Izpit maj 2011

akad. prof. dr. Marijan Pavčnik, doc. dr. Aleš Novak

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

cupcakex3 napisal/-a:Aha hvala za pojasnilo :) kaj pa je bilo treba pri prvem vprasanju pisat? nekateri so pisali o pravni drzavi jst pa sm neki nakladala :P
povezava je v tem da država potrebuje pravo, saj ta omogoča organiziranost državne oblasti poleg tega po postavlja okvir znotraj katerega mora državna oblast delovati, to omogoča, da je delovanje države predvidljivo in do vseh enako. Država vpliva na pravo tako, da ga sama ustvarja, potem ko ga ustvari pa ga mora tudi sama upoštevati, kot pravni subjekt in v tem se kaže vpliv prava na državo neki v tem smislu, kle se da seveda tud kej druzga dopisat. Mislim da bi blo kle opisovanje pravne države odveč no odvisno od formulacije odgovora sam načeloma ni blo potrebno da bi opisoval.
MrQ
Prispevkov: 20
Pridružen: 18. Mar 2011 17:19

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a MrQ »

Huh jaz se tukaj bojim da mi bodo odšteli kakšno piko ker sem napisal očitno premalo( sem preveč upošteval tisto navodilo:zgoščeno opiši). In sicer približno takole:
Podobna sta si( država in pravo) zato ker oba za svoj obstoj potrebujeta družbo. Pravo potrebuje državo, da se lahko udejani medtem ko država potrebuje pravo za svojo legitimizacijo. :/
laura
Prispevkov: 40
Pridružen: 24. Jan 2011 11:04

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a laura »

Hm, kaj ustni je obvezen, al odgovarjaš sam če hočeš?
Uporabniški avatar
Judoka
Prispevkov: 15
Pridružen: 21. Nov 2010 13:06
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Judoka »

Obvezen je.:)
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

Alan Shore napisal/-a:
cupcakex3 napisal/-a:Aha hvala za pojasnilo :) kaj pa je bilo treba pri prvem vprasanju pisat? nekateri so pisali o pravni drzavi jst pa sm neki nakladala :P
povezava je v tem da država potrebuje pravo, saj ta omogoča organiziranost državne oblasti poleg tega po postavlja okvir znotraj katerega mora državna oblast delovati, to omogoča, da je delovanje države predvidljivo in do vseh enako. Država vpliva na pravo tako, da ga sama ustvarja, potem ko ga ustvari pa ga mora tudi sama upoštevati, kot pravni subjekt in v tem se kaže vpliv prava na državo neki v tem smislu, kle se da seveda tud kej druzga dopisat. Mislim da bi blo kle opisovanje pravne države odveč no odvisno od formulacije odgovora sam načeloma ni blo potrebno da bi opisoval.
Hvaaalaa...si me zdej potolazu..sm ze panicarla za brezveze...tudi jaz sem nekako tako napisala :) no konec konceu bomo vidli kako je slo v ponedeljek :P
laura
Prispevkov: 40
Pridružen: 24. Jan 2011 11:04

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a laura »

Hvala. :) Še sam to... Kak hitro pa so pol ustni, ko zveš rezultate?
Uporabniški avatar
Judoka
Prispevkov: 15
Pridružen: 21. Nov 2010 13:06
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Judoka »

odvisno, lahko že čez 10min, al pa čez 3 ure :D v petek smo bili razporejeni v 4 skupine po 5 vsako uro, 8.20 prva.
laura
Prispevkov: 40
Pridružen: 24. Jan 2011 11:04

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a laura »

Spet jaz... :) Kaj je teleološka razlaga? Sploh ne vem, kako bi jo opisala...
New York
Prispevkov: 90
Pridružen: 04. Feb 2011 14:36

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a New York »

Hej! A so bila vprašanja samo teoretična torej piflarija, al bol primeri pa to? Hvala.
lucky

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

New York napisal/-a:Hej! A so bila vprašanja samo teoretična torej piflarija, al bol primeri pa to? Hvala.
Vprašanja so bila približno taka:
1. Država brez prava ne more obstajati in pravo ne brez države. Zgoščeno opiši, kako država vpliva na pravo in kako pravo na državo kot organizacijo. (2T)
2. Bilo je pravno pravilo iz KZ (nekaj takega): Kdor sklene novo zakonsko zvezo, čeprav je že poročen, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta. Opredeliti si moral, ali gre za splošno ali posamično in konkretno ali abstraktno pravno pravilo in pojasniti odločitev, ter izluščiti sestavine pravnega pravila. (3T)
3. Bil je primer, opredeliti si moral, za katero razlago gre in napisati njeno izhodišče ter napisati, kateri argument bi še lahko prišel v upoštev. (2T)
4. Razlika med javnim in zasebnim pravom. In panoge: kazensko materialno pravo, dedno, stvarno, civilno, upravno, ustavno in davčno pravo - razvrsti, ali spadajo v javno ali zasebno pravo. (3T)
New York
Prispevkov: 90
Pridružen: 04. Feb 2011 14:36

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a New York »

Najlepša hvala! :D
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

Samo 4 naloge so? :shock: Upam, da bo naslednji rok po težavnosti podoben temu. :P
lucky

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

jessy napisal/-a:Samo 4 naloge so? :shock: Upam, da bo naslednji rok po težavnosti podoben temu. :P
Ja, in samo 10 točk :evil:
Bili
Prispevkov: 97
Pridružen: 19. Dec 2008 15:06

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Bili »

