Izpit september 2011

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
jagoda
Prispevkov: 7
Pridružen: 06. Sep 2010 17:19

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a jagoda »

pri 4. ... če shranjevalec uporablja stvar, zagreši tatvino uporabe, a ni tko? jst sm samo prekarij napisala..
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

Nici... Junija si ti napisala prave rešitve, ker si bila ti ali tvoje kolegice pri profesorju... Lahko upamo na kaj takega zdaj? :D
shadowfax
Prispevkov: 18
Pridružen: 18. Jan 2010 00:26

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a shadowfax »

Moji odgovori:

1. Spisi so lahko imeli naravo zakona, to se vidi pri Justinijanu - Digeste (kodificiral je v pravniških spisih zajeto pravo)
2. Napisala sem, da gre za pravno napako stvari, kar je narobe. Pravilno je, da gre za NEIZPOLNITEV. Oškodovana stranka lahko naperi actio empti. Tale primer smo imeli na tutorstvu, tako da mislim, da je tako pravilno. Se še kar sekiram zaradi tega primera, ko bi vsaj pogledala primere iz tutorstva.... :(
3.Oseba odgovarja za malomarnost. Ker se je sužnje pojmovalo kot stvari, je lahko lastnik sužnja zahteval povrnitev stroškov, za poškodbo stvari z actio legis aquiliae.
4. Prezrtje sem zamešala s spregledom, tako da sem pisala o lex Plaetoria itd.
5. Darilo ni bilo veljavno, ker deklica nima lastne volje, namesto nje jo ima njen varuh. Stvar lahko zahteva nazaj?
6.Se ne spomnim več, kaj vse sem pisala. Posodbeno pogodbo vem da sem omenila, mislim da tudi posojilno in zastavno (tiha antihreza), samo ne vem, če je prav?
7. Pisala sem v sivi predavalnici, kjer smo se potem vsi spraševali, kaj je tisti A, tretja oseba ali oseba, ki je prodala vazo drugi osebi. Škrubejeva je pa samo rekla (če sem jo prav slišala), da naj se sami odločimo, ali bomo A preimenovali v Mevija ali pa pustimo, kot je. No, jaz sem pustila kot je in napisala, da Mevij lahko stvar zahteva nazaj od Ticija, a mu mora povrniti stroške, lastnik je pa A. Uglavnem, bolj kot ne ugibanje...

Če bo tole dovolj, da pridem do ustnega ne vem, tako da upam na čudež :)
Sum facit bonum, qui alterium adiuvat.
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a nici »

Hahahaha, ne, tokrat nimam pravilnih odgovorov, žal. :/ Če jih dobim, prilepim sem gor. :)

Drugače pa, a je zihr da ne morš tam pr kupni pogodbi uveljavit Redhibitora al pa quanti minoris? Ker dejansko se mi zdi bol primerno, kot pa interes. :? :?
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a nici »

Js posojilne nisem dala, ker v bistvu se tam lastninska pravica prenese in je lasnik posojilojemalec torej bolj kot ne PORABLJA (ne uporablja) svojo stvar.
shadowfax
Prispevkov: 18
Pridružen: 18. Jan 2010 00:26

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a shadowfax »

nici napisal/-a:Hahahaha, ne, tokrat nimam pravilnih odgovorov, žal. :/ Če jih dobim, prilepim sem gor. :)

Drugače pa, a je zihr da ne morš tam pr kupni pogodbi uveljavit Redhibitora al pa quanti minoris? Ker dejansko se mi zdi bol primerno, kot pa interes. :? :?
Ne vem, tko so nam na tutorstvu rekli. Jst sm pri tem vprašanju neki pisala, da če je prodajalec vedel, da mu je prodal manj, potem ima kupec proti njemu na voljo actio doli....
Sicer pa upam, da je možnih več rešitev, pa je pač odvisno od obrazložitve....
Sum facit bonum, qui alterium adiuvat.
shadowfax
Prispevkov: 18
Pridružen: 18. Jan 2010 00:26

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a shadowfax »

nici napisal/-a:Js posojilne nisem dala, ker v bistvu se tam lastninska pravica prenese in je lasnik posojilojemalec torej bolj kot ne PORABLJA (ne uporablja) svojo stvar.
Imaš prav, se niti ne spomnem, kaj vse sem tam pisala, groza.... Vem samo, da sem posodbeno napisala, za ostale se mi pa samo dozdeva :roll:
Sum facit bonum, qui alterium adiuvat.
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a dori »

jaz sem pri oni neodplačni uporabi tuje stvari dala NEPRISTNO shranjevalno pogodbo, ker pač če je bil predmet pogodbe denar, sta se stranki lahko dogovorili, da shranjevalec sme porabiti, vendar mora potem vrniti isti znesek... ? bomo vidl.

