Priprave na izpit

prof. dr. Igor Kaučič, prof. dr. Franc Grad

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
aliceinwonderland
Prispevkov: 10
Pridružen: 01. Okt 2009 17:03

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a aliceinwonderland »

A se mogoče komu sanja če je Kaučič res na predavanju reku, da EU ne pride v poštev na izpitu?
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

dragoxxx napisal/-a:
digi-smeh napisal/-a:mene pa zanima glede referenduma: namreč v skripti imam napisano nekaj o lokalnem referendumu, medtem ko v knjigi sploh ni omenjen.kako je s tem? :?
Seveda da je omenjen v knjigi, omenjen je pod poglavjem LOKALNA SAMOUPRAVA.......kj je to ljudje, a nas tko malo gre na ustavo na izpit zdej???..nekam neaktiven je ta forum.....
aja vidš...do tja še nisem prišla :D
Uporabniški avatar
defasturias
Prispevkov: 93
Pridružen: 08. Nov 2009 19:47

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a defasturias »

Ne vem, ali je bilo že omenjeno, na predavanjih sem bil tudi zelo redko, ali je treba vedet kateri člen obravnava katero stvar? Ali je v knjigi to napisano samo zaradi informativne narave, da si lahko pogledaš?
Uporabniški avatar
smiley
Prispevkov: 60
Pridružen: 05. Sep 2009 15:06

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a smiley »

Defasturias, če se jaz prav spomnim, je na začetku na predavanjih povedal, da ni treba znat točno kaj piše v katerem členu, morš pa približno vedet, kaj je v ustavi ;) Tko da jaz jo bom verjetno parkrat prebrala, ne bom se je pa učila na pamet...

Drugač pa mene tudi zanima, glede na to, da imamo še EUP, a je treba znat tisti zadnji del o Evropski uniji?
Rok
Prispevkov: 35
Pridružen: 22. Apr 2010 13:47

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Rok »

dragoxxx napisal/-a:Mene pa zanima, koliko podrobno je treba znati ČPS....ali je treba znat tudi te člene, ki vsebujejo pravice, ker prof. v knjigi pri vsaki definiciji pravice navede en milijon členov:D in jih opiše...zdj ne vem a je tud to treba znat?

Em, tut js nism čist ziher, kok je s temi ČP. Sicer sem izredni, ampak baje so na rednih predavanjih to poglavje kr podrobno pogledal...tak da mislim, da pomoje kr pride u poštev. Če mene uprašaš, ni treba zdej vse člene na pamet znat, ampak je dost, da si jih mal prebereš, tolk, da veš o čem sploh govorijo... :)


Me pa še zanima, kok se kej učite tole ustavo? Po knjigi, skripti, zapiskih? Vsaka informacija bo prišla prav... ;) Pa če bi tale forum postal malo bol aktiven, mislim, da bi blo vsem v pomoč tole...tko da, dejmo mal povprašat okol pa tko, če kdo kej pametnega zve, pa naj napiše... heh :D
Problemov ni! So le novi izzivi!
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lalika »

Rok napisal/-a:
dragoxxx napisal/-a:Mene pa zanima, koliko podrobno je treba znati ČPS....ali je treba znat tudi te člene, ki vsebujejo pravice, ker prof. v knjigi pri vsaki definiciji pravice navede en milijon členov:D in jih opiše...zdj ne vem a je tud to treba znat?

Em, tut js nism čist ziher, kok je s temi ČP. Sicer sem izredni, ampak baje so na rednih predavanjih to poglavje kr podrobno pogledal...tak da mislim, da pomoje kr pride u poštev. Če mene uprašaš, ni treba zdej vse člene na pamet znat, ampak je dost, da si jih mal prebereš, tolk, da veš o čem sploh govorijo... :)


Me pa še zanima, kok se kej učite tole ustavo? Po knjigi, skripti, zapiskih? Vsaka informacija bo prišla prav... ;) Pa če bi tale forum postal malo bol aktiven, mislim, da bi blo vsem v pomoč tole...tko da, dejmo mal povprašat okol pa tko, če kdo kej pametnega zve, pa naj napiše... heh :D

no js se bom sam po zapiskih od lani...ker niii časa....smo meli še pravoznanstvo zdej....tko da od danes naprej kumi ustava :) uhh.....
Rok
Prispevkov: 35
Pridružen: 22. Apr 2010 13:47

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Rok »

Lalika, kaj to maš svoje zapiske, al so to kaki zapiski, ko so dostopni tut nam na netu kje? :)
Problemov ni! So le novi izzivi!
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lalika »

Rok napisal/-a:Lalika, kaj to maš svoje zapiske, al so to kaki zapiski, ko so dostopni tut nam na netu kje? :)
zapiski od prijateljice k je zdej 2. letnik:) tko da žou ni na netu....mislm to so iz predavanj zapiski....k je bla bol pridna k js, pa je redno hodila:)
Rok
Prispevkov: 35
Pridružen: 22. Apr 2010 13:47

