Izpit maj 2012

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a 12345 »

Kako je bilo pa pri tisti nalogi na drugi strani, kjer je A Bju narocil, naj da posojilo Cju?
Sem dal, da je lahko mandatni kvalifikator ali pa posredna posojilna pogodba. :/ ja? ne?
pikica*
Prispevkov: 72
Pridružen: 05. Okt 2011 14:20

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a pikica* »

Jaz sem dala da gre za kreditno naročilo, kjer mandant mandatarju naroči, da da posojilo neki 3. osebi. Nastane mandat med prvima dvema in posojilna pogodba med drugima dvema. V primeru, da madatar ne more izterjati od 3. osebe, mandant odgovarja kot porok.
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a KiZo »

pikica* napisal/-a:Vprašanje iz današnjega izpita:

A postavi za dediča edinega sina, tri dni po smrti pa se mu rodi še en sin. Kaj se zgodi in katero pravno sredstvo lahko uporabimo?
a si slucajno v sivi pisala? ker jst sm biu v rdeči pa je bilo pred smrtjo.

drgac vprašanja so še bila (+moji odgovori):

- codex hermogenianus (295, cesarske konstitucije dioklecijana iz 293 in 294)
- tat ukrade zbirateljski kovanec. razlika med reipersekutornima tozbama, ki ju ima? (rei vindikacija na polno odškodnino, a ugasne ce se stvar nakljucno unici, condictio furtiva na najvecjo vrednost, ki jo dejansko stvar ima, ne ugasne ce je predmet nakljucno unicen;tat je vedno v zamudi)
- poškodovanje suznja z mecem, kdaj ne odgovarja v taki situaciji? (ko mu ni mogoce ocitati naklepa oz malomarnosti oz ko gre za silobran)
- kdaj kupnina ni resnična (ko ne ustreza dejanski oz objektivni vrednosti stvari oz je taka, da je prodajalec ne misli terjati), s katerim kkonkretnim pravnim poslom se ustanovi varščina uzitkarja ( stipulacijo?)
- ta z dedovanjem, samo da je pred smrtjo (ce je nova oporoka in je not omenjen je ok sam je problem ker ni pasivno oporocno sposoben, ce ni se mu mora postaviti fidejkomis, sicer pride zaradi neizpolnitve formalne in materialne dedne pravice do izpodbojnosti oporoke in intestanega dedovanja)
- ta z narocilom, jst sm se dodau da ce mu je narocu da naj v njegovem (narociteljevm) imenu da denar, da je c narocitelju direktno zavezan iz posojilne pogodbe (ker je posjilodajalec tisti, v cigar imenu se denar izroci)
- jst sm dau pr lat.reku da je rok v korist dolznika, torej da ga upnik ne more terjati preden terajtev ne zapade, izjemoma ga lahko ce mu dolguje stvar in jo se preden jo izroci zanemarja oz poslabsuje

to je to, za ustnga bi moral bit, naprej je pa itq loterija :D
pikica*
Prispevkov: 72
Pridružen: 05. Okt 2011 14:20

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a pikica* »

Ja v sivi sem pisala..tako da če sem si prav zapomnila smo imeli po smrti..nevem pa ali v tem primeru pride v poštev inoficiozna tožba ali hereditatis petitio..

Pri varščini užitkarja sem tudi jaz dala s stipulacijo, baje pa je popoln odgovor s stipulacijo in s poroki.
Niabi
Prispevkov: 9
Pridružen: 14. Okt 2010 15:44

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a Niabi »

Kako izgledajo ustni deli? Kaj sprašuje kambič največ? ali je potrebno znat latinske reke za ustne? koliko vprašanj dobiš?

Najlepša hvala za odgovore ! 8-)
Mary
Prispevkov: 7
Pridružen: 25. Feb 2011 17:03

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a Mary »

Mene je vprašal podlage cesije in na kaj se glasi lex aquilia. Dlje od tega pa nisem prišla, ker nisem najbolje znala. Mislm pa, da kar pogosto sprašuje razne latinske izraze in reke.

A bi mi lahko en povedal na kratko razlike med prevzemom dolga, pristopu k dolgu in prevzemu izpolnitve? Ker mi ni čisto jasno kaj je kaj. Najbolj mi je nejasen odstavek na strani 719 (stara knjiga):"šele s sodobnmi civilnimi zakoniki se je pojavila možnost prevzema dolga v obliki pogodbe med prevzemnikom in upnikom oz. možnost pristopa k dolgu v obliki pogodbe med dolžnikom in prevzemnikom, h kateri je dal soglasje upnik."
Kolikor sem jaz razumela te pojme, bi rekla, da bi mogla biti v zgornjem besedilu pojma "prevzem dolga" in "pristop k dolgu" zamenjana. Ampak nisem prepričana, zato bi prosila, če bi lahko kdo povedal kaj je prav.

pa še nekaj, kaj je razlika med pozitivnim in negativnim pogodbenim interesom?
hvala za odgovore :)
Niabi
Prispevkov: 9
Pridružen: 14. Okt 2010 15:44

