Uvod v pravoznanstvo

akad. prof. dr. Marijan Pavčnik, doc. dr. Aleš Novak

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
pravnica
Prispevkov: 36
Pridružen: 03. Mar 2009 11:29

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a pravnica »

Tejcha res hvala ;)
Tejcha
Prispevkov: 48
Pridružen: 01. Feb 2009 19:44

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Tejcha »

ni za kej;)
zej pa pridno do pondelka se ucit da nardimo:)
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Še zadnji izpit, ki ga imam v prvem roku ... Uvod v pravoznanstvo. :mrgreen: Jutri se začne resno učenje. :P Glede na to, da sem obe knjigi marca in aprila že prebral, redno hodil na vaje in tudi predelal skripto Država, se mi zdi, da bo časa do ponedeljka povsem dovolj. 8-)
Kako pa gre kaj ostalim učenje UVP-ja? Če se komu da kaj pokomentirat ... V petek greste na ponavljanje pred izpitom?
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a aTc »

jst upam da mi bo 4 dni (po ustavi) dost da si ponovim pravoznanstvo... :oops: v kar sicer dvomim ampak bom vseeno šla probat pisat...če ne pa na drugi rok :) in v ponedeljek bo konec mojih izpitov v prvem roku=) drugi rok pa rim (+ ustava in pravoznanstvo če jih zdej ne nardim :D )
ps: a kdo ve kako zgleda ustni pri pravoznanstvu? sm slišala da ni lih fajn :shock:
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
pravnica88
Prispevkov: 37
Pridružen: 24. Maj 2009 13:50

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a pravnica88 »

Vprašanja pri UVP dobiš res tista, ki so tukaj gor in se že kar nekaj časa ponavljajo. Pa tut Pavčnik je nekrat reku da ma spisek vprašanj in pol iz njih zbere določena za izpit. Dokaj pogosto se pojavlja izpit v obliki, da je najprej 1. vprašanje nekaj o državi, zadnje vprašanje pa razlagalni argumenti, eno vprašanje je pa iz vaj al da razčleniš pravilo ali kaj podobnega.

Ustni so najboljši pri Cerarju sam jih ma dokaj redko in malo jih k njemu pride. Novak ta vpraša praktično celo knjigo, Pavčnik pa zahteva točne definicije najraje kot so v knjigi. Včasih se zgodi da res ne veš zakaj padeš na ustnem.

Eni so nardil UVP s 4 - 7 dnevi učenja enim pa pač tale UVP dela ogromno več težav kjub učenju.

Predvsem se zahtevajo pravilni in zelo natančni in dokaj podrobni odgovori.

To je moje mnenje o UVP.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a flafi »

No, jst se kr strinjam s pravnico, s tem da dodajam, da ustni pri Cerarju so tut kr precej zahtevni (čeprou mogoče res manj kr pr ostalima dvema - tega ne bi vedla) - res morš v nulo znat. To sam zato, da ne bo kdo mislu, da če so pa ustni pr njem najboljši, je pa to tko, da prideš in nardiš brez da bi kej znal :D Ni to tko k soca al pa ustava pr Gradu :P
Jst se spomnem, da je men dal eno tako vprašanje, da sploh nisem vedla kaj hoče od mene :lol:
No ja, drgač je pa Cerar zlooo korekten in je all in all kr fajn ustni :)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
pravnica88
Prispevkov: 37
Pridružen: 24. Maj 2009 13:50

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a pravnica88 »

Ja flafi se strinjam s tvojimi dopolnili. Ja pa tko da eni res nardijo z dokaj mal učenja in majo srečo na pisnem in ustnem, eni se pa ful učijo pa jim kot je rekla flafi Pavčnik zastavi eno vprašanje, ki ga niti ne zastopiš ne in potem ti kar reče da se mu je itak zdelo da ne zastopiš snovi in te vrže. :evil:
dee
Prispevkov: 23
Pridružen: 18. Maj 2009 15:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a dee »

ah, kdo pa razume te profesorje?
js nevem...se obnašajo, kot da nikol niso bli študentje....doh:/

ali kdo ve mogoče, kak zgledajo vaje?
al jih lahko kdo pripopa gor...al so že?
:)
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a keki »

A mogoče ima kdo izkušnje z komisijskim pri UVP?
lunca_
Prispevkov: 94
Pridružen: 23. Dec 2008 16:07

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a lunca_ »

Tud mene to zanima.... a sta dva noter ali so vsi trije? In ali fejst matrajo :D :roll: :oops: ?
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a aTc »

ok kolk to berem mam vse manj upanja da bom nardila (sem še zeloooo daleč od točnih definicj :( ) :)
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a keki »

lunca_ napisal/-a:Tud mene to zanima.... a sta dva noter ali so vsi trije? In ali fejst matrajo :D :roll: :oops: ?
Lunca sem našla nekaj o komisijskem za UVP na : http://www.student-info.net/index.php/p ... komisijski
lunca_
Prispevkov: 94
Pridružen: 23. Dec 2008 16:07

