Priprave na izpit

prof. dr. Igor Kaučič, prof. dr. Franc Grad

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
New York
Prispevkov: 90
Pridružen: 04. Feb 2011 14:36

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a New York »

Ok hvala, bomo se učil direkt iz učbenika. kaj pa praktikum pride v poštev? (nimam še kuplenga), a tm so notr primeri ki se jih naj naučim, al kako? Hvala.
ŽeSpetJst
Prispevkov: 45
Pridružen: 03. Dec 2010 21:15

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a ŽeSpetJst »

Imam eno bolj tehnično vprašanje, kolko v detajle se gre pri UP recimo za eno solidno oceno (npr. 8), ker mislm knjigo dvakrat prebrat in se bolj posvečat ekonomiji?
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a rea »

Sicer ne vem kaj zate pomeni "prebrat", ampak lahko rečem, da (iz lastnih izkušenj), če jo boš dvakrat SAMO prebral, to še za 6 ne zadostuje (razen seveda izjeme).
UP ni ravno piflarija definicij in nerazumljivih stavkov, vendar moraš kar dosti vedeti, ni to samo nekaj na približno...
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

rea napisal/-a:Sicer ne vem kaj zate pomeni "prebrat", ampak lahko rečem, da (iz lastnih izkušenj), če jo boš dvakrat SAMO prebral, to še za 6 ne zadostuje (razen seveda izjeme).
UP ni ravno piflarija definicij in nerazumljivih stavkov, vendar moraš kar dosti vedeti, ni to samo nekaj na približno...
Prosim, povej kaj več :) Maš še kakšen nasvet? Jaz si nameravam iz knjige izpisat, kar je pomembnega, ampak recimo za 1. del se mi zdi da smo zelo malo povedali, pa me zanima katere stvari so tako...bolj poudarjene? :oops: Pa zgodovine UP se ne mislim ravno piflat , mislim da ni tolk povdarka na njej, se motim? 8-)
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a rea »

Pri prvem delu je pomojem potrebno vedeti kaj je ustava v materialnem, formalnem pomenu, zgodovine se jaz nisem učila. (ne vem kaj je še v prvem delu, ker učbenika nimam pri roki)...pa še to pomojem bolj na ustnem....
jaz sem se učila pač tako, da sem si podčrtovala zadeve in jih potem poskušala memorirat :) je pa (po mojem mnenju) najpomembnejši tretji del, z drugim te pa na ustnem največkrat matra (ČPTS).
praktikum je zelo koristen, ker tisti primeri zadaj so tudi na izpitu, tako da tam vidiš kako se vse povezuje in kolko približno moraš znat.

je pa izpit sestavljen iz samih primerov (primer in potem vprašanja), razen ena naloga je obkroževanje in ena je esejsko.
ziu
Prispevkov: 128
Pridružen: 27. Sep 2010 13:05

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a ziu »

Vem, da poglavja o EU ni treba znati, kaj pa strani od 172-176, ki govorijo o mednarodnem varstvu člov. pravic (ESČP, ...)? Sicer ni veliko, nekaj pa vseeno. In glede na to, da se bom isto stvar učil junija tudi za EUP, se mi zdi neumno dvakrat učiti isto stvar... :)

Hvala. Lp
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a binka »

Živjo,
jaz mam pa eno vprašanje, vem da sem malo pozna a vseeno. Glede na to da je do izpitov še 2 tedna katerega bolj priporočate za prvi rok,uvp ali ustavo? :)
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Urši »

ustavo. za uvp je po mojem mnenju potrebno bistveno več časa
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Urši »

trenutno rešujem primere iz repetitorija za ustavno pravo. zanima me, če bi se našla kakšna dobra dušica, ki bi pregledala moje odgovore in jih dopolnila da objavim na forumu? ;)
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

Urši napisal/-a:trenutno rešujem primere iz repetitorija za ustavno pravo. zanima me, če bi se našla kakšna dobra dušica, ki bi pregledala moje odgovore in jih dopolnila da objavim na forumu? ;)
Js lahko če hočeš, seveda ne garantiram 100% zanesljivosti:) Sam mislm da večino primerov razumem in jih znam rešit:)
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Urši »

