Kolokviji

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bajna »

ja če mi ni jasn :oops:
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Dexter »

bajna napisal/-a:ja če mi ni jasn :oops:
Aja, sem mislil, da me hočeš iz kože dat, ker sem v očitno predolgi in zato nerazumljivi povedi povedal, da se mi zdijo izpiti od Kranjca boljši kot kolokviji od Kambiča. :mrgreen:
Torej, hotel sem povedat, da Kambič v kolokvije daje neke nepomembne malenkosti kot so contractus mohatrae, pignus ticitum (izraz, ki je v 1150 strani debeli knjigi Rimsko pravo omenjen na samo enem mestu, pa še to z ležečo in neokrepljeno pisavo kar mu daje občutek nepomembnosti), skoraj nič pa ni bilo iz interdiktov, lastninske pravice, priposestvovanja in realnih kontraktov, torej snovi, ki zajema velik del knjige. Tako kot Kambič označuje gimnazijske programe, bi pravzaprav lahko svoje kolokvije: 'po gimnaziji dijaki vedo kolikokrat na leto veverica menja dlako, ne bi pa vedeli kako sploh izgleda.'

Izpite pa sestavlja Kranjc pri katerih je poudarek na praktičnih primerih, ki so ne le rešljivi, pač pa tudi zanimivi. Poleg tega Kranjc ne komplicira z latinskimi izrazi pri čisto vsakem podvprašanju. ;)

S to primerjavo sem hotel devetki samo vliti nekaj upanja za izpit. :P
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a nusa »

Dexter tale pignus tacitum je na vajah ful poudaro(razlika s tiho antihrezo) in razložo tak da tisti ki hodijo k njemu na vaje so to po moje brez problema rešli:)
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bajna »

aha to si hotu povedat, men ni blo jasn :D drgač sta bla prvo pa zadnje vprašanje na kolokviju identična dvema vprašanjema z enega kolokvija, k sm ga en dan pred našim rešvala ;) je pa tud men bolj všeč če je treba dobr poznat tisto splošno, kot pa neke detajle... ampak nč ne mormo zato
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a ragezor »

nusa napisal/-a:Dexter tale pignus tacitum je na vajah ful poudaro(razlika s tiho antihrezo) in razložo tak da tisti ki hodijo k njemu na vaje so to po moje brez problema rešli:)
daj, razloži še ti nam, ki ne hodimo na njegove vaje :)
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a nusa »

je tiha zastavna pravica. ne nastane na podlagi soglasja ampak na podlagi pravne norme(običajnopravne ali postavljene). Primer je npr.najemna pogodba- najemodajalec ima tiho zastavno pravico nad stvarmi ki jih najemnik prinese v stanovanje(v primeru neplačevanja najemnine). To je bistveno, maš pa v knjigi primerov prav naslov pignus tacitum pa si tam še poglej če piše kaj več :)
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a ragezor »

jaz sem napisal, da so zastavljena orodja in plodovi na zakupljenem kmetijskem zemljišču. a bo to, to? kaj je potem atihreza?
devetka
Prispevkov: 69
Pridružen: 19. Jan 2009 14:23

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a devetka »

:) hvala za mal vzpodbude.... sm jo res rabla... tole z vajami.... Krajc ma čist drgačn sistem kot Kambič (to smo že vsi ugotovil).... in če ne hodš na Kambičeve vaje potem pač ne opazš... na kaj daje on povdark... ups, a ne... (upam, da mi bo šlo na izptit boljš)....
zabica
Prispevkov: 75
Pridružen: 04. Jan 2009 16:31

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a zabica »

sej ravn zato je pa dobr tak sistem kot so nam ga predlagal na začtku leta...da hodiš k enemu na predavanja in k drugemu na vaje. pač se je treba prilagodit sistemu, bolš kot pa d vztrajaš pri tem kar se teb zdi pomembno in zrd tega padeš. kdo pa sestavlja izpit pa spet ni lih ključno, ker lahko na ustnem kergakol dobiš.
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a keki »

Za izpit je kar ključno kdo ti ga popravla. Na tem zadnjem roku k je biu Kranjc v Franciji je Kambič vse popravlau in sem pršu na ustni. Tam sem dobil Kranjca in mi je reku, da če bi on popravlu niti do ustnega nebi pršu. Tko sem pa naredu. :mrgreen: Res pa je da ima vsak svoje poudarke.
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a nusa »

meni se pa zdi da mata pa ona2 res fuuul podobn način..na krajnca nisem hodla niti na predavanja niti na vaje(smao na kambiča) pa sem šla na tem roku ustne od krajnca poslušat in je spraševal enake stvari kot jih kambič poudarja in tudi sam sprašuje.. navsezadnje kambič le predava po kranjčevi knjigi:)
sistem k enemu na vaje k enemu na predavanje je sicer dober, ampak po moje je vseeno najboljše da greš k obema na oboje in vidiš kateri ti bolj odgovarja:) razlagata tako ali tako isto snov ampak vsak na svoj način, na izpitu pa morš znat vse :)
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a nusa »

