Priprave na izpit

prof. dr. Igor Kaučič, prof. dr. Franc Grad

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a 12345 »

Esejsko vprašanje na izpitu:
Kolektivna odgovornost vlade na splošno in v Slo.
Pisal sem o tem, da vlada odgovarja DZju. In da ima DZ različne mehanizme za kontrolo delovanja itd. NPR: Parlaamentarna preiskava, interpelacija, zaupnica, nezaupnica. Ter, da je pristojnost slovenske vlade v primerjavi z drugimi evropskimi oslabljena, kar kaže na elemente skupščinske državne oblasti in ne samo parlamentarne. In da Dz lahko vlado toži na sodišču...

JA? je vsaj približno prav?
Ali sem sfalil bistvo?
Vprašanja na izpitu :
O treh puncah, ki so govorile o volilnih sistemih. A,B in C. -Napisal sem, da ima A prav, le da je volilni prag 4%. kaj pa tista zaprta lista? je zaprta? Kaj je to zaprta? Da so kandidati v listi določeni in se jih ne more spreminjati? torej da je lista vezana na odločitev volivcev? verjetno. B ni imela prav. Glasovanje s prenosljivim glasom se sicer uporablja v nekaterih državah, vendar ne pri nas.

Pomilosti predsednik države, s tem pa posega v sodstvo. Če bi sodišče spet dobilo obtožnico zoper pomiloščenega, bi jo ZAVRGLO.

Volitve z absolutno večino v Slo: Predsednik države, Župani.

Kaj so pravice pozitivnega statusa in negativnega? Pozitivni status? kaj je to? So socialne pravice stvar pozitivnega statusa?

Policija lahko stavka?

Kakšen odgovor dobrodošel :)
Zadnjič spremenil 12345, dne 01. Sep 2011 16:12, skupaj popravljeno 1 krat.
*lorena*
Prispevkov: 58
Pridružen: 11. Mar 2010 10:39

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a *lorena* »

12345 napisal/-a:
Kaj so pravice pozitivnega statusa in negativnega? Pozitivni status? kaj je to? So socialne pravice stvar pozitivnega statusa?

Policija lahko stavka?
pravice poz.statusa-osebnostne pravice in svoboščine, država se vanje ne sme vmešavati
pravice neg.statusa-socialne in ekonomske, posameznik ima možnost da od države zahteva določene storitve...

mislim da je na izpitu blo vprašanje če so socialne pravice pravive aktivnega statusa in odgovor je NE

policisti lahko stavkajo, ne smejo pa biti člani pol.strank, kakor tudi vojaki ne...
indijanc
Prispevkov: 23
Pridružen: 30. Jan 2011 22:50

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a indijanc »

*lorena* napisal/-a: pravice poz.statusa-osebnostne pravice in svoboščine, država se vanje ne sme vmešavati
pravice neg.statusa-socialne in ekonomske, posameznik ima možnost da od države zahteva določene storitve...
.
v bistvu je ravno obratno :D
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Se strinjam z indijancem in mislim, da so osebnostne pravice negativnega statusa, socialne pa aktivnega.
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

Kaj se spomne kdo kako so bile naloge tockovane? tko da si priblizno izracunam ali bo za kaksno sibko 6ko zneslo :P
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Zdi se mi, da takole, čeprav za posamezne podtočke nisem sigurna.
Prva: 20 TOČK
a) 6
b) 6
c) 4
d) 4

Druga: 20 TOČK
ne spomnim se podvprašanj točno, mislim pa, da je bilo podobno kot pri prvi.

Tretja: 10 TOČK (možne minus točke)

Četrta: 25 TOČK
Najmanj 30 poslancev mislim, da 4 T,
Namen parl. preiskave: 6 T
Zakaj bi US zavrnilo zahtevo DZ ... mislim, da 5 T
pa še dve, vsaka po 5 se mi zdi :)

Peta: 25 T
laura
Prispevkov: 40
Pridružen: 24. Jan 2011 11:04

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a laura »

lucky napisal/-a:Se strinjam z indijancem in mislim, da so osebnostne pravice negativnega statusa, socialne pa aktivnega.
Socialne pravice so pravice pozitivnega statusa. Politične pravice so pravice aktivnega statusa.
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ja, pozitivnega sem mislila :) Se kdo spomni, kako točno je bilo vprašanje glede socialnih pravic?
Luna
Prispevkov: 13
Pridružen: 01. Sep 2011 16:27

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Luna »