Alan Shore napisal/-a:
Urši napisal/-a:trenutno rešujem primere iz repetitorija za ustavno pravo. zanima me, če bi se našla kakšna dobra dušica, ki bi pregledala moje odgovore in jih dopolnila da objavim na forumu? ;)
Js lahko če hočeš, seveda ne garantiram 100% zanesljivosti:) Sam mislm da večino primerov razumem in jih znam rešit:)

sem ti poslala datoteko na privat :D
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

V kakšne podrobnosti pa se je treba spuščati za ta predmet? Ker knjiga se sicer v primerjavi z nekaterimi drugimi ne zdi tako obsežna, a je OGROMNO (podrobnih) informacij. :?
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

jessy napisal/-a:V kakšne podrobnosti pa se je treba spuščati za ta predmet? Ker knjiga se sicer v primerjavi z nekaterimi drugimi ne zdi tako obsežna, a je OGROMNO (podrobnih) informacij. :?
Taka vprašanja so zmeraj relativna, odvisno kašno oceno želiš:) Sam glede na to da se je treba zmerej učit za 10 da maš pol dovolj rezerve bi ti svetoval da se kar podrobno, sploh tretji del, usaj sklepam glede na uprašanja ki so na konc v praktikumu ni dovolj da si sam preberš ampak je treba kr dobr znat:)
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

Urši napisal/-a:
Alan Shore napisal/-a:
Urši napisal/-a:trenutno rešujem primere iz repetitorija za ustavno pravo. zanima me, če bi se našla kakšna dobra dušica, ki bi pregledala moje odgovore in jih dopolnila da objavim na forumu? ;)
Js lahko če hočeš, seveda ne garantiram 100% zanesljivosti:) Sam mislm da večino primerov razumem in jih znam rešit:)

sem ti poslala datoteko na privat :D
Evo js pa teb v dopolnjeno nazaj:D
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Betka »

Kolk vas gre jutri na ponavljanje (priprave na izpit) ob 9ih ? :)
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Urši »

se mi zdi da bi blo kar pametno it, čeprav je malo dolga tole 4 ure :D
ziu
Prispevkov: 128
Pridružen: 27. Sep 2010 13:05

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a ziu »

A ima kdo kakšne izkušnje s temi "pripravami na izpit" (je bil kdo lani)? Predvsem me zanima, če izgleda bolj kot odgovarjanje na vprašanja in ponavljanje celotne snovi, ali se dobi tudi kakšen namig na kaj naj bomo še posebej pozorni (beri: (posredno) vsebina kakšnega vprašanja na izpitu :D )) Ker 4 ure ob vsem učenju tudi jaz ne reskiram ravno z lahkoto...
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Tale termin jutri je res malo čuden. Čeprav dvomim, da bo res trajalo 4 ure.
Alan Shore napisal/-a:
jessy napisal/-a:V kakšne podrobnosti pa se je treba spuščati za ta predmet? Ker knjiga se sicer v primerjavi z nekaterimi drugimi ne zdi tako obsežna, a je OGROMNO (podrobnih) informacij. :?
Taka vprašanja so zmeraj relativna, odvisno kašno oceno želiš:) Sam glede na to da se je treba zmerej učit za 10 da maš pol dovolj rezerve bi ti svetoval da se kar podrobno, sploh tretji del, usaj sklepam glede na uprašanja ki so na konc v praktikumu ni dovolj da si sam preberš ampak je treba kr dobr znat:)
To mi je jasno, ampak zanimalo me je, kakšne podrobnosti se ponavadi zahteva v izpitu, ali vključuje tudi podrobnosti v smislu npr. potrebne večine pri postopkih US, razni predlagatelji pri postopkih itn. ...
Blair.
Prispevkov: 10
Pridružen: 08. Jun 2010 18:27

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Blair. »

