Priprave na izpit

prof. dr. Igor Kaučič, prof. dr. Franc Grad

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

Hm, pred mano je na ustnem spraševal tudi peti del, prav tako pa sem videl izpit iz letošnjega leta, kjer je bila celotna naloga o računskem sodišču, tako da je treba znati tudi to, saj je je tega sam 10 strani:)
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ustavno pravo

Izpitni rok: 13.06.2011, ob 13h po razporedu:
Siva: A-L
Rdeča: M-U
Modra: V-Ž


Super ura! ;)
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Car »

Alan Shore napisal/-a:Hm, pred mano je na ustnem spraševal tudi peti del, prav tako pa sem videl izpit iz letošnjega leta, kjer je bila celotna naloga o računskem sodišču, tako da je treba znati tudi to, saj je je tega sam 10 strani:)
Jaz sem mislil del o Evropski Ustavi. Če ni to 5. del, se opravičujem, nimam knjige pri sebi. :)

lp
marjetika
Prispevkov: 19
Pridružen: 11. Okt 2010 21:28

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a marjetika »

hej!
do sedaj še ni bilo evropskega dela,mel so v januarskem roku računsko sodišče not.. Naloge: so 3 odločbe(1.odločba: marca:o Hildi,maja:o sodnici-kdo sprejme ta sklep,pa načela; 2.odločba:vedno povezana s 3 delom v knjigi; 3.odločba: ustavna odločba),10 primerov za obkrožit in eno esejsko vprašanje,skupaj 5 vprašanj,vrednih 100 pik..
pa velik sreče vsem :)
lp
Pika91
Prispevkov: 60
Pridružen: 19. Okt 2010 15:53

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Pika91 »

Ali lahko predsednik republike kaj stori, če je zakon formalno protiustaven? Ali ga mora razglasiti v vsakem primeru?
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Če gre za formalno protiustavnost, mu ga ni treba razglasiti.
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Srečno vsem ob 1h ;)
njokanjoka
Prispevkov: 2
Pridružen: 10. Jun 2011 21:46

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a njokanjoka »

HEJ

LAHKO PROSIM NEKDO NAPISE KAKŠNA VPR SO BILA DANES NA IZPITU IZ USTAVNEGA PRAVA (seveda po izpitu ne:-)))

TANKS
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

+ rešitve kako ste kaj rešili vprašanja :)
Libra09
Prispevkov: 6
Pridružen: 10. Jun 2011 17:55

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Libra09 »

ok, prva naloga mi je bla kr neki..

Kolikor se še spomnim... druga naloga, glede referenduma in državnega sveta, napisala sm da bi lahko državni svet izkoristil še pravico do suspenzivnega veta in sicer z absolutno navadno večino

Tretja naloga ustavno sodišče, v primeru je šlo za kršenje pravice do svobodnega gibanja

Obkroževanje, dala sm da računsko sodišče ne opravlja sodne funkcije, da člane računskega sodišča imenuje predsednik republike in ne vlada, da banke Slovenije ne vodi direktor, (ampak guverner) ?, da vse člane banke imenuje DZ.

naj me nekdo popravi ali še dopolni....
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

drugo in tretjo mam isto kot ti to vprašanje..obkroževanja se ne spomnim glih točno..upam da se bo kdo spomnil točnih vprašanj, čeprav jih je blo kr velik :)

tisto esejsko sm pa jst ful mal napisala..kok ste kej vi napisal? :D
njokanjoka
Prispevkov: 2
Pridružen: 10. Jun 2011 21:46

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a njokanjoka »

HEJ

MA LAHKO KDO NAPISE VPR
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

Hej!

