Izpit marec 2012

akad. prof. dr. Marijan Pavčnik, doc. dr. Aleš Novak

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

od Posavec do Žagar v torek, 13. marca, ob 12.00 v seminarski sobi 5.
You mirin brah? No shame in mirin.
shyorca
Prispevkov: 2
Pridružen: 13. Mar 2012 16:09

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a shyorca »

Misnla sm kateri profesor je bil danes :)
ParfumeGirl
Prispevkov: 251
Pridružen: 25. Sep 2010 13:34

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a ParfumeGirl »

Novak.
Uporabniški avatar
Changer
Prispevkov: 11
Pridružen: 02. Jul 2011 09:42

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a Changer »

Se priporočam za kakšno izkušnjo iz izpita, zanima me predvsem, kako so točkovali. Hvala. :D
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Torej..
Bom jaz napisala kaj je prof. Pavčnik dns povedal...

Suverenost: Bila je ljudska. Zraven pašeta še državna in narodna.
marsikdo je pozabu omenit besedo DRŽAVNA, ampak so pisali sam notranja pa zunanja. In marsikdo je pozabu, da narodna obstaja.

Aristotel: Izravnalna in razdeljevalna pravičnost. Je čist na konc knjige/skripte. Pod poglede o naravnem pravu.

Posamični akti: Treba je blo poudarit, da je načeloma enako, sam da se pri posamičnih aktih presoja konkreten primer.

Klasične pravne praznine: Pavčnik je povedau primer: "Če gradiš hišo in ti nekje na sred zida ostane luknjica. Ker maš itak že vs načrt v glavi, boš točno znal kk zapolnit to luknjo :)" Pa da so mnogi zamešali z notranjimi prazninami. V skripti je prov napisano, pa vse not piše, tk da si lahk tam preberete. Analogija je reku pa zakonska. Pa vrjetno še kera, on je zakonsko poudaril.


USTNI:

Izprašal me je o naravnem pravu (skupne značilnosti naravnih teorij, pa ker smisel ma) Potem, kateri zakoniki so plod naravnega realističnega prava (Iz realizma so vn pršle člov.pravice, velike kodifikacije itd. Tak, da sm logično sklepala: Code civil. Pa ODZ na našem ozemlju).
Ali je pozitivno pravo potrebno, če mamo naravno?
Katera pravila ureja pozitivno pravo? (interesno konfliktna, tista, ki jih je treba uredit, da se lažje živi, pa definitivno ZUNANJE vedenje in ravnanje)

Nardilo nas je 8 al 9. Na ustnem smo vsi nardili.

Druge je spraševal pravnomočnost, Aristotlov pogled na naravno pravo, nauk o pravičnosti, ... Pa newm še kaj :)
Sj morda bo še kdo kaj napisal :)
lucky

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

In jaz bom napisala, da je sammy dobila 10. Da jo malo pohvalim :)
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Ejjjjj!!!! :D
Ma sj... Me ni sram povedat, sam da ne bo kdo zameru :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

The cat`s out of the bag, so: WOOOhOO :D :D
lucky

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

9sammy5 napisal/-a:Ejjjjj!!!! :D
Ma sj... Me ni sram povedat, sam da ne bo kdo zameru :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

The cat`s out of the bag, so: WOOOhOO :D :D
Dobro blago se samo hvali ;)
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a binka »

Živjo, mene pa zanima če sta si uvp in rim kaj podobna, saj razmišlam da bi šla oba pisat maja (uvp je 14, rim pa 23), vendar pa se mi 2 meseca ne zdi ravno zadosti da bi se kvalitetno naučila. vaše mnenje prosim:)
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a Car »

2 meseca je dosti časa, da se oba naučiš za lepi oceni. Če hodiš na predavanja vsaj enega izmed njiju pa bo še lažje :)

