Splošna debata

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Arietida
Prispevkov: 108
Pridružen: 30. Avg 2009 15:49

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Arietida »

Ojla.
A bi kdo vedu kaj je pasivna oz. aktivna zapuščina? Omenja se pri 1. in 9. poglavju dednega prava.

+ če niste vidl slučajno:

Izpit iz rimskega prava bo v torek, 19.1.2010 ob 9h po razporedu:
siva: A - L
zlata: M - Ž
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

A in B sta sklenila kupno pogodbo, da A proda Bju konja Sivca in Rjavca za 1000. Ko sta sklepala posel, še A ni vedel, da mu je prejšnji dan strela udarila v konja Sivca in ga ubila. Kako je z veljavnostjo? Kaj je predmet kupne pogodbe? Utemelji!
pravnica88
Prispevkov: 37
Pridružen: 24. Maj 2009 13:50

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a pravnica88 »

SHaMa napisal/-a:A in B sta sklenila kupno pogodbo, da A proda Bju konja Sivca in Rjavca za 1000. Ko sta sklepala posel, še A ni vedel, da mu je prejšnji dan strela udarila v konja Sivca in ga ubila. Kako je z veljavnostjo? Kaj je predmet kupne pogodbe? Utemelji!
Pravni posel je veljaven, ker A ni vedel da je udarila strela. Predmet kupne pogodbe sta oba konja. Pa zdi se mi da B niti nima nobene tožbe ker A ni ravnal z naklepom ali iz malomarnosti ali ga hotel prevarati.
Uporabniški avatar
densy
Prispevkov: 332
Pridružen: 22. Dec 2008 16:47

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a densy »

a ni tko da je neveljaven, ker gre za začetno nezmožnost..
Shady
Prispevkov: 162
Pridružen: 25. Sep 2009 15:54

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Shady »

Dexter napisal/-a:
Shady napisal/-a:
britmona napisal/-a:pa še tale..... zapstnik,je zapisal,A naj deduje če me bo odpeljal na Sicilijo.....Zanima me zakaj gre tukaj,za navidezen pogoj,saj pa ima prihodnost in negotovost??
Gre za kaptatorni pogoj, ker se nanaša na samega zapustnika, in je ta postavitev v tem primeru neveljavna. (stran 995)
Nikakor ni to kaptatorni pogoj! :o Kaptatoren je pogoj, ki recimo omejuje oporočno prostost. Tukaj ni nobene omejitve. Gre za navaden odložni oz. suspenzivni pogoj. Ti so dovoljeni. Če ga bo peljal na Sicilijo bo dedoval, če pa ga ne bo, pa ne bo dedoval.

Ni pa dovoljen razvezni oz. resultivni pogoj, ker razveljavla načelo: 'Enkrat dedič, vedno dedič.'

Kaptatorni pogoj bi pa bil, če bi napisal: 'A naj deduje, če bo za sovjega dediča postavil B-ja.' Tudi ta pa kot si že rekel, ni dovoljen.
Maš prow, sorry, sm mislu, da je kaptatoren tisti pogoj, k se nanaša samega zapustnika, ki je dejansko napisu to oporočno odredbo, se pa v bistvu nanaša na zapustnika, ki je omenjen v oporočni odredbi.
britmona
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Sep 2009 09:39

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a britmona »

je mogoče že ugotovil kako je z tistim vprašanjem glede res habillis pri priposestvovanju?:)
Shady
Prispevkov: 162
Pridružen: 25. Sep 2009 15:54

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Shady »

Welik sreče wsem jutr :!:
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a ragezor »

britmona napisal/-a:je mogoče že ugotovil kako je z tistim vprašanjem glede res habillis pri priposestvovanju?:)
to sprašuješ za tisto ko je tat izgubil? ne more priposestvovati, ker ukradena stvar je ukradena tako dolgo, dokler se ne vrne k lastniku. ukradenih stvari pa ni mogoče priposestvovati. razen v justinijanovem pravu po načelih longi temporis praescriptio se mi zdi, nimam knjige trnutno zraven, da bi preveril.
Shady
Prispevkov: 162
Pridružen: 25. Sep 2009 15:54

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Shady »

Maš prow:

