Kolokviji

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Lui
Prispevkov: 22
Pridružen: 03. Apr 2009 22:27

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Lui »

Pri drugem kolokviju bosta: 2 primera in 3 teoretična vprašanja? Ali ni nič rekel o tem?
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bajna »

2 primera, 1 rek, 2 vprašanji
Lui
Prispevkov: 22
Pridružen: 03. Apr 2009 22:27

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Lui »

tnx
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bajna »

schummi napisal/-a:pozabil sem se prijaviti na kolokvij..kaj sedaj? :? :D

pošlji mail kambiču, pa upej da boš lahko šel :D itak je pa obvezno in ne vem kaj je fora da se je sploh treba prijavljat :roll: kko drgač to preveriš? sm pozabla če sm prijavlena al ne :oops:
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a ragezor »

še eno vprašanje :)
vesoljna pravica (npr. vesoljna zastavna pravica fiskusa nad tistimi, ki so bili z njim v pogodbenem razmerju)
je to enako kot zastavna pravica fiskusa nad celim premoženju davčnih zavezancev?

v bistvu bi rabil obrazložitev pojma veoljni, ker se pojavla še v drugih primerih.


preveriš tako, da greš pod odjava od kolokvija in maš napisane kolokvije od katerih se lahko odjaviš :)
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bajna »

uf dobr, pol sm prjavljena :D

ja js mislm da je to isto, oni majo zmerej tud prednost, so privilegirani upniki, pa nad celim premoženjem majo pravico.. več okrog tega ne bi vedla, sploh ti pa vrjetno bolj natančno v knjigi piše :)
Hedonist
Prispevkov: 18
Pridružen: 09. Jan 2009 16:22

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Hedonist »

Ta šiš je en navadn k**** (se opravičujem izrazu, ma sm jezn tko d...).
Prjavu sm se na kolokvij že kdaj in pol tm kr neki, sploh ne piše nč, al si prjavlen al nisi al nwem kaj..in zj k grem pogledat za odjavo, mi napiše : "NIMATE ODPRTIH PRIJAVNIC NA KOLOKVIJE." :evil:

Čeprou mi je blu prej istu tku, pa sm rezultate zmer dobu v šiš. Bom šou pa za usak slučaj v referat prašat al sm al nism al kaj je zdj s tm..zmeda totalna.. :?
We don`t need no education !
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a KiZo »

Ewo tole sem dobiu od tutorke:

Stvar je sledeca: tako pri rimu kot pri pravu na splošno ni vedno
enega pravilnega odgovora-vse je v argumentaciji...

Jaz bi dejala, da lastnik stvari ostane trgovec, dokler ne opusti
lastninske pravice na stvareh (mora imeti t.i. "opustitveni namen").
Se pravi, da dokler upa/misli, da se bodo stvari nasle in jih bo dobil
nazaj, ohrani l.p. Torej ima iz naslova lastninske pravice tudi tozbo
v primeru tatvine. Po Justinjanu lastninska tozba zastara v 30 oz. 40 letih-po preteku tega časa,
lastnik nima vec možnosti za pravno varstvo kljub temu, da lastninsko
pravico se ima...

Če pa trgovec opusti na stvareh lastninsko pravico (misleč, da se tako
ne bodo našle oz. ni verjetnosti, da jih bo dobil nazaj) potem so to
zavržene stvari...
Ce so te stvari res mancipi (sužnji, štirinožne vprežne živali,
zemljišča, 4 zemljiške služnosti-sicer malo verjetno oziroma za
nekatere nemogoče, da bi bile na ladji :)) se prične priposestvovanje,
v nasprotnem primeru pa se pridobi lastninska pravica...