Pozdrav vsem! :) oprostite za pozne odgovore, ampak sem se šele zdaj registrirala na forum. :)
torej... najprej naj povem, da se je tudi meni zdel test kar težek :S če ga primerjam s prejšnjimi, si zdaj moral kar dobro vedet, tudi podrobnosti.

glede tistega kar ste napisali, lahko pojasnim par stvari oz. povem, kako sem jaz rešila naloge, naj me prosim kdo popravi, če bom napisala kakšno neumnost. :)

1.) pri nalogi o predseniku države ni bilo vprašanje o tem, v katero odgovornost katere veje oblasti predsendik poseže, ampak samo v KATERI organ oz. vejo oblasti. jaz sem napisala v sodno vejo, saj se mi zdi, da je sodstvo edini organ, ki lahko nekoga obsodi na takšno in takšno kazen, itd. tožilstvo (tožilec) lahko začne postopek ali poda pobudo za začetek postopka, poda obtožnico, dokončno-pravnomočno bo pa o tem odločalo sodišče. s tem, da izda odlok o pomilostitvi torej poseže v sprejeto odloćitev sodišča. če je moje razmišljanje pravilno...

2.) pri 3. nalogi, kjer je bilo za obkrožit...
osebnostne so p. negativnega statusa
socialne in ekonomske so p. pozitivnega statusa
politične so p. aktivnega statusa.
je na zelo jasen način napisano v knjigi.

imam pa tudi jaz eno vprašanje: pri 2. nalogi, tisto vprašanje... se ga ne spomnim točno... katero vrsto odgovornosti lahko se lahko uveljavi zoper tega organa(predsednika republike) in kdo to lahko zahteva?
jaz sem napisala kazensko odgovornost in da to lahko zahteva 30 poslancev. sem razumela, da sprašujejo o obtožbi predsednika.
potem sem v knjigi zasledila, da le IZJEMOMA lahko državni zbor ugotavlja politično odgovornost šefa države v parlamentarni preiskavi, vendar ga ne more razrešiti. a je bilo mogoče mišljeno to? kaj pa pomeni potem to, da se lahko obtoži presednika drž. zaradi hujše kršitve zakona ali ustave? a je to potem pravna odgovornost? zdaj sem malo zmedena glede tega.. :D
imamo torej 3 oblike odgovornosti, zato mi ni jasno katero so mislili.

glede zadnje naloge sem pa čisto zgrešila :/ in to zaradi površnosti... ko sem prebrala kolektivna odgovornost vlade, sem takoj pomislila na kolektivno odgovornost ministrov! in o tem pisala :S v knjigi nikjer ni izrecno napisano, da kolektivna odgovornost vlade je pr. zaupnice, nezaupnice, parlam. preiskave, itd... je pa res, da lahko sam sklepaš in je zelo logično :) res sem pametna, ni kej :D

če na kratko napišem svoje odgovore (sem že pozabila par vprašanj):
1. naloga: - ni v skladu, kajti tudi če se sicer uporablja d'Hondtov sistem, je prag za vstop v parlament nižji, 4%. če si napisal da je v skladu, ampak je prag drugačen, bi moglo bit tudi v redu. po moje tukaj je oboje pravilno, saj kakorkoli obrnemo ena stvar je prav in ena ne.
- ni v skladu, kajti mi glasujemo o listah kandidatov in ne o osebah.
- predsednik republike in župan.
- zaprta lista: lista, na katerih je samo toliko kandidatov, kolikor se jih izvoli. odprta je torej takšna, da jih je lahko tudi več.

2. naloga: kdo izda ta odlok: predsednik države
- posega v sodno vejo oblasti
- jaz sem napisala, da se ugotavlja kazensko odgovornot in da to zaheva 30 poslancev
- sodišče v primeru, da bi ponovno vložili obtožnico, bi to zavrnilo, saj je bilo o tem že pravnomočno odločeno in ni dovoljeno ponovno sojenje o isti zadevi.

