Splošna debata

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
deVineTTe
Prispevkov: 53
Pridružen: 03. Mar 2009 14:56

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a deVineTTe »

haha, okej kul :) hvala

danny...danny de vito :P
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a bajna »

to kuj pomešaš :oops: js sm bla nazadnje banja :lol:
Arietida
Prispevkov: 108
Pridružen: 30. Avg 2009 15:49

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Arietida »

Hojla!

A bi mi prosim nekdo razložil v parih povedih kaj je razlika med zastavno pravico in zastavno pogodbo.
Ok, to da je zastavna pravica pogodbena zastava je bolj megleno (pogodbena zastava pomeni da ...?), to da so tožbe različne mi je jasno in da ima pignus drug pomen tud.
Anyone?
Tenkjuverimač :mrgreen:
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Tecka »

Arietida napisal/-a:Hojla!

A bi mi prosim nekdo razložil v parih povedih kaj je razlika med zastavno pravico in zastavno pogodbo.
Ok, to da je zastavna pravica pogodbena zastava je bolj megleno (pogodbena zastava pomeni da ...?), to da so tožbe različne mi je jasno in da ima pignus drug pomen tud.
Anyone?
Tenkjuverimač :mrgreen:
zastavna pravica - stvarna pravica
zastavna pogodba - obligacijska
Arietida
Prispevkov: 108
Pridružen: 30. Avg 2009 15:49

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Arietida »

Tecka napisal/-a:
Arietida napisal/-a:Hojla!

A bi mi prosim nekdo razložil v parih povedih kaj je razlika med zastavno pravico in zastavno pogodbo.
Ok, to da je zastavna pravica pogodbena zastava je bolj megleno (pogodbena zastava pomeni da ...?), to da so tožbe različne mi je jasno in da ima pignus drug pomen tud.
Anyone?
Tenkjuverimač :mrgreen:
zastavna pravica - stvarna pravica
zastavna pogodba - obligacijska

ja, to absolutno.. mene ubistvu zanima a se to da ločiti, jao ne vem kako nej napišem kar mislim.. oz. določiti kaj je pravica al pogodba npr. iz primera ipd., al to takt ni pomembno, in je pomembno le kake posledice so, stvarnopravne ali obligacijskopravne.
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a bajna »

zastavna pravica bi bla v tem primeru, da bi zastavitelj zastavnemu upniku stvar izročil v roke, pri zastavni pogodbi, bi bla pa napirem na nepremičnini in bi dobil zastavni lastnik v last zastavljeno stvar šele po zapadli terjatvi
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a sunshine »

če kdo zna odgovorit na tedva vprašanja:

primer 1:
A dvigne svojo stavbo za dve nadstropji, s čimer B-jevi stavbi odvzame svetlobo, zaradi česar dva arhitekta, ki imata stanovanji v najemu, B-ju odpovesta najem. Kaj lahko stori B?

a tuki lahko B naperi proti A-ju actio coffessoria, če ma na tem služnost? kaj če je nima?

primer 2:
B je prodal res mancipi A-ju in mu jo tudi izročil. Kasneje je A mancipiral stvar C-ju. Potem je civilni lastnik B tožil z rei vindicatio C-ja, da mu stvar vrne in tudi zmagal. Ali bo C lahko zahteval od A-ja odškodnino zaradi interesa? Katero pravno sredstvo je na voljo?
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Dexter »

primer 1:
A dvigne svojo stavbo za dve nadstropji, s čimer B-jevi stavbi odvzame svetlobo, zaradi česar dva arhitekta, ki imata stanovanji v najemu, B-ju odpovesta najem. Kaj lahko stori B?

a tuki lahko B naperi proti A-ju actio coffessoria, če ma na tem služnost? kaj če je nima?
Jaz sem tukaj sprva mislil, da so to 'moteči gradbeni posegi na sosednjem zemljišču' (poglavje: omejitev lastninske pravice v interesu sosedov) in lahko sosed prepove nadaljnjo gradnjo, ampak ker je že zgrajeno, nima kaj, pa tud dvomim, da bi bilo to to.
Lahko ustanovi služnost, da sosed ne sme ovirati oziroma zagraditi razgleda, če jo seveda še nima. Če jo pa ima, pa actio confessoria. :?: :|
primer 2:
B je prodal res mancipi A-ju in mu jo tudi izročil. Kasneje je A mancipiral stvar C-ju. Potem je civilni lastnik B tožil z rei vindicatio C-ja, da mu stvar vrne in tudi zmagal. Ali bo C lahko zahteval od A-ja odškodnino zaradi interesa? Katero pravno sredstvo je na voljo?
To piše v knjigi na strani 810 in 811 oz. v tvojih zapiskih na strani 33 (obligacijsko pravo):
Na kratko, C zahteva od A-ja povrnitev dvojne kupine z actio auctoritatis.

