Izpit maj 2011

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
tilt
Prispevkov: 23
Pridružen: 05. Nov 2010 16:21

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a tilt »

Prve 3 naloge sem zaj**** sem pa zato rešil vsaj glede na rezultate, ki jih je posredovala nici, pravilno zadnje 4 naloge. Vse pa je odvisno seveda od samega ocenjevanja, ker imam tudi sam problem, kot verjetno večina da težko na kratko zadanem bistvo.
ziu
Prispevkov: 128
Pridružen: 27. Sep 2010 13:05

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a ziu »

Perry Mason napisal/-a:
Pri pactum de non petendo gre za naturalno obveznost, skratka upnik ni mogel terjati, če je pa dolžnik izpolnil pa ni mogel zahtevati na zaj(obveznost se ne ukinja).

lp
Meni se isto ne zdi logično, da bi lahko zahteval nazaj s condictio, saj se pri pactum de non petendo obveznost ne ukinja, le upnik nima možnosti terjanja. Ampak če je te odgovore povedal prof. Kranjc...
nici napisal/-a:Odgovori:

6.) Pactum de non petendo - dogovor o neterjanju. Lahko zahteva z Condictio indebiti, šlo je za izpolnitev nedolgovanega.

:) To je to.
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Car »

tilt napisal/-a:Prve 3 naloge sem zaj**** sem pa zato rešil vsaj glede na rezultate, ki jih je posredovala nici, pravilno zadnje 4 naloge. Vse pa je odvisno seveda od samega ocenjevanja, ker imam tudi sam problem, kot verjetno večina da težko na kratko zadanem bistvo.
Bomo videli ja, tudi jaz se zanašam na to, da bosta pravično podeljevala točke in da spravim skupaj 2.9 točk..
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

Kako zgleda, ko očetje emancipirajo sinove? Sej bi najbrž to mogla že zdavnej vedet, ampak nikol se nism poglobila v to:D
Uporabniški avatar
Smilko
Prispevkov: 77
Pridružen: 26. Okt 2010 20:00

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Smilko »

3x ga navidezno proda, kupec ga pa osvobodi. Ko ga kupec osvobodi, sin preide nazaj pod očetovo oblast. Ko ga tretjič proda, se pa sina šteje kot emancipiranega in postane svojepraven državljan. nekak tako
Nihil verus est, omnia licita sunt!
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

A kupec dejansko zanj plača in potem osvobodi? Zakaj bi to naredu? Kje ima korist?
Uporabniški avatar
Smilko
Prispevkov: 77
Pridružen: 26. Okt 2010 20:00

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Smilko »

gre za navidezno prodajo, in so samo potrkal z bakrom po tehtnici. kupec nima koristi, in pač samo sodeluje
Nihil verus est, omnia licita sunt!
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

Hvala! :)

Pa še to mogoče...
1. Kdo je bonorum possesor? Vem, da je pretorski dedič, več pa mi ni jasno.
2. Pri intestatnem dedovanju po civilnem pravu... Najprej so dedovale osebe sui heredes (to so otroci, posinovljenci, žena pod njegovo oblastjo). Če teh ni so bli najbližji agnatski sorodniki in pol člani rodu (getili). Kdo so bli ti dvoji zadnji (najbližji agnati in pa gentili)?
Katjuša
Prispevkov: 28
Pridružen: 03. Okt 2009 20:08

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Katjuša »

Betka napisal/-a:Hvala! :)

Pa še to mogoče...
1. Kdo je bonorum possesor? Vem, da je pretorski dedič, več pa mi ni jasno.
2. Pri intestatnem dedovanju po civilnem pravu... Najprej so dedovale osebe sui heredes (to so otroci, posinovljenci, žena pod njegovo oblastjo). Če teh ni so bli najbližji agnatski sorodniki in pol člani rodu (getili). Kdo so bli ti dvoji zadnji (najbližji agnati in pa gentili)?
Za prvo vprasanje se jaz tut sprasujem, mislim ne znam si predstavljat.
Pri drugem vprasanju so bili pa to tisti, ki so bili vcasih pod oblastjo tega zapustnika- npr sestra ko se je porocila pa je sla potem pod mozevo oblast. Gentili pa tisti, k so vcasih pripadali isti rodovni skupnosti, to je kar moras vedet.