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Rok »

lalika napisal/-a:
Rok napisal/-a:Lalika, kaj to maš svoje zapiske, al so to kaki zapiski, ko so dostopni tut nam na netu kje? :)
zapiski od prijateljice k je zdej 2. letnik:) tko da žou ni na netu....mislm to so iz predavanj zapiski....k je bla bol pridna k js, pa je redno hodila:)

A tako...blagor tebi...hehe :D
Problemov ni! So le novi izzivi!
tjaska
Prispevkov: 105
Pridružen: 06. Jan 2009 21:28

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a tjaska »

Kako vam gre kej tale ustava? :) kaj mislte da bo v izpitu? Kako je zdej s človekovimi pravicami, pridejo v poštev tudi v pisnem, ali samo na ustnem, če nimaš narejenega kolokvija? Kaj pa EU? :roll: :roll: Poudarek je itak na državni ureditvi ane?
Rok
Prispevkov: 35
Pridružen: 22. Apr 2010 13:47

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Rok »

tjaska napisal/-a:Kako vam gre kej tale ustava? :) kaj mislte da bo v izpitu? Kako je zdej s človekovimi pravicami, pridejo v poštev tudi v pisnem, ali samo na ustnem, če nimaš narejenega kolokvija? Kaj pa EU? :roll: :roll: Poudarek je itak na državni ureditvi ane?

Tjaška, na izpitu je lahk tako rekoč vse... ;) Glede ČP sm že zgori napisu, da pomoje ni treba dobesedno vse znat, ampak moreš pa vedit o čem govorijo, kr na rednih predavanjih so jih menda kr podrobno obdelal. Za EU pa nimam pojma, kok pomembno je to na izpitu... :D
Problemov ni! So le novi izzivi!
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Punipan »

Ne vem zakaj bi bilo pomembno znat poglavje o EU, glede na to da mamo za to poseben predmet. Ampak okej, nikoli ne veš. Jaz mam še pol knjige (izpustila bom zadnje poglavje).
fireball
Prispevkov: 32
Pridružen: 19. Nov 2009 17:43

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a fireball »

Kaj pa kej porečete tisti, ki ste pridno hodili na predavanja - EU da ali ne? :)
Alexx
Prispevkov: 54
Pridružen: 18. Mar 2010 17:28
Kraj: Kranj

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Alexx »

Punipan napisal/-a:Ne vem zakaj bi bilo pomembno znat poglavje o EU, glede na to da mamo za to poseben predmet. Ampak okej, nikoli ne veš. Jaz mam še pol knjige (izpustila bom zadnje poglavje).
Tud jst pravim da pomojem EU ne pride v poštev....
Nika19
Prispevkov: 48
Pridružen: 28. Nov 2009 15:59

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Nika19 »

js sm slišala da ta del o eu ne pride v poštev, ker je itak posebi predmet za to ane ;)
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lalika »

tjaska napisal/-a:Kako vam gre kej tale ustava? :) kaj mislte da bo v izpitu? Kako je zdej s človekovimi pravicami, pridejo v poštev tudi v pisnem, ali samo na ustnem, če nimaš narejenega kolokvija? Kaj pa EU? :roll: :roll: Poudarek je itak na državni ureditvi ane?
a potem pridejo na ustnem ČP samo če nimaš kolokvija? pa tut kar je blo za kolokvij te potem na ustnem ne sprašuje če si ga opravil al kako? :)
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Punipan »

Jaz že sanjam o teh večinah in referendumih. :roll: Sam neki me zanima, k pri zakonodajnem oz. ustavnorevizijskem referendumu piše, da mora biti vprašanje jasno zastavljeno pa da če to ni okej, da lahko DZ zahteva od predlagateljev da to popravijo oz. dopolnijo-a to je mišljeno predlagatelje referenduma al predlagatelje samega zakona oz. spremembe ustave? Predlagatelja referenduma verjetno, a ne?
Pa kajje razlika med fakultativnim in obligatornim (relativno in absolutno obvezen-kaj to pomeni?) ref.?

Btw, v kopirnici je ena zelo dobra skriptica (brez poglavja o ČP in EU).
Rok
Prispevkov: 35
Pridružen: 22. Apr 2010 13:47

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Rok »

Punipan napisal/-a:Jaz že sanjam o teh večinah in referendumih. :roll: Sam neki me zanima, k pri zakonodajnem oz. ustavnorevizijskem referendumu piše, da mora biti vprašanje jasno zastavljeno pa da če to ni okej, da lahko DZ zahteva od predlagateljev da to popravijo oz. dopolnijo-a to je mišljeno predlagatelje referenduma al predlagatelje samega zakona oz. spremembe ustave? Predlagatelja referenduma verjetno, a ne?
Pa kajje razlika med fakultativnim in obligatornim (relativno in absolutno obvezen-kaj to pomeni?) ref.?