Mal težko jih je napisat, ker so se nanašala na tekst in tut če jih napiše kdo ne bodo imela nobenega pomena ane?

drgač za obkroževanje je bla centralna banka in računsko sodišče. Prva naloga je bila o nezaupnicah al nekej. druga naloga je bila o DS. Potem pa še ena o človekovih pravicah. Esejsko vprašanje je bilo pa o ugovoru vesti
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Kako pa kaj ocenjujejo, če ve kdo? Sploh za 1., 2. in 4. nalogo me zanima? A dajejo kaj točk pri posameznih podvprašanjih, tudi če se kako malenkost zmotiš? In kako esejsko ocenjujejo? Jaz sem tam napisala malo več kot pol strani, skoraj tričetrt - pravico do ugovora vesti sem potem še povezala s pravico do svobodnega odločanja o rojstvu otrok, glede abortusa in ugovora vesti. Ker nisem vedela, kaj naj še drugega opisujem...
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

Nimam pojma :/..kako si pa kej odgovarjala na vprašanja?
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Kaj pa vem - tam sem dala zakonodajni referendum, pa da ga lahko predlaga tudi 40 tisoč volivec, državni svet (to je itak pisalo), vlada in še nekaj v zvezi z DZ sem napisala, ampak sem pozabla točno kaj. potem, da je bila pri odločbi o us kršena pravica do svobode gibanja.. kaj še. hm, ne vem, pozabla sem že vprašanja.

aja, računsko, pač po logiki sem obkroževala. na tak način sem rešla cel izpit, ker sem samo enkrat prebrala skripto (splet okoliščin ni dopuščal kaj drugega, žal) :D

mi je malo žal, da se nisem boljše naučila, ker je ful dober predmet, hkrati pa zanimiv in se da dobiti lepo oceno, če se lepo naučiš.. ;) mah, jebi ga, nič ne gre po planih letos!
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

kako si pa ti kaj odgovarjala?
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

lucky napisal/-a:Kaj pa vem - tam sem dala zakonodajni referendum, pa da ga lahko predlaga tudi 40 tisoč volivec, državni svet (to je itak pisalo), vlada in še nekaj v zvezi z DZ sem napisala, ampak sem pozabla točno kaj. potem, da je bila pri odločbi o us kršena pravica do svobode gibanja.. kaj še. hm, ne vem, pozabla sem že vprašanja.

aja, računsko, pač po logiki sem obkroževala. na tak način sem rešla cel izpit, ker sem samo enkrat prebrala skripto (splet okoliščin ni dopuščal kaj drugega, žal) :D

mi je malo žal, da se nisem boljše naučila, ker je ful dober predmet, hkrati pa zanimiv in se da dobiti lepo oceno, če se lepo naučiš.. ;) mah, jebi ga, nič ne gre po planih letos!
ja sej jst sm podobno..pač tisto esejsko sm bolj skopo opisala in se bojim da ne bo zadost :)..prva naloga sm napisala da lahko da glasovanje o zaupnici, potem tisti ne morejo pač obdržat samo ministrov, ker se pač zamenja celotna vlada če pač se zamenja predsednik ane?..druzga se pri tej nalogi ne spomnim :)

pri drugi nalogi sm napisala a) suspenzivni veto b) absolutna navadna večina c) nevem kaj sm d)lahko predlaga 40 000 volivcev, 30 poslancev, vlada

tretja naloga sm mal kokr sm se spomnla :) sam je blo tok trditev da se niti ne spomnim

četrta naloga pa sploh nevem kaj sem izpolnjevala a se ti spomniš vprašanj? :)
avion
Prispevkov: 15
Pridružen: 01. Jun 2010 21:55

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a avion »

Če kej pomaga jst sm si prbližn zapomnu vprašanja ne me pa kregat če sm kej zamešu al pa spustu :)

1. Blo je glede zaupnice, konstruktivne nezaupnice vladi
Kateri institu lahk uporabi predsednik vlade da si pridobi naklonjenost stranke (ta stranka pa v opisu ni bila za zamenjavo vlade pa v bodoče ne bo podprla predlogov vlade)
Kaj bi pojasnil stranki (ta stranka je želela zamenjavo predsednika vlade ne pa vseh ministrov ker so nekateri delali dobro)
Kaj si stranka razlaga napačno (stranka je trdila, da bodo vložili nezaupnico in potem bo predsednik države imenoval novega mandatarja)
Zadne vprašanje je pa bilo kako lahko predsednik države razpusti parlament

2. Blo je da je DS predlagal referendum za nek zakon
Kako lahko še DS prepreči uveljavitev zakona
S kakšno večino je bi sprejet klep
zakaj je zakonodajalec to uredil tako navezujoče se na prejšno vprašanje ( kle men ni blo čist jasn kaj so hotl od ns)
Kdo še lahko predlaga referendum
pa kašen bo ta referendum (hotl so da je to nakdnadni zakonodajalni)

