Priprave na izpit

prof. dr. Igor Kaučič, prof. dr. Franc Grad

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Cockta
Prispevkov: 40
Pridružen: 11. Nov 2011 17:20

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Cockta »

nikinho93 napisal/-a:Prodaja mogoče kdo najnovejšo izdajo knjige Ustavna ureditev Slovenije?
Jst ti lahko prodam svojo lansko.
Uporabniški avatar
lojzka :)
Prispevkov: 70
Pridružen: 22. Nov 2008 08:32
Kraj: malo tu, malo tam

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lojzka :) »

Zdravo!
Marca se odpravljam zviševat oceno in me zanima kakšen je sedaj sistem izpitov? So esejska vprašanja, primeri? Po čem se je najbolje učiti? Na čem je najbolj poudarek na pisnem delu?
Vsak nasvet je več kot dobrodošel, sama sem ta izpit opravila daljnega leta 2008 in dvomim, da se sedaj enak sistem kot takrat :)
Like it or not... I'm here :)
slosaper
Prispevkov: 37
Pridružen: 02. Nov 2011 21:50

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a slosaper »

Kolikor sem informiran so trije sklopi vprašanj: iz ČPIS, drugo Ureditev državne oblasti in tretje temeljna načela prava. To nam je lani na predavanjih povedal. Sicer pa si poglej vaje iz UP-ja, ki jih najdeš na e-mailu za prvi letnik, so popravljene tudi s strani profesorje. Na faxu pa si kopirej kasne primere izpitov, ker naj bi bili povečini vsako leto podobni. Vsekakor pa sledi tudi trenutni temtiki, ki jo je več kot preveč zadnje dni :D Sprememba glede referenduma, vprašanja o interpelaciji in zaupnici vlade (razlike?!) in se se bi najdlo. Good luck!
djoker17
Prispevkov: 9
Pridružen: 16. Jan 2013 14:53

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a djoker17 »

A mi lahko kdo pove rešitve za primer 31 v praktikumu? (Ustavna pritožba)

Lepo bi prosla..
xrtex
Prispevkov: 6
Pridružen: 27. Feb 2013 12:06

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a xrtex »

iprave na izpit

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a djoker17 » 27. feb 2013 11:09
A mi lahko kdo pove rešitve za primer 31 v praktikumu? (Ustavna pritožba)

Lepo bi prosla..

Jaz bi dogovoril takole:

a). Odločanje o ustavna pritožbi
b). Procesna predpostavka je podana pritožba v roku 60 dni in pa izčrpana vsa druga pravna sredstva
c). Da so mu bile kršene človekove pravice
d). Kršenje človekovih pravic ( za ta odgovor nisem siguren)
e). Na pravico o sodnem varstvu

Upam, da so odgovori pravilni, če pa kaj neštima pa me prosim popravite :)
djoker17
Prispevkov: 9
Pridružen: 16. Jan 2013 14:53

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a djoker17 »

jst bi dala pr zadnji predočenje dokazov v svojo korist ( Procesna jamstva)
drgac pa hvala :D
sunny
Prispevkov: 15
Pridružen: 21. Jan 2010 19:43

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a sunny »

a bi mi lahko kdo prosim odgovoril na spodnja vprašanja. bi bla zelo hvaležna :)

1. Ali lahko predsenik republike zavrne promulgacijo zakona? Kako posameznik ugotovi, kdaj začne nek zakon veljati? Po pomoti te navedbe ni bilo, kdaj začne zakon veljati v tem primeru? (4. primer v praktikumu)
2. Kako bi rešili 5. primer v praktikumu??
3. Ali bi lahko prevzel opravljanje funkcije ministra za okolje tudi predsednik vlade? pojasni! (14. primer v praktikumu)
4. Ali ustavno sodišča odloča o sporu o prostojnosti med okrajnim sodiščem in občino? pojasni! (22.primer v praktikumu)
5. Kaj je odločna ustavnega sodišča o ustavni pritožbi, splošen ali posamični pravni akt? Kaj je sklep sodnega sveta o zavrženju ustavne pritožbe, splošni ali posamični pravni akt? pojansi! (24. primer v praktikumu)
6. Ustavno sodišče je z ugotovitveno odločno naložilo DZ, da odpravi neskadnost zakona z ustavo. Ali obstaja kakšna sankcija za nespoštovanje roka,ki ga je naložilo ustavno sodišče? (26. primer v praktikumu)
7.Ali mora biti statut občine v skladu z uredbo, ki jo izda vlada? pojasni! (29. primer v praktikumu)
8. Ali župan lahko zavrne predlaganje občinskega propračuna v prejem občinskemu svetu? Ali lahko občinski svet sprejme proračun brez predloga župana? Ali lahko župan zavrne objavo propračuna? (31.primer v praktikumu)