pri uni kupni pogodbi z grozdjem gre pa za stvarno napako, a ni tko?
Fat kids are harder to kidnap :D
lucky

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Lahko bi šlo tudi za prevaro? Ker ni izrecno pisalo, na kaj namiguje primer ...
shadowfax
Prispevkov: 18
Pridružen: 18. Jan 2010 00:26

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a shadowfax »

dori napisal/-a:jaz sem pri oni neodplačni uporabi tuje stvari dala NEPRISTNO shranjevalno pogodbo, ker pač če je bil predmet pogodbe denar, sta se stranki lahko dogovorili, da shranjevalec sme porabiti, vendar mora potem vrniti isti znesek... ? bomo vidl.

pri uni kupni pogodbi z grozdjem gre pa za stvarno napako, a ni tko?
Baje da ni stvarna napaka, ker sami stvari (jabolkam al kaj že) nič ne manjka - tko je bilo rečeno na tutorstvu.
Sum facit bonum, qui alterium adiuvat.
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a dori »

ok, ne bom rekla, da ni res, sam lej, citiram iz knjige:

Če je namreč prodajalec pri mancipaciji navedel, da je zemljišče večje, kot je bilo v resnici, je moral plačati dvojno vrednost razlike. V tem primeru ne gre za stvarno napako stvari, ampak za neustrezno količino, ki je bila izpolnjena.

To spada pod poglavje Stvarne napake v knjigi. (dobr, bomo vidli, kako bosta ocenjevala..)
Fat kids are harder to kidnap :D
lucky

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ja, saj je več možnih rešitev. Kolikor jaz vem, tolerirata vse, če le imaš dobro argumentirano. In če, seveda, ni kar nekaj, kar sploh ne more biti res.

Sicer pa ne bom pametovala, ker sem izpit rešila z golo pametjo in logiko ter razumevanjem, ki sem ga odnesla s predavanj. Ti pa verjetno kar dobro znaš in boljše veš od mene. :)
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a dori »

lucy, ah kje, nism tko pametna :D se bova skup usedli in piflali :D :D
Fat kids are harder to kidnap :D
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a nici »

Kranjca ni, tko da računajte na Kambiča na ustnih. :)
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a dori »

glede na nasmešek... je to dobra novica? al naj si krsto pripravim :D
Fat kids are harder to kidnap :D
Elektra
Prispevkov: 40
Pridružen: 03. Feb 2011 11:44

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Elektra »

raj posprav krsto, to je naš srečen dan :)
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a dori »

oh, happy day! :D
Fat kids are harder to kidnap :D
lucky

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

dori, saj ti boš naredila, tako da se nama ne bo treba skupaj učiti :)
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a dori »

lucky, to sm mislna že za junij, ker sm rim šla že kar doskrat pisat. je pa res, da se ta izpit ne more primerjat z junijskim<3 , zato držimo pesti, šesti. teorijo si moram pa seveda še malce pogledat, da ne bo zgledal, kot da sm bla na pisnem delu jasnovidna. šala :D in pomoje so vsi ljubitelji teme Rimsko pravo, izpit september 2011 veseli tega spammanja :D
Fat kids are harder to kidnap :D
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a nici »

Nočem bit negativna, sam pr Kambiču je čist odvisn kak dan ma. Lahk je res vredu, te bo čez cel izpit lepo vodil, lahk je pa grozn. Mene je 2x vrgel na ustnem. :)
lucky

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Nočem bit nesramna, ampak, roko na srce, ali te je vrgel kljub temu, da si znala in je imel slab dan, ali zato, ker nisi dovolj znala? :)
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a nici »

Bom kr tiho raj. :))) Nisem dovolj znala ja. Zdaj lahk sam upam, da pridem na ustnega, čeprav, kakršne odgovore mam, bo bol težk verjetn.
lucky

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Odgovori so itak relativni tu pri rimu. Jaz sem npr. za prvi kolokvij ful znala, mela občutek, da bom dobila vsaj 8, pisala sem ga pa 5! Anyway, držim pesti, da ti tokrat uspe :)
lioness
Prispevkov: 13
Pridružen: 03. Okt 2010 16:49

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lioness »

A lahko kdo pove ali bodo rezultati res v ponedeljek po 15.uri samo na oglasni deski na fakulteti, ustni pa potem v torek po objavljenem razporedu
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

Mene se nekaj zanima...pri vprasanju z 11letno deklico je bilo se eno vprasanje...
nekaj glede pravnorimskega nacela, ki se tam pojavlja al uveljavlja...ne spomnem se tocno...kaj naj bi tukaj bil odgovor?
Zaklenjeno

Vrni se na