Izpit september 2011

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Michelle »

Ne tko hitr obupat, no.. Tale faks vsekakor zahteva celega človeka, ampak če je pravo tisto, s čimer se zares želite v življenju ukvarjat, potem je brez dvoma vredno vsega truda- tudi rimskopravnega ;). Per aspera ad astra bi moral bit slogan naše fakultete ;)
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
miss6026
Prispevkov: 45
Pridružen: 25. Nov 2010 22:44

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a miss6026 »

ja seveda cel vikend se nič učila in prišla na ustne ko pa se učiš te pa ni nikjer napisane =) ja in kaj je s tem komisijskim rokom 15.10? sliši se super ampak mislim da je pomota ker 15.10 je sobota =(
willy
Prispevkov: 78
Pridružen: 12. Mar 2011 16:33

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a willy »

dori napisal/-a:smotka, tko je. jz sm ponavljala letos in nism nardila enga izpita v tem letu. 4-je so mi ostal in me sam mečejo. resno, zgodovina je najhujša. pol sem pa pričakovala, da bom rim nardila, pa še ekonomijo, pa se redno vpisala, pa se ne morem, ker ne razumem, kako nisem rima nardila :( šla bom še ekonomijo pa latinščino, ampak mi zmanjka 1 kreditna točka za reden vpis, za izredni vpis pa nimam denarja :( :( nevem kaj naj...
dori, ne pametujem, ampak iz svoje izkušnje ti povem, da se premalo učiš in 'mečejo' te ker ne znaš dovolj. študiraj, študiraj in še enkrat študiraj pa ti bo uspelo!!! in še enkrat, ne pametujem, povem ti iz svojih izkušenj, ker sem sam prišel do tega, da sem se prej enostavno premalo učil. treba se je disciplinirat in za knjigo!
Uporabniški avatar
Thad
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Jan 2011 12:13

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Thad »

lucky napisal/-a:Evo, kopiram iz FB:

http://t.co/I4FNuMe
Drugače pa Lucky, dobiš zlato zvezdico za Stalkerbook, opazila rezultate in moj link prilepila preden sem ga sam uspel, good for you! :D
lucky

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Thad napisal/-a:
lucky napisal/-a:Evo, kopiram iz FB:

http://t.co/I4FNuMe
Drugače pa Lucky, dobiš zlato zvezdico za Stalkerbook, opazila rezultate in moj link prilepila preden sem ga sam uspel, good for you! :D
Hej! Kaj pa naj, pustim kolege nestrpno čakati v dvomih? :P
Uporabniški avatar
Changer
Prispevkov: 11
Pridružen: 02. Jul 2011 09:42

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Changer »

Vprašanje izven konteksta, samo mene vseeno zanima, če lahko pišem rim brez kolokvijev. :D
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a dori »

willy napisal/-a:
dori napisal/-a:smotka, tko je. jz sm ponavljala letos in nism nardila enga izpita v tem letu. 4-je so mi ostal in me sam mečejo. resno, zgodovina je najhujša. pol sem pa pričakovala, da bom rim nardila, pa še ekonomijo, pa se redno vpisala, pa se ne morem, ker ne razumem, kako nisem rima nardila :( šla bom še ekonomijo pa latinščino, ampak mi zmanjka 1 kreditna točka za reden vpis, za izredni vpis pa nimam denarja :( :( nevem kaj naj...
dori, ne pametujem, ampak iz svoje izkušnje ti povem, da se premalo učiš in 'mečejo' te ker ne znaš dovolj. študiraj, študiraj in še enkrat študiraj pa ti bo uspelo!!! in še enkrat, ne pametujem, povem ti iz svojih izkušenj, ker sem sam prišel do tega, da sem se prej enostavno premalo učil. treba se je disciplinirat in za knjigo!
moj odgovor na tole ne bi bil lih kej preveč prijazen, loh ti pa samo povem, da sm skoz za knjigami in nimam problemov z dicipliniranjem. sicer pa hvala za nasvet.
Fat kids are harder to kidnap :D
dedekmraz
Prispevkov: 52
Pridružen: 16. Dec 2009 10:19

