Priprave na izpit

prof. dr. Igor Kaučič, prof. dr. Franc Grad

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
onlyme
Prispevkov: 29
Pridružen: 12. Jan 2011 19:38

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a onlyme »

Seznam prijavljenih pri Ustavnem pravu, dne 1.9.2011 ob 8h:
Siva: A-Mlačić
Rdeča: Mlakar-Ž

(objava na fakultetni deski)

kot da bi te slišali :D
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ah, končno :) Izpit pa ob 8h :shock: :x
Uporabniški avatar
carboncino
Prispevkov: 20
Pridružen: 30. Avg 2011 12:11

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a carboncino »

Torej Ustavne ureditve Evropske unije vsekakor ne rabi za izpit?
Načeloma je to zajeto že pri izpitu EUP in nisem zasledila v učnem načrtu zato le preverjam :)

Aja in pa "Neposredne demokracije v lokalni skupnosti" tudi ni v načrtu... - a se nismo tega učili in bi moglo priti v upoštev?
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Tega ni treba, imaš prav. V poštev naj ne bi prišla tudi obramba države in v drugem delu na koncu varstvo človekovih pravic v okviru EU (točnega naslova, podnaslova ne vem, preveri v knjigi/skripti).

Lp :)
Uporabniški avatar
carboncino
Prispevkov: 20
Pridružen: 30. Avg 2011 12:11

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a carboncino »

Res? Ooo zakon! Polepšala si mi dan! ;)
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Če ustavno sodišče odloča o skladnosti mednarodne pogodbe z ustavo je v primeru neskladnosti DZ vezan na odločitev ust.sod. in pogodbe ne sme sprejeti.
Kaj pa če ust.sod. odloči, da pogodba je skladna z ustavo, a DZ mora sprejet pogodbo?
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Jaz bi rekla, da tako mednarodno pogodbo DZ ratificira, ja. Sej zakaj pa ne, če je v skladu z ustavo ...

Naj me kdo popravi, če se motim.
ŽeSpetJst
Prispevkov: 45
Pridružen: 03. Dec 2010 21:15

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a ŽeSpetJst »

fruchtzwerge napisal/-a:Če ustavno sodišče odloča o skladnosti mednarodne pogodbe z ustavo je v primeru neskladnosti DZ vezan na odločitev ust.sod. in pogodbe ne sme sprejeti.
Kaj pa če ust.sod. odloči, da pogodba je skladna z ustavo, a DZ mora sprejet pogodbo?

Mislim, da ni nujno, da jo mora, ampak da se še vedno lahko odloči ali jo ali ne; prepoved ratifikacije pride v poštev, samo če US prav, da ni mdr. pogodba v skladu z ustavo ali pa če jo ljudje na referendumu o mdr. povezavah zavrnejo.
Sej tut če jo npr. na referendumu ljudje potrdijo to mdr. pogodbo, se lahko zgodi, da jo državni zbor še vedno ne ratificira.
Klara
Prispevkov: 8
Pridružen: 26. Avg 2011 15:02

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Klara »

Oj! Eno vpr. pri parlamentarni preiskavi.. in sicer parlamentarno preiskavo vodi preiskovalna komisija ki jo imenuje DZ in se oblikuje po načelu proporcionalnosti in paritete bla bla.. :) Sam kokr js vem sta načelo proporcionalnosti in pa načelo paritete dva različna/nasprotna pojma, in ker zdj vela..?? Nekje na netu sm najdla da če parlamentarno preiskavo zahteva 1/3 poslancev da naj bi se preiskovalna komisija oblikovala po načelu paritete.. A mogoče kdo kej več ve? :?
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a dori »

citiram:

Če je parlamentarna preiskava uvedena na predlog poslanca ali na zahtevo DS, se preiskovalna komisija oblikuje po načelu proporcionalnosti; če pa je preiskava uvedena na zahtevo 1/3 poslancev, pa po načelu paritete.

kaj bolj jasno? (:

je v knjigi napisano, stran 237.
Fat kids are harder to kidnap :D
Klara
Prispevkov: 8
Pridružen: 26. Avg 2011 15:02

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Klara »

Jaa :) Hvala :D
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a dori »

ni kaj ;)
Fat kids are harder to kidnap :D
Uporabniški avatar
carboncino
Prispevkov: 20
Pridružen: 30. Avg 2011 12:11

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a carboncino »

A bi vedli kaj so "Prvine volilnega sistema" (iz učnega načrta)? Načela so mi popolnoma jasna, prvin pa ne zasledim v knjigi :(
Klara
Prispevkov: 8
Pridružen: 26. Avg 2011 15:02

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Klara »

carboncino napisal/-a:A bi vedli kaj so "Prvine volilnega sistema" (iz učnega načrta)? Načela so mi popolnoma jasna, prvin pa ne zasledim v knjigi :(
js sm predvidevala da so s tem misll na elemente volilnega sistema.. To so pa: volilna pravica,varstvo volilne pravice, zakonitost volitev, določbe o organizaciji volitev, določbe o volilnem postopku in volilni tehniki.
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a 12345 »

