravico in posestjo? (največ 2 stavka)

Prenehala je tako posest, saj kljub volji in bilo več oblasti, kot LP, saj je volk nazaj v naravnem okolju in postane predmet okupacije

2. Užitkar je imel užitek na Mevijevem (pač nekdo, newm kak mu je bilo ime) vinogradu. Pol grozdja je pobral in šel spat. Prišel je tatinski suženj lastnika vinograda in potrgal preostalo grozdje, ter ga odnesel v zidanico lastnika. Potem se je vrnil in vzel še grozdje iz brent, ki ga je nabral užitkar. Potem je vso grozdje z vednostjo lastnika, spremenil v grozdni sok. Kdo je lastnik soka? Utemelji.

Užitkar pridobi grozdje s percepcijo, zato je njegova last le obrano grozdje (polovica). Kar je suženj ukradel s trte (druga polovica), je ukradel lastniku. Zato nastane solastnina, vsak ima polovični delež. Lastnik sužnja kljub predelavi nima lastnine, saj je (suženj) ravnal zlonamerno.

3. Razloži pojme:

a) Relativno viciozna posest

Posest, ki jo je stranka od nasprotne stranke v konkretni pravdi pridobila s silo, na skrivaj ali v prekarij.

b) Anatocizem

Sanjalo se mi ni :D

4. B je Aju posodil sliko. A je kmalu za tem umrl in njegov dedič C je predvideval, da je slika od A-ja. Ali bo lahko priposestvoval? Kje je problem?

C je dobroverni posestnik, A je bil samo detentor. Podlaga je bila sicer le domnevna, vendar, če B ni zahteval stvari nazaj v določenem roku, je bila stvar priposestljiva.

5. Razloži rek: Dies interpellat pro homine.

Če roka ni bilo, je terjatev dospela takoj in je upnik lahko tožil dolžnika, ko se ta ni odzval na opomin, kadar je rok bil, pa opomin ni potreben, saj rok opominja sam zase.
Evo, to so moji odgovori, nekaj vem da je prav, nekaj vem da ni. Glede parih stvari upam, da sem zadel, še najbolj vesel pa bom, če me dokončno razsvetlite, da ne bom preveč na trnih do rezultatov...:D
a90
Prispevkov: 162
Pridružen: 16. Dec 2009 12:27

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a a90 »

Anatocizem je obrestovanja obresti.

Če se ne motim.

Popravek. ;)
Zadnjič spremenil a90, dne 06. Apr 2011 11:07, skupaj popravljeno 1 krat.
CupCake
Prispevkov: 8
Pridružen: 04. Mar 2011 17:06

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a CupCake »

Anatocizem= obrestovanje obresti

In pri obrestih je eno izmed pravil "prepoved anatocizma", torej prepoved obrestovanja obresti :)
Pika91
Prispevkov: 60
Pridružen: 19. Okt 2010 15:53

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Pika91 »

a90 napisal/-a:Anatocizem je prepoved obrestovanja obresti.

Če se ne motim ;)
Neee:)! Ni.. Pomojem ne no
a90
Prispevkov: 162
Pridružen: 16. Dec 2009 12:27

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a a90 »

Pika91 napisal/-a:
a90 napisal/-a:Anatocizem je prepoved obrestovanja obresti.

Če se ne motim ;)
Neee:)! Ni.. Pomojem ne no
Verjetno bo, saj v učbeniku no. ;)
Res pa je, da se naj preveri.

Kot je v prejšnjem postu.
sparkyca
Prispevkov: 15
Pridružen: 07. Dec 2010 21:34

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a sparkyca »

No pa še vprašanja z dne 30.3.2011, skupina ob 8h (kolikor se spomnim).

1. A je Bju prodal voz. Dogovorila sta se, da mu ga izroči ob koncu košnje. Kako je s posestjo? Kako je z lastninsko pravico? Komentiraj.

2. 'Servitutibus civilitier utendum est'

3. Kaj je predmet užitka (kot stvarne pravice)? - 1 stavek

Kdo ima Interdictum de precario? - 1 stavek

4. A Bju proda in izroči kozo. Koza ponoči pobegne nazaj k Aju. B naperi posestni spor. Katero pr. sredstvo ima na voljo? Koga je to pr. sredstvo varovalo (v pretosrki dobi)?

5. A se je z Bjem dogovoril da mu bo izdelal plakate za predvolilno kampanjo. B je bil nato dolgo odsoten in je Aju plakate dostavil šele na predvečer volitev. Kaj lahko stori B?