Pri rimu morš met pa še srečo, seveda :)

lp
brucka
Prispevkov: 84
Pridružen: 07. Nov 2011 11:02

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a brucka »

binka napisal/-a:Živjo, mene pa zanima če sta si uvp in rim kaj podobna, saj razmišlam da bi šla oba pisat maja (uvp je 14, rim pa 23), vendar pa se mi 2 meseca ne zdi ravno zadosti da bi se kvalitetno naučila. vaše mnenje prosim:)


dva meseca je dovolj samo za UVP ali samo za RIM - za oboje in za zihr dobro naučeno pa no way - samo moje mnenje :ugeek:
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a jessy »

Am, jaz bi rekla, da je čisto dovolj, in to za lepo oceno. ;)
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Kaj da ni dovolj, ljubi bog pa kako se boš pravoznanstvo učil 2 meseca? Kaj boš pa delal toliko časa, si napamet memoriziral čisto vse?


Če dva meseca ni dovolj za rimsko in pravoznanstvo, kaj to pomeni da se 2 meseca ucis rim, 2 meseca pravoznanstvo, 2 meseca ekonomijo, 1.5 ustavno, pa še usakega od manjših predmetov 1 mesec pa si lih 13.5 mesecov da si skoz prišel. Bog ti pomagaj če potem slučajno se kasen izpit padeš, se lahko 3 leta samo uciš, 8 ur na dan pa ni rečeno da boš cez prišel...



Rim delaj 2 meseca usak dan, pravoznanstvo pa lahko sforiraš komot v 14dneh in narediš...
You mirin brah? No shame in mirin.
brucka
Prispevkov: 84
Pridružen: 07. Nov 2011 11:02

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a brucka »

za sebe vem, da se UVP ne morem dobro naučit v 14 dneh - no go :? lahko da sem bolj zabite sorte :lol: se pa učim po knjigah in ne skriptah - hočem znanje in ne ocene ;)

je pa pač tako, da se eni "hvalijo", kako so se le v nekaj tednih ali celo tednih naučili, pa potem padejo na izpitu. če bi se dalo na hitro naučit jih ne bi toliko padlo letnik.

faks je težak in treba je velik študirat, to je dejstvo. mene nekdo, ki na vse glas razlaga, kako bo šele pet dni pred izpitom začel brat knjigo, prav nič ne impresionira :|

ah, zaradi mene naj se vsak uči ali pa tudi ne, jaz grem raje za knjige - bo pametneje ;) nimamo pa vsi enak IQ, eni se naučijo prej, drugi rabimo nekaj več časa in energije.
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Niti slučajno nisem tega mislil kot osebni napad nate Brucka, da ne bo pomote.

Hja, seveda sa učiš za znanje, ampak po 4 (5) letih študija se ne bo prav veliko poznalo ali si se naučil pravoznanstvo iz skripte ali iz knjige, tako pač je, še posebaj pri pravoznanstvu ker je OGROMNO balasta v knjigi. Spet pa je treba priznati da se nekateri na ta način lažje učijo, da prvo dobijo "širšo" sliko.

Jaz osebno se ucim malo mešno, zavisi od predmeta, rimsko definitivno knjiga, tukaj ni druge, pa potem to kombinirat z lastnimi zapiski pa z internet skriptami itd. itd. itd.

Pravoznanstvo sem pa predelal nekajkrat po skripti in opravil izpit. Knjige nisem prišel do konca, preprosto nisem mogel, zdela se mi je totalno ne-berljiva. Zdaj lahko iz tega sklepaš da nimam dovolj ali enako kvaliteto znanja kot nekdo ki se nauci samo po knjigi "za znanje" vendar nisem tega menja. Konkretni primer je ustavno pravo, sem predelal knjigo, zelo podrobno, kolega pa skirpte, in sedaj, mesece po opravljenem izpitu imava bolj ali manj enako znanje. Čez 5-6 let ko bo pa to dejansko pomembno... no takrat to ne bo pomembno. Na žalost bo pomenilo prav malo :cry:
You mirin brah? No shame in mirin.
brucka
Prispevkov: 84
Pridružen: 07. Nov 2011 11:02

