Izpit maj 2011

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
ziu
Prispevkov: 128
Pridružen: 27. Sep 2010 13:05

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a ziu »

Še par vprašanj imam, če se komu da odgovoriti (iz zbirke starih vprašanj z ustnega dela):

1. Za kaj odgovarja dolžnik, če se species po naključju uničen? Škodo trpi upnik - nemožnost izpolnitve? Torej odgovarja za - nič? :)
2. Razlika med mancipacijsko oporoko in oporoko per aes et libram. Iz knjige ne razberem razlike...
3. Priposestvovanje prostosti sužnja?
4. Prenehanje obveznosti. Malo me zajebava "sistematika". Če prav razumem: pod nasprotno pravno dejanje spadata SOLUTIO PER AES ET LIBRAM in AKCEPTILACIJA. Kadar se akceptilacijo uporablja za odpust dolga, gre za IMAGINARNO izpolnitev. NEFORMALNA NAVIDEZNA IZPOLNITEV nastane z brezobličnim dogovorom, naj obveznost ugasne in ima za posledico ugasnitev deliktnih obveznosti iz tatvine in injurije. Vprašanje pa je bilo: "Kaj je navidezna izpolnitev?" Je to le (neformalna) navidezna izpolnitev, ali tudi imaginarna, ali kako...

Hvala. Lp
Perry Mason
Prispevkov: 65
Pridružen: 16. Maj 2009 22:25

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Perry Mason »

Zelo bi bil hvaležen, če bi se kdo malo razpisal, kaj rad sprašuje profesor Kranjc ? :)

Pa, če bi jutri kdo napisal, kaj vas je kaj spraševal.

LP
Larisa Lara
Prispevkov: 41
Pridružen: 01. Okt 2009 16:54

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Larisa Lara »

Lep pozdrav!

Morda kdo ve kje in kdaj je možen vpogled testa?
Če bi vam nekdo rekel, da je patološki lažnivec, ali bi mu verjeli?
Uporabniški avatar
veritas
Prispevkov: 32
Pridružen: 08. Jan 2010 19:08

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a veritas »

Vpogledi so jutri ob 8h v enem od seminarjev (klet PF).
Veritas Aequitas
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

1. Kdaj dejanska zmota povzroči ničnost?
2. Deli in vrste formularnih postopkov.
3. Bistvena razlika med tožbama rei vindikacijo in actio furti?
HELP! :)
ziu
Prispevkov: 128
Pridružen: 27. Sep 2010 13:05

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a ziu »

1. Kadar je bistvena - t.j. zmota o osebi, pogodbi ali predmetu pogodbe
2. In iure, apud iudicem. Vrste ne vem, mogoče je to: vrste tožbenih formul - temeljile na civilnem razmerju, analogne/in factum, pretorske...
3. rei vindikacija - reipersekutorna, actio furti - penalna

Tako bi jaz odgovoril ;)
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

glede prve bi js reku še da mora bit nezakrivljena, drgač zui sm prej odgovoru na tvoja vprašanja potem sm pa vidu da kr ni mojih odgovorov:O in zdej upam da si že sam zvedel ker nimam več energije isto pisat:D
ziu
Prispevkov: 128
Pridružen: 27. Sep 2010 13:05

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a ziu »

Nisem :| Ampak OK, če nimaš energije...te razumem :)
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a caaat »

Kaj pomeni, da nihče ne more spremeniti temelja svoje posesti?

Pa še to: V čem je razlika med depositum irregulare in brezobrestnim posojilom?
Zadnjič spremenil caaat, dne 27. Jun 2011 22:16, skupaj popravljeno 1 krat.
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

ziu napisal/-a:Še par vprašanj imam, če se komu da odgovoriti (iz zbirke starih vprašanj z ustnega dela):

1. Za kaj odgovarja dolžnik, če se species po naključju uničen? Škodo trpi upnik - nemožnost izpolnitve? Torej odgovarja za - nič? :)
2. Razlika med mancipacijsko oporoko in oporoko per aes et libram. Iz knjige ne razberem razlike...
3. Priposestvovanje prostosti sužnja?
4. Prenehanje obveznosti. Malo me zajebava "sistematika". Če prav razumem: pod nasprotno pravno dejanje spadata SOLUTIO PER AES ET LIBRAM in AKCEPTILACIJA. Kadar se akceptilacijo uporablja za odpust dolga, gre za IMAGINARNO izpolnitev. NEFORMALNA NAVIDEZNA IZPOLNITEV nastane z brezobličnim dogovorom, naj obveznost ugasne in ima za posledico ugasnitev deliktnih obveznosti iz tatvine in injurije. Vprašanje pa je bilo: "Kaj je navidezna izpolnitev?" Je to le (neformalna) navidezna izpolnitev, ali tudi imaginarna, ali kako...
navidezni odsvojitvi bi js omenu vse 3 saj gre pri useh treh za to da je dolžniku dolg odpuščen brez da bi kar koli izpolnil
Hvala. Lp
1.Torej prvo vprašanje dolžnik za nakljčno uničenje ne odgovarja, razen če je v zamudi, potem nevarnost naključja preide nanj.
2.Tukaj mislim da gre za 2, različni stopnji macipacijske oporoke, pri prvi je oporočitelj za res odsvojiu svoje premoženje, torej je izgubil lastninsko pravico, medtem ko pri per aes et libram je bila odsvojitev zgolj navidezna, s tem je postala oporoka možna tudi če nisi bil že z eno nogo v grobu, jaz si to tko predstaulam no.
3. Tukaj niti ne vem kaj točno je mišljeno ker tega v učbeniku neposredno nism zaslediu, mi pa ni jasno kko bi suženj priposestvovau prostost če se šteje da je pobegli suženj še zmeraj v posesti gospodarja, dokler ga ne prisvoji kdo drug... ta mi res ni jasn
4 Pri navidezni odsvojitvi bi js omenu vse 3 saj gre pri useh treh za to da je dolžniku dolg odpuščen brez da bi kar koli izpolnil
ziu
Prispevkov: 128
Pridružen: 27. Sep 2010 13:05

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a ziu »

caaat napisal/-a:Kaj pomeni, da nihče ne more spremeniti temelja svoje posesti?