... no, nekaj takega... meni se res ni zdelo težko, mi je pa žal zmanjkalo časa pri učenju, da bi stvari bolje utrdila in lepše rešila ter se predvsem bolje izražala...
Če se pa komu da, bom pa vesela možnih odgovorov :)

Pa saj bodo kmalu rezultati :)
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Na predavanju smo povedali rešitve kolokvija, tako da bom samo dopolnila kolegove odgovore :) kar je ležeče je dodano z moje strani.
ziu napisal/-a:
9sammy5 napisal/-a: 1. Mevij se je preživljal tako, da je hodil okoli in ljudem razkazoval volka. Ticiju se je volk zasmilil in ga je ponoči spustil. VOlk je ušel v gozd. Kako je z lastninsko pravico in posestjo? (največ 2 stavka)

Prenehala je tako posest, saj kljub volji ni bilo več oblasti (corpusa) , kot LP, saj je volk nazaj v naravnem okolju in postane predmet okupacije

2. Užitkar je imel užitek na Mevijevem (pač nekdo, newm kak mu je bilo ime) vinogradu. Pol grozdja je pobral in šel spat. Prišel je tatinski suženj (popravek! Sosedov suženj!) in potrgal preostalo grozdje, ter ga odnesel v zidanico lastnika. Potem se je vrnil in vzel še grozdje iz brent, ki ga je nabral užitkar. Potem je vso grozdje z vednostjo lastnika, spremenil v grozdni sok. Kdo je lastnik soka? Utemelji.

Užitkar pridobi grozdje s percepcijo, zato je njegova last le obrano grozdje (polovica). Kar je suženj ukradel s trte (druga polovica), je ukradel lastniku. Zato nastane solastnina, vsak ima polovični delež. Lastnik sužnja kljub predelavi nima lastnine, saj je (suženj) ravnal zlonamerno.

Pomembno je da si napisal o percepciji (užitkar) in separaciji (lastnik). Potem si moral napisati, da zloverni posestnik nikakor ne more pridobit lastninske pravice. Nazadnje pa še da je nastala solastnina v sorazmerju z deleži grozdja, kolikor sta ga imela užitkar in lastnik.

3. Razloži pojme:

a) Relativno viciozna posest

Posest, ki jo je stranka od nasprotne stranke v posestnem sporu pridobila s silo, na skrivaj ali v prekarij.
Lahko si napisal tudi po latinsko.

b) Anatocizem

Je obrestovanje obresti. Lahko si dopisal, da je bilo v rimu prepovedano, ampak to se ni zahtevalo. Če si napisal prepoved obrestovanja obresti si dobil minus.

2 minusa = -0,5 T
2 plusa = +0,5 T

4. B je Aju posodil sliko. A je kmalu za tem umrl in njegov dedič C je predvideval, da je slika od A-ja. Ali bo lahko priposestvoval? Kje je problem?

Nikakor ni možno ničesar priposestvovati iz premoženja živega z naslova dedovanja. Problem je v putativnem naslovu, ki v tem primeru ne zadošča za priposestvovanje.

5. Razloži rek: Dies interpellat pro homine.

Rok opominja namesto človeka (upoštevano tudi "upnika"). Pomembno, da poveš, da če je pravnemu poslu dodan rok, upnik ni dolžan opominjati dolžnika na prispelost terjatve. Prav tako je nujno napisati, da dolžnik pride z potekom roka v zamudo.
the.one
Prispevkov: 17
Pridružen: 05. Jan 2011 15:25

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a the.one »

a je mogoče na seminarju povedal kdaj bodo v šis-u rezultati za redne?
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Car »

Rekel je, da bo najverjetneje popravil do petka (tj. do 8.4.), potem pa dal referatu rezultate. Pomoje bo čez kakšen teden na ŠIS-u.


lp
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Če je kdo spregledal - rezultati so že :D
Sara
Prispevkov: 39
Pridružen: 29. Jul 2010 18:43

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Sara »

Samo za nekatere :/
the.one
Prispevkov: 17
Pridružen: 05. Jan 2011 15:25

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a the.one »

a to misliš tud za redne? jaz nimam še nič..mogoče gre pa po abecedi od zadaj....
Sara
Prispevkov: 39
Pridružen: 29. Jul 2010 18:43

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Sara »

Nekateri od rednih so že dobili rezultate. Ampak se mi zdi, da ne gre po nobenem vrstnem redu.
lucky

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a lucky »

Jaz mam rezultat, pa sem na P.
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

Jaz sem na M pa ga se nimam :P upajmo, da bojo ju3 :P
Odgovori

Vrni se na