Izpit

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Se strinjam. Če pa v resnici ne bi bil lastnik A, B ne bi mogel priposestvovati ukradene stvari. Ne glede na dobro/zlo vero. Kar je pa že za drug primer.
Si vis pacem para bellum
pasetanickname
Prispevkov: 57
Pridružen: 26. Jan 2010 01:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a pasetanickname »

a se da it ustne gledat in kdaj bojo ustni za ta izpit?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

ja glede ustnih tud mene zanima, če se da it poslušat?
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Ustni izpiti so javni, tko da se jih da it poslušat. :D Pač prideš ke in rečeš profesorju, da bi rad poslušal. Kdaj pa bojo, bo pa na oglasni deski objavljeno.
Pozitiv vabrejšan!! :D
Uporabniški avatar
deVineTTe
Prispevkov: 53
Pridružen: 03. Mar 2009 14:56

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a deVineTTe »

seveda se lahko posluša ustne izpite...najbrž se začenjo že v torek.
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tecka »

moje mnenje glede tistega primera (4 stavki so bili mozni)
1. ce je v resnici bil lastnik bo priposestvoval saj je dejansko stanje pomembnejse od prepricanja
2. ce ni bil v lastnik ne bo mogel priposestovati saj se ukradenih zadev ne da priposestvovati
3. v justinijanu se je dalo priposestvovatu tudi ukradene stvari ce je lastnik za to vedel 10 oz 20 let ter 30 let ce za to ni vedel - se zlije z zastaranjem
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Jp, js bi isto napisu k Tecka, pač vse možne rešitve. Pa tam pri pekuliju je treba še dodat, da bo lahko oškodovana stranka toženca tožila le do vrednosti pekulija in nič več, drugače tožba avtomatsko pade. Toženec v tem primeru je sin? al oče?
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a eldorado »

w4nkst4 napisal/-a:Jp, js bi isto napisu k Tecka, pač vse možne rešitve. Pa tam pri pekuliju je treba še dodat, da bo lahko oškodovana stranka toženca tožila le do vrednosti pekulija in nič več, drugače tožba avtomatsko pade. Toženec v tem primeru je sin? al oče?
Lastnik pekulija je toženec, v tem primeru oče.
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

hmmm, sem mislil, da je sin, hvala. V katerem primeru bi pa lahko sina tožil? Samo, če je SUI IURIS, torej svojepraven???
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nofak »

Sam tale primer s harfistom mi je pa na izpitu kr par zivcev pojedu...na koncu sm se odlocov med actio de in rem verso in pekulijarno tozbo...no odlocu sm se za de in rem verso, ker se mi je nekak smiseln zdel, da je biu oce obogaten, s tem, da je harfist zaston igrov (seprav za 100, ki jih sin ni placal harfistu...)...no sej zdej se mi ze mal mn smiseln zdi, amapk vseen :D
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a eldorado »

w4nkst4 napisal/-a:hmmm, sem mislil, da je sin, hvala. V katerem primeru bi pa lahko sina tožil? Samo, če je SUI IURIS, torej svojepraven???
tako je, takrat ima svoje premoženje in ne pekuliarno.
np
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

A je bilo v primeru podano, da ima sin pekulij? in če ne, zakaj potem actio de peculio?
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nofak »

Nekako tkole je blo: A, ki je sin pod ocetovo oblastjo, se je s harfistom dogovoril, da mu bo za 100 igral na prireditvi, ki promovira NJEGOVO mizarsko delavnico. Po prireditvi mu sin noce placati obljubljenega zneska. Katero tozbo bi priporocili harfistu, da bo najlazje prisel do poplacila? Ali je visina zneska v tozbeni formuli omejena in kako?