Pa še to: V čem je razlika med depositum irregulare in brezobrestnim posojilom?
To je temeljno načelo pri brevi manu traditio (izročitev na kratko roko). Pomeni, da za prehod iz imetništva v posestništvo potrebuješ neko zunanjo okoliščino in tega imetnik ne more storiti sam, brez le-te. Primer je, da bi shranjevalec npr. stvar zadržal zase, položniku pa dejal, da so mu jo ukradli. Tu ni bilo nobene zunanje okoliščine in ne gre za izročitev na kratko roko - shranjevalec postane zloverni posestnik.

Razlika je v namenu - pri d.i. je namen stvar shraniti, pri posojilu pa posoditi (kreditirati).

Upam ,da pomaga ;) Lp
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a caaat »

Hvala! :)
aina
Prispevkov: 6
Pridružen: 28. Jun 2011 19:53

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a aina »

Pozdravljeni,
potrebovala bi pomoč glede zapiskov za zgodovinski del. Našla sem dvojne; avtor prvih je Danilo Lukovnjak (15 strani), drugi pa imajo 17 strani (avtor ni naveden).

Ali kateri zadostujejo za pripravo na ustni zagovor? Ali se je bolje učit iz knjige? (ostalo se učim iz nje, razen zg. :oops: ) Glede na to, da je na ustnih eno vprašanje iz zgodovinskega dela, ga je verjetno potrebno kar podrobno znat.

Hvala za pomoč ;)
Splash
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Maj 2011 23:19

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Splash »

Ustni danes? Kambič? Kakšen nasvet? :)
elic
Prispevkov: 10
Pridružen: 18. Sep 2010 13:24

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a elic »

Danes sem imela ustni del pri prof. Kambiču. Vprašal me je načine pridobivanja posesti (bilo je nujno, da mu omeniš telesni, neposredni stik z izročeno stvarjo), predmet posojilne pogodbe, kaj je posojilna pogodba. Kaj je pravna in dejanska zmota, bolj se je osredotočil na pravno, PRIMER pravne zmote, fikcije ležeče zapuščine, kaj je Katonovo pravilo, kaj odlaga začetni rok v obligacijskem pravu.
Je prijazen, ni potrebno vse znat v nulo in kar pomaga. Dovoli veliko časa za premislek, tako da se splača malo počakat in si v glavi oblikovat kakšen stavek, da se ne zapleteš pri osnovah.
Vsem veliko sreče in koncentracije, predvsem pa čimmanj strahu in nervoze! ;)
Splash
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Maj 2011 23:19

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Splash »

Hvala ;)
aina
Prispevkov: 6
Pridružen: 28. Jun 2011 19:53

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a aina »

aina napisal/-a:Pozdravljeni,
potrebovala bi pomoč glede zapiskov za zgodovinski del. Našla sem dvojne; avtor prvih je Danilo Lukovnjak (15 strani), drugi pa imajo 17 strani (avtor ni naveden).

Ali kateri zadostujejo za pripravo na ustni zagovor? Ali se je bolje učit iz knjige? (ostalo se učim iz nje, razen zg. :oops: ) Glede na to, da je na ustnih eno vprašanje iz zgodovinskega dela, ga je verjetno potrebno kar podrobno znat.

Hvala za pomoč ;)
Mi nihče ne more pomagati glede zapiskov? :oops:
lucky

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Jaz sem nekje objavila zapiske z letošnjih predavanj. Tam je zgodovinski uvod na približno 20 straneh :) Predavanja so od prof. Kambiča, napisano je 95 % vsega, kar je povedal.
aina
Prispevkov: 6
Pridružen: 28. Jun 2011 19:53

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a aina »

Lucky hvala za hiter odgovor in pomoč. Ali bi mi lahko približno napisala kje bi našla zapiske?
lucky

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Jih kar tukaj dodajam, ker še sama ne vem, kje so :)
aina
Prispevkov: 6
Pridružen: 28. Jun 2011 19:53

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a aina »

Lucky super, hvala še enkrat ;)
aina
Prispevkov: 6
Pridružen: 28. Jun 2011 19:53

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a aina »

Imam še eno inf. vprašanje; namreč od katerega roka naprej je komisijski - torej, da je poleg Krajnca še nekdo? Kolikor sem seznanjena je to šele od 7 roka naprej :oops:
lucky

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

4. rok je že komisijski.
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

aina napisal/-a:Imam še eno inf. vprašanje; namreč od katerega roka naprej je komisijski - torej, da je poleg Krajnca še nekdo? Kolikor sem seznanjena je to šele od 7 roka naprej :oops:
In sedmi rok newm če dobiš... :oops:
Uporabniški avatar
bubyka
Prispevkov: 172
Pridružen: 30. Jul 2010 15:09

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a bubyka »

9sammy5 napisal/-a:
aina napisal/-a:Imam še eno inf. vprašanje; namreč od katerega roka naprej je komisijski - torej, da je poleg Krajnca še nekdo? Kolikor sem seznanjena je to šele od 7 roka naprej :oops:
In sedmi rok newm če dobiš... :oops:
Od 4.roka dalje je komisija, največkrat loh 6x delaš en izpit kukr js vem, pol pa te izpišejo iz univerze, kjer obiskuješ fakulteto.
Per aspera ad astra.
Zaklenjeno

Vrni se na