P.S. Če imaš kaj odgovorov na ta vprašanja, bi bil zelo vesel, če daš na forum. :)
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
densy
Prispevkov: 332
Pridružen: 22. Dec 2008 16:47

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a densy »

a ni tako ima B negatorno tožbo ne konfesorno.
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a sunshine »

Dexter napisal/-a:
primer 1:
A dvigne svojo stavbo za dve nadstropji, s čimer B-jevi stavbi odvzame svetlobo, zaradi česar dva arhitekta, ki imata stanovanji v najemu, B-ju odpovesta najem. Kaj lahko stori B?

a tuki lahko B naperi proti A-ju actio coffessoria, če ma na tem služnost? kaj če je nima?
Jaz sem tukaj sprva mislil, da so to 'moteči gradbeni posegi na sosednjem zemljišču' (poglavje: omejitev lastninske pravice v interesu sosedov) in lahko sosed prepove nadaljnjo gradnjo, ampak ker je že zgrajeno, nima kaj, pa tud dvomim, da bi bilo to to.
Lahko ustanovi služnost, da sosed ne sme ovirati oziroma zagraditi razgleda, če jo seveda še nima. Če jo pa ima, pa actio confessoria. :?: :|
primer 2:
B je prodal res mancipi A-ju in mu jo tudi izročil. Kasneje je A mancipiral stvar C-ju. Potem je civilni lastnik B tožil z rei vindicatio C-ja, da mu stvar vrne in tudi zmagal. Ali bo C lahko zahteval od A-ja odškodnino zaradi interesa? Katero pravno sredstvo je na voljo?
To piše v knjigi na strani 810 in 811 oz. v tvojih zapiskih na strani 33 (obligacijsko pravo):
Na kratko, C zahteva od A-ja povrnitev dvojne kupine z actio auctoritatis.

P.S. Če imaš kaj odgovorov na ta vprašanja, bi bil zelo vesel, če daš na forum. :)
sam kle mi ni jasn, zakaj sploh civilni lastnik lahko dobi nazaj z rei vindicatio..a zato ker res mancipi B na A-ja ni prenesel z mancipacijo (je tuki izročitev mišljena kot tradicija?)
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Dexter »

sunshine napisal/-a:sam kle mi ni jasn, zakaj sploh civilni lastnik lahko dobi nazaj z rei vindicatio..a zato ker res mancipi B na A-ja ni prenesel z mancipacijo (je tuki izročitev mišljena kot tradicija?)
Ja, izročitev je mišljena kot tradicija.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a sunshine »

aha no zdej mi je pa že mal bl jasn :D drgač dexter, glede ostalih primerov pa ti kr napiš une k ne znaš..ne morm lih vseh gor napisat, ker jih mam na listih rešene. kšne težje bomo pa že s skupnimi močmi rešl :lol:
Uporabniški avatar
deVineTTe
Prispevkov: 53
Pridružen: 03. Mar 2009 14:56

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a deVineTTe »

o kakšnih rešenih primerih to govorite? :)
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a sunshine »

deVineTTe napisal/-a:o kakšnih rešenih primerih to govorite? :)
jst tut ne vem točn...dexter se je odloču, da mam jst doma vse rešene primere, čeprav temu ni tako :lol:
Arietida
Prispevkov: 108
Pridružen: 30. Avg 2009 15:49

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Arietida »

Ojla!

Za marsikaterega vrjetno zastavljam precej neumono vprašanje: al lahko gre za inominatni kontrakt, če je posredi denar??
(se mi zdi da ne, ker lih to je poanta menjalne pogodbe ampak vseeno..)
To me zanima ker:
"Sosed A je prefarbal hišo v zeleno. B mu je ponudil 1000 če jo prefarba nazaj v belo. Zakaj gre? Kdaj in s kakšno tožbo bo A zahetav 1000?"
...in je nekdo odgovoru da je to inominatni kontrakt do ut des. En drug pa, da je delovršna.