Nekako tak je bil primer...
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

NJEGOVO mizarsko delavnico - sinovo? torej pekulij ja, actio de peculio...tut če ne bi blo očitno iz primera, je potem vprašanje tko zastavljen, da veš da gre za pekulij...Ali je visina zneska v tozbeni formuli omejena in kako?
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nofak »

Sej je tut pri de in rem verso omejena ;)
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a eldorado »

w4nkst4 napisal/-a:NJEGOVO mizarsko delavnico - sinovo? torej pekulij ja, actio de peculio...tut če ne bi blo očitno iz primera, je potem vprašanje tko zastavljen, da veš da gre za pekulij...Ali je visina zneska v tozbeni formuli omejena in kako?
je omejena, do vrednosti pekulija
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

ja sej to vem :D sam vprašanje sm pastou lol =) in kako je pri de in rem verso kaj omejeno...a ni gospodar odgovoren z vsem svojim premoženjem?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Da gre za pekulij, si moral sklepat iz mizarske delavnice. Vsaj tako sem profesorja razumel. Sin je očitno imel pekulij naložen v delavnico
Si vis pacem para bellum
20090293
Prispevkov: 33
Pridružen: 05. Mar 2010 16:07

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a 20090293 »

Ius offerendi et succedendi - a bi kdo vedu tole lepo jasno obrazložit? :?
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

nwem, neki o tem, da ma starejši zastavni upnik več pravic kot mlajši...prior tempore, potior iure...al to ni to? newem :P
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nofak »

De rem in verso je omejena do visine obogatitve gospodarja, ce prav zastopim...
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Dexter »

20090293 napisal/-a:Ius offerendi et succedendi - a bi kdo vedu tole lepo jasno obrazložit? :?
Pravica ponudenja in nasledovanja.
Ti bom na primeru povedal. Trem zastavnik upnikom je zastavljena neka stvar, ki ima ocenjeno vrednost okoli 1000. Po vrsti je najprej zastavljena A-ju za 500, B-ju za 200 in C-ju za 550. C se boji, da se A ne bo preveč potrudil s prodajo stvari in jo bo recimo prodal samo za 700 in se zato C ne bo mogel poplačati iz te stvari. Zato C uporabi 'ius offerendi et succedendi', kar pomeni, da A-ju plača terjatve, ki jih ima A do zastavitelja. Se pravi A-ju plača zastaviteljev dolg v vrednosti 500 in tako C stopi na mesto A-ja (ampak samo glede dolga do višine 500).
Torej je zdaj stvar zastavljena po vrstnem redu takole: C-ju za 500, B-ju za 200 in še enkrat C-ju za 550.
C nato dobi stvar v posest, se potrudi pri prodaji in stvar proda za recimo 1100. Najprej se poplača v vrednosti 500 (pač ker je stopil na A-jevo mesto), potem poplača B-ja do višine 200, kar pa še ostane (400) pa si poplača terjatve, ki jih je imel do zastavitelja. (No, v tem primeru mu je zastavitelj dolžan še 150, ta znesek pa še naprej terja od njega, torej zastavitelja).
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Banne
Prispevkov: 53
Pridružen: 30. Jan 2009 20:00

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Banne »

po mojem mnenju gre pri sinu pod oblastjo za tožbo a° de in rem verso (sepravi oče odgovarja omejeno do višine obogatitve), ker ga oče ni pooblastil, da naj sklene pogodo s to tretjo osebo! tko bo harfist v celoti poplačan- teh 100 al kok je že blo.
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Banne napisal/-a:po mojem mnenju gre pri sinu pod oblastjo za tožbo a° de in rem verso (sepravi oče odgovarja omejeno do višine obogatitve), ker ga oče ni pooblastil, da naj sklene pogodo s to tretjo osebo! tko bo harfist v celoti poplačan- teh 100 al kok je že blo.
motiš se, tožba iz pekulija je pravilni odgovor.
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nofak »

Sicer se sedaj ne spomnim cisto tocno kako je bilo na koncu vprasanje, mislim pa da je bilo svetuj mu kako bo prisel do POPLACILA...kaj pa ce ima sin pekulij v vrednosti 10?

Ne me pa drzati za besedo, ker nisem 100%, da je pisalo do poplacila...
Odgovori

Vrni se na