Upam, da se ti odgovorila na vprašanje, če pa so še kakšne nejasnosti
pa se brez problema obrneš name.
Lp,

Sara
*sončna*
Prispevkov: 74
Pridružen: 05. Apr 2009 18:09

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a *sončna* »

mene tud ni hotl prjavt pa mi je isto pisal, da nimam odprtih prijav... pol sm šla u referat pa me je clo prjavu, sam ni bil glih dobre volje :roll:
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a windy »

ali je 2.kolokvij obvezen kolokvij za ponavljalce, ki smo že šli pisat prvega? :? :shock: sem se včeraj odjavila, zdaj pa mi je kolegica rekla, da je zasledila, da je obvezen za pristop na izpit :evil: :evil:
Uporabniški avatar
vrana
Prispevkov: 83
Pridružen: 06. Okt 2008 09:02

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a vrana »

Mene tudi to zanima... :?
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bajna »

Vprašanje je: S kakšno skrbnostjo mora ravnati depozitar? , naslednje pa Za katero stopnjo krivde odgovarja depozitar?

a je dogovor isti, huda malomarnost in naklep, al kako? ker če prav zastopim mu ni treba ravnati kot dober gospodar...

pa še nekaj, kako je s prenosom l.p. pri depositum irregulare? a deponent prenese ali ne?
lina
Prispevkov: 43
Pridružen: 11. Feb 2009 18:52

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a lina »

pri depositum irregulare se lp prenese.
lina
Prispevkov: 43
Pridružen: 11. Feb 2009 18:52

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a lina »

A je v strahu, da ga bodo politični nasprotniki ubili, zakopal svoje premoženje in zbežal. Ko se je čez nekaj let vrnil, je pozabil, kam ga je zakopal. Kako je s posestjo in kako z lastninsko pravico? Kaj če ga je medtem nekdo našel in vzel? ali se bo uspešno skliceval, da je našel zaklad?

A je B-ju 1. januarja prodal vazo za katero je zmotno menil, da je njegova. Po 7-ih mesecih je B odkril, da vaza pripada C-ju. Kaj lahko stori B?

Sin pod očetovo oblastjo si želi na svoje. Najame posojilo. Za posojilo zastavi kupljene stvari. Kaj lahko naredi posojilodajalec? ¸

Ticij je od Mevija kupil sužnja, ta pa je po precej časa ušel nazaj k Meviju. Kakšno pravno sredstvo mu da na voljo pretor? (0,5t) Koga z njim ščiti?(1,5t)

Mevij se na podlagi dogovora zmeni s Ticijem, da mu bo dal 10, če osvobodi svojega sužnja. Mevij izroči denar, Ticij pa ne osvobodi sužnja. Razloži za kakšno razmerje gre, kaj bi svetoval/a Meviju?
Inominatni kontrakt, condictio causa data, causa non secuta, oz. actio praescriptis verbis)

a zna kdo to rešit??? prosssm :?
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Dexter »

lina napisal/-a:A je v strahu, da ga bodo politični nasprotniki ubili, zakopal svoje premoženje in zbežal. Ko se je čez nekaj let vrnil, je pozabil, kam ga je zakopal. Kako je s posestjo in kako z lastninsko pravico? Kaj če ga je medtem nekdo našel in vzel? ali se bo uspešno skliceval, da je našel zaklad?
-Posesti nima več, ker stvari nima več v svoji oblasti in je tudi pozabil kam je zakopal.
Vkolikor je premoženje še vedno zakopano v zemlji pa še vedno obdrži lastninsko pravico.
-Na zaklad se ne bo ravno mogel sklicevati, ker očitno lastnik nanj še ni pozabil, mogoče pa bo lahko s publicijansko tožbo dokazal, da je njegovo premoženje priposestvoval?
lina napisal/-a:A je B-ju 1. januarja prodal vazo za katero je zmotno menil, da je njegova. Po 7-ih mesecih je B odkril, da vaza pripada C-ju. Kaj lahko stori B?
-Lahko počaka še 5 mesecev, da bo stvar dokončno priposestvoval (Mala fides superveniens non nocet. – Pozneje nastala zla vera ne škoduje.).
lina napisal/-a:Sin pod očetovo oblastjo si želi na svoje. Najame posojilo. Za posojilo zastavi kupljene stvari. Kaj lahko naredi posojilodajalec?
-Ne vem, kaj v zvezi s SC. MACEDONIANUM. Mal čudna formulacija vprašanja. Kaj lahko naredi glede česa …
lina napisal/-a:Ticij je od Mevija kupil sužnja, ta pa je po precej časa ušel nazaj k Meviju. Kakšno pravno sredstvo mu da na voljo pretor? (0,5t) Koga z njim ščiti?(1,5t)
-Da mu interdikt. Najverjetneje interdictum utrubi, z njim pretor ščiti tistega, pri katerem je bil suženj dlje časa v zadnjem letu.
lina napisal/-a:Mevij se na podlagi dogovora zmeni s Ticijem, da mu bo dal 10, če osvobodi svojega sužnja. Mevij izroči denar, Ticij pa ne osvobodi sužnja. Razloži za kakšno razmerje gre, kaj bi svetoval/a Meviju?