P.S.: kaj pravzaprav je sploh odgovor? :?
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a sunshine »

Arietida napisal/-a:Ojla!

Za marsikaterega vrjetno zastavljam precej neumono vprašanje: al lahko gre za inominatni kontrakt, če je posredi denar??
(se mi zdi da ne, ker lih to je poanta menjalne pogodbe ampak vseeno..)
To me zanima ker:
"Sosed A je prefarbal hišo v zeleno. B mu je ponudil 1000 če jo prefarba nazaj v belo. Zakaj gre? Kdaj in s kakšno tožbo bo A zahetav 1000?"
...in je nekdo odgovoru da je to inominatni kontrakt do ut des. En drug pa, da je delovršna.

P.S.: kaj pravzaprav je sploh odgovor? :?
jah jst bi rekla da je delovršna....inominatni pomoje ni...ampak nism zih :|
Arietida
Prispevkov: 108
Pridružen: 30. Avg 2009 15:49

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Arietida »

Jaz se tud bolj nagibam k delovršni, ampak če pustim primer ob strani, me še vseeno zanima to v zvezi z denarjem. Ker poanta menjalne je namreč lih v tem, da ni denarja, ker drugače je kupna. denar je tu kupnina, pri menjalni pa se ne da ugotoviti kaj je kupnina in kaj blago. Zato domnevam, da če je vmes denar, ne gre za inominatno pogodbo tipa do ut des.
Pri starinarski in poravnavi je jasno da je vmes denar...
Mnenje?
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a sunshine »

pri teh "dam, da storiš" je zmer tko:

če dam denar, da nekaj storiš = delovršna pogodba
če dam neko stvar, da nekaj storiš = inominatni kontrakt

piše v knjigi z primeri :D
Arietida
Prispevkov: 108
Pridružen: 30. Avg 2009 15:49

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Arietida »

Najlepša hvala, očitno sem spregledala :D
aisia
Prispevkov: 61
Pridružen: 19. Dec 2008 16:37

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a aisia »

A in B se dogovorita, da bosta šla tekmovat na konjsko dirko za štiri konje. Ker gojita konje bo vsak prispeval dva. Pred dirko eden konj pogine. Kdo trpi škodo. Kako imenujemo to razmerje. Kako bi bilo, če bi nastala korist?
Uporabniški avatar
densy
Prispevkov: 332
Pridružen: 22. Dec 2008 16:47

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a densy »

A in B se dogovorita, da bosta šla tekmovat na konjsko dirko za štiri konje. Ker gojita konje bo vsak prispeval dva. Pred dirko eden konj pogine. Kdo trpi škodo. Kako imenujemo to razmerje. Kako bi bilo, če bi nastala korist?


če se prav spomnim gre za inom kontrakt dam da daš. škodo trpi tisti od katerega je konj.
če pa bi nastala korist bi šlo pa za societas. škodo trpita oba.
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a sunshine »

aisia napisal/-a:A in B se dogovorita, da bosta šla tekmovat na konjsko dirko za štiri konje. Ker gojita konje bo vsak prispeval dva. Pred dirko eden konj pogine. Kdo trpi škodo. Kako imenujemo to razmerje. Kako bi bilo, če bi nastala korist?
družbena pogodba. škodo si razdelita, prav tako koristi
športnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 06. Jul 2009 15:02

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a športnik »

čist eno osnovno uprašanje!kdaj začne pri kupni pogodbi kupc odgovarjati za stvar pa kako odgovarja?
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a sunshine »

športnik napisal/-a:čist eno osnovno uprašanje!kdaj začne pri kupni pogodbi kupc odgovarjati za stvar pa kako odgovarja?
odgovarja, ko mu je stvar izročena, in sicer odgovarja za vsako krivdo (kot skrben gospodar)
Uporabniški avatar
densy
Prispevkov: 332
Pridružen: 22. Dec 2008 16:47

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a densy »

a ni tako da kupec začne odgovarjati ko je pogodba perfektna - se pravi ko je doseženo soglasje o blagu in ceni.
Odgovori

Vrni se na