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a Niabi »

Pomojem da je fora negativnega in pozitivnega pogodbenega interesa to, katera stranka ima interes (kupec-prodajalec) in pol da tista stranka, ki ima interes(pozitivni) odgovarja za malo velko malomarnost pa naklep, stranka brez interesa(negativni) pa samo za naklep in velko malomarnost-utilitetno načelo, razen če sta se dogovorili drugace.......pomojem :D
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a KiZo »

a so ustni zmeri po abecedi?
pikica*
Prispevkov: 72
Pridružen: 05. Okt 2011 14:20

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a pikica* »

Ja. (+komisijski so posebna skupina)
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a 12345 »

pikica* napisal/-a:Ja. (+komisijski so posebna skupina)
Slučajno veš, so komisijski na koncu za navadnimi, ali na začetku?
In pa, kako zgledajo komisijski. Sta profesorja dva? Kateradva, glede na to, da Kranjca menda ni (ali pač?)? -ampak sprašuje pa še vedno zgolj kambič, tudi če sta dva profesorja?
pikica*
Prispevkov: 72
Pridružen: 05. Okt 2011 14:20

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a pikica* »

Mislim, da je bila na marčevskem roku v komisiji Škrubej, spraševal je pa samo Kambič.. če so komisijski na koncu ali na začetku, pa nevem.
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a 12345 »

pikica* napisal/-a:Mislim, da je bila na marčevskem roku v komisiji Škrubej, spraševal je pa samo Kambič.. če so komisijski na koncu ali na začetku, pa nevem.
mhm, hvala.
Ni mi čisto jasno, kako naj si zorganiziram dan.
Če bodo komisijski čisto na začetku, pomeni da bodo že v jutri, v ponedeljek? ali se začnejo v torek ustni.
Neumno je, ker Kambič ponavadi objavi rezultate na tabli kar enkrat tekom dneva in če ne bom takoj izvedel ali sem na ustnem, lahko še zamudim! Sploh če drugače nimam namena na fax hodit v pon.
001
Prispevkov: 6
Pridružen: 27. Maj 2012 13:49

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a 001 »

a bojo res ze jutri objavljeni rezultati? a kdo ve kdaj, in ali bojo ustni ze takoj isti dan (se pravi v ponedeljek)?
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a 12345 »

No skratka, tako kot je praksa, naj nekdo ki bo jutri na faxu videl seznam z rezultati, le tega slika in objavi v tej temi čim prej! :)
Da ne bomo vsi hodili na fax le zaradi tega. (Kambič namreč rezultatov ne objavlja na netu, ampak le na faxu na tabli)
Alojz11
Prispevkov: 20
Pridružen: 13. Okt 2011 12:11

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a Alojz11 »

Profesor je na izpitu reku, da bodo rezultati u ponedeljek pred 8. uro zjutraj na oglasni deski na faksu. Ustni se pa začnejo isti dan (torej jutri) ob 10. Na septembrskem roku so bili komisijski izpiti na koncu (če ta podatek komu kaj pomaga).
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a 12345 »

Alojz11 napisal/-a:Profesor je na izpitu reku, da bodo rezultati u ponedeljek pred 8. uro zjutraj na oglasni deski na faksu. Ustni se pa začnejo isti dan (torej jutri) ob 10. Na septembrskem roku so bili komisijski izpiti na koncu (če ta podatek komu kaj pomaga).
Najlepša hvala za obvestilo! :)
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a 12345 »

SO ŽE REZULTATI, ŠE NISO? NEJ NEKDO POVE ČIMPREJT!
zofija
Prispevkov: 1
Pridružen: 28. Maj 2012 08:31

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a zofija »

Prve informacije. Baje jih je na ustnega prisšlo okoli 40/50. To je vse kar vem.
oxford
Prispevkov: 55
Pridružen: 13. Jan 2012 17:53

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a oxford »

A bi bli tko prijazni tisti k ste mel dans ustnega pa napisal kaj je kej spraševou :).. hvalaaaa :)
anomis
Prispevkov: 42
Pridružen: 18. Feb 2009 20:37

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a anomis »

A bi mogoče kdo lahko slikal objavo ustnih izpitov? Lepo prosim, ker nismo vsi iz Ljubljane... :)
Uporabniški avatar
Thad
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Jan 2011 12:13

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a Thad »

Fak je na tem faksu enih bednih ljudi.
Evo slika.

http://t.co/57wj5Dd6
Uporabniški avatar
PUzzle_puNK
Prispevkov: 32
Pridružen: 11. Feb 2010 23:55

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a PUzzle_puNK »

Svaka čast Thad, sm bil glih na tem, da se usedem v avto, se zapelem v LJ in sam fotkam rezultate. :roll:

Srečno vsem na ustnem zagovoru!
Dadojc
Prispevkov: 43
Pridružen: 24. Okt 2010 18:26

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a Dadojc »

Na ustnega jih je prišlo okrog 75 od 270 če se prov spomnem...biu sem na vpogledu kjer za razliko od marca in januarja tokrat ni govoril kako je bil izpit lahek in kako bi tole enostavno vsaj za 3 pike moral znat...tko da pomoje da 3 pike tukaj bojo bolj vredne kot 3 pike v marcu vsaj po mojem skromnem mnenju...

