Splošna debata

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a ragezor »

pri pogodbeni zastavi plodovi gozda niso zastavljeni, ker potem nebi smel spremeniti lesa v deske
aisia
Prispevkov: 61
Pridružen: 19. Dec 2008 16:37

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a aisia »

Upam, da vam bo v pomoč....
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Shady
Prispevkov: 162
Pridružen: 25. Sep 2009 15:54

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Shady »

stran 372 = Tako je v rimskem pravu prevladalo stališče, po katerem je postal deček dorasel, tj. polnoleten, z dopolnjenim štirinajstim letom.

stran 249 = ... se je štelo, da lahko nekdo veljavno napravi oporoko že na svoj 25. rojstni dan ... (Ta stavk se nanaša na računanje časa)

stran 998 = ... nedorasli sin sicer preživel in za njim dedoval, vendar bo umrl, preden bo s polnoletnostjo postal aktivno oporočno sposoben ...


To itk nima weze, če je bil sin pod očetovsko oblastjo, ker ni mogel napraviti veljavne oporoke, sam rečmo, da je svojepraven - kdaj zdj loh naprav veljavno oporoko? Ta stavk s 25. rojstnim dnevom me muč in nwm a aktivna oporočna sposobnost pride s 14. al s 25. letom. Anyone?
britmona
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Sep 2009 09:39

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a britmona »

1. A se sprehaja ob morju in na obali najde čudovit biser. Vzame ga in odnese domov. Za kaj gre? Ali pridobi na stvari posest in lastninsko pravico? Upoštevaj različne vidike!
Če gre za okupacijo, postane dobroverni posestnik. Če pa je biser izgubljen in ve, da je izgubljen, je A zaradi tega tat.

ne razumem odgovora na to vprašanj....zakaj postane dobroverni posestnik v primeru okupacije?
britmona
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Sep 2009 09:39

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a britmona »

pa še to....recimo da je ustnanovljena služnost poti med zemljišči,katerih lastnika sta A(lastnik gospodujočega zemljišča) in B(lastnik služečega zemljišča),ali lahko A-jev sin uporablja to pot,glede na to da v knjigi piše da služnost izvršuje vsakokratni LASTNIK?
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a ragezor »

Če je izgubljen in ne ve da je izgubljen potem postane dobroverni posestnik, če pa ve pa postane tat. Če ni izgubljen pa pridobi lastninsko pravico z okupacijo.

Pomoje jo lahko izvršuje sin, saj jo izvršuje verjetno v imenu očeta, nič ne piše izrecno o tem v knjigi.
britmona
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Sep 2009 09:39

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a britmona »

hvala za odgovor...takih primerov da sin izvršuje je blo v preteklih letih kot sem videla kar nekaj,pa o tem v knjigi popolnoma nič ne piše......
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a aTc »

po mojem tud da lahko pri zemljiških služnostih izvršuje služnost tudi sin.

mam pa eno vprašanje...a je tožba pri receptu ko odgovarja za stvari brodnik,hlevar ali gostilničar samo ACTIO IN FACTUM... ker nisem nikjer nič drugega zasledila..?
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
Uporabniški avatar
lilly
Prispevkov: 56
Pridružen: 17. Feb 2009 16:06

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a lilly »

str. 873:brodniki, lastniki hlevov, v katerih so nastanili živali za potovanje, ter lastniki prenočišč so lahko z gostom sklenili najemno ali podjemno pogodbo. V zvezi s to pogodbo so se lahko dogovorili, da bodo varovali gostove stvari. Mislm, da so tukaj na voljo tožbe iz teh dveh pogodb, ampak le v primeru, da so mu dokazal krivdo. in factum je pa penalna tožba in se glasi na dvojni znesek (objektivno odgovoren)
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

Bi mi lahko razložil Katonovo pravilo, ker ga jaz ga ne razumem čisto? Hvala in lp
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Katonovo pravilo pravi, da ne more postati naknadno veljavno (tj. konvalidirati) volilo, ki bi bilo neveljavno, če bi zapustnik umrl takoj ob napravi oporoke.
-> Recimo, da je volilodajalec v oporoki naklonil volilo osebi, ki pasivno ni oporočno sposobna (nekemu 10-letniku). Zapustnik čez 5 let umre, ta 10-letnik je medtem postal oporočno sposoben (s 14 letom) in bi lahko pridobil volilo. AMPAK ker je oporoko napravil takrat, ko ta 10-letnik še ni bil pasivno oporočno sposoben, je to volilo neveljavno, ker ne more konvalidirati.
Ali pa recimo če nakloni volilo tujcu pa ta čez čas dobi državljanstvo, še vedno ne more pridobiti volila, ker v času pisanja oporoke tujec ni bil pasivno oporočno sposoben.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
devetka
Prispevkov: 69
Pridružen: 19. Jan 2009 14:23

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a devetka »

aTc napisal/-a:po mojem tud da lahko pri zemljiških služnostih izvršuje služnost tudi sin.

mam pa eno vprašanje...a je tožba pri receptu ko odgovarja za stvari brodnik,hlevar ali gostilničar samo ACTIO IN FACTUM... ker nisem nikjer nič drugega zasledila..?
hej - jz sm pri receptum agentarii (bankir prevzame jamstvo za svojega klienta) - zasledila še actio receprica - ki jo ima destinatar proti bankirju :D
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

