Izpit september 2011

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
mojosodope
Prispevkov: 17
Pridružen: 24. Mar 2011 22:22

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a mojosodope »

okej eno uprašanje, ki ga sploh ne morem skapirat iz knjige pa vem, da je drugač zelo preprosto? stroški pri dobrovernem in nedobrovernem. Oba dobita nujne, to razumem, dobroverni dobi tudi koristne to tud razumem. potem pa se počas ustavi. Potem pa še primer, ko je A zgradil hišo na B jevem zemljišču in kaj lahko A zahteva nazaj? Se zelo priporočam za odgovore, hvala:)
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Car »

A ima obligacijskopravni zahtevek proti B. Zahteval bo stroške za gradnjo hiše. B postane lastnik hiše (Superficies solo cedit).

lp
mojosodope
Prispevkov: 17
Pridružen: 24. Mar 2011 22:22

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a mojosodope »

kaj pa dobroverni in nedobroverni posestnik, če se odločita vrniti stvar pri rei vindikaciji. kaj dobita od koristnih/olepševalnih stroškov. hvala.
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Car »

Nujne stroške dobita oba, povrnitev koristnih stroškov lahko dobi samo dobroverni posestnik. Pri stroških za olepšavo imata oba pravico do odvzema kar sta dodala stvari za olepšavo (ius tollendi).

lp
seal

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a seal »

Car napisal/-a:Pri stroških za olepšavo imata oba pravico do odvzema kar sta dodala stvari za olepšavo (ius tollendi).

lp
Vendar ne smeta ravnati šikanozno.
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Car »

Točno tako :)

lp
mojosodope
Prispevkov: 17
Pridružen: 24. Mar 2011 22:22

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a mojosodope »

suprca, hvala. Še eno kratko uprašanje :D glede na to, da je actio furti penalna, condictio furtiva pa reipersekutorna tožba, a lahko če ti nekdo ukrade plodove ga tožiš z obema istočasno?
seal

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a seal »

mojosodope napisal/-a:suprca, hvala. Še eno kratko uprašanje :D glede na to, da je actio furti penalna, condictio furtiva pa reipersekutorna tožba, a lahko če ti nekdo ukrade plodove ga tožiš z obema istočasno?
Da.
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

Mogoče kdo kaj ve, je Kranjc v Sloveniji? Govori se, da je šel v Ameriko, kar pomeni, da nas ne bo imel ustnih... :D
Kdo kaj ve o tem?
lucky

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

To sem tudi jaz slišala in slišala sem tudi, da pride nek mladenič iz mariborske pravne spraševat namesto njega :) Če je to res, da pride, je baje (po besedah moje bivše sošolke, ki študira v Mb), še strožji od Krajnca. Ampak verjetno ni res :D
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

Omg še ta udarc :lol: Ne res če kdorkoli ve za sigurno, naj prosim pove. Ker od tega je tut odvisno kako bo sestavljen jutrišnji test. Ker če ga sestavlja Kambič, bo pol sigurno notr zgodovinsko vprašanje :roll:
Sm pa slišala tut, da gre v pokoj. :lol:
seal

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a seal »

Betka napisal/-a:Omg še ta udarc :lol: Ne res če kdorkoli ve za sigurno, naj prosim pove. Ker od tega je tut odvisno kako bo sestavljen jutrišnji test. Ker če ga sestavlja Kambič, bo pol sigurno notr zgodovinsko vprašanje :roll:
Sm pa slišala tut, da gre v pokoj. :lol:
Kranjc ne gre v pokoj. Najbrž je sam sestavil test. Če pa ga je slučajno Kambič, je velika verjetnost, da bo eno izmed vprašanj zgodovinsko. Vsekakor se splača naučiti, ker slednje velikokrat vprašajo na ustnem izpitu, pa tudi težko ni.
lucky

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Kdo gre v pokoj - Kranjc ali Kambič? Pred kakim slabim mesecem je bil Kranjc spottet in Ljubljana :) Tak da verjetno je v Sloveniji, ni pa nujno.

Jaz bi pa rabila en nasvet: na rim grem jutri le preverit svoje znanje, ker sem nardila ustavo in bla bla .. dolga zgodba. Tako da me zanima, kaj je bolje: naj pustim prazno ali pišem kar se mi zdi, da je prav?

