Priprave na izpit

prof. dr. Igor Kaučič, prof. dr. Franc Grad

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lalika »

dragoxxx napisal/-a:Ja, zgodovino ustavnosti je treba celo znat, baje da to radi sparšujeta.....ja, lokalno samoupravo se lahk zgodi da te vpraša8enega je enkrat vprašal volitve v srednje velike občine-wtf?? :D ), obrambe in javnih financ pa upam da ne, ker jaz osebno teh dveh poglavij nimam pojma:S
ahaa...ok :) kaj pa tista fora da če maš kolokvij pozitivno da te snovi pol ne:) ?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Hmm..mislim da to več ne velja, na ustnem pride vse v poštev..(razen kot sem rekel financ in obrambe, to resnično upam da ne...)
metulčica
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Jan 2010 10:49

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a metulčica »

Kira poglavja se splača bolj pogledat? :)
Hanaa123
Prispevkov: 41
Pridružen: 24. Apr 2010 21:41

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Hanaa123 »

A mi kdo prosm pove če je treba znat use tiste dokumente o človekovih pravicah na str 103, 104.... :?
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

loh vs uprašajo razliko med prvo in novo ustavo RS, mal si poglejte to...
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a buljat »

danes ni nihce padel na ustnem delu, tako da vse je v selekciji pisnega dela ;)
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

samo kukr sm preletela na hitr rezultate medtem ko je mojega iskal so bili rezultati porazni-same 5 in 6!
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

ja, zelo porazni...kljub temu, da je točkovnik otročje smešen, res......52-61=6 62-71=7 72-81=8 82-91=9 92-100=10....to sm danes ugotovil :D
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Sanja »

ja valda? jst sm skos misla da je 60 za šest. Zdej mi pa sploh ni jasn kak to da nism nardila...kako pa veš to?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Bil sem na vpogledu izpita danes...pa ima bardutzky na omari nalepljen kriterij....sam večina jih ni nardila zato, ker res...katastrofa so ocenjevali...recimo pri tistem Erjavcu ko je bilo.......predsednik vlade LAHKO opravlja funkcijo ministra začasno.....pol razlog ni bila interpelacija.......in take, kr točke so odbijali, res....
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

dragoxxx napisal/-a:Bil sem na vpogledu izpita danes...pa ima bardutzky na omari nalepljen kriterij....sam večina jih ni nardila zato, ker res...katastrofa so ocenjevali...recimo pri tistem Erjavcu ko je bilo.......predsednik vlade LAHKO opravlja funkcijo ministra začasno.....pol razlog ni bila interpelacija.......in take, kr točke so odbijali, res....
In kaj glede predsednika vlade ti ni razumljivo? Interpelacija ne, ampak odstop ministra oz. če smo natančni - predsednik vlade je na predlog računskega sodišča podal zahtevo za odstop Erjavca. Vprašanja so bila iz prakse... bolje to kot pa živa teorija.
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Jaz lahko samo rečem da glede interpelacije vem da sem falil, ampak ko sem nato povedal to kar si ti reku, pač sm vprašal če bi bilo prav tako za napisat, je reku da ne...da oni ne želijo da mi vlečemo iz prakse dejstva ampak iz danega besedila(v konkretnem primeru sklepa o razrešitvi ministra)....to kar si rekel je prav, ampak bi dobil 0 točk vseeno, ker odgovor se glasi- ne, iz besedila sklepa ni logično razviden razlog za razrešitev ministra. in imaš zagotovljneih 5 točk :D
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

Ni bil razviden?heh lol.
mrmh
Prispevkov: 92
Pridružen: 18. Jan 2010 17:12

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a mrmh »

tle bom mal debatko zmotla. se opravičujem. nekoga k ma UP v mezincu bi lepo prosla, če mi lahko volilni sistem obrazloži, k mi ni jasn če ga prou štekam.

hvala :D :) :idea:
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

mrmh
Prispevkov: 92
Pridružen: 18. Jan 2010 17:12

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a mrmh »

w4nkst4 napisal/-a:http://volitve.gov.si/dz2008

:) hvala
metulčica
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Jan 2010 10:49

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a metulčica »