3. naloga: - tisto o nelojalni komkurenci = da
- italijanska in madžarsla manjšina imajo veto v vseh zadevah ali pri vseh zakonih (nekaj takega) = ne
- ustavna pravica policistov do stavka = sem obkrožila DA, ampak nisem sigurna, da je pravilno
- pri hišni preiskavi morajo bii navzoči lastnik stanovanja in 2 priči = DA, čeprav tukaj nisem točno vedla, saj izjemoma lahko vdrejo v stanovanje tudi brez pristonosti prič v nekaterih primerih, ki si jih zdaj ne spomnem :D
- o pravicah sem že zgoraj napisala...
in ne vem več kaj je bilo :D

4. naloga, o parlamentarni preiskavi, kdo lahko zahteva: 30 poslancev
- kaj je namen: da se raziskujejo nepravilnosti nosilcev javnih funkcij in javnih pooblastil
razlika med razveljavitivjo odločbe z odložnim rokom, pri Ustavnem sodišču / odločba US z napotilom, da DZ razveljavi protiustaven akt. nekaj takega... v 1. primeru sodišče samo razveljavi in določi rok, kdaj bo to začelo veljati, v 2. primeru pa naroči DZ, naj sam spremeni akt in določi rok-časovni okvir, v katerem mora to storiti.

5. naloga: sem že napisala na začetku :)

če se še kej spomnite, dejte napisat :)
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

A to, da je blo treba pri zadnji pisat o zaupnici,nezaupnici,... je iz kakšnega preverljivega vira?
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Betka »

fruchtzwerge napisal/-a:A to, da je blo treba pri zadnji pisat o zaupnici,nezaupnici,... je iz kakšnega preverljivega vira?
To tut mene zanima.
pina colada
Prispevkov: 73
Pridružen: 31. Maj 2011 13:41

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a pina colada »

rezultati bodo šele v ponedeljek..
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ja v knjigi je pod naslovom odgovornost vlade opisano prav to - zaupnica, nezaupnica, interpelacija. Ne vem ... :?
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

V ponedeljek bodo samo rezultati in razpored ali bodo v ponedeljek tudi že ustni? Mogoče kdo kaj ve o tem. Bardutzky ni povedal na izpitu.
Luna
Prispevkov: 13
Pridružen: 01. Sep 2011 16:27

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Luna »

tudi mene zanima, kdaj bodo rezultati in kdaj ustni, ker v četrtek, 8.9. grem še na rim... in upam, da ne bodo glih takrat :/ bardutzky ni nič rekel...

zdaj sem pogledala v knjigi in res piše, da so zaupanica, nezaupnica, itd. načini kako uveljaviti politično odgovornost vlade. moja napaka, sem jaz spregledala :)
Luna
Prispevkov: 13
Pridružen: 01. Sep 2011 16:27

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Luna »

Rezultati iz UP bodo v ponedeljek dne, 5.9.2011 objavljeni v ŠIS-u skupaj z razporedom za zagovor.

to piše na oglasni deski na spletni strani. bomo v ponedeljek izvedeli kdaj so ustni. verjetno se bodo ustni začeli že naslednji dan.
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Jaz sem mu poslala e-mail, da ne hodim v ponedeljek za brez zveze v Ljubljano, če še ne bo ustnih, in da pridem v ponedeljek v Ljubljano pravočasno, če bodo ustni slučajno. Baje da so takoj ustni naslednji dan in da jih imamo vsi v istem dnevu. Sporočim, ko (če) kaj odgovori.

Lp
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

E-mail od Kaučiča:

Spoštovana kolegica,

izpiti bodo potekali v ponedeljek, izpitni rezultati pa bodo objavljeni jutri (v nedeljo) v ŠIS-u.

Lp
onlyme
Prispevkov: 29
Pridružen: 12. Jan 2011 19:38

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a onlyme »

zanimivo da jih bodo na NEDELJO dali v šis.. upam da bodo res:)
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Pri ustavi je baje vedo tako :)
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Maja je bilo tako, ustni pa so bili potem v ponedeljek. ;)
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a 12345 »

lucky napisal/-a:E-mail od Kaučiča:

Spoštovana kolegica,

izpiti bodo potekali v ponedeljek, izpitni rezultati pa bodo objavljeni jutri (v nedeljo) v ŠIS-u.

Lp
Ampak na oglasni pa piše da bo v ponedeljek... :O
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ja, vem. Jaz sem prof. Kaučiču poslala e-mail, kdaj bodo rezultati in kdaj ustni, ker sem doma daleč od Ljubljane, in da se ne vozim v ponedeljek brez zveze tja, če še ne bo ustnih (če ga bom sploh imela :D). Pa mi je takole odgovoril. Tako da upam, da bodo danes.
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

V ŠISu že imate rezultate izpita. ;)
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Če imam ustni ob isti uri kot pisno uvp, verjetno pošljem profesorju za vsak slučaj mail?
Odgovori

Vrni se na