Lp :)
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

Reši test. Nikoli ne veš, lahko ti uspe, če ne pa vsaj preizkusiš svoje sposobnosti improviziranja. :mrgreen:
lucky

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Saj o tem razmišljam :) Ampak "cvikam", ker je Kambič pred drugim kolokvijem rekel, da si bo študenta, ki bo pisal bedarije, posebej označil :mrgreen:
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

Kranjc, Kranjc. :D

Boljš je, da pustiš prazno, kokr pa da napišeš neki, kar je čist mim. Če se ti prbližn sanja, pol piši, drugač pa ne. Nm je Kambič na enem roku reku, da nej ne pišemo kr neki, ne vem pa kaj je reku zakaj ne (pozabila). Skratka al minuz točke al ne vem... Sam spomnim se, da je prou omenu to.
lucky

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Jao, zakaj se nisem odjavila. Damn! Kako bo le zgledalo to, da bom pustila prazen izpit? Saj sanja se mi o vsem, saj pa sem, za božjo voljo ( :mrgreen: ne morem verjet, da sem to napisala, haha), hodila celo leto na predavanja in šla enkrat čez knjigo :)
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

lucky napisal/-a:Saj o tem razmišljam :) Ampak "cvikam", ker je Kambič pred drugim kolokvijem rekel, da si bo študenta, ki bo pisal bedarije, posebej označil :mrgreen:
No, bedarij ti ravno ni treba pisati, ampak če se ti nekaj dozdeva, pa le napiši. Kot si sama rekla, si celo leto hodila na predavanja, šla čez knjigo in naredila skripto, tako da verjetno znaš več, kot se ti zdi.
Sicer pa tudi če pustiš prazno, to ne bo zaznamovalo tvojega naslednjega opravljanja izpita. Sem prepričana, da ne boš edina. ;)
Count Dooku
Prispevkov: 109
Pridružen: 02. Nov 2010 18:44

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Count Dooku »

V ponedeljek sem bil na fakulteti in sem videl prof. Kranjca...Ni bil najboljše volje, tako da nam ne uide na ustnih :D
Mislim pa da v Ameriko (natančneje na Strauss institute) odhaja šele v začetku oktobra
Nosce te ipsum!
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

Count Dooku napisal/-a:V ponedeljek sem bil na fakulteti in sem videl prof. Kranjca...Ni bil najboljše volje, tako da nam ne uide na ustnih :D
Mislim pa da v Ameriko (natančneje na Strauss institute) odhaja šele v začetku oktobra
Okej, kul (oz. ni kul heheh :lol: bo že...).
Se boste učili zgodovino? Jst sm se jo mislila za ustnega samo.
lenčica
Prispevkov: 2
Pridružen: 25. Maj 2011 16:13

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lenčica »

Mam primer iz starih izpitov in nevem kaj bi biu odgovor. Bi prosila tistega ki ve, da odgovori.
primer: A se zlaže B-ju da ga hoče njegov sin zastrupiti, zato ga ta razdedini. V resnici pa je A to rekel le zaradi maščevanja ker mu je B-jev sin prevzel punco. Kaj po Justinijanovem pravu lahko stori razdedinjeni dedič?
lucky

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

jessy napisal/-a:
lucky napisal/-a:Saj o tem razmišljam :) Ampak "cvikam", ker je Kambič pred drugim kolokvijem rekel, da si bo študenta, ki bo pisal bedarije, posebej označil :mrgreen:
No, bedarij ti ravno ni treba pisati, ampak če se ti nekaj dozdeva, pa le napiši. Kot si sama rekla, si celo leto hodila na predavanja, šla čez knjigo in naredila skripto, tako da verjetno znaš več, kot se ti zdi.
Sicer pa tudi če pustiš prazno, to ne bo zaznamovalo tvojega naslednjega opravljanja izpita. Sem prepričana, da ne boš edina. ;)
Skripta so zapiski s predavanj, ampak nekaj znam, ja. Res pa je, da nisem natančna in sistematična, kar naj bi pri rimu bili. Pa dobro, kdo si me bo pa zapomnil med vsemi študenti, ki še nimajo opravljenega rima :)
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

A ve kdo kaj pomeni da je tozba infamirala?
lucky

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Obsojenca je zadela infamija, kar pomeni, da je postal nečasten. Čast pa so Rimljani zelo cenili in šteli med temeljne vrednote. Če je nekoga zadela infamija, pomeni, da je bil izobčen iz družbe, nekako osramočen. Preberi si pri osebnem pravu v knjigi, mislim da je čisto na koncu poglavje o pomenu časti.

Lp
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

Aja to pomeni da ima tozba za posledico infamiko?:) ahhh mi ni kapnil. Hvala!
Zaklenjeno

Vrni se na