LP K
britmona
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Sep 2009 09:39

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a britmona »

smem vprašat nekoga, kako ve da je bilo damnacijsko volilo v zadnjem primeru, mislim na podlagi česa je to sklepal,glede na to da bi lahko šlo tudi za vindikacijsko volilo?
Uporabniški avatar
veritas
Prispevkov: 32
Pridružen: 08. Jan 2010 19:08

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a veritas »

Predmet vindikacijskega volila je stvarna pravica, damnacijskega pa določena stvar. Zato je bilo verjetno na izpitu damnacijsko. Drugač sem pa jaz tud napisala vindikacijsko :(

A kdo ve tole: katere so predstopnje cesije v rimskem pravu?
Veritas Aequitas
Drejaa
Prispevkov: 120
Pridružen: 27. Avg 2009 11:18

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Drejaa »

mandat pa novacija....se mi zdi....
britmona
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Sep 2009 09:39

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a britmona »

saj pa napisal je "naj dobi mojo uro" to potem lahko tudi pomeni naj dobi LP na uri ker je izrecno pisalo "mojo uro"....

imate še drugi ideje?
britmona
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Sep 2009 09:39

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a britmona »

p.s. kako bi pa potem naj drugače oblikoval oporočno določilo
" naj dobi LP na moji uri" ?! to se meni ne zdi logično
Uporabniški avatar
veritas
Prispevkov: 32
Pridružen: 08. Jan 2010 19:08

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a veritas »

@britmona. Jaz sem čist isto mislila, zato sem pa napisala vindikacijsko. Ne vem kako bi moralo pisat, da se voli stvarna pravica, ker če dobiš neko stvar, pomeni da je tvoja in dobiš na njej pravico. Jaz upam, da bojo vsaj kej šteli in da ne bo 0 pik :(
A je bilo treba nujno napisat, da je oporoka neveljavna ker ni poimenoval dedičev, ali je prav tudi, če si napisal, da se ne da dedovati delno po zakonu in delno po oporoki?
Veritas Aequitas
Uporabniški avatar
veritas
Prispevkov: 32
Pridružen: 08. Jan 2010 19:08

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a veritas »

@Drejaa. Hvala :)
Novacija mi je jasna, ampak ne štekam čist mandata - a to je cedent cesionarju naročil naj prevzame njegovo terjatev?
Veritas Aequitas
Drejaa
Prispevkov: 120
Pridružen: 27. Avg 2009 11:18

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Drejaa »

ja upnik mu naroči naj izterja pač njegov dolg potem je pa tisto obdržal kar je izterjal :D
Uporabniški avatar
veritas
Prispevkov: 32
Pridružen: 08. Jan 2010 19:08

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a veritas »

Aha, kul zdej štekam :)
Kaj je pa litis contestatio? Sej vem kaj je to ampak ne znam razložit :oops:
Veritas Aequitas
lucky

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

A ni to litiskontestacija? Mislim da se z njo konča postopek pred pretorjem al kako je že..
Drejaa
Prispevkov: 120
Pridružen: 27. Avg 2009 11:18

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Drejaa »

z litiskontestacijo se konča postopek pred pretorjem...je neke vrste pogodba s katero pretor pooblasti sodnika in določi tožbeno formulo....
Uporabniški avatar
veritas
Prispevkov: 32
Pridružen: 08. Jan 2010 19:08

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a veritas »

Hvala:)
Mi lahko pomagate še pri tem: Nujni delež znaša četrtino intestatnega deleža. A je to prav?
Veritas Aequitas
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

veritas napisal/-a:Hvala:)
Mi lahko pomagate še pri tem: Nujni delež znaša četrtino intestatnega deleža. A je to prav?
Da. Vendar potem študentje navadno zmrznejo ob vprašanju profesorja, "koliko pa znaša intestatni delež"? :)

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
Uporabniški avatar
veritas
Prispevkov: 32
Pridružen: 08. Jan 2010 19:08

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a veritas »

A ni intestatni delež celotna dediščina, ki se razdeli na toliko delov, kolikor je upravičenih dedičev? In posledično je nujni delež pač četrtina tega dela. Vsaj tako jaz to razumem :)

A mi lahko še pri tem pomagate: S katero pogodbo se je po rimskem pravu še dalo sposoditi denar poleg posojilne pogodbe?
Veritas Aequitas
Uporabniški avatar
Smilko
Prispevkov: 77
Pridružen: 26. Okt 2010 20:00

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Smilko »

a ni nujni delež najprej 1/4 intestatnega deleža, v justinjanovem pravu pa 1/3 oz. 1/2?
Nihil verus est, omnia licita sunt!
Uporabniški avatar
veritas
Prispevkov: 32
Pridružen: 08. Jan 2010 19:08

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a veritas »

Kolikor jaz vem je četrtina. A kdo drug ve kako je s tem?
Veritas Aequitas
Zaklenjeno

Vrni se na