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a dedekmraz »

a bi biu mogoče kdo od tistih k ste bli danes na vpogledu izpitov in razglasitvi pravilnih odgovorou, tko prjazen pa mal povedou kake so pravilne rešitve, ? :)
smotka
Prispevkov: 73
Pridružen: 12. Sep 2011 19:24

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a smotka »

jaa jaz bi tut pravilne odgovore prosim :)
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a dori »

mislim, da je blo tkole:
1) spisi niso vsebovali narave zakonov, oz. vsaj sprva ne. (tega nisem prepričana)
2) gre za napako v količini, actio empti, interes
3) odgovarja za malomarnost, lastnik sužnja ga lahko toži z akvilijsko tožbo, neki 30 dni po nesreči...
4) po Justinijanu so vse oporoke s prezrtjem nične, dediči sui lahko uveljavljajo svoj delež s hereditas petito
5) brez varuhovega dovoljenja ne smeš odsvajat, če je pa nasprotni prepričan, da si že dorasel, lahko stvar prisvojiš, ona pa lahko zahteva nazaj, če je posel nastal brez varuhove avtorizacije. načelo: kar je že od začetka nično, ne more postati veljavno tekom časa.
6) neodplačna uporaba tuje stvari: superficies, nekatere služnosti, emfitevza, prekarij, posodbena pogodba
7) da, kupna pogodba je veljavna, dedič lahko stvar zahteva nazaj z reivindikacijo (kdor je mal drugač odgovarjal, naj pove)
Fat kids are harder to kidnap :D
willy
Prispevkov: 78
Pridružen: 12. Mar 2011 16:33

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a willy »

dori napisal/-a:
willy napisal/-a:
dori napisal/-a:smotka, tko je. jz sm ponavljala letos in nism nardila enga izpita v tem letu. 4-je so mi ostal in me sam mečejo. resno, zgodovina je najhujša. pol sem pa pričakovala, da bom rim nardila, pa še ekonomijo, pa se redno vpisala, pa se ne morem, ker ne razumem, kako nisem rima nardila :( šla bom še ekonomijo pa latinščino, ampak mi zmanjka 1 kreditna točka za reden vpis, za izredni vpis pa nimam denarja :( :( nevem kaj naj...
dori, ne pametujem, ampak iz svoje izkušnje ti povem, da se premalo učiš in 'mečejo' te ker ne znaš dovolj. študiraj, študiraj in še enkrat študiraj pa ti bo uspelo!!! in še enkrat, ne pametujem, povem ti iz svojih izkušenj, ker sem sam prišel do tega, da sem se prej enostavno premalo učil. treba se je disciplinirat in za knjigo!
moj odgovor na tole ne bi bil lih kej preveč prijazen, loh ti pa samo povem, da sm skoz za knjigami in nimam problemov z dicipliniranjem. sicer pa hvala za nasvet.
dori, narobe si me razumela, nisem hotel bit pameten. povedal sem ti iz svoje izkušnje, da sem se premalo učil. ne mi zdaj zamerit ;) drugače pa, če si skoz za knjigami in da v enem letu nisi naredila enega izpita, potem poskusi spremenit način učenja. ker če nekdo študira vsak dan 12 ur in to 1 leto pa da ne zna za pozitivno, mora nekaj spremenit. sam se se na začetku učil preveč vse na pamet, ko sem se začel z razumevanjem in po več ur na dan je pa steklo.
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a dori »

deal ;)
Fat kids are harder to kidnap :D
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Na ušesa mi je prišlo da prof. Kambič zelo benigno deli točke na vpogledu :) Vsi ki ste padli pejte na vpogled!
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

Tm prvi prvi nalogi si mogu napisat, da dobijo značaj zakona z Digestami, in delno z Zakonom o navajanju.