Najlepša hvala Dexter :D Zaj mi je jasno
britmona
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Sep 2009 09:39

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a britmona »

A je na sejmu zagledal sliko ki si je prodajala za 10.000 in mislil da gre za Rembrandta.Prodajalca je vprašal ali gre za Rembrandta ta mu je pa odgovoril,#mislim da#....Ali gre za prevaro?
britmona
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Sep 2009 09:39

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a britmona »

pa še tale..... zapstnik,je zapisal,A naj deduje če me bo odpeljal na Sicilijo.....Zanima me zakaj gre tukaj,za navidezen pogoj,saj pa ima prihodnost in negotovost??
Shady
Prispevkov: 162
Pridružen: 25. Sep 2009 15:54

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Shady »

britmona napisal/-a:pa še tale..... zapstnik,je zapisal,A naj deduje če me bo odpeljal na Sicilijo.....Zanima me zakaj gre tukaj,za navidezen pogoj,saj pa ima prihodnost in negotovost??
Gre za kaptatorni pogoj, ker se nanaša na samega zapustnika, in je ta postavitev v tem primeru neveljavna. (stran 995)
devetka napisal/-a:
aTc napisal/-a:po mojem tud da lahko pri zemljiških služnostih izvršuje služnost tudi sin.

mam pa eno vprašanje...a je tožba pri receptu ko odgovarja za stvari brodnik,hlevar ali gostilničar samo ACTIO IN FACTUM... ker nisem nikjer nič drugega zasledila..?
hej - jz sm pri receptum agentarii (bankir prevzame jamstvo za svojega klienta) - zasledila še actio receprica - ki jo ima destinatar proti bankirju :D
Sj nočm bit tečn al pa preweč precizn sam - napiše se actio RECEPTICIA :)

A je jutr ob 9h izpit ane ?
Uporabniški avatar
densy
Prispevkov: 332
Pridružen: 22. Dec 2008 16:47

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a densy »

dej no.. r pa t sta skupi na tipkovnci :D
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Shady napisal/-a:
britmona napisal/-a:pa še tale..... zapstnik,je zapisal,A naj deduje če me bo odpeljal na Sicilijo.....Zanima me zakaj gre tukaj,za navidezen pogoj,saj pa ima prihodnost in negotovost??
Gre za kaptatorni pogoj, ker se nanaša na samega zapustnika, in je ta postavitev v tem primeru neveljavna. (stran 995)
Nikakor ni to kaptatorni pogoj! :o Kaptatoren je pogoj, ki recimo omejuje oporočno prostost. Tukaj ni nobene omejitve. Gre za navaden odložni oz. suspenzivni pogoj. Ti so dovoljeni. Če ga bo peljal na Sicilijo bo dedoval, če pa ga ne bo, pa ne bo dedoval.

Ni pa dovoljen razvezni oz. resultivni pogoj, ker razveljavla načelo: 'Enkrat dedič, vedno dedič.'

Kaptatorni pogoj bi pa bil, če bi napisal: 'A naj deduje, če bo za sovjega dediča postavil B-ja.' Tudi ta pa kot si že rekel, ni dovoljen.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
britmona
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Sep 2009 09:39

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a britmona »

no zdaj pa vam povem odgovor Kranjca,ker sem mu poslala email....gre za NAVIDEZNI POGOJ,to pa nikakor ne razumem ker meni se zdi kot si ti že povedal da je to navaden bv odložni pogoj ker ima GOTOVOST ima PRIHODNOST,dejansko ima vse:):)


pa še eno vprašanje....recimo da,A ukrade B-ju mobitel,kasneje pa ta mobitek zgubi.mimo pride C ki misli da je mobitel zavržen in ga vzame v posest,a lahko priposestvuje na podlagi "pro derelicto" ali ne glede na to da je stvar bila ukradena? to pa vprašam zato ker so pri priposestvovanju,pro derelicto in pro hedere izjeme......
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a aTc »

jaz mislim da lahko priposestvuje ker je dobroveren
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
britmona
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Sep 2009 09:39

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a britmona »

ja to že samo RES HABILLIS ,piše da stavr ne sme biti UKRADENA.
Uporabniški avatar
lilly
Prispevkov: 56
Pridružen: 17. Feb 2009 16:06

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a lilly »

sam, če je pa ukraden....? lahko vseeno? v knjigi piše domnevno zavržena stvar...sam to je domnevno zavržena (ukradena) stvar. confuzzled :oops:
britmona
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Sep 2009 09:39

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a britmona »

ja tega ne razumem najbolj....pomojem ne more ker piše da tudi dobroverni posestnik ne more priposestvovat ukradene stvari....pomojem bi šlo za priposestvoanje pro derelicto,v primeru da bi recimo lastnik izgubil svojo stvar in bi jo nekdo v dobri veri našel.... to res dvoumno piše
Uporabniški avatar
lilly
Prispevkov: 56
Pridružen: 17. Feb 2009 16:06

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a lilly »

jest bi tut tko rekla...ker je ukradeno pač ne.
devetka
Prispevkov: 69
Pridružen: 19. Jan 2009 14:23

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a devetka »

Se opravičujem za napako... ja - actio receptica - sm mela v mislih :roll: ....

Srečno vsem jutri :D
Odgovori

Vrni se na