ragezor napisal/-a:jaz sem napisal, da so zastavljena orodja in plodovi na zakupljenem kmetijskem zemljišču. a bo to, to? kaj je potem atihreza?
po moje je to kul(reko je da sta primer zakupna in najemna pogodba)
Za antihrezo pa ti točno povem v torek ko pridem v lj, ker se ne spomnim lih točno pa vem da sem jo z nečim mešala pa morem preverit :) se pa mi zdi da je to pravica da zastavni upnik pridobiva toliko plodov kolikor bi znašale zakonite obresti če glavnica ni obrestovana :)
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a nusa »

keki napisal/-a:Za izpit je kar ključno kdo ti ga popravla. Na tem zadnjem roku k je biu Kranjc v Franciji je Kambič vse popravlau in sem pršu na ustni. Tam sem dobil Kranjca in mi je reku, da če bi on popravlu niti do ustnega nebi pršu. Tko sem pa naredu. :mrgreen: Res pa je da ima vsak svoje poudarke.
Glede na to da je Kambič reko da sta se pr dolžnikovi zamudi s Krajncem zmenla da bosta za obresti(ki ni bil pravilen odgovor) vseeno dala 0.2 piki sta po moje kar oba popravljala :) Sem pa slišala da je pr rimu tak da ti popravlja izpit tisti ki te nima na ustnih, tak da mogoče zato:)

joj da sem kar v treh postih napisala :oops:
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a KiZo »

eno novo uprasanje...ce je otok nastane v morju je nikogarsnja last, v reki je pac po sredinski crti. kako pa je z otokom, ki nastane v jezeru ( primer: Bled)?
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bajna »

vrjetn tko k v reki
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Dexter »

bajna napisal/-a:vrjetn tko k v reki
Jaz bi pa rekel ravno obratno. :P In sicer da postane last tistega, ki ga bo prvi okupiral. Ker če vzameš Blejsko jezero ima po celotni obali, ki je dolga nekaj manj kot 6 km, ful lastnikov. In se mi zdi mal čudno, če bi si 50 lastnikov razdelilo en majhen otoček.

KiZo, je pa zelo zanimivo vprašanje in ti priporočam, da ga posredješ Kranjcu na mail in ga vprašaš kaj on misli glede tega. ;)
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a bajna »

no vidš če pa tko razmišljaš... se mi zdi da maš kar prov :D
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a ragezor »

KiZo napisal/-a:eno novo uprasanje...ce je otok nastane v morju je nikogarsnja last, v reki je pac po sredinski crti. kako pa je z otokom, ki nastane v jezeru ( primer: Bled)?
daš ga cerkvi :P
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Rezultati kolokvijev so že v ŠISu ... No, vsaj pri meni. :P
Sicer pa vse čestitke Kambiču, da je držal svojo besedo, ko je obljubil, da bo popravil v 2 tednih. 8-)
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
.:pu7a:.
Prispevkov: 117
Pridružen: 26. Jan 2009 22:51

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a .:pu7a:. »

Jebemti 0,5 pike mi je zmankal za prvi rok!!! Se mi je kr zdel da bo neki takega... :shock:

Površen sem bil pri prvem in pri drugem tut in upam da ne bo tko tut na izpitu!
Denny Crane
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

.:pu7a:. napisal/-a:Jebemti 0,5 pike mi je zmankal za prvi rok!!! Se mi je kr zdel da bo neki takega... :shock:
enako :lol:
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Fleurette napisal/-a:
.:pu7a:. napisal/-a:Jebemti 0,5 pike mi je zmankal za prvi rok!!! Se mi je kr zdel da bo neki takega... :shock:
enako :lol:
Vidva sta še dobra! :D
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
FilthyDiesel
Prispevkov: 132
Pridružen: 22. Nov 2008 19:10
Kraj: Ljubljana

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a FilthyDiesel »

A je še kdo lanski tukaj brez rimskega prava? :D Kako je za nas po starem programu letos s kolokviji? Jih mormo pavzerji še enkrat pisat al velajo lanski?
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

jst sm tut še brez rima..sam jst nism pavzerka sem izredno 2. letnik pa me isto zanima...ker lani mislm da ni bo treba še enkrat it pisat kolokvijev lahko si pa šou če si želel pa me zanima, če je letos to use še isto? :D
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Kolokviji

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

jz pa kr ponaulam, pa tud nimam še rima. tam na oglasni deski piše, da kdor gre od nas - ponaulalci,pavzerji, mislm da tud izredni..zdej pisat kolokvije veljajo isti pogoji k za prvi letnik, se prav določeno št. točk za majski rok. jz to razumem tko,da če gremo zdej pisat, ne moremo pol na januarjska in marčevska roka, če pa ne zberemo dost točk pa tud na majskega ne. ker to je pa pol čist bedno it pisat.
Odgovori

Vrni se na