3. DA/NE
nekak so ble trditve če je računsko sodišče posebnost slovenskega sistema pa če se je tega slovenija spomlna, člane računskega sodišča predlaga vlada, člane računskega sodišča predlaga predsednik države, banko slovenije vodi direktor, vse člane banke slovenije predlaga predsednik države, banka slovenije upošteva samo navodila državnega zbora (tok se jih spomn niso pa usi)

4. Je bla odločba ustavnega sodišča ki razvelavlja sodbo vrhovnega sodišča, upravnega sodišča, odločbe MNZja glede enga tujca k so ga zaprl u azil na oddelek pa se ni mogu povsot gibat
Kater je procesna predpostavka pri pritožbi na ustavno sodišče
kakšen postopek je tekel pred rednim sodiščem
kaj ta postopek pomeni
katera pravica je bila kršena
Zakaj je odločba ustavnega sodišča v tem primeru drugačna kot v drugih primerih ko so odpravi neustavne zakone al neki tazga

5. Pravica do ugovora vesti

Evo tok se jst spomnem :)
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

A lahko kdo pove odgovore za 4.to nalogo? :)
avion
Prispevkov: 15
Pridružen: 01. Jun 2010 21:55

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a avion »

Ursi napisal/-a:A lahko kdo pove odgovore za 4.to nalogo? :)
Procesna predpostavka: izčrpana vsa redna pravna sredstva
potek pred rednimi sodišči: upravni spor
ta postopek pomeni nadzor zakonitosti odločb državnih organov in lokalne samouprave
kršena je bila pravica do svobode gibanja
zakaj je ta odločba drugačna: Ker je bila pravica kršena z individualnim aktom to je sodbo oz odločbo in ko je ustavno sodišče ugotovilo kršenje se sodba razveljavi, ni so bile kršene človekove pravice po zakonu.
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

Pri drugi nalogi, kdo lahko predlaga zakonodajni referendum mislim da so 4 možnosti

zahteve:
- 40 000 volilcev
- državni svet
- 30 poslancev

pobude:
- državni zbor na lastno pobudo (10 poslancev, poslanska skupina, predlagatelj, vlada)
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

avion napisal/-a:Če kej pomaga jst sm si prbližn zapomnu vprašanja ne me pa kregat če sm kej zamešu al pa spustu :)

1. Blo je glede zaupnice, konstruktivne nezaupnice vladi
Kateri institu lahk uporabi predsednik vlade da si pridobi naklonjenost stranke (ta stranka pa v opisu ni bila za zamenjavo vlade pa v bodoče ne bo podprla predlogov vlade)
Kaj bi pojasnil stranki (ta stranka je želela zamenjavo predsednika vlade ne pa vseh ministrov ker so nekateri delali dobro)
Kaj si stranka razlaga napačno (stranka je trdila, da bodo vložili nezaupnico in potem bo predsednik države imenoval novega mandatarja)
Zadne vprašanje je pa bilo kako lahko predsednik države razpusti parlament

2. Blo je da je DS predlagal referendum za nek zakon
Kako lahko še DS prepreči uveljavitev zakona
S kakšno večino je bi sprejet klep
zakaj je zakonodajalec to uredil tako navezujoče se na prejšno vprašanje ( kle men ni blo čist jasn kaj so hotl od ns)
Kdo še lahko predlaga referendum
pa kašen bo ta referendum (hotl so da je to nakdnadni zakonodajalni)

3. DA/NE
nekak so ble trditve če je računsko sodišče posebnost slovenskega sistema pa če se je tega slovenija spomlna, člane računskega sodišča predlaga vlada, člane računskega sodišča predlaga predsednik države, banko slovenije vodi direktor, vse člane banke slovenije predlaga predsednik države, banka slovenije upošteva samo navodila državnega zbora (tok se jih spomn niso pa usi)

