Uvod v pravoznanstvo

akad. prof. dr. Marijan Pavčnik, doc. dr. Aleš Novak

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
tekani
Prispevkov: 31
Pridružen: 20. Jan 2009 08:17

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a tekani »

uprasanj je 4,mislm da se pise eno uro,kar se pa tice vpr.o drzavi,pa ne vem ce je zmeraj...poglej mau stare izpite...mam pa js eno vpr. Kaj sta temeljni sestavini pravice?a je tu misljeno moznost ravnanja ter p.zavarovanje al abstraktna in konkretna pravica
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Sanja »

ja jst sm tut slišala da je zmeri neki o državi...pa tut na prejšnem roku je blo tk da...zlo možn
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Temeljni sestavini pravice sta temeljno upravičenje, ki omogoča pr. subjektu, da udejanja določen interes in pravovarstveni zahtevek, ki vsebuje možnost uporabe sankcije če naslovljenec ne ravna v skladu z obveznostjo.
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

dragoxxx napisal/-a:naj mi kdo pove, kako strogo zahtevajo na pisnem da se uporabljajo te besede kot so "pravniško izklesane in podkovane" v skripti oz. knjigi?
pomoje več jih uporabš bolš je ;) za UVP ne vem ampak pri zgodovini je mojo kolegico škrubejeva okarala, da se sploh ne zna pravniško izražat...
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Aha.ok. :D Tudi Škrubej se ni znala v 1. letniku pravniško izražat pomoje.d
manca
Prispevkov: 28
Pridružen: 15. Dec 2009 16:41

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a manca »

zanima me samo to, če smo mi delali integralni pogled na državo? hvala, lp
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Integralni pogled na državo??..to jaz ne vem kje je, v knjigi ga ni, edin kar se omenja je da je država skupaj z vsemi bistvenimi sestavinami INTEGRALNA celota:D :D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

NUJNO POTREBUJEM ODGOVOR:d

Kaka je za vraga razlika med argumentom teleološke redukcije in namensko(teleološko) razlago? :D
starbucks
Prispevkov: 6
Pridružen: 20. Maj 2010 22:14

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a starbucks »

dragoxxx napisal/-a:NUJNO POTREBUJEM ODGOVOR:d

Kaka je za vraga razlika med argumentom teleološke redukcije in namensko(teleološko) razlago? :D
a je mozn da je kej glede tega da namenska (teleološka) razlaga določa pomen jezikovnih znakov glede na namen, ki ga pravno določilo ima. Argument teleološke redukcije pa uporabimo, kjer zakon le navidezno ureja določen dejanski stan (prikrita pr. praznina) in nato dodamo izjemo.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

ja ja to vem :D ..ampak kaj to praktično pomeni:D..upam da če tko napišem, da bo dovolj :D
hvala ti vseeno
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a nici »

A mi lahk plis nekdo razlož zgodovinsko razlago? :D
archer
Prispevkov: 34
Pridružen: 21. Jan 2010 12:12

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a archer »

Ubistvu tud mene malo mede tole... Tko da naj kdo še malo uredi, popravi če ne bo vredu.
V ožjem smislu (genetična razlaga) zakonsko besedilo razlaga glede na potek pravodajnega postopka (sepravi predlog, razprave v zakonodajnem telesu). V širšem smislu pa upošteva še zgodovinske politične gospodarske in kulturne razmere takrat ko je zakon nastajal. Sepravi družbeni kontekst.
Potem maš pa pri tej razlagi še objektivistični in subjektivistični način razlage. Objektivistični ne upošteva volje zakonodajalca ampak samo smisel zakona, ki je razviden iz njega. Subjektivistična pa gleda na namen, ki ga je zakonu dajal zakonodajalec. Subjektivistično potem še delimo na statično in dinamično. Statična razlaga sprejema voljo zgodovinskega zakonodajalca, pri dinamični pa razlagalec gleda glede na namen, ki bi ga zakonu dal današnji zakonodajalec.

Upam, da bo kdo kaj razumel :D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

točno tko :D
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a nici »

Hvala. :D

Kaj pa zakonski pozitivizem? To pride v poštev? :shock:
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

absolutno...bil je pa drgač januarja;)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