Vsi primeri so iz praktikuma iz leta 2010, tko da so v praktikumu 2011 najbrž samo mal drugač oštevilčeni..
xrtex
Prispevkov: 6
Pridružen: 27. Feb 2013 12:06

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a xrtex »

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a sunny » 28. feb 2013 11:30
a bi mi lahko kdo prosim odgovoril na spodnja vprašanja. bi bla zelo hvaležna :)

1. Ali lahko predsenik republike zavrne promulgacijo zakona? Kako posameznik ugotovi, kdaj začne nek zakon veljati? Po pomoti te navedbe ni bilo, kdaj začne zakon veljati v tem primeru? (4. primer v praktikumu)
2. Kako bi rešili 5. primer v praktikumu??
3. Ali bi lahko prevzel opravljanje funkcije ministra za okolje tudi predsednik vlade? pojasni! (14. primer v praktikumu)
4. Ali ustavno sodišča odloča o sporu o prostojnosti med okrajnim sodiščem in občino? pojasni! (22.primer v praktikumu)
5. Kaj je odločna ustavnega sodišča o ustavni pritožbi, splošen ali posamični pravni akt? Kaj je sklep sodnega sveta o zavrženju ustavne pritožbe, splošni ali posamični pravni akt? pojansi! (24. primer v praktikumu)
6. Ustavno sodišče je z ugotovitveno odločno naložilo DZ, da odpravi neskadnost zakona z ustavo. Ali obstaja kakšna sankcija za nespoštovanje roka,ki ga je naložilo ustavno sodišče? (26. primer v praktikumu)
7.Ali mora biti statut občine v skladu z uredbo, ki jo izda vlada? pojasni! (29. primer v praktikumu)
8. Ali župan lahko zavrne predlaganje občinskega propračuna v prejem občinskemu svetu? Ali lahko občinski svet sprejme proračun brez predloga župana? Ali lahko župan zavrne objavo propračuna? (31.primer v praktikumu)


Vsi primeri so iz praktikuma iz leta 2010, tko da so v praktikumu 2011 najbrž samo mal drugač oštevilčeni..

Zdravo, jaz bi odgovoril takole:

1. Promulgacije oz. "obnarodovanja" predsednik ne sme zavrniti, ker bi to bila kršitev ustave ( sicer sem nekje bral, da je v praksi že prišlo do zavrnitve podpisa ( mislim, da v Nemčiji?) ampak ustava tega ne dovoljuje, ker nimamo predsedniškega veta). Zakon prične veljati po preteku vacatia legis --> rok od objave do veljave,če pa te navedbe ni pa zakon prične z veljavo po objavi v uradnem listu.

2. Primer 5 je v mojem praktikumu o 12 poslancih opozicijske stranke rumenih? (upam, da misliš ta primer?)
Torej,
a.) V prvi obravnavi: Razprava n zahtevo 10 poslancev
b.) Amandmiranje
c.) Razrpava in glasovanje
d.) Uveljavitev zakona lahko preprečijo v državnem svetu z odložilnim vetom, torej podajo zahtevo, da državni zbor ponovno odloča o zakonu.

3. Predsednik vlade lahko prevzame funkcijo ministra, kar mu dopušča 11.člen zakona o vladi, vendar ta člen velja le za čas neposredno po izvolitvi vlade, ko teče imenovanje ministrov, drugače pa takšno delovanje ni v skladu s 115. členom ustave, ki pravi: -->Funkcija predsednika vlade in ministrov preneha, ko se po volitvah sestane nov državni zbor, funkcija ministrov pa tudi z vsakim drugim prenehanjem funkcije predsednika vlade ter z razrešitvijo ali odstopom ministra, morajo pa opravljati tekoče posle do izvolitve novega predsednika vlade oziroma do imenovanja novih ministrov.

4. Da, saj odloča o pristojnosti med državo ( sem spada tudi sodna veja oblasti ) in lokalnimi skupnostmi --> to velja predvsem v prierih,ki vključujejo denacionalizacijo.

5. Odločba ustavnega sodišča o ustavni pritožbi je posamični pravni akt, ker ne velja ergo omnes, prav tako je sklep sodnega sveta posamični pravni akt.

6. Ne obstaja sankcija za nespoštovanje roka, ker za to ni določene sankcije.

7. Da, saj ima uredba višjo pravno veljavnost (to ugibam)

8. Mislim, da lahko saj po zakonu o lokalni samoupravi župan predlaga občinskemu svetu v sprejem proračun in zaključni račun proračuna občine. Občinski svet ne more sprejeti proračun brez predloga župana. ( Za ta odgovor res nisem siguren ).