Mene pa neki zanima. Kako je lahko emfitevza pravna podlaga za neodplačno uporabo tuje stvari, če pa mora emfitevta plačevat zakupnino?
Uporabniški avatar
Thad
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Jan 2011 12:13

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Thad »

Našel se je posnetek odgovorov na vpogledu danes ob 11:45 ;)
Sliši se malo slabo, dajte naglas!

http://soundcloud.com/janstark/kambic-r ... -september

Lp, upam, da koristi.
tjaska
Prispevkov: 105
Pridružen: 06. Jan 2009 21:28

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a tjaska »

za emfitevzo tudi men ni jasno, saj ja plačuje zakupnino.
asparagus
Prispevkov: 15
Pridružen: 12. Sep 2011 18:55

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a asparagus »

tjaska napisal/-a:za emfitevzo tudi men ni jasno, saj ja plačuje zakupnino.
se strinjam ...
drugače pa res hvala za tistle posnetek od kambiča:D res dobr:)
dedekmraz
Prispevkov: 52
Pridružen: 16. Dec 2009 10:19

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a dedekmraz »

hvala za posnetek! kdor je to zrihotu, svaka čast ;) :D
carko32
Prispevkov: 108
Pridružen: 16. Okt 2010 14:03

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a carko32 »

Sicer pa, ustni so bili zelo uspešni, mislim, da nas je 80%(sem prepričan, da celo več) naredilo danes.. tako da srečno tistim, ki še imate ta izpit.. Pa ne obupat, včasih se splača iti na vpogled in ugotoviti, da so te pozabili dati na ustne..

Rešitve(ker nisem poslušal posnetka, pišem kar sem uspel zapisati sam, da boste nekateri hitreje našli):
1. načeloma niso imeli, delno dobijo z zakonom o navajanju(torej le spisi določenih), potem pa dobijo naravo zakona tisti spisi, ki so vključeni v digeste
2. gre za vprašanje količine, nepravilna izpolnitev, lahko bo zahteval povrnitev interesa z actio empti
3. ticiju lahko očitamo krivdo, saj je ravnal malomarno. odgovarja po lex aquilia, po 3jem odstavku, torej povračilo škode, ki se pokaže v 30. dneh
4. posledica je ničnost oporoke, v upoštev prihaja heraditatis petitio, velja za moške in ženske potomce, če le teh ni, velja isto za prednike
5. gre za starejšo nedoraslo osebo, ki je omejeno poslovno sposobna, ne more odsvajati brez varuhove avtorizacije. Lahk ozahteva nazaj, če varuh ni avtoriziral, druigače ne more. Načelo: kar je neveljavno od začetka, ne more konvalidirati s potekom časa
6. posodbena, prekarij, emfitevza, superficies in pa nekatere služnosti
7. kupna in prodajna je veljavna, ker prodajalec ni dolžan narediti kupca za lastnika. Dedič je postal lasnik, ko je podedoval stvar. Potem pa 2 možnosti: če je A neka 3ja oseba lahko zahteva stvar z rei vindikacijo, Komod pa zahteva povrnitev kupnine in ostalo od Nerve. Če je A Nerva, lahko ta zahteva, a bo zavrnjen z exceptio rei venditae et traditae

Upam, da sem vredu napisal, rahlo sem že zaspan, preveč živčen dan je za menoj :P

Pa lep pozdrav v to temo, zaključen prvi letnik, morda se oglasim, če bo imel še kdo kakšno vprašanje..
tjaska
Prispevkov: 105
Pridružen: 06. Jan 2009 21:28

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a tjaska »

upam da bo profesor tudi jutri dobre volje na ustnih. kaj pa je spraševal kej?
shadowfax
Prispevkov: 18
Pridružen: 18. Jan 2010 00:26

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a shadowfax »

Tole so današnja vprašanja iz ustnih izpitov, upam da bodo v pomoč. Za morebitne napake se opravičujem.