Btw, v kopirnici je ena zelo dobra skriptica (brez poglavja o ČP in EU).

No, pa da poskusim srečo... :D

1.) Torej če referendumsko vprašanje ni jasno zastavljeno, lahko predsednik DZ ( seveda s soglasjem vlagatelja referenduma) to vprašanje ustrezno popravi, ali pa pozove samega vlagatelja referenduma, da vprašanje popravi sam. ;)

2.) Razlika med fakultativnim in obligatornim (relativno in absolutno obvezen) referendumom:

Obligatorni in fakultativni referendum različno vplivata na vlogo in položaj predstavniškega telesa. Pri OBLIGATORNEM REFERENDUMU je z ustavo predstavniškemu telesu že vnaprej odvzeta pravica samostojnega odločanja o zakonu, ki sicer sodi v njegovo pristojnost.
FAKULTATIVNI pa za razliko od odbligatornega še vedno daje predstavniškemu telesu možnost, da samo odloči o zakonu. :)


Za obligatorni referendum, ki je lahko absolutno ali pa relativno odvisen pa nism čist prepričan. Mislim pa, da je tu fora v tem, da če je referendum absolutno odvisen, da ga je potem treba uporabiti pri sprejemanju vseh zakonov in to pomeni da predstavniško telo tu nima nobene besede več.
Če pa je relativno odvisen, pa pomeni, da ga ni treba uporabiti pri sprejemanju vseh zakonov?
Nevem, to nism čist zihr… :D
Problemov ni! So le novi izzivi!
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Punipan »

^^Hm, men to isto zveni, kot negativna in pozitivna vezanost. :D Glede obligatornega in fakultativnega referenduma mi je ful podobno kot pri predhodnem (ta ne omogoča, da DZ samostojno sprejme zakon) in naknadnem referendumu (kjer je DŽ popolnoma neodvisen in volilci samo le potrdijo oz. zavrnejo zakon-in tle se spet pojavi da je DZ pozitivno in negativno vezan na odločitev volilcev). Joj, vse mešam že. :(
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Torej....glede referendumov.....Obligatorni referendum pomeni, da je referendum kot tak obvezen sestavni del nekega postopka(bodisi ustavnorevizijskega, zakonodajnega), parlament ga mora obvezno razpisati.....fakultativni referendum pa pomeni, da parlament nima te obveze da razpiše referendum, razpisati ga mora le tedaj, kadar to zahtevajo z ustavo pooblaščeni subjekti:D--eko, to če veste je dovolj, v naši ureditvi se mi zdi da je sam obligatoren referendu o splošnem aktu občinskega sveta, drugi niso:D.......zdj pa mam js eno vprašanje...a se da kje dobit primer izpita?:D..pa kolk je treba znat te volitve pa to.....:D
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Punipan »

Keep it simple, ja, tkole je najboljš. :lol: Se mi je zdelo, da bo tako prav. Thanks!
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

obligatoren referendum je tut za ustanovitev občine.
Rok
Prispevkov: 35
Pridružen: 22. Apr 2010 13:47

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Rok »

dragoxxx napisal/-a:Torej....glede referendumov.....Obligatorni referendum pomeni, da je referendum kot tak obvezen sestavni del nekega postopka(bodisi ustavnorevizijskega, zakonodajnega), parlament ga mora obvezno razpisati.....fakultativni referendum pa pomeni, da parlament nima te obveze da razpiše referendum, razpisati ga mora le tedaj, kadar to zahtevajo z ustavo pooblaščeni subjekti:D--eko, to če veste je dovolj, v naši ureditvi se mi zdi da je sam obligatoren referendu o splošnem aktu občinskega sveta, drugi niso:D.......zdj pa mam js eno vprašanje...a se da kje dobit primer izpita?:D..pa kolk je treba znat te volitve pa to.....:D

No, al pa takšna razlaga... :D Vidim, da se da tale snov z referendumi zlo zakomplicirat... in mislim, da sm to zgoraj primerno pokazu... hehe :D
Problemov ni! So le novi izzivi!
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Punipan »

...
Zadnjič spremenil Punipan, dne 09. Jun 2010 20:58, skupaj popravljeno 1 krat.
Rok
Prispevkov: 35
Pridružen: 22. Apr 2010 13:47

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Rok »

Pa še eno vprašanje, za vse tiste, ko so mogoče bli tulk pridni, pa so redna predavanja redno obiskoval... :D A je sploh kakšna finta, na kateri snovi naj bi bil večji poudarek, na kateri manjši...? ;)
Al pa pride tist star dober odgovor v poštev: " Vse je pomembno oz. boš vidu na izpitu, kaj je pomembno..." :D
Problemov ni! So le novi izzivi!
Odgovori

Vrni se na