''Na ta način je bilo mogoče priposestvovati tudi ukradene, ne pa tudi na silo pridobljenih stvari'' (stran 530)

Good luck :!:
Uporabniški avatar
gašper
Prispevkov: 15
Pridružen: 03. Jun 2009 10:10
Kraj: Novo mesto

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a gašper »

res je, na strani 530 to piše, sam se po mojem navezuje na zastaranje lastninske pravde, ne na longi temporis praescriptio... (2. odstavek, 530)
Speak to me and don't speak softly...
britmona
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Sep 2009 09:39

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a britmona »

ali mi lahko nekdo nekaj pojasni Tožba za protipravno poškodovanje tuje stvari,se glasi na škodo ali interes,ker ne razumem prvo piše da na škodo,kasneje pa je LAbeo omogočil da na interes?
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a eldorado »

britmona napisal/-a:ali mi lahko nekdo nekaj pojasni Tožba za protipravno poškodovanje tuje stvari,se glasi na škodo ali interes,ker ne razumem prvo piše da na škodo,kasneje pa je LAbeo omogočil da na interes?
interes..
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

hej!neki me zanima...a v ponedeljek so samo rezultati al so že tut kr ustni? ker sm namreč sedela bol zadi u sivi in nism škrubejeve čist nč razumela :oops: hvala&lp
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

seznam študentov, ki so prišli na ustne je bil do zdaj zmeraj objavljen tudi na spletni strani pf na oglasni deski...
britmona
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Sep 2009 09:39

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a britmona »

mi lahko prosim gdo razloži tole tožbo za protipravno povzročitev škode,za ustne a je potrebno vedeti vse kar piše tisto v zvezi z poglavjem,ali samo da se je glasila na interes?
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

vem da je ponavad objavlen..sam usejen me zanima če je kej rekla če bojo isti dan ustni oz. če so ponavad bli isti dan, ker nism glih iz lj in bi pol zamudila, če bi blo use že kr isti dan...razen če bi šla en dan prej u lj...kar pa ne bi če ne bojo že kr u pon ustni..vidm d sm zdej precej zakomplicirala :oops: se oproščam :oops: sam usejen me zanima
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

kukr se spomnm je zmer kak dan prej ker jih bolj malo pride na ustne in da nebi vsi hodili...tko da nč bat pomoje bojo u petk ze seznami...
Katya
Prispevkov: 134
Pridružen: 11. Nov 2008 17:14

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Katya »

Nam je prof. Kambič rekel da bodo rezultati v ponedeljek, prav tako bodo v ponedeljek že ustni izpiti.
britmona
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Sep 2009 09:39

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a britmona »

eno vprašanje.....pri poslovodstvu brez naročila,piše da mora biti posel KORISTNO ZAČET zraven pa je primer da je A hotel podreti hišo in B jo je podrl namesto in zato ni KORISTNO začel posla......to ne razumem saj pa B je imel itak podret,zakaj potem ni to KORISTNO?
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

mogoče kdo ve kaj je Lex Anastasiana? oz. kje bi blo možn tole najdt v knjigi?
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

str. 716 pri cesiji
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a sunshine »

zih bodo v petek rezultati. k tut septembra so rekl da bodo rezultati na isti dan kokr ustni, pa so bli vseen en dan prej objavljeni na oglasni deski kuj zjutri (tut na spletni oglasni deski).
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

Kaj je dobro pogledati za ustne? Sprašujejo bolj splošno ali tudi posebnosti oz. podrobnosti?
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a ragezor »

britmona napisal/-a:eno vprašanje.....pri poslovodstvu brez naročila,piše da mora biti posel KORISTNO ZAČET zraven pa je primer da je A hotel podreti hišo in B jo je podrl namesto in zato ni KORISTNO začel posla......to ne razumem saj pa B je imel itak podret,zakaj potem ni to KORISTNO?
primer je, da je B podprl ali popravil hišo, ki jo je A hotel podreti. zato ni bil posel koristen. malo bolj natančno beri :)
alias
Prispevkov: 4
Pridružen: 21. Jan 2010 16:45

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a alias »

hej! a bi lahko mal napisal kaj ste odgovarjal na izpitu, da mal primerjamo odgovore... :)
Odgovori

Vrni se na