1. Kaj je to zastavna pravica? Kateri dve vrsti poznamo?
2. Kako nastane ročna in kako pogodbena zastavna pravica?
3. Kaj je temeljna zastanka pogodbene zastavne pravice? Tožbe, aktivna in pasivna legitimacija!
4. Kako so v rimskem pravu omejevali volila?
5. Kaj je poroštvo?
6. Dve vrsti akcesorne stipulacije?
7. Kdaj postane poroštvo subsidiarno in na podlagi česa?
8. Kaj je zmota?
9. Kaj je pravna in kaj dejanska zmota? Razlika med obema!
10. Kdo se ni mogel sklicevati na dejansko zmoto?
11. Kdaj zmota povzroči ničnost pravnega posla?
12. Kdo je porok?
13. Kako se ustanovi poroštvo v rimskem pravu?
14. Katere vrste adpromisije poznaš?
15. Problem postavitve dediča na določeno stvar?
16. Kaj določa utilitetno načelo in kdaj pride v poštev?
17. Kaj je solidarna obligacija? Njeno bistvo?
18. Kaj je materialna nujna dedna pravica?
19. Kdo so nujni dediči?
20. Koliko znaša nujni delež po Justinijanovem pravu?
21. Kako rečemo deležu po intestatnem dedovanju in koliko znaša?
22. Kaj je nalog?
23. V čem je razlika med pogojem in nalogom? Tožba pri nalogu?
24. Kaj je tiha zastavna pravica? Primer!
25. Kaj je zastavna pogodba?
26. Fikcija ležeče zapuščine?
27. Kaj je akcesorna stipulacija?
28. Delegacija nominis?
29. Razlika med akcesorno stipulacijo in novacijo?
30. Kaj je tradicija in pogoji za tradicijo?
31. Kdo lahko uspešno tradira tujo stvar?
32. Kaj je to depositum miserable?
33. Kaj je to facultas alternativa?
34. Razlika med facultas alternativa in datio in solutium?
35. Kaj je konvalescenca?
36. Kaj je relativno viciozna posest?
37. Kako učinkuje relativno viciozna posest pri interdiktih?
38. Katere posestne interdikte poznaš?
39. Kaj je določal zakon Lex Rhodia de iactu?
40. Razlika med kreditnim naročilom in posrednim posojilom?
41. Gajeve institucije?
42. Kaj je poravnava?
Sum facit bonum, qui alterium adiuvat.
tutor
Prispevkov: 6
Pridružen: 17. Sep 2011 20:25

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a tutor »

Imam kvalitetne zapiske in literaturo za izpit iz latinščine. Torej vse potrebno, da narediš izpit vsaj z 8 ali 9. Potrebuješ približno 3 dni, da se naučiš najnujnejše. Zraven pošljem še navodila za študij in nasvete ter primere iz izpitov, ki se ponavljajo. Sam se opravil izpit z 9. Če kdo rabi, skopiram, zapakiram in pošljem po pošti. Ostalo se dogovorimo preko maila: [email protected]

LP, Tutor
pragmatik
Prispevkov: 33
Pridružen: 19. Feb 2011 20:55

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a pragmatik »

Če ima kdo kake zapiski iz latinščine naj mi javi na ZS.
RimskoPravoJeZakon
Prispevkov: 3
Pridružen: 23. Jan 2011 03:49

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a RimskoPravoJeZakon »

Pozdravljeni prijatelji.

Imam eno vprašanje? Glede starejše nedorasle, glede na to, da je ona bila naturalno zavezana, in da je bil pravni posel šepav, kako to pojasnjujemo v zvezi z darilom?

THAD JE KRALJ!
asparagus
Prispevkov: 15
Pridružen: 12. Sep 2011 18:55

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a asparagus »

pri darilu brez varuhove avtorizacije lahko starejši nedorasli podarjeno stvar kadarkoli zahteva nazaj (darilo je posebna zadeva:D ker pač dolgo ni bil samostojen pravni posel in itak nasprotna stranka nima ničesar za izpolniti - razen če štejemo hvaležnost ...)
Zaklenjeno

Vrni se na