Način študija

akad. prof. dr. Marijan Pavčnik, doc. dr. Aleš Novak

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
vendy
Prispevkov: 4
Pridružen: 10. Dec 2010 12:00

Način študija

Odgovor Napisal/-a vendy »

Živijo!

Jaz bi pa prosil za nasvet kolegov, kako se učiti uvod v pravoznanstvo in ali se tudi vam ta predmet zdi zelo težak in zahteven? Sam si zelo težko zapomnim, ker enostavno ne razumem in me že skrbi, da nisem zgrešil smer študija :cry: Drugače nimam težav z učenjem, le tu se mi zdi, da sem preveč zabit ali pa se je enostavno treba pri tem predmetu zelo zelo veliko učiti?

Hvaležen bom za vsak vaš nasvet!

Lp, Dejan
lucky

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a lucky »

Meni vaje ful pomagajo razumet snov, ker res vse ponovimo :)
vendy
Prispevkov: 4
Pridružen: 10. Dec 2010 12:00

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a vendy »

Hodim na vsa predavanja in tudi na vaje, ampak jaz ne razumem. Ko v knjigi berem, se sredi vsakega stavka zgubim, preden pridem do konca. Res ne vem, kako naj se učim - ali kar vse na pamet in bom na koncu potem razumel? Jaz sem čisto obupan, da sem prezabit za študij prava :cry:
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a Urši »

Sprintaj si kakšno dobro skripto, jo preberi pa bo takoj lažje potem tudi po knjigi razumet. Ne rečem da se uči samo po skripti ampak ti bo definitvno pomagala razumeti snov, vsaj meni je ko sem imela na začetku isti problem ;)
Arietida
Prispevkov: 108
Pridružen: 30. Avg 2009 15:49

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a Arietida »

A dej dej dej.. ne more bit tako hudo. Kake pa maš!!!

1. dobi skripto, ki se začne z naslovom II. PRAVNO PRAVILO (v okvirčku). Skripta je fenomenalna, večkrat celo dobesedno prepisana iz knjige (čeprav ti knjigo tudi priporočam- čeprav večini način pisanja ni všečen, vseeno ni slaba, prej obratno, samo navadit se moraš Pavčnikovega filozofiranja :) )
2. vsak dan si vzemi urico, dve, in pojdi počasi po skipti, recimo eno poglavje- en dan
3. ne beri 87x enega odstavka, pač pa počasi in z razumevanjem
4. to je teorija, veeeeeliko teorije, abstraktnost--> in verjetno ti to ne paše, zato imaš pa težave
5. predmet je ogromna podlaga za naprej, zato ti res ne bo nič moglo bit žal, ko se ga boš dobro naučil
6. mogoče ti bo pomagalo, da si narediš kakšno shemo (npr.: sestavin pr.pravila, teorij pr.oseb ipd.), tako da boš imel nek pregled na hitro, da ne boš vedno listal knjige ali skripte

Ne obupaj, pa ne prihajaj ven, češ da si preneumen za to! Vse se da naučiti, ne se podcenjevati, ker bo vse še težje potem.
Če rabiš kakšno vzpodbudo, pa pojdi malo pogledat na sodišča, okraj. v lj bi bilo čis uredu, pa boš videl kdo vse je naredil pf, pa se boš garantirano počutil bolje :D :D :D
vendy
Prispevkov: 4
Pridružen: 10. Dec 2010 12:00

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a vendy »

Hvala vam vsem za pomoč, še posebej hvala tebi Arietida za spodbudne besede in uporabne nasvete - se že malo bolje počutim in grem v boj s snovjo!
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a KiZo »

Jst osbeno priporocam tisto skripto k ma cca 170 strani (milsm da je ta, ki je bla par postov nazaj omenjena). Knjiga sama po seb tut ni slaba, je pa res da je notr velik balasta ki ga (po mojem mnenju) lahko kr preskocis. Pomembno pa je, da se ne ucis na pamet, ampak probas snov dejansko razumet. Ker ce se mene vprasa, je to (in ne rim) temeljni predmet prvega letnika, zato bi blo dobr, da ga dejasnko ''postekas''. Je pa res, da so dolocene teorije muka, brez tega ne gre :D ...Uglavnem, used se, vzam si cajt pa eno mirno okolje (kljer ni motecih faktorjev, kot so tv, pc, in podobno kar te loh zamot) in veselo na delo :D.