Sedaj za septembrski izpit tudi velja pozitivni rezultat na kolokviju? - torej le eno vprašanje na ustnem?
Uporabniški avatar
carboncino
Prispevkov: 20
Pridružen: 30. Avg 2011 12:11

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a carboncino »

Klara napisal/-a:
carboncino napisal/-a:A bi vedli kaj so "Prvine volilnega sistema" (iz učnega načrta)? Načela so mi popolnoma jasna, prvin pa ne zasledim v knjigi :(
js sm predvidevala da so s tem misll na elemente volilnega sistema.. To so pa: volilna pravica,varstvo volilne pravice, zakonitost volitev, določbe o organizaciji volitev, določbe o volilnem postopku in volilni tehniki.
Hvala ti ;)!
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a 12345 »

Kje so ustni? v predavalnici pred vsemi, al v pisarni?
Pač, mal mam tremo tko pred vsemi govort :)
Uporabniški avatar
Minnie
Prispevkov: 205
Pridružen: 14. Okt 2010 14:33

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Minnie »

V kabinetu pri profesorju. Pri Kaučiču vem, da gresta po 2 notr (vsaj tako je blo, ko sm jst mela ustnega), za ostale pa ne vem. :)
Obrni obraz k soncu in sence padejo za teboj. :)
Uporabniški avatar
carboncino
Prispevkov: 20
Pridružen: 30. Avg 2011 12:11

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a carboncino »

Še eno vprašanje!

Zdaj ko bo Pahor vezal zaupnico na glasovanje o 5 novih ministrih... Če bo DZ glasoval proti predlogu 5 ministrov, je NEIZGLASOVANA zaupnica ali IZGLASOVANA nezaupnica? Logično bi bilo, da je neizglasovana zaupnica, ker DZ glasuje proti, ampak v učbeniku piše da je izglasovana nezaupnica (str. 299). A bi vedel kdo zakaj je tako?
Hvala.
ŽeSpetJst
Prispevkov: 45
Pridružen: 03. Dec 2010 21:15

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a ŽeSpetJst »

carboncino napisal/-a:Še eno vprašanje!

Zdaj ko bo Pahor vezal zaupnico na glasovanje o 5 novih ministrih... Če bo DZ glasoval proti predlogu 5 ministrov, je NEIZGLASOVANA zaupnica ali IZGLASOVANA nezaupnica? Logično bi bilo, da je neizglasovana zaupnica, ker DZ glasuje proti, ampak v učbeniku piše da je izglasovana nezaupnica (str. 299). A bi vedel kdo zakaj je tako?
Hvala.


Če Pahorjev predlog ne bo sprejet, bo šlo za neizglasovano zaupnico; sam predsednik vlade ne more postavt glasovanja o nezaupnici (to lahko stori samo 10 poslancev DZ-ja ob tem, da predlaga še novega predsednika vlade v izvolitev; konstruktivna nezaupnica)
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Še ena zelo neumna, ne zamerit :D

Torej če imamo absolutno navadno večino lahko zadevo sprejme (v "najslabšem" primeru) 46 poslancev
Če je zahteva kvalificirana relativna večina pa 31 poslancev?

Če imamo na seji 46 poslancev in se jih 45 glasovanja vzdrži,lahko tudi 1 glas za sprejme zadevo?

Drži?
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Ja.

relativna navadna večina => več kot polovica prisotnih
absolutna navadna večina => več kot polovica vseh

relativna kvalificirana večina => najmanj 2/3 prisotnih
absolutna kvalificirana večina => najmanj 2/3 vseh

V nekaterih primerih se upošteva le opredeljene glasove namesto vseh prisotnih.
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a dori »

Živjo,
mi lahko zdej nekdo pomaga? V Praktikumu, primer 14, sklep o ugotovitvi prenehanja funkcije Karla Erjavca, c) vprašanje: kaj je bil razlog za prenehanje funkcije oz. od kje lahko logično razberemo razlog v sklepu?

Sploh mi ni jasno. Jaz bi odgovorila z ne.
Fat kids are harder to kidnap :D
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

dori napisal/-a:Živjo,
mi lahko zdej nekdo pomaga? V Praktikumu, primer 14, sklep o ugotovitvi prenehanja funkcije Karla Erjavca, c) vprašanje: kaj je bil razlog za prenehanje funkcije oz. od kje lahko logično razberemo razlog v sklepu?

Sploh mi ni jasno. Jaz bi odgovorila z ne.
In prav je tako :) Je nekje v temi napisano, da tisti k so napisal kaj je bil razlog (iz medijev) so dobil 0 točk, tisti k so pa napisal da ni razvidno so pa dobil točke :)


@jessy Hvala :) Potem če naši poslanci ne hodijo kej preveč na seje lahko z relativno kvalificirano celo lažje neka odločitev sprejeta kot z absolutno navadno :D
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a dori »

Fruchtzwerge, jaz sem to enkrat že mela v izpitu in je blo menda narobe, ker sem napisala, da ni razvidno. pa tud, ko gledam rešitve oz.je en odgovore dodatne napisal, so vsi napisali, da je razvidno. sicer ni nihče pojasnil kako, ampak vseeno je ful čudno.
Fat kids are harder to kidnap :D
Odgovori

Vrni se na