Kdo je danes imel ustne? Kako vam je šlo?
MrQ
Prispevkov: 20
Pridružen: 18. Mar 2011 17:19

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a MrQ »

Če so moji podatki točni je bil Cerar danes izjemno neradodaren in jih je vrgel okoli 8 potem pa zadnjo spustil. Pri Pavčniku je bil v prvem terminu score 3/6 (tudi na ocene 7 je metal :/ ) od kar pa sem sam čakal na ustne, je bla uspešnost kar solidna. Sta bili tudi 9ki in ena 10ka. Sam sem na 5/6 dobil 6 :P in svoje opevano povprečje spravil na 8 XD.
Za Pavčnika vem da je spraševal raznorazne stvari ( uzance, prim. pravno načelo pravilo, pravna kontinuiteta in praznine, de lege lata, ferenda, nekoga je vrgel ker je rekel da ne ve kdaj je bil von Savigny. :/) povdarek pa je bil na razlagalnih argumentih( zgodovinska razlaga še posebej) ter na naravnopravnem pogledu na pravo.
Tako, to je hiter oris današnjega dogajanja pri UVPju. Želim vam čimveč znanja in čimboljše ocene ;).
lucky

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Kako pa kaj ocenjujejo? Bi lahko to nekdo napisal? Ker jaz sem v najhujšem dvomu, ali bo 5.5 ali pa ne :/ Nujna pomoč, lepo prosim :D
Bili
Prispevkov: 97
Pridružen: 19. Dec 2008 15:06

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Bili »

O groza... Sm vedla da ne smem bit preveč vesela, ker se mi zdi, da sm pisno naredila... Tako ali tako ustnega ne bom... :?
laura
Prispevkov: 40
Pridružen: 24. Jan 2011 11:04

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a laura »

O, ja, Cerar ni bil navdušen. Pisni 8/9, ustni pa me je vrgel. Dajte si res pogledat zadnje poglavje v knjigi.
lucky

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

laura napisal/-a:O, ja, Cerar ni bil navdušen. Pisni 8/9, ustni pa me je vrgel. Dajte si res pogledat zadnje poglavje v knjigi.
Kaaaaaaj? :O Med 8 in 9 si pisala, na ustnem te je pa VRGEL? Ouuu, fak
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

Wow, očitno so pri tem predmetu na ustnih res strogi!? :shock: Podobno kot pri rimu, kjer je baje pisni del bolj ali manj le 'vstopnica' za ustni del ...
willy
Prispevkov: 78
Pridružen: 12. Mar 2011 16:33

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a willy »

jessy napisal/-a:Wow, očitno so pri tem predmetu na ustnih res strogi!? :shock: Podobno kot pri rimu, kjer je baje pisni del bolj ali manj le 'vstopnica' za ustni del ...
Pa saj končno je pri vseh predmetih tako. Če na ustnem ne znaš, padeš - žal tako pač je :( Mislim pa , da je tudi odvisno, kako zelo ga polomiš pri ustnem, zdaj če pišeš 10 in potem na ustnem nekaj čisto osnovnega ne znaš, boš padel, če ne veš kakšne bolj eksotike, pa ni tako hudo. Drugače se mi pa zdi na splošno, da je vedno strožje, ali pa imam samo jaz tak občutek?
lucky

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

willy napisal/-a:
jessy napisal/-a:Wow, očitno so pri tem predmetu na ustnih res strogi!? :shock: Podobno kot pri rimu, kjer je baje pisni del bolj ali manj le 'vstopnica' za ustni del ...
Pa saj končno je pri vseh predmetih tako. Če na ustnem ne znaš, padeš - žal tako pač je :( Mislim pa , da je tudi odvisno, kako zelo ga polomiš pri ustnem, zdaj če pišeš 10 in potem na ustnem nekaj čisto osnovnega ne znaš, boš padel, če ne veš kakšne bolj eksotike, pa ni tako hudo. Drugače se mi pa zdi na splošno, da je vedno strožje, ali pa imam samo jaz tak občutek?
Glede strogosti imam tudi jaz tak občutek... :?
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

willy napisal/-a:
jessy napisal/-a:Wow, očitno so pri tem predmetu na ustnih res strogi!? :shock: Podobno kot pri rimu, kjer je baje pisni del bolj ali manj le 'vstopnica' za ustni del ...
Pa saj končno je pri vseh predmetih tako.
Hm, ne bi rekla. Pri sociologiji, zgodovini in ekonomiji ustni sploh ni obvezen, pri UP pa večinoma dobiš le eno vprašanje.
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

jessy napisal/-a:
willy napisal/-a:
jessy napisal/-a:Wow, očitno so pri tem predmetu na ustnih res strogi!? :shock: Podobno kot pri rimu, kjer je baje pisni del bolj ali manj le 'vstopnica' za ustni del ...
Pa saj končno je pri vseh predmetih tako.
Hm, ne bi rekla. Pri sociologiji, zgodovini in ekonomiji ustni sploh ni obvezen, pri UP pa večinoma dobiš le eno vprašanje.
pri evropskem in civilu pa ustnih sploh ni! :D samo rim pa uvp sta taka, da je v bistvu pisni izpit le vstopnica za ustni del, ki ti potem lahko oceno zelo zviša, po drugi strani pa tudi zelo zniža.
New York
Prispevkov: 90
Pridružen: 04. Feb 2011 14:36

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a New York »

Kakšna je meja (ocena) da pišeš, da se lahko sam odločiš pri soc,zgo,eko, če boš šel na ustne odgovarjat?
Zaklenjeno

Vrni se na