Ima mogoče kdo rešena vprašanja primerov iz zadnjega dela praktikuma za ustavno pravo in bi bil tako prijazen, da bi jih objavil na forumu?
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

jessy napisal/-a:Tale termin jutri je res malo čuden. Čeprav dvomim, da bo res trajalo 4 ure.
Alan Shore napisal/-a:
jessy napisal/-a:V kakšne podrobnosti pa se je treba spuščati za ta predmet? Ker knjiga se sicer v primerjavi z nekaterimi drugimi ne zdi tako obsežna, a je OGROMNO (podrobnih) informacij. :?
Taka vprašanja so zmeraj relativna, odvisno kašno oceno želiš:) Sam glede na to da se je treba zmerej učit za 10 da maš pol dovolj rezerve bi ti svetoval da se kar podrobno, sploh tretji del, usaj sklepam glede na uprašanja ki so na konc v praktikumu ni dovolj da si sam preberš ampak je treba kr dobr znat:)
To mi je jasno, ampak zanimalo me je, kakšne podrobnosti se ponavadi zahteva v izpitu, ali vključuje tudi podrobnosti v smislu npr. potrebne večine pri postopkih US, razni predlagatelji pri postopkih itn. ...
Ja to je kr potrebno znati, večine in predlagatelje, potem v primerih prov pride. Sej je se dost časa da se naučiš:)
hpoirot
Prispevkov: 93
Pridružen: 17. Okt 2010 12:51

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a hpoirot »

a je treba vedt v katerih aktih je urejeno delovanje državnih organov? recimo da je za vlado to urejen v ustavi, poslovniku dz, poslovniku vlade pa nevemkje še vse ...

pa zanima me še a vlada vsaka nanovo sprejme poslovnik?
Dadojc
Prispevkov: 43
Pridružen: 24. Okt 2010 18:26

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Dadojc »

Mene bolj zanima ali je izpit vsaj priblžno (glede na obliko in glede na težavnost) podoben kolokviju? Ker glede na to da sem ga pisal 7 pa sem polovico takratne snovi le prebral (druge polovice se mi ni dalo :D) upam oz. predvidevam da izpit zdej ni nwm kok težji...

Kar se tiče zadnjega vprašanja pa sicer nwm 100% ampak sklepam nekako iz logike da ne sprejema vsaka vlada novega poslovnika, glede na to da se vsakič menja tudi sestava DZ pa je bil poslovnik do sedaj sprejeman le dvakrat (na začetku in 2002)...nwm nekako izhajam oz. sklepam na ta način...če se pa slučajno motim nej me pa kdo popravi =)
ziu
Prispevkov: 128
Pridružen: 27. Sep 2010 13:05

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a ziu »

Še par vprašanj glede snovi za izpit:

Pri NASTANKU IN RAZVOJU USTAVNOSTI: se na izpitu kdaj pojavljajo kakšna "zgodovinska" vprašanja - pretekle ustavne ureditve in ustavni zakoni? Če ne na pisnem. kaj pa na ustnem?

Glede MEDNARODNOPRAVNE UREDITVE SVOBOŠČIN IN PRAVIC in MEDNARODNEGA VARSTVA PRAVIC IN SVOBOŠČIN - sicer res ni veliko, ampak glede na to, da isto snov obravnavamo tudi pri EUP-ju, me zanima, če to pride v poštev? 10 strani pa 10 strani... :)

Hvala. Lp
Splash
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Maj 2011 23:19

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Splash »

ziu napisal/-a:Še par vprašanj glede snovi za izpit:

Glede MEDNARODNOPRAVNE UREDITVE SVOBOŠČIN IN PRAVIC in MEDNARODNEGA VARSTVA PRAVIC IN SVOBOŠČIN - sicer res ni veliko, ampak glede na to, da isto snov obravnavamo tudi pri EUP-ju, me zanima, če to pride v poštev? 10 strani pa 10 strani... :)

Hvala. Lp
V torek je bilo na predavanjih povedano, da pride to v poštev sam na ustnem delu. 10 strani manj torej :)
mojosodope
Prispevkov: 17
Pridružen: 24. Mar 2011 22:22

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a mojosodope »

okej, eno vprašanje, usi drgač pravijo a je treba znat človekove pravice in svoboščine (v slo. ustavi), a lahko nekdo k DEJANSKO ve napiše. prosim:)
Odgovori

Vrni se na