-Jaz bi rekel, da gre za naročila (MANDAT), Mevij ima na voljo actio mandati directa.


Sicer pa je težko kar tako povedati pravilne odgovore. Mogoče je velik del mojih napačnih. Veliko lažje je bilo biti Ulpijan ali pa Celz, ko so ju ljudje spraševali o takšnih primerih in karkoli sta rekla, je bilo prav, zraven pa je Celz navrgel še kakšen prav lušten citat (neque malitiis indulgendum est).
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bajna »

Pri sinu pod oblastjo posojilodajalec ne more nič, sploh ne vem kaj ma veze da si želi na svoje v vprašanju :|

pri Meviju pa pri Ticiju je pa lahko tud stipulacija s pogojem... in v tem primeru pa Mevij nič ne more, ker je izpolnil obveznost še preden je bil pogoj izpolnjen... al sm pa tole zelo zakomplicirala :lol: recmo da ma Dexter prav
lina
Prispevkov: 43
Pridružen: 11. Feb 2009 18:52

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a lina »

fuul hvalllaa ;)
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a ragezor »

lina napisal/-a:A je v strahu, da ga bodo politični nasprotniki ubili, zakopal svoje premoženje in zbežal. Ko se je čez nekaj let vrnil, je pozabil, kam ga je zakopal. Kako je s posestjo in kako z lastninsko pravico? Kaj če ga je medtem nekdo našel in vzel? ali se bo uspešno skliceval, da je našel zaklad?

Sin pod očetovo oblastjo si želi na svoje. Najame posojilo. Za posojilo zastavi kupljene stvari. Kaj lahko naredi posojilodajalec?

Ticij je od Mevija kupil sužnja, ta pa je po precej časa ušel nazaj k Meviju. Kakšno pravno sredstvo mu da na voljo pretor? (0,5t) Koga z njim ščiti?(1,5t)

Mevij se na podlagi dogovora zmeni s Ticijem, da mu bo dal 10, če osvobodi svojega sužnja. Mevij izroči denar, Ticij pa ne osvobodi sužnja. Razloži za kakšno razmerje gre, kaj bi svetoval/a Meviju?
Inominatni kontrakt, condictio causa data, causa non secuta, oz. actio praescriptis verbis)
1.ker je pozabil izgubi posest, lastninska pravica mu pa ostane, če še ni nihče našel tega zaklada. zaklad se razdeli pol/pol najditelju in pol lastniku zemljišča.

2. katere kupljene stvari?

3. rei vindicatio

4. maš že rešeno, kaj te zanima? z condictio dobi nazaj 10, z praescriptio verbis zahteva osvoboditev.
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bajna »

kateremu stvarnopravnemu poslu je cesija podobna?
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a ragezor »

em, mancipaciji?
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bajna »

actio pauliana pri oškodovanju upnikov? res se mi ne da iskat :oops:
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a ragezor »

pri cesiji so uporabljali različne tožbe. z mancipacijo sta si podobni v tem, da je šlo za neke vrste namišljeno prodajo in namišljeno pravdo. lahko malo bolj obširno formuliraš vprašanje? :)
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bajna »

ja sj to si mi že odogovru :) hvala, aja pa to je celo vprašanje tko da.. kaj pa naslednje? :D
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a ragezor »

pri zakladu se popravljam.

novi odgovor je: nimam pojma :) posest izgubi, če kdo najde, lastninska pravica mu pa ostane.

aja, kateremu stvarnemu poslu je bila podobna actio Pauliana?

ne vem, je pa šlo pri ej tožbi za izpodbijanje razpolaganj, ki so zmanjšala premoženje dolžnika. dolžnik je moral imeti oškodovalni namen.

aha, cesija je podobna tradiciji. pri tradiciji se predajajo stvari pri cesiji pa terjatve. malo sme zamešal z in iure cessio :)
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bajna »

neeee :) novo vprašanje je: Actio Pauliana pri oškodovanju upnikov, nima veze s prejšnjim ;)
Odgovori

Vrni se na