A bi mi kdo proosm povedu bistvo sistema enega prenosljivega glasu in sistema preferenčnega glasovanja?? :) :) hvala :roll:
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

kdo zna razložit Harejev količnik pa dHontov sistem?

z besedo na dan ;)
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Punipan »

^metulčica (pa kleopatra tudi :D )posodi si knjigo od Grada Volilni sistemi (neki tazga), so not ful dobro razloženi. Pa tud par jih je not k jih v knjigi ni, in vem da je ena dobila en tak volilni sistem na ustnem (k ga ni v knjigi).
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

vam bom js razložil te sisteme...sam danes ne morem, ker nimam brilijantnega dostopa do neta lih:D....jutri dobite razloženo, če seveda ne bo kdo že prej napisal.
sheer
Prispevkov: 57
Pridružen: 14. Feb 2009 15:01

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a sheer »

hvala!
metulčica
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Jan 2010 10:49

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a metulčica »

Hvala :)
Hanaa123
Prispevkov: 41
Pridružen: 24. Apr 2010 21:41

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Hanaa123 »

A bi mi kdo prosm odgovoru na ta vprašanja :)
1. če kdo ve a je res večinoma 3. del na izpitu
2. slišala sm da je zmeri kej od ustavnega sodišča...??
3. mislte d bomo mi tut meli pravico za opisat
4. a za obkrožvat pride večinoma tist na konc knige
tnx :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Kot je bilo obljubljeno:

Harejev količnik= to j število glasov, ki je potrebno za izvolitev enega poslanca v volilni enoti...torej ta količnik je št. glasov, ki jih mora dobiti ena oseba, da je lahko izvoljena za poslanca...dobimo ga tako, da število vseh glasov, ki so bili oddani v eni volilni enoti, delimo s številom mandatov, ki se delijo v volilni enoti(oz. številom poslanskih mest)..ker pri nas se v vsaki volilni enoti da 11 mandatov, to pomeni da npr. v volilni enoti X je bilo oddanih 11000 glasov za vse kandidatne liste....to število delimo z št. mandatov, ki se delijo v volilni enoti(torej z 11) in dobimo Harejev količnik, k je v tem primeru 10....izvoljen je lahko tisti poslanec, ki je dobil najmanj 10 glasov.(to sm sam dal za ponazorit-ker pri nas se po novem uporablja Droopov količnik-gre se po istem sistemu, le da se namesto 11 deli z enim več, tj. 12. Hareejev količnik je pri nas ostal v veljavi še le pri volitvah na občinski ravni, pri volitvah DZ-ja pa je Droopov količnik)
DHontov sistem......izračunamo absolutno št. glasov za posamezno listo kandidatov...to nrdimo tako, da št. glasov, ki jih je dobila lista, delimo s toliko števili, kolikor se deli mandatov v volilni enoti(torej delimo z 1,2,3.....11)..tako dobljene rezulatet razvrstimo po velikosti in mandati se dodelijo tistim listam, ki vsebujejo najvišja števila.
Preferenčno glasovanje pomeni, da volivci glasujejo tako, da označijo prednostni vrstni red kandoidatov...npr. prideš na volišče, dobiš list s kandidati...recimo da jih je 10...in zdej pred enga kandidata napišeš št. 1, potem pred drugega št. 2, itd. dokler ne razvrstiš vseh...in tisti kandidat, ki si ga označil s št. 1, dobi toliko točk, kolikor je vseh kandidatov na seznamu(glasovnici) -torej 10 točk, drugouvrščeni, ki si mu namenil št. 2 pa en glas manj(tj. 9), itd.
Panaširanje pa je oblika preferenčenga glasovanja, s tem da smo pri prejšnjem primeru zgoraj lahko označlevali vrstni red kandidatov samo z ene politične stranke(liste kandidatov), pri panaširanju pa lahko izbiramo med različnimi kandidati z različnih kandidatnih list(političnih strank)
eko, upam da je kej bolj jasno, če ne...si poglejte na spletno stran od DZ-ja-odsek volitve.
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

joj a razvoj ustavnosti po svetu, v jugoslaviji in sloveniji moremo znat? :?
Odgovori

Vrni se na