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a lunca_ »

Uh hvala Keki, tole me je kr mal pomirilo :) .. Upam na Pavčnika in da bo sam :D :D ...Več občinstva več treme :oops: .
Uporabniški avatar
vrana
Prispevkov: 83
Pridružen: 06. Okt 2008 09:02

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a vrana »

Izpit dne, 1.6.2009 bo za vse ob 9h po razporedu:
siva: A - L
rdeča: M - Ž
aisia
Prispevkov: 61
Pridružen: 19. Dec 2008 16:37

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a aisia »

Je biu kdo danes na vajah pri Novaku?
Uporabniški avatar
vrana
Prispevkov: 83
Pridružen: 06. Okt 2008 09:02

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a vrana »

Je kje objavljen marčevski izpit? Sama ga namreč ne najdem...
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a Dexter »

vrana napisal/-a:Je kje objavljen marčevski izpit? Sama ga namreč ne najdem...
viewtopic.php?f=12&t=10&p=3401#p3401
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
vrana
Prispevkov: 83
Pridružen: 06. Okt 2008 09:02

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a vrana »

Hvala. Ne vem kako sem lahko spregledala :oops: .
lunca_
Prispevkov: 94
Pridružen: 23. Dec 2008 16:07

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a lunca_ »

a je bil danes kdo mogoče na pravoznanstvu? Baje naj bi nekaj govorili o nasprotnih običajih? A zna kdo razložit kaj to je in kje sploh to piše? :shock:
#tjasa#
Prispevkov: 45
Pridružen: 18. Maj 2009 15:37

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a #tjasa# »

to pise pod poglavjem normativni pravni akt. nasprotni običaj je, ko mas neka pravila postavljena z zakonom, ki se krsijo, ampak noben tega ne sankcionira (v sloveniji nimamo primera nasprotnega običaja). po knjigi je to: ob veljavnih splošnih in abstraktnih pravnih pravilih se izoblikuje nasprotni običaj, ki s svojo ustaljenostjo lahko izrine iz formalnih pravnih virov pravila, ki dolgo niso bila učinkovita. nasprotni običaj je pravno učinkovit, če ga sprejmejo tudi pristojni organi.
lunca_
Prispevkov: 94
Pridružen: 23. Dec 2008 16:07

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a lunca_ »

oo hvala :) :!:
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a aTc »

jst mam par vprašanj, če bi mi lahko kdo pomagal?
-kateri sta temeljni sestavini pravice?
-katera dva pogleda na državo ločimo?
-kakšne učinke ima objava zakona v uradnem listu in katere akte še objavljamo v UL?
-kam spada družinsko pravo-javno ali zasebno (jaz sem zasledila da se oba prepletata ampak nism zihr :oops: )
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a keki »

aTc napisal/-a:jst mam par vprašanj, če bi mi lahko kdo pomagal?
-kateri sta temeljni sestavini pravice?
-katera dva pogleda na državo ločimo?
-kakšne učinke ima objava zakona v uradnem listu in katere akte še objavljamo v UL?
-kam spada družinsko pravo-javno ali zasebno (jaz sem zasledila da se oba prepletata ampak nism zihr :oops: )

Temeljni sestavini pravice sta: -temeljno upravičenje (možnost da pravni subjek uresničuje svoj interes)
- pravovarstveni zahtevek (sledi pravna sankcija če krši temeljno upravičenje in ga ne uresničuje kot bi ga moral)

Pogleda na državo: Solidaristični in pa neokorporativistični.

Objava v uradnem listu omogoči da akt postane pravnomočen in da se organi katerim je namenjen seznanijo z njim. Vakacijski rok je 15 dni lahko pa je tudi daljši ali krajši. Krajši je kadar je akt nujno potreben da velja ker bi drugače lahko prišlo do izigravanj, daljši pa kadar je akt tako zahteven da rabijo organi daljše obdobje da se znjim sesznanijo. Kaj Objavlamo še v uradnem listu????????????

Družinsko pravo je sprva spadalo v civilno pravo in tako v javno pravo. Potem pa se avtonomnost strank zmanjševala in tako je družinsko pravo prešlo iz javnega v zasebno.
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a aTc »

ful hvala za odg ;)
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
-Špela-
Prispevkov: 51
Pridružen: 26. Maj 2009 16:13

Re: UVOD V PRAVOZNANSTVO

Odgovor Napisal/-a -Špela- »

V uradnem listi se objavlja miljon stvari :D drugi akti DZ, akti DS, poslovniki, pravilniki, predpisi vlade, ratificirane mednarodne pogodbe, splošni akti za javna pooblastila...
Je dons Novak povedu, da tut on nebi znau useh naštet in da se pač tam objavlja velik stvari. Pomoje ni lih pomembno da bi to znal zdj vse naštet :D
Odgovori

Vrni se na