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a brucka »

saj nisem vzela kot napad, res ne ;) jaz nekako tako razmišljam, da je snov v 1. letniku abeceda ali pa poštevanka v pravu in da se jo je dobro že sedaj čim bolje naučit - je pa res, da je te pravne abecede/poštevanke ogromno - ampak verjetno bo potem vedno lažje razumeti ostalo in da bomo tako nekoč lahko dobri pravniki - some day :)
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a Car »

Skripta za UVP (tista, ki ima okoli 160 strani) je izvleček knjige oz. izpiski iz Teorije prava. Je zelo dobra, berljiva itd. Po njej se da kamot naredit UVP z zelo lepo oceno. Državo pa lahko prebereš iz knjige Uvod v pravoznanstvo, saj je Calvotova skripta presplošna.

lp
lucky

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ah, daj no. Kdaj te bo pa kdo vprašal, kaj je to pravni akt in kaj je pravno pravilo in od tebe zahteval, da mu poveš točno definicijo? Glavno je, da razumeš, za kaj gre, in da veš, kje stvari, ki jih med delom potrebuješ, najti. Piflarija te ne pripelje nikamor, pa ni važno, na katerem faksu si. Če nimaš logike in ne znaš razmišljat, več kot povprečen ne moreš biti.

Uvp pa se da naučiti v dveh dneh, seveda, če se ga ne greš piflat od stavka do stavka.
brucka
Prispevkov: 84
Pridružen: 07. Nov 2011 11:02

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a brucka »

lucky napisal/-a:Ah, daj no. Kdaj te bo pa kdo vprašal, kaj je to pravni akt in kaj je pravno pravilo in od tebe zahteval, da mu poveš točno definicijo? Glavno je, da razumeš, za kaj gre, in da veš, kje stvari, ki jih med delom potrebuješ, najti. Piflarija te ne pripelje nikamor, pa ni važno, na katerem faksu si. Če nimaš logike in ne znaš razmišljat, več kot povprečen ne moreš biti.

Uvp pa se da naučiti v dveh dneh, seveda, če se ga ne greš piflat od stavka do stavka.


Lucky ti se malo hecaš, kajne :?: UVP v dveh dneh :lol: kaj potem SOC, UP, ZGO... pa gre v enem dnevu :lol: RIM morda v treh :?: malo humorja za med učenjem :D
lucky

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a lucky »

Kakor komu, ne. Ampak če gledaš čisto iz logičnega vidika: skripta ima 164 strani, za vsako stran porabiš 3 minute, da jo prebereš toliko hitro, da veš, kaj si prebral; to znese 492 minut, kar je dobrih 8 ur. Da vse prebereš dvakrat je to torej 16 ur. In jaz se nisem niti slučajno učila vsega, ampak sem si poiskala vse stare izpite, v skripti označila to snov in to trikrat prebrala. In to v dveh nočeh. Eno noč za majski rok in eno za junijskega, ko sem tudi naredila.


Sicer pa ... Vsak se uči po svoje. Jaz sem pač lena in se mi ne da in vem, da se da v par dneh, zato se prej enostavno ne spravim, če pa se že, pa je to vse prej kot učenje. Saj ti se kr uči, ne poslušaj mojih nasvetov. Vzami si dva meseca, da boš res dobro znala in dobila 10. Mora bit lep občutek :)
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

No v 2 dneh se uvpja ne da spodobno naučiti, se pa da v dobrem tednu pridnega učenja naučiti za 9 ali 10, preverjeno, je pa odvisno od človeka, marsikdo rabi tudi več časa, js sm se naprimer Up učiu več kot uvp nekateri pa obratno, je pa dobro poznati skripto kar natančno ne nekej na pou, logika ti pomaga šele če znaš snov, ker eno brez drugega ne, če se napiflaš brez razumevanja je zlo slabo, če se pa sploh ne napiflaš pa še slabš:D
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