Se pa strinjam, jst sm biu tut kr presenecen, ko sem hodil na glavne obravnave, kdo vse je naredil tale nas faks ...
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Ehh s kakimi prihajaš ven kolega:) Preneumen, kje pa! Vedeti moraš, da je UVP malce "čuden " predmet, čeprav se strinjam, da je v nekaterih delih(vendar ne v vseh, recimo kake teorije o pravu, pravnih osebah, itd. kar bi jaz izključil iz tega predmeta in vključil pod filozofijo prava) resnično temelj prava. Skripta od 164strani je super, knjiga Uvod je tudi super, Teorija prava je malce smešno napisana, res ne vem zakaj toliko folozofiranja, ko pa bi moralo pravo biti egzaktna veda :) All in all, lepo upoštevaj nasvet kolega ali kolegice od zgoraj, pa ti bo ratalo. Vso srečo
P.S. Mimogrede ni vam treba iti na sodišča da vidite kdo vse je končal PF, že na televiziji se vsak dan nagledaš raznih oseb z oznako "persona non grata"
Pa tud Rim je pomemben, ker je osnova in temelj današnjega civilnega prava, kolega/-ica, ne smemo ga podcenjevati, pa še UVP se lažje naredi kakor Rim :D
Lp
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a Portia »

Hmmm, a teli posti pred mano pomenijo, da je že čas, da mal bolj resno začnem študirat UVP? :D
lucky

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a lucky »

Portia napisal/-a:Hmmm, a teli posti pred mano pomenijo, da je že čas, da mal bolj resno začnem študirat UVP? :D
Upam, da s tem misliš na čas po kolokviju rima :)
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Maj je čez 5 mesecev, ne jutri. :twisted:
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a Portia »

šala kolega, šala :lol: rim all the way zdele, seveda.. :mrgreen:
lucky

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a lucky »

Jaz sem že zdaj trenutno brez volje, kaj šele bo... :cry: :x :)
New York
Prispevkov: 90
Pridružen: 04. Feb 2011 14:36

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a New York »

Torej literatura za učenje: skripta tista ki se začne z pravnim pravilom, kaj pa v knjigi UVP in pa teorija prava kaj pa tam pride v poštev za naučit se?
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

Vi res niste normalni. A lahko pogledate par postov zgoraj?!
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

pojdi malo pogledat na sodišča, okraj. v lj bi bilo čis uredu, pa boš videl kdo vse je naredil pf, pa se boš garantirano počutil bolje
word! Sodniki in sodnice, ki imajo iq na stopnji gozdne jagode.
redrose
Prispevkov: 14
Pridružen: 04. Nov 2012 04:17

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a redrose »

Živjo!

Mene pa zanima, če je kaj bistvenih sprememb med knjigama Uvod v pravoznanstvo 2006 in 2012. Sem dobila od nekoga to 2006 po malo ugodnejši ceni in sedaj ne vem ali naj kupim še to novo ali bo iz 2006 ok?
Ali je priporočljivo da si kupim tudi novo Teorijo prava 2011? Tudi to knjigo že imam, starejšo in ne vem ali bo zadosti.

In še: Kako se lotiti študija pravoznanstva? Kakršenkoli nasvet višjih letnikov je več kot dobrodošel! :)

Lp,:)
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a Alja »

Ne kupuj knjig - to je prvi nasvet :) Uči se po skripti, ki ima 164 strani, kar zadostuje tudi za oceno 10.
tincap
Prispevkov: 139
Pridružen: 28. Sep 2011 22:37

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a tincap »

No ja, knjigi moraš imeti za sprotno reševanje vaj ;) ampak ni treba najnovejših izdaj..
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a Alja »

Pa za reševanje vaj si jih pa res lahko sposodiš :) Če pa si jih že kupil, pa tudi okej. Kot pa je kolegica rekla, pa ni treba najnovejših izdaj.
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Ma raj skripto predeli 10x pa zapij tist denar in boš bolje skoz pršla :D
You mirin brah? No shame in mirin.
redrose
Prispevkov: 14
Pridružen: 04. Nov 2012 04:17

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a redrose »

Ok, hvala za zelo zanimive nasvete, jih bom upoštevala in knjige torej ne bom kupovala!
Ampak me zanima vseeno, preden se prebijem do vaj, velikokrat je precej težje rešiti vaje, če ne obvladaš teorije, vsaj pri sebi opažam to. Zato, kako naj se lotim tega študija? Ker neki na pamet neke definicije se ne morem učit, je tako?

Vsaj zdi se mi, da je tako?

Lp
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Način študija

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Pejdi v knjižnico pa reši vaje z knjigo :)
Če se ti zdi da ti tak bolje paše :)

Ti povem svojo izkušnjo.... Sam tisto dolgo skripto sm znala pa sm dobila 10! Ampak je pa treba res znat, pa vse napisat pri odgovoru :)
Je pa (zgleda) vse v skripti zajeto :)
Ja nism pričakovala take ocene, sploh kr sm sam skripto predelala, ampak zgleda se vseeno da :)
Pa djte reševat vaje pred vajami :D Malo bolj ti je pol jasno nekak :)
Odgovori

Vrni se na