Odgovori so pa takšni:

1. 295; konstitucije dioklecijana+sovladarjev
2. tožba sta Rei Vindicatio in Condictio furtiva....razlika je glede vrednosti (pri rei vindicatio je to subjektivno določena, pri condictio pa toliko kolikor je bla največ vredna; razlika je še glede naključne izgube stvari kjer se pri rei vindicatio postopek ustavi, pri condictio furtiva pa ne, saj se šteje da je tat vedno v zamudi; razlika pa je še v zastarnju saj rei vindicatio zastara, condictio furtiva pa ne)
3. a) kupnina ni resnična ko je le ta zgolj simbolična (npr. prodaš avto za 3€)
b) užitkar si varšćino zagotovi z STIPULACIJO
4. Tisti rek glede roka ma za praktično posledico to, da upnik ne sme terjat pred iztekom roka, dolžnik pa lahko prej izpolni....izjema je shranjevalna pogodba
5. Tisti primer kjer so tri osebe in prvi naroči drugemu da posodi tretjemu denar...gre za posredno posojilo (če je dolžnik zavezan prvemu), ali pa mandatum qualificatum (če je zavezan drugemu)..
6. Gre za naknadno neveljavno oporoko...deduje se intenstantno...glede pravnega sredstva pa nism zihr a je dejal da ma sin "heriditas petitio" ali pa "inoficiozno" tožbo...nism zih katera je, vem pa da z njo lahko zahteva svoj delež (pa še to: sin je bil rojen PRED smrtjo očeta in ne PO smrti)
7. a) Vrednost odškodnine se glasi na škodo ki se pokaže v 30 dneh od povzročitve poškodovanja (v tem primeru sužnja)...dodal je še da če bi suženj umrl bi se glasilo na vrednost ki jo je imel v preteklem letu
b) Tisti ki je sužnja porezal ne odgovarja v primeru če mu ni moč očitati da je bilo storjeno dejanje krivdno/protipravno.

Velik sreče vsem na ustnem delu (tut sam jo bom rabil)
oxford
Prispevkov: 55
Pridružen: 13. Jan 2012 17:53

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a oxford »

Če kdo karkoli ve kakšna so bla danes vpr. naj pliiiiiis napiše :D
Dadojc
Prispevkov: 43
Pridružen: 24. Okt 2010 18:26

Re: Izpit maj 2012

Odgovor Napisal/-a Dadojc »

Moja vprašanja na ustnem:

Dolžnikova zamuda. Kaj je njeno bistvo? Posledice dolžnikove zamude?
Načela služnosti (tista 4 osnovna...ni služnosti na služnosti, ni služnosti na lastni stvari itd)
Transmisija (Kaj je in za katere dediče velja in zakaj (velja za zunanje, ker nujni dediči pridobijo dediščino že takoj po smrti zapustnika, zunanji jo morajo pa šele pridobiti...nekaj na to foro)

No po teh treh vprašanjih kjer sem prvega recimo da znal, drugega znal le eno načelo oz. praktično posledico tega načela in pri tretjem sicer znal povedat kaj transmisija je a nato čisto zgrešil za katere dediče je uporabna mi je dal še eno vprašanje, ki je bilo sicer čisto osnovno a sem bil takrat že čisto zmeden. Prašal me je pa:

Predmet shranjevalne pogodbe (pozabil sem da je lahko le premična stvar)...no in potem ko me je že želel pospremiti iz kabineta mi je na mojo izrecno prošnjo dal še eno vprašanje in sicer:
Predmet posojilne pogodbe (kar seveda tudi nisem znal pa čeprav so to osnovne reči)

Kakorkoli že vprašanja niso bila težka kljub temu, da sem padel in to me nekako še najbolj boli. Dodal bi pa le to (vsaj po tem kar se je zgodilo meni na ustnem) da te razne pravljice da je Kambič tak in tak in da te namerno hoče vržt pa nwm kaj še vse, so enostavno pravljice za lahko noč. Mene je spraševal res osnovne stvari ker sem bil med 5 in 6 in je želel da spravim vsaj na 6. Nato mi je kljub temu, da je bilo očitno da sem slabo pripravljen (pa še tisto kar sem znal bi v tistem momentu pomešal vse ker sem vsega skupaj 2 uri spal noč pred ustnimi...vsekakor VELIKA napaka) na mojo prošnjo dal še eno vprašanje ampak enostavno ni šlo...to ni njegova krivda in želel sem pač dodati le to, da se vam ni treba bati ustnega (vsaj pri Kambiču ne, za Kranjca ne vem, ker še nisem bil tam) ker če boste znali boste sigurno zdelali pa vsaj z tisto šestko.

Srečno vsem na ustnih
Odgovori

Vrni se na