Zdele sem prebral še post od Brucke, če se res toliko učiš usaka čast, upam da dobiš lepe ocene in se ti bo splačal, sam 2 mesca samo za uvp, se ne izzide, potem pride za rim 3 mesce in ekn 3 mesce, leto pa ima samo 12 mesecev, ne gre to tko:). V dveh mescih se lahko usak povprečen študent nauči tako rim kot uvp(seveda to ne pomeni da useen ne moreš past če mas smolo) + še kak dodaten predmet naprimer še ustavno pravo. In to ne pomankljivo nauči ampak za lepe ocene, kar se tiče znanja je pa tko, da boš podrobnosti v vsakem primeru z leti pozabila, zato ima vsak pravnik knjige na katere se obrne ko je v dilemi, važno da ti v ostane v glavi kar je bistveno in da tisto razumeš.
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a rea »

Jaooo, kakšne bedarije iz strani obeh velecenjenih kolegic :D (se opravičujem za tak izraz :)). Brucka, sorry ampak tole tvoje razmišljanje je MENI čisto mimo. Mislim zakaj bi pa ti kaj bolje znala od mene, če si se učila iz knjige jaz pa iz skripte? Jooj meni grejo takšni naduvani študenti tako na živce, da ne morem povedat. Sorry, ampak me zanima kako boš čez 5 let vse znala na pamet iz velecenjenih knjig in boš tisočkrat pametnejša od mene, ki delam večino po skriptah. Ti dam primer: Lani, po izpitu iz UCP-ja sem se pogovarjala s sošolcem in me je vprašal kako sem odgovorila na x vprašanje, da on ni bil ziher ker sta ga zmedla dva "nasprotujoča si" (hahaha) člena v obligacijskem zakoniku, jaz oz-ja trenutno še od blizu videla nisem. Rezultat: uporabila sem zdravo kmečko pamet, naredila izpit, on pa cepnu pa se tok iz knjige in oz-ja učil (tudi jaz sem knjigo predelala..). Pa ne pravim, da so knjige slabe (daaaaleč od tega, če imaš čas in voljo, ti kar...ampak jaz zato nisem nič slabše strokovno podkovana od tebe ;)) Lucky, pri tebi me je pa zmotilo dejstvo, da trdiš da se da UVP naučit v dveh dneh. In ja, jaz trdim da je to NEMOGOČE. In me nihče ne prepriča v nasprotno. Eno je, da se ga da narediti z dvema dnevoma učenja, drugo pa naučiti. In mene živ bog ne prepriča, da se je možno vse naučiti v dveh dneh, pa se ne smatram za neumno. Imaš pa lahko seveda srečo z vprašanji, malo nakladaš ipd, ampak vztrajam pri svojem. Se opravičujem za neslovničen post, pisan je v afektu :D. Se pa opravičujem tudi za off topic, glede na to da sem moderatorka, bi lahko bila bolj vzorna :oops: Sicer je pa že počasi čas, da se tale tema zaklene, izpit je mimo...:)
brucka
Prispevkov: 84
Pridružen: 07. Nov 2011 11:02

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a brucka »

rea come down :) spoštujem tvoje mnenje, ampak nikjer nisem napisala da znam bolje od tebe. izrazi, ki si jih uporabila (velecenjena, bedarije) so odveč. sem samo napisala svoje mnenje in koliko časa jaz porabim za učenje predmetov - ne vsiljujem učenja drugim. vem pa, da s toliko učenja ne bom padla letnika in to mi je pomembno.
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: Izpit marec 2012

Odgovor Napisal/-a rea »

Saj zato sem se pa že vnaprej opravičila, pisala sm v afektu :D Sicer pa kakorkoli, respect, da se ti da učiti iz knjig, samo upam, da boš tak tempo držala do konca faksa ;)
Zaklenjeno

Vrni se na