2. skupina, kako vam je šlo?....jaz sem na žalost ugotovil, da pri tistem vprašanju o spremembi in dopolnitvi zakona nikakor ni avtentična razlaga, o kateri sem jaz pisal :D (sranje:S)...drgač je blo kr uredu, aja pa tisto o diskrecijski pravici, kaj ste pisal?
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

skupina ob 10ih je imela (smo imeli :D ) vprašanja:
prednosti in slabosti načela enotnosti oblasti
oblikovne sestavine zakona. Ali je kakšna razlika med zakonom in zakonikom po oblikovni sestavinah
sestavine sodbe, kdaj sodba postane materialno pravnomočna in kaj to pomeni?
pravna analogija, vrste in pojem...razlika med pravno in zakonsko analogijo

js nisem znala sestavine sodbe oz. sm se spomnila samo izrek in obrazložitev... :roll:
pri pravni analogiji pa nisem vedla vrst??? a je mislu s tem argumentum a simili ad simile ali dejansko pravno analogijo?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

podargument simili ad simile je pravna analogija. Deli pa se na delno in popolno.
Si vis pacem para bellum
tekani
Prispevkov: 31
Pridružen: 20. Jan 2009 08:17

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a tekani »

prva skupiona ob 8 je imela:
1. pravni pogled na državo -ali se lahko izognemo temu da je država p.oseba?
2. uredbodajno urejanje družbenih razmer - kje zasledimo uredbo v podazkonskih aktih (nekaj takega)
3. opiši običaj ter običaj kot pravni vir
4. opiši zakonski jezik pa še nekaj v zvezi z zakonom...

kaj je pa mela druga skupina?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

2. skupina:

1. Značilnosti moderne države. Kako je razvoj moederne države vplival na področje prava?
2. Razloži pravico do prostega preudarka(diskrecijska pravica). Kaj zna biti tukaj problematično?
3. Učinki in pomen objave zakona ter kako lahko spreminjamo in dopolnjujemo zakon ter kaj je tukaj lahko problematičnega?
4. Kaj spada pod materialno in kaj pod formalno pravo? Navedi dve pr. panogi za vsako.

imeli smo lahek test, edin kar je blo je blo 3. vprašanje, kjer smo eni nažalost pisali o avtentični razlagi :x
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Moji odgovori za 2. skupino so bili taki:

1. Moderno državo pojmujemo kot oragnizirano in suvereno(vrhovno, enotno, mednarodno priznano) državno oblast nad določenim prebivalstvom na določenem teritoriju. Značilno za moderno državo je to, da je to pravna država, kjer je delovanje državnih organov,(predvsem upravnih) pravno vezano in nadzorovano. Pomembna je tudi demokratična oblika pol. sistema in sekularnost(ločitev Cerkve od države). Ker moderna država zagotavlja tudi relativni socialni mir in družbeno solidarnost, jo lahko označimo kot socialno državo. Ta vpliv na področje prava pa sm js napisal, da je moderna država nastala predvsem zaradi omejevanja oblasti in pravne vezanosti državnih organov, kar je značilnost pravne države, ki je ena od lastnosti moderne države in da je vzporedno z razvojem moderne države prišlo do utrjevanja načel kot so pravna enakost in varnost, delitev oblasti, itd.
2. Pravica do prostega preudarka je pravica pristojnega državnega organa, da po lastni presoji odloči o neki stvari. Organ v obsegu, ki je nepredvidljiv, po lastni presoji izbere titso rešitev, ki se najbolj ujema z varovanjem javnega interesa, ki je merilo odločanja. Organ mora imeti za tako delovanje pooblastilo v zakonu, nasprotno lahko pride do kršitve načela pravne varnosti in posega v z zakonom določene pravice in dolžnosti.
3. Tle sm napisal da se na objavo navezuje trenutek, od katerega mora poteči določen čas da dobi prepdis obvezno zakonsko moč in da je tako objavljen prepdis avtentičen. Izredno me je sram, da sem tukaj pozabil napisati da je pomen objave, da se subjekti sezannijo z vsebino prepdisa in nato sem pisal o avtentični razlagi, kar je narobe in prav je novela zakona :x
4. Razločevanje med materialnim in formalnim pravom je odvisno od zornega kota, pod katerim so urejena družbena razmerja. Materialno ureja primarna in temeljna razmerja med subjekti, formalno pa postopek, kjer se pravice uveljavljajo in oblikujejo. primer za materialno je kazensko materialno in civilno materialno, primer formalenega pa kazensko in civilno procesno pravo.

Upam, da zberem 5,5točk :(
Uporabniški avatar
FilthyDiesel
Prispevkov: 132
Pridružen: 22. Nov 2008 19:10
Kraj: Ljubljana

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a FilthyDiesel »

edit: ni važno...
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dori »

kaj pa če si tm pr zakonu napisal uredba? Da ga lah spremeni al neki?
Fat kids are harder to kidnap :D
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

Zmaj napisal/-a:podargument simili ad simile je pravna analogija. Deli pa se na delno in popolno.
kaj je pa potem analogija iuris in analogija legis?
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dori »

neumestna, ampak morm :D GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!!!!!!!!!!!
Fat kids are harder to kidnap :D
Odgovori

Vrni se na