Skratka upam, da so odgovori pravilni če pa niso pa lepo prosim, da me kdo popravi. :)

lp, Miha Toš
xrtex
Prispevkov: 6
Pridružen: 27. Feb 2013 12:06

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a xrtex »

Odgovor Napisal/-a sunny » 28. feb 2013 11:30
a bi mi lahko kdo prosim odgovoril na spodnja vprašanja. bi bla zelo hvaležna :)

1. Ali lahko predsenik republike zavrne promulgacijo zakona? Kako posameznik ugotovi, kdaj začne nek zakon veljati? Po pomoti te navedbe ni bilo, kdaj začne zakon veljati v tem primeru? (4. primer v praktikumu)
-----
Pri prvem odgovoru mislim, da sem narobe napisal?
Za vprašanje če ni navedenega vacatia legis sem našel odgovor, da zakon naj nebi veljal razen če piše, da zakon z veljavo prične z trenutkom razglasitve.

Zdaj pa vprašanje kaj je prav? :D
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

Sej so na netu rešitve za naloge iz praktikuma.
Better call Saul! #BreakingBad
xrtex
Prispevkov: 6
Pridružen: 27. Feb 2013 12:06

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a xrtex »

Pinball Wizard napisal/-a:Sej so na netu rešitve za naloge iz praktikuma.

Ali bi bil tako prijazen, da bi napisal kje so objavljene rešitve? :)
tincap
Prispevkov: 139
Pridružen: 28. Sep 2011 22:37

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a tincap »

Bom vam jz prlepla datoteko, ko pridem do compa ;)
sunny
Prispevkov: 15
Pridružen: 21. Jan 2010 19:43

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a sunny »

Miha Tos najlepsa hvala za odgovore!!
In secno na izpitu!! ;)
Ravensburger
Prispevkov: 41
Pridružen: 04. Feb 2013 18:04

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Ravensburger »

Katere dele praktikuma si je najpomembnejše pogledati?
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Alja »

Naloge na koncu, ostalega ne rabiš :)
bovizola
Prispevkov: 20
Pridružen: 15. Feb 2012 21:00

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a bovizola »

mogoče kdo ve če je treba za izpit znati tudi zadnji del knjige, evropsko ustavno pravo, ali to spada potem za eup? Hvala že vnaprej.
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Alja »

Dve leti nazaj ni bilo treba.
Ravensburger
Prispevkov: 41
Pridružen: 04. Feb 2013 18:04

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Ravensburger »

Kakšna se vam zdi skripta za UP (110 strani)?
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Alja »

Jaz sem se učila po njej (ko sem pisala tole), pa mi je bila super :) In je dovolj za izpit. Itak je kopija knjige, samo malo skrajšano :)
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Alja, a bi znala morda približno ocenit koliko časa potrebuješ za UP , pač res celodnevnega učenja, z prejšnjim občasnim ponavljanjem? :)
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Alja »

To je odvisno od vsakega posebej, na kakšen način se učiš, koliko že znaš od prej, kako hitro si zapomniš snov ... pa tudi, kakšno oceno želiš. Sama sem šudirala par dni, res čisto na izi, in naredila :)
salomon
Prispevkov: 4
Pridružen: 04. Okt 2012 18:17

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a salomon »

Zdravo,

zanima me če je kakšna snov, ki sploh ni za izpit (pa ne mislm na to, da bi se samo redko pojavljala...)? Poglavje o pravu EU na koncu? Obramba države? Zgo del - samo ustni?

LP
sti ;)
Prispevkov: 75
Pridružen: 19. Mar 2010 13:47

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a sti ;) »

slosaper napisal/-a:Kolikor sem informiran so trije sklopi vprašanj: iz ČPIS, drugo Ureditev državne oblasti in tretje temeljna načela prava. To nam je lani na predavanjih povedal. Sicer pa si poglej vaje iz UP-ja, ki jih najdeš na e-mailu za prvi letnik, so popravljene tudi s strani profesorje. Na faxu pa si kopirej kasne primere izpitov, ker naj bi bili povečini vsako leto podobni. Vsekakor pa sledi tudi trenutni temtiki, ki jo je več kot preveč zadnje dni :D Sprememba glede referenduma, vprašanja o interpelaciji in zaupnici vlade (razlike?!) in se se bi najdlo. Good luck!
A bi lahko nekdo objavil te vaje, ki so na mailu? Glede na to, da smo mi "stari", nismo vključeni v to :)
Pravnica14
Prispevkov: 45
Pridružen: 06. Sep 2012 17:47

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Pravnica14 »

v januarskem izpitu je bilo nekaj od evropskih poslancev, mislim, da to spada v zadnji del, tako da nevem koliko res odpade
tjaskaa_
Prispevkov: 147
Pridružen: 03. Mar 2009 13:42

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a tjaskaa_ »

Mene pa zanima, do kje ste prišli pri predavanjih od Ustavnega prava? Sej imamo naslednje predavanje v torek, ali pač? :)
Odgovori

Vrni se na