4. Je bla odločba ustavnega sodišča ki razvelavlja sodbo vrhovnega sodišča, upravnega sodišča, odločbe MNZja glede enga tujca k so ga zaprl u azil na oddelek pa se ni mogu povsot gibat
Kater je procesna predpostavka pri pritožbi na ustavno sodišče
kakšen postopek je tekel pred rednim sodiščem
kaj ta postopek pomeni
katera pravica je bila kršena
Zakaj je odločba ustavnega sodišča v tem primeru drugačna kot v drugih primerih ko so odpravi neustavne zakone al neki tazga

5. Pravica do ugovora vesti

Evo tok se jst spomnem :)


a to je bil drugi test al smo mel vsi enako? ker mislm da pri 4 nalogi,prvo vprasanje je blo katera je vsebinska predpostavka in ne procesna
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

avion napisal/-a:
Ursi napisal/-a:A lahko kdo pove odgovore za 4.to nalogo? :)
Procesna predpostavka: izčrpana vsa redna pravna sredstva
potek pred rednimi sodišči: upravni spor
ta postopek pomeni nadzor zakonitosti odločb državnih organov in lokalne samouprave
kršena je bila pravica do svobode gibanja
zakaj je ta odločba drugačna: Ker je bila pravica kršena z individualnim aktom to je sodbo oz odločbo in ko je ustavno sodišče ugotovilo kršenje se sodba razveljavi, ni so bile kršene človekove pravice po zakonu.
samo pri primerih, ki so v praktikumu je bilo pa pod procesno predpostavko: da je bila kršena pravica in svoboščina?
avion
Prispevkov: 15
Pridružen: 01. Jun 2010 21:55

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a avion »

La mariposa napisal/-a:
avion napisal/-a:Če kej pomaga jst sm si prbližn zapomnu vprašanja ne me pa kregat če sm kej zamešu al pa spustu :)

1. Blo je glede zaupnice, konstruktivne nezaupnice vladi
Kateri institu lahk uporabi predsednik vlade da si pridobi naklonjenost stranke (ta stranka pa v opisu ni bila za zamenjavo vlade pa v bodoče ne bo podprla predlogov vlade)
Kaj bi pojasnil stranki (ta stranka je želela zamenjavo predsednika vlade ne pa vseh ministrov ker so nekateri delali dobro)
Kaj si stranka razlaga napačno (stranka je trdila, da bodo vložili nezaupnico in potem bo predsednik države imenoval novega mandatarja)
Zadne vprašanje je pa bilo kako lahko predsednik države razpusti parlament

2. Blo je da je DS predlagal referendum za nek zakon
Kako lahko še DS prepreči uveljavitev zakona
S kakšno večino je bi sprejet klep
zakaj je zakonodajalec to uredil tako navezujoče se na prejšno vprašanje ( kle men ni blo čist jasn kaj so hotl od ns)
Kdo še lahko predlaga referendum
pa kašen bo ta referendum (hotl so da je to nakdnadni zakonodajalni)

3. DA/NE
nekak so ble trditve če je računsko sodišče posebnost slovenskega sistema pa če se je tega slovenija spomlna, člane računskega sodišča predlaga vlada, člane računskega sodišča predlaga predsednik države, banko slovenije vodi direktor, vse člane banke slovenije predlaga predsednik države, banka slovenije upošteva samo navodila državnega zbora (tok se jih spomn niso pa usi)

4. Je bla odločba ustavnega sodišča ki razvelavlja sodbo vrhovnega sodišča, upravnega sodišča, odločbe MNZja glede enga tujca k so ga zaprl u azil na oddelek pa se ni mogu povsot gibat
Kater je procesna predpostavka pri pritožbi na ustavno sodišče
kakšen postopek je tekel pred rednim sodiščem
kaj ta postopek pomeni
katera pravica je bila kršena
Zakaj je odločba ustavnega sodišča v tem primeru drugačna kot v drugih primerih ko so odpravi neustavne zakone al neki tazga

5. Pravica do ugovora vesti

Evo tok se jst spomnem :)


a to je bil drugi test al smo mel vsi enako? ker mislm da pri 4 nalogi,prvo vprasanje je blo katera je vsebinska predpostavka in ne procesna
vsi smo mel enake teste sam sm jst zamešu ja vsebinska predpostavka